Öröklés


pazs # 2012.03.22. 15:58

A megtámadást nem tudod megakadályozni, ez egy szabad ország, mindenki azt perel, akit szeretne. Az, hogy tartási, öröklési vagy ajándékozási szerződést köttök, nem befolyásolja, hogy meg lehet-e támadni, inkább attól függ, mi a cél (nyilván nem célszerű tartási szerződést kötni, ha nyilvánvalóan nem lesz tartás). Az ajándékozási szerződés megkötésétől viszont még 15 év, mire az ajándékot nem kell hozzászámítani a hagyaték értékéhez, ha az ajándékozó meghal (azt hiszem, erre voltál kíváncsi). Tartási szerződésnél viszont az ingatlan be sem kerül a hagyatékba.

Az élettárs meg jelenleg akkor szívességi lakáshasználó, ha a tulajdonos/haszonélvező ezt meg akarja szüntetni, szólítsa fel a lakás elhagyására írásban, aztán ha nem költözik, lakás kiürítése iránt pert kell indítani. Nem kötelezhetitek a megvételre.

Marja # 2012.03.22. 14:57

ObudaFan
Az elsőre köszönöm a választ. A tartási szerződés megtámadható úgy tudom, ezt meg lehet akadályozni valahogy? Ajándékozás nem megoldás az esetünkben?

A második válaszodat nem értem. Ha nem jogi kérdés, akkor milyen? A mamám házában lakik az élettárs, de nem azért, mert olyan jóban vannak, hanem mert benne maradt apu halála után. Így nem lehet eladni sem. Nem az lenne a legjobb, ha ő venné meg?

Ne haragudj, hogy ennyit kérdezek, de tanácstalan vagyok, hogy mit lehet ilyenkor tenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.22. 10:05

Tonett: a hagyatéki leltárban feltüntetett érték után. (Ha elfogadja a hatóság.)
Egyébként a hagyaték megnyílta után az öröklésről lemondani nem lehet, csak visszautasítani, vagy osztályos egyezséget kötni.

oncogito # 2012.03.22. 08:29

ObudaFan - köszönöm a választ.

Tonett # 2012.03.21. 15:00

Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy abban az esetben ha egyetlen közös gyermekünk lemond apai örökségéről az édesanyja azaz az én javamra, akkor nekem mi alapján kell az illetéket megfizetnem? Az ingatlanbecslő által megállapított jelenlegi érték vagy az anno vásárlási érték és a jelenleg felbecsült érték különbözete után?
A ház jelen pillanatban 50-50% tulajdonban az enyém és néhai férjemé.
Válaszotokat előre is nagyon köszönöm!

ObudaFan # 2012.03.21. 14:23

Marja

Tartási , vagy öröklési szerződéssel lehet megoldani.
A másik kérdést nem is értem. Ha semmilyen joga nincs a lakáson az élettársnak, akkor nem jogi kérdés, hogy a mama mit csinál a lakással.

ObudaFan # 2012.03.21. 14:21

oncogito

Bajnak az biztos nem baj, ha bejelented.

Marja # 2012.03.21. 12:25

Problémám összetett, két kérdésem is lenne.
Édesapám egy éve halt meg, a mamám nevére vett egy házat, amiben jelenleg az élettárs él. Szeretnénk ezt az ingatlant vele rendezni, elvégre egy olyan házban lakik, ami nem az ő tulajdona. Erre milyen lehetőségek vannak? Felajánlottuk neki megvételre, áron alul, de nincs pénze.
A másik, hogy nagybátyám is meghalt tavaly, így a mama most egyedül van. Három unokája van, két testvérem és én, de a testvéreim nem tartják vele a kapcsolatot. Nem lenne igazságos, ha most nem gondoskodnak a mamáról, de az örökségből ők is részesülnének. Hogyan tudjuk ezt megoldani?
Válaszotokat előre is köszönöm!

oncogito # 2012.03.21. 07:33

ObudaFan

Köszönöm a választ.
Viszont szeretném még megkérdezni, hogy a paragrafust olvasva, öröklés esetében is szükséges az adóhatóság felé a bejelentés akkor is, ha nincs illeték?

ObudaFan # 2012.03.20. 20:37

oncogito

Magyar állampolgár, illetve Magyarországon élő nem magyar állampolgár vagy belföldi székhelyű jogi személy által örökölt, külföldön levő ingóhagyatékra, valamint a külföldi hagyatékba tartozó vagyoni értékű jogra akkor kell illetéket fizetni, ha a hagyaték helye szerinti államban öröklési illetéket vagy ennek megfelelő adót nem kell fizetni. A külföldön történt illeték- vagy adófizetés tényének bizonyítása az örököst terheli.

