Öröklés


drbjozsef # 2020.02.13. 11:58

tehát végeredményben semmi esélyem, hogy vérszerinti, egyedüli leszármazottként hozzájussak az örökségemhez?

De hát már hozzájutottál. A te tulajdonod. Eladhatod, elcserélheted, rendelkezhetsz vele.

Egyebekben pedig édesanyáddal kellene ezt megbeszélni, mert ha ő ezt így rendbenlévőnek értékeli, akkor valóban nem sokat tehetsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.13. 12:22

Szerintem megszűnt a haszonélvezete. De tulajdonos.

Hóvirág1 # 2020.02.13. 16:03

Üdvözletem,
Szeretném megkérdezni, hogy folyamatban lévő hagyatéki eljárás ideje alatt kérhet-e hagyatéki hitelezői igényt (ingatlanra) olyan személy, aki már 2011 óta nem volt párkapcsolatban (be nem jegyzett élettársi kapcsolatban) az elhunyttal?
Illetve a jogos örökös elutasíthatja e, eme igényét, arra hivatkozva, hogy az élettárs követelési igénye elévült 5 év után?

Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.13. 16:39

Igen; igen.
De szerintem nem azt sikerült megkérdezned, amit szerettél volna.

Hóvirág1 # 2020.02.13. 16:46

köszönöm a választ. mire gondolsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.13. 17:12

Jobban megérted, ha kicsit hosszabban válaszolok:

Igen - hiszen bárki, aki jogképes, előterjeszthet hagyatéki hitelezői igényt.
Igen - hiszen bármilyen igényt elutasíthat az, akivel szemben támasztják; és bármilyen kifogásra hivatkozhat, akár elvülésre is.

Hóvirág1 # 2020.02.13. 17:14

Nagyon köszönöm Neked, nagyon hasznos és érthető volt. :)

drbjozsef # 2020.02.13. 17:57

Hóvirág1,

Biztos értetted? Az ügyvéd úr kb. annyit mondott, hogy mindenkinek joga van kérni bármit, és mindenkinek joga van visszautasítani bármit.

Biztosan ezt akartad tudni?

Hóvirág1 # 2020.02.13. 18:01

Kedves József, igen értem, hogy mit jelent :) és ezt akartam tudni csak. A többit nem szeretném itt... Még egyszer nagyon köszönöm!
Szép estét mindenkinek!

zoltan.kse # 2020.02.14. 21:22

Kovács_Béla_Sándor!
Ha nem én, akkor ki az örökös?
Üdv. Zoltán

Szomorú örökös # 2020.02.15. 07:27

zoltan.kse

Ha nem én, akkor ki az örökös?

Hiszen leírtad már:

Nevelőapámnak csak egy idősebb nővére van.

Pontosan ő lesz az, aki örököl. Ha jól tudom, ezt hívják oldalági öröklésnek.
És ezen még ez sem változtat: „A kapcsolatunk apa-fia kapcsolat.

drbjozsef # 2020.02.15. 08:23

zoltan.kse,

Mivel sem vérszerinti rokona, sem hivatalosan örökbefogadott gyermeke nem vagy, ezért te egészen biztosan nem örökölsz utána - legalábbis a törvényes rend alapján.

Hogy ki az örökös, nem tudhatjuk, ha se szülője nem él már, se leszármazója nem volt, akkor minden bizonnyal a házastársa lesz, vagyis édesanyád, ha most is házasok. Ha nem, akkor a testvére.

Ha ő is szeretné, hogy örökölj utána, akkor ennek a legegyszerűbb módja a végrendelkezés.

KGyöngyi # 2020.02.18. 14:16

Üdv,
Ha a hagyaték csak és kizárólag TARTOZÁS, szükséges-e írásban visszautasító nyilatkozatot tenni? Vagy csak a hagyaték erejéig - ami jelen esetben nulla - vagyok köteles a tartozásért felelni?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.18. 17:34

Úgy kérdezed, mintha a kettő között lenne valami összefüggés. Nincs.

drbjozsef # 2020.02.19. 06:03

KGyöngyi,

Én úgy mondanám : célszerű visszautasítani a hagyatékot. Ha elfogadod, örökös és jogutód leszel, a hitelezők macerálni fognak, és levelezgethetsz velük, hogy nincs hagyatéki vagyon, pláne, ha valami végrehajtásba keveredsz. Visszautasítod, onnantól neked nem lesz hozzá közöd.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.19. 10:32

(„onnantól neked nem lesz hozzá közöd.

Csak a leszármazójának. Vagy annak a leszármazójának; vagy a testvérének, vagy a testvér leszármazójának...)

AandreaA # 2020.02.24. 10:35

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élek.

Gyermekem nincs. A tulajdonomban lévő ingó, ingatlant szeretném ha Ő örökölné utánam.

