Öröklés


ObudaFan # 2012.03.28. 05:56

Kezdődhet egy akár évekig tartó pereskedés. Hogy tudom érvényesíteni a jogaimat?

Szintén be kell költözni. Többlethasználati díj követelésére ugyanis csak akkor lenne mód, ha ő ezt kifejezetten megakadályozná.
Ha a használat mértékében, módjában vita van, a bíróság dönt.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 20:50

Nem értem a háborgást, teljes körű, helyes választ kapott kérdéseire már elsőre is.
OFF
A világhálón a tegeződés a főszabály, annyira, hogy valakit nem visszategezni már-már sértés.
ON

tobar # 2012.03.27. 20:36

Kedves kbs, beszélhetünk rébuszokban, ha gondolja (maradnék a magázódásnál). Lehet hogy Ön szerint nekem nem fontos, de pont azért kérek itt segítséget mert nem értek a joghoz és nem mindennel vagyok tisztában. Lehet nekem azért mégis csak fontos. Azt én értem hogy két ügyvéd akik hosszú évekig tanulták ezt a szakmát értik egymást nagyjából szavak nélkül is, de akik itt kérdeznek nem biztos hogy ilyen egyszerű válaszokat várnak a kérdéseikre. Az a gond hogy nem mindenkinek van pénze hogy felkeressen egy ügyvédet. Én speciel nem engedhetem meg magamnak, hogy ügyvédet fogadjak, így ezért fordulok kérdéseimmel Önökhöz.
Üdv. Tobar

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 18:17

Azt a részét tartom túlzott leegyszerűsítésnek, hogy "a tulajdoni hányadod arányában". ObudaFan úgyis érti, neked meg nem fontos.

B.Imi # 2012.03.27. 17:53

Tisztelt KBS.Azt szeretném megtudni,hogy 1985-ben elhunyt nagymamám után felvett póthagyatéki eljárásban lévő kis területü zártkerti ingatlant a kislányom nevére szertném iratni.Nagymamámnak volt két fia,akik szintén elhaláloztak,így négy élő unoka maradt az örökös.Nem tartanak igényt az örökségre,nem akarnak vele foglalkozni.Az után érdeklődnék,hogy az örökösöknek hogy kell nyilatkozni,(lemondás,visszautasítás)van e estleg valami nyomtatvány ehhez?.Várom válaszát.üdv.B.Imi

tobar # 2012.03.27. 16:57

„A tulajdoni hányadod arányában használhatod az ingatlant.”
Minden tiszteletem mellett ezt a mondatot túlzott leegyszerűsítésnek tartom.

Akkor kedves kbs kifejtené bővebben? Ugyanis testvérem beköltözik az egész családjával és közli, hogy engem nem tud kifizetni mert nincs pénze. Kezdődhet egy akár évekig tartó pereskedés. Hogy tudom érvényesíteni a jogaimat?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 14:57

A tulajdoni hányadod arányában használhatod az ingatlant.
Minden tiszteletem mellett ezt a mondatot túlzott leegyszerűsítésnek tartom.

ObudaFan # 2012.03.27. 13:17

Nincs mit.

tobar # 2012.03.27. 12:52

Igen én is így gondoltam...mondjuk az egyik kisszobába??? :) Köszönöm a felvilágosítást! Üdv. Tobar

ObudaFan # 2012.03.27. 11:16

A tulajdoni hányadod arányában használhatod az ingatlant.

tobar # 2012.03.27. 11:15

Köszönöm Kbs. Még egy kérdés. Akkor elvileg én is beköltözhetek nem? Hiszen van negyed rész tulajdonjogom....????

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 09:40

Igen; nem.

tobar # 2012.03.27. 09:29

Tisztelt fórumozók!
Kérdésem az lenne, hogy édesapám után örököltem a lakásból egy negyed részt.A lakás fele eredetileg az ő és a testvérem tulajdonát képezte fele fele arányban, egészen édesapám haláláig. Hagyatéki tárgyalás még nem volt. A lakás másik 3/4-része a testvéremé, de ő nem lakik benne. Most hirtelen át akar költözni a családjával. Joga van-e a hagyatéki tárgyalás lefolytatása előtt beköltözni a lakásba? Kell-e ehhez az én engedélyem?
Válaszukat előre is köszönöm: Tobar

pazs # 2012.03.23. 09:54

Zazie: az örökösök a hagyaték tárgyaival felelnek a hagyatéki tartozásokért, ha azok már nincsenek meg, akkor a hagyaték tárgyainak értékének erejéig a saját vagyonukkal. Mínuszba nem lehet menni.

pazs # 2012.03.23. 09:54

Marja: persze hogy lehet ilyet csinálni, ahogy megállapodtok. Átszállhat a tulajdonjog az első részlet kifizetésekor vagy csak a teljes fizetéskor, esetleg a kettő közt is. Haszonélvezete nem lehet senkinek a saját tulajdonjogán és az nem oldja meg, ha nem fizeti a részleteket (ugyanúgy fel kell szólítani a lakás elhagyására ugyanis). A mamád halála nem szünteti meg az adásvételi szerződést (amiben a részletfizetés van), az örökösöknek fizet tovább.

Marja # 2012.03.23. 09:49

Köszönöm nektek, nagyon sokat segítetek!

Részletfizetésről már volt szó, de itt is merülnek fel kérdések: lehet ilyet csinálni? Tegyük fel, hogy két év alatt tudja csak kifizetni a házat, egyenlő részletekben. Hogyan zajlik a fizetés? Egyből tulajdonos lesz, vagy csak akkor, ha kifizette a teljes árat? Mamámnak lehet haszonélvezeti joga a házon? Mi történik a halála esetén?