Viszont a magyar jog szerint illetékmentes a takarékbetét öröklése. Az illetéktörvény alkalmazásában pedig takarékbetét: a Ptk. 533. §-a alapján kötött szerződés szerint a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla szerződés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát, kivéve az adózás rendjéről szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezően bejelentendő üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszközt és kamatát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.20. 18:57

Neked semmi. Ő meg úgy és annyiszor végrendelkezik, ahogy akar. Mindig az utolsó a hatályos.

sönike63 # 2012.03.20. 18:42

Sziasztok!
Végrendeletről szeretnék érdeklődni.A keresztanyám végrendeletet akar készíttetni amiben rám akarja hagyni mindenét.DE!Már van egy végrendelet amiben az elhunyt testvére 3 gyermekére hagyta a vagyonát.Mi a teendőm?
Köszönöm a választ!
Sönike

oncogito # 2012.03.19. 20:24

Azt szeretném kérdezni, hogy örökösödési illetéket mikor, kinek és hogy kell fizetni?
Nyugdíjas vagyok és külföldi rokontól pénzt örököltem.

ObudaFan # 2012.03.16. 06:36

Nincs mit.

kata156 # 2012.03.16. 05:23

Obudafan! Köszönöm!

ObudaFan # 2012.03.15. 11:44

A közös tulajdon megszüntetését azt lehet kérni, és akkor legalább a ház felének az értékét megkaphatja. Más kérdés, hogy ha megállapodni nem sikerül, akkor évek múlva. És a haszonélvezet mellett kérdés, hogy megéri-e.

kata156 # 2012.03.15. 11:08

Valami félre értés történt, mert a fele ház a nagymama nevén volt és van.
Hiába van a nevén a haszon élvezet, ha öregségére be szeretne menni egy nyugdíjas házba, ahhoz az ingatlant el kellene adni, mire kifizetné az édesanyát, nem maradna semmire sem elég, mivel a ház Bp.-től távoli kis településen van, nem nagy értékű házról beszélgetünk. Igaz ez a dolog ezelőtt is fenn állt, de legalább volt egy kis unokája neki, de most már az sincs neki.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.15. 07:25

Nem kellett volna a férje íratni. Akkor a fele még mindig a nagyanyáé lenne.
Egyébként pedig a haszonélvezet mellett az örökös nem sok mindent tud kezdeni a tulajdonával.

kata156 # 2012.03.15. 04:49

Értem! Köszönöm még egyszer!

Bár megmondom őszintén azért értetlenkedtem, mert ezt borzasztó igazságtalannak tartom, dehát a törvény az törvény. Még azt megjegyzem, ezért a házért a nénikém nagyon megdolgozott, mert a fia még csak 13 éves volt amikor a férje meghalt, a ház akkor még épült, nem is volt lakható, de akkor ez nem volt érdekes (az hogy a férje nevén maradt a fél házrész), hiszen a fiára szállt, a fia halála után a kisgyermekre, de most végső soron egy idegen család tulajdonába kerül, teszem azt, az édesanya meghal, akkor egy vad idegen fogja megörökölni azt a házat, amiért a nénikém dolgozott egy életen át.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 18:24

Mondtam, hogy ott a pont.

pazs # 2012.03.14. 18:21

KBS: akkor tulajdonképpen végülis jót mondtam, nem? ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 18:18

Bocs. Ha hozzáolvasom azt is, amit utoljára írtál, akkor semmi leszámítás. Az anya az örökös.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 18:16

Azt az extrém esetet kizárva, hogy a nagyapa valamelyik szülője még él, az anya lesz az örökös.

kata156 # 2012.03.14. 17:30

Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat! A gondom az, hogy nem tudom kihámozni a végeredményt, hogy akkor végül is mire számíthatunk. Segítene nekem ebbe valaki?

Még két dolgot hozzá fűznék az egészhez, hogy a nénikém nem ment férjhez azóta és annyit tudok hozzá tenni a történethez ami lényeges lehet, hogy ez az ingatlan eredetileg a nénikém és édesanyám szüleié volt, a szülők halála után a édesanyám és a testvérei lemondtak az örökségükről a nénikén javára. Később lebontották a régi házat és egy újat építettek, ekkor került a fél ház a férj nevére.

Még egyszer nagyon köszönöm a segítséget!

pazs # 2012.03.14. 14:47

Pont erre gondoltam, KBS. Itt mondjuk a nagymama él, de nem róla háramlott a vagyontárgy az unokára, hanem ha nagypapáról.

A zárójeles megjegyzéssel mélyen egyetértek. (Én sajnos rosszul építettem ki a reflexemet: csak akkor gondolok ági öröklésre, ha gyerek hiányában a házastárs örököl. De ezt most korrigálom: mindig gondolok rá, ha nem leszármazó örököl.)