Értelmezésem szerint a 2009.évi XXIX. tv.3§ nem rendel eltérést alkalmazni a jogszabály az öröklési viszonyokat és vagyonközösséget illetően a házassághoz képest.

Kérdésem:

Jól értelmezem a jogszabályt? Vagyis a hivatalosan bejegyzett élettársi kapcsolatban az élettárs örököl, és nem szükséges a közjegyző általi végrendelet?

Válaszát előre is köszönöm, Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.24. 10:52

Igen.
De nem szabad összekeverni a bejegyzett élettársi kapcsolatot a regisztrálttal.

István 761122 # 2020.02.26. 09:12

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy hagyatéki ügyben idéztek be mint örököst.
Nem szeretnék elmenni a tárgyalásra.

Az idézésben azt írják, hogy a tárgyalás megtartását és a határozathozatalt a meg nem jelenés nem akadályozza.
(Átvettem a hivatalos idézést.)

Azaz ha nem megyek el akkor, az öröklési törvénynek megfelelően járnak el, és ha én nem utasítom vissza az öröklést akkor azt megkapom, annak ellenére, ha a többi örökös máshogy dönt?

Ha írok nyilatkozatot arról, hogy a törvénynek megfelelően tartok igényt az örökségre, de azt is szeretném, hogy ha minden örökös visszautasítja az örökségét akkor én is ezt választom, ez lehetséges?
Kérhetek ilyet, vagy csak a törvény szerinti lehet vagy a visszautasítás.

Ha kérhetek, akkor pontosan mit kell belefogalmazni a nyilatkozatba?
Visszautasító nyilatkozatot találtam, de ilyen feltételes megoldást nem.

Köszönettel:

István

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.26. 09:27

Igen; nem.

wers # 2020.02.26. 09:31

Visszautasító nyilatkozatot találtam, de ilyen feltételes megoldást nem.

Vajon miért nem?

Azzal, hogy pontosan mit kell belefogalmaznod nem kell törődnöd, majd tudni fogja a közjegyző. Ugyanis előtte kell nyilatkoznod. Méghozzá a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző előtt.

wers # 2020.02.26. 09:32

Közben KBS válaszolt.

TFerenc # 2020.03.03. 11:34

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a következő:

Van egy elhunyt, akinek se élő szülei, se házastársa, se gyermekei nincsenek. Közeli hozzátartozója a két testvére.
Egyikük édes testvér, másikuk féltestvér (édesanya azonos).
Végrendelet nincs.
A két testvér milyen arányban jogosult a hagyatékra? Van hányadbeli eltérés közöttük?

Előre is köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2020.03.03. 12:02

TFerenc,

Igen, lesz különbség.

Leszármazók és házastárs hiányában a szülők örökölnének. Oldalági rokon a partéláris öröklés rendje szerint a kiesett felmenők csoportjai szerint.
Első csoport a szülők : az ő helyükön a leszármazóik örökölnek, ha már nem élnek.

Az elhunyt vagyonát 50-50%-ban örökölnék a szülők. Ebből az egyik szülő (aki nem felmenője a féltestvérnek) részét teljes egészében a túlélő édestestvér kapja. A másik szülő részét egyformán öröklik az ő leszármazói (a féltestvér és az édestestvér).

Ily módon az édestestvér 75%-ot, a féltestvér 25%-ot fog kapni.

(Egyszerűbben : az édestestvér mindkét szülője helyén örököl, a féltestvér csak az egyik szülőtől, az édestestvérrel közösen)

https://oroklesijog.hu/…yes-orokles/

grapet # 2020.03.05. 13:55

Tisztelt Jogi Fórumozók!

Az alábbiakkal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni:

  • 2016. májusában elhunyt édesapám, ketten voltunk örökösei nővéremmel. A hagyatéki eljárás rendben lezajlott egy hagyatéki hitelező jelentkezett be, akinek az igényét kielégítettük.

Most 2020-ban kaptunk a nővéremmel a MMK-tól felszólítást, miszerint 2014-ben vettek át a Vodafontól egy távközlési szolgáltatásra vonatkozó követelést.
Most az MMk tőlünk kéri a követelésük teljesítését, annak többletköltségeivel együtt.
A levélben amúgy nem említik, hogy a másik örököst - a nővéremet is megkeresték volna, így ha nem állnánk kapcsolatban, akár duplán ki is fizethetnénk a tartozást...
Kérdésem: jogos-e a követelésük ennyi idő elteltével? Nem kellett-e volna a közjegyzőnek megküldeniük ezen igényüket?
Nem lehet-e csak a tőkehátralékot kifizetni, hiszen a többi díj (késedelemi kamatok, egyéb költségek) nem a mi hibánkból felróhatóan keletkezett, mivel a tartozásról eddig nem volt tudumásunk.
A segítséget előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Grapet