Öröklés


Dr.Attika # 2011.11.28. 15:28

Igazad van Kolléga!
Ha családi viszályt szeretnének nyolc testvér között egy életre, akkor mi akitől csak tanácsot kérnek minek "erőlködnénk" tovább.

ObudaFan # 2011.11.28. 14:29

De ha egyszer nem ezt szeretnék.

Dr.Attika # 2011.11.28. 14:15

Kedves Szabina!
Miért kéne lemondani? Olyan világosan felvázoltam Önnek a jogi helyzetet, hogy ettől világosabban már nem lehet. Nyilván a párja édesanyja azt szeretné, hogy a húg aki valamilyen ok miatt nem tudott önálló családi otthont alapítani az be legyen biztosítva az élete végéig történő lakhatási lehetőséggel. Ez a testvérek közötti viszályt teremtene. Döntsék el a testvérek, hogy mit cselekszenek. Ön ebbe ne follyon bele. Legfeljebb amit leírtam tárja a testvérek elé és ők majd döntenek.

ObudaFan # 2011.11.28. 13:23

szabina05

Most lehet az öröklést visszautasítani az elhunyt részére. Ezt a nyilatkozatot nem lehet később visszavonni (legfeljebb megtámadni, ha kényszer, fenyegetés, tévedés, megtévesztés történt, stb.)

ObudaFan # 2011.11.28. 13:21

Igen.

fruzsi53 # 2011.11.28. 12:56

Második férjemmel élek. 26 éve ismerjük egymást, 11 éve házasodtunk meg. A ház, ahol élünk a férjem lányának tulajdona, övé a haszonélvezet. Ha esetleg előbb halna meg, mint én, akkor ki kellene-e a házból költöznöm?
Köszönöm a segítséget.

Dr.Attika # 2011.11.28. 11:32

Jó napot.
A párja édesanyja -vélhetően házastársi közös vagyon áll fenn- nem örökli a felerészt, hanem az eleve az ő tulajdona. Az elhunyt részét örökli nyolc gyermeke. Viszont a párja édesanyjának ezen az örökrészen holtig tartó haszonélvezeti joga ( un. özvegyi jog) keletkezik. Nem kell semmiféle lemondás.
A haszonélvezet fennálltáig az lakik ott, akinek az ott lakását a párja édesanyja engedélyezi. igy az ottlakó testvér is ott lakhat.

Berava # 2011.11.28. 10:29

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2011.11.28. 09:32
  1. Elvileg kell, hogy kapjanak. Gyakorlatilag nem árt érdeklődni az utolsó lakóhely szerinti polgármesteri hivatalnál arról, ki is a közjegyző, aztán a közjegyzőnél arról, mikor lesz a tárgyalás.
  2. Ez a leltárelőadó feladata, de az örökösök is tehetnek indítványt, pl. a bankok megkeresését érdemes kérni, illetve földhivatali megkeresést, gépjármű-nyilvántartási megkeresést is, ha még nem volt.
  3. A leltárban szerepelnie kellene mindennek. Ha valamelyik örökös elvisz vagyontárgyat, a többiek polgári perben követelhetik a kiadását vagy az értékének a rájuk eső részét.
Berava # 2011.11.28. 09:27

Sziasztok,

Kérdésem a következő.
Egy apa elhunyt, két gyermeke van. Azonban,egyikük sem látta már 25-30éve az apját, mert az apa iszákos, lezüllött életet élt, gyermekeivel sosem törődött.
Kérdéseim ezzel kapcsolatban:
1.Mi az ügy menete? Automatikusan kapnak-e a gyermekek valamilyen hivataltól értesítést, pl. a hagyatéki tárgyalásról?

2. Hogyan deríthető ki, hogy az apa mit hagyott örökül (vagyon, vagy hitelek tömege stb.), tekintettel arra, hogy az örökösök semmit sem tudnak az örökhagyóról, annak ügyeiről vagy életviteléről?

3. Az apának volt egy lakása, ami most üresen áll. Megtörténhet-e, hogy az egyik gyermek odamegy, és néhány ingóságot elvisz a másik gyermek tudta nélkül, ami így már nem kerül majd be a hagyatéki leltárba?
Szükséges-e ez ellen védekezni, és ha igen, hogyan lehet?

Köszönöm.

ObudaFan # 2011.11.28. 09:09

Kerülni nem kerül semmibe, de a kiskorúak nevében tett visszautasításhoz a gyámhatóság hozzájárulása szükséges.