Zazie # 2012.03.23. 09:25

Keves Fórumozók!

Lenne egy kérdésem, hátha tud nekem segíteni valaki:

Arról lenne szó, hogy az NAV elkészítette néhai édesapám e.vállalkozói adóbevallását a 2008. évre (ekkor hunyt el) és megállapított 800.000 Ft tartozást, ami szja-ból és kölönböző járulékokból tevődik össze.
A hagyatéki végzés szerint örököltünk egy házat, autót, de ezeket már eladtuk, tehát nincs a nevünkön.
Az adósságot a hagyatéki teher értékében lehet behajtani, de kérdés, hogy így is, amikor már gyakorlatilag nincs belőle semmi? (Illetve a pénz megvan, de arra ráteheti a nav a kezét? Vagy gyorsan vegyek belőle valamit? Nem nagy összegről van szó, de sajnos több, mit a tartozás.)
Van valamilyen esélyem arra, hogy ezt a pénzt ne kelljen kifizetni? Létezik valamiféle kérelem? Egyáltalán jogos, hogy immár több, mint három év után szeretné rendezni velünk ezt a nav?

Ha valaki megtisztelne a segítségével, azt nagyon megköszönném, eléggé neki vagyok keseredve...
(Ja, végzés még nem született, egyelőre csak a jegyzőkönyvet kaptam meg, de beszéltem az ügyintézővel, aki szerint rendezni kell a tartozást, bár azt hogy hogyan, ő sem tudta előre megmondani).
Nagyon köszönöm!

pazs # 2012.03.23. 09:15

Köszi a kijavítást.

ObudaFan # 2012.03.23. 09:07

Az ajándékozási szerződés megkötésétől viszont még 15 év, mire az ajándékot nem kell hozzászámítani a hagyaték értékéhez

Illetve a kötelesrész alapjához.

pazs # 2012.03.23. 08:39

Lemondani csak az örökhagyó életében lehet, utána csak visszautasítani az örökséget. Visszautasításnál viszont a visszautasító ágán továbbmegy az örökség (hú, ez jó kis konyhanyelv, szóval ez azt jelenti, hogy ha te visszautasítod az örökséget, a gyerekeid kapják meg, hacsak ők is le nem mondanak, kiskorúak esetén ehhez a gyámhatóság hozzájárulása is kell).

Az élettárssal kapcsolatban, ha nincs pénze megvenni, mint írtad, miért nem állapodtok meg, hogy részletekben fizessen? Esetleg hogy fizessen bérleti díjat?

Marja # 2012.03.23. 08:30

pazs
Köszönöm, eddig mindenki mást mondott ezzel kapcsolatban, de így már értem.

Az élettárs esetében szó sincs arról, hogy bármire kötelezve lenne. Igazából nem szeretnénk kirakatni, mert nincs hova mennie, és a ház értéke pár száz ezer forint, tehát ő járna jobban, ha megvenné. Meg a mamám is, hiszen ha a per is gondolom nem kevés pénzbe kerül és nem ér annyi az egész.

Még egy kérdés. Hallottam, hogy öröklés esetén lehetőség van lemondani. Ez hogyan zajlik a gyakorlatban? Mikor tudja ezt valaki megtenni?
Nagyon köszönöm!

pazs # 2012.03.22. 15:58

A megtámadást nem tudod megakadályozni, ez egy szabad ország, mindenki azt perel, akit szeretne. Az, hogy tartási, öröklési vagy ajándékozási szerződést köttök, nem befolyásolja, hogy meg lehet-e támadni, inkább attól függ, mi a cél (nyilván nem célszerű tartási szerződést kötni, ha nyilvánvalóan nem lesz tartás). Az ajándékozási szerződés megkötésétől viszont még 15 év, mire az ajándékot nem kell hozzászámítani a hagyaték értékéhez, ha az ajándékozó meghal (azt hiszem, erre voltál kíváncsi). Tartási szerződésnél viszont az ingatlan be sem kerül a hagyatékba.

Az élettárs meg jelenleg akkor szívességi lakáshasználó, ha a tulajdonos/haszonélvező ezt meg akarja szüntetni, szólítsa fel a lakás elhagyására írásban, aztán ha nem költözik, lakás kiürítése iránt pert kell indítani. Nem kötelezhetitek a megvételre.

Marja # 2012.03.22. 14:57

ObudaFan
Az elsőre köszönöm a választ. A tartási szerződés megtámadható úgy tudom, ezt meg lehet akadályozni valahogy? Ajándékozás nem megoldás az esetünkben?

A második válaszodat nem értem. Ha nem jogi kérdés, akkor milyen? A mamám házában lakik az élettárs, de nem azért, mert olyan jóban vannak, hanem mert benne maradt apu halála után. Így nem lehet eladni sem. Nem az lenne a legjobb, ha ő venné meg?

Ne haragudj, hogy ennyit kérdezek, de tanácstalan vagyok, hogy mit lehet ilyenkor tenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.22. 10:05

Tonett: a hagyatéki leltárban feltüntetett érték után. (Ha elfogadja a hatóság.)
Egyébként a hagyaték megnyílta után az öröklésről lemondani nem lehet, csak visszautasítani, vagy osztályos egyezséget kötni.

oncogito # 2012.03.22. 08:29

ObudaFan - köszönöm a választ.