2103i # 2011.11.27. 20:40

Tisztelt Fórumozók
Egy számomra kacifántos öröklési ügyben kérnék tanácsot. Egy rokonom meghalt, törvényes örökösei a két lánya. Sajnos a hagyatékban tartozás is van rendesen. Pontos összegek még nem tisztázottak. A két lány visszautasította az örökséget, ami így apósomra szállt. Neki vajmi kevés köze van a vagyonhoz és a tartozásokhoz, így ő is visszautasítaná az örökséget. Az a két gyermekére szállna, az egyiknek van két kiskorú gyermeke. Kb. ennyi... Visszautasíthatja-e mindenki az öröklést? Mi történik a vagyonnal és a tartozásokkal? Mennyibe kerül ez az apa-2 gyerek-2 unoka vonalnak (mármint a visszautasítások)körülbelül? (ügyvéd, gyám?,közjegyzői stb. díjak)
Köszönettel
Béla

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.27. 20:14

Az nem "következő" lépés, hanem előző.

Gabicsek # 2011.11.27. 19:11

ügyvéd vagy közjegyző.

mara67 # 2011.11.27. 18:53

Arra gondoltam hogy ügyvéd előtti ajándékozási szerződést kell-e írni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.27. 18:15

Pardon?

mara67 # 2011.11.27. 17:47

Amennyiben a gondnoka az ajándékot elfogadja mi lenne a következő lépés?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.27. 09:35

Ajándékozás, de a megajándékozottnak el kel fogadnia. Ha gondnokság alatt áll, akkor a gondnoka hozzájárulása vagy nyilatkozata kell.

mara67 # 2011.11.27. 09:29

Tisztelt Fórumozók!
Férjem örökölt egy ingatlant és erdőrészt 2008-ban 3/72-ed részben (összesen 13 örökös van). Az örökségét szeretné átadni nővére részére aki pszichiátriai otthonban van elhelyezve betegségéből kifolyólag. Mindenféle költség az örökléssel kapcsolatosan férjem részéről rendezve van (illeték, közjegyzői díj, tulajdonjog stb.). Azt szeretném megkérdezni hogy lehetséges-e még enny?i év után az átruházás, és férjem milyen költségek terhelnék ezáltal?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.25. 23:40

Ha nem tudsz bizonyítani, az nem veszett fejsze nyele, hanem rosszabb: vesztett per. Amit, ha már metafórát keresünk, én ahhoz hasonlítanék, mintha belejtesz némi pénzt a kútba, majd még utána is dobálsz valamennyit.

sata # 2011.11.25. 23:23

Tisztelt Fórumozók!
Köszönöm a hozzászólásokat.
Válaszolva a kérdésre: a hagyatéki leltár tartalmát vitatom, pontosabban azt, hogy jelentős mennyiségű készpénz nem került bele a hagyatéki letárba.
Ha fellebbezni nem tudok, azért hagyatéki pert tudok indítani? Vagy sima polgári pert? A két per miben különbözik egymástól?
De gondolom, ha a nagynéni nem ismeri el a pénzösszeg létét, és én sem tudom megfelelően bizonyítani, akkor veszett fejsze nyele akármilyen per?!
Köszönettel: S.

ObudaFan # 2011.11.25. 20:33

Ettől függetlenül polgári pert valószínűleg indíthatsz, bár nem írtad le, mit is vitatsz.

Gabicsek # 2011.11.25. 20:00

Ebből én azt veszem le, hogy ott lemondott mindenki a fellebbezési jogáról, ezért jogerősítették. Ez ellen pedig nincs fellebbezés.

sata # 2011.11.25. 18:24

Kedves Obudafan!
Idén november 9-én írtam ide egy kérdést, 11.30-kor. Erre Ön és többen válaszoltak is, most még volna kérdésem ezzel kapcsolatban.
Megtörtént a hagyatéki tárgyalás és megkaptam a hagyatékátadó végzést. Számomra előnytelen határozat született, a nagynéni letagadott mindent. A végzésben szerepel, hogy 15 napon belül fellebbezni lehet.
Kérdésem az, hogy a fellebbezés mit takar? Mi történik, ha fellebbezek?
Megjegyezném még, hogy a végzés végén a következő mondat olvasható: "Az örökösök a végzés kihirdetése után kijelentik, hogy a végzés ellen fellebbezni nem kívánnak, így a közjegyző a végzést jogerősnek mondja ki."
Most akkor tudok fellebbezni, vagy nem?
Köszönettel: S.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.25. 17:31

Nem. Igen.