Öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.19. 16:20

Közjegyzőt akkor is lehetett volna hívatni.

ObudaFan # 2011.02.19. 15:01

6% illeték és pervesztesség esetén a másik fél költsége. Könnyen adnak egy illetékfeljegyzési jogot.
De itt nem ez a kérdés, hanem hogy nyerhető lesz-e a per. Lásd: "írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne." Volt három eszméletben töltött napja a szóbeli végrendelet után, így csak akkor fogják megállapítani a szóbeli végrendelet érvényességét, ha a saját nevét sem tudta leírni.

igazságtalansággg # 2011.02.19. 14:55

A gépre tették:értem ez alatt,lélegeztetőgép,mélyaltatásban,állapota romlása miatt.Írásbeli végrendeletet nem hagyott,a két tanú,nem rokonunk,nekik semmi javuk az egészből.Tudomásom szerint,a szóbeli végrendelet,a végrendelkezés egy hivatalos fajtája.Kérdés viszont,mennyibe kerül ennek peresítése,és előre kell-e fizetni?

ObudaFan # 2011.02.19. 14:26

Valószínű. Persze, nem tudjuk, mi az, hogy "gépre tették", így nem tudjuk, van-e esetleg érvényes írásbeli végrendelet.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.19. 12:45

Röviden: ez a szóbeli végrendelet borítékolhatóan érvénytelen. (Ha esetleg érvényes, a kitagadás akkor se.)

ObudaFan # 2011.02.19. 12:23

Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető rendkívüli helyzetben van, és írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne.
A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelemben szóval előadja, és ez alkalommal kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.
A szóbeli végrendelet érvénytelen, ha a tanú

  • a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes, vagy
  • kiskorú, vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll.

A szóbeli végrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen.A tanú, illetőleg a hozzátartozója részére szóló juttatás akkor nem érvénytelen, ha a végrendelkezésnél - rajta kívül - két tanú működött közre.

igazságtalansággg # 2011.02.19. 12:15

Üdvözlöm.Nos,a tényállás amibe keveredtem nem egyszerű.Tavaly meghalt édesanyám,van egy testvérem,egy bátyám.Én gondoztam anyámat,bátyám kb 19 évig rá se bagózott.Többször megfenyegette életveszélyesen,sajnos,folyton szidta ,átkozta.Mielőtt kórházban meghalt,egy ismerős házaspárra hagyta szóbeli végrendeletét(a végrendeletet követően 3nap múlva gépre tették,utána 6napra meghalt)Bátyám a halála előtt "visszapuncsolta " magát(mivel eladásra került egy ingatlan,és pénzszag odavonzotta).Nemrég volt a közjegyzői tárgyalás,és a közjegyző nem volt hajlandó figyelembe venni a szóbeli végrendeletet,amiben bátyám kitagadta,reám hagyta mindenét.Ideiglenesen felesbe adta át a vagyont.Bátyám kerített egy igen híres-hirhedt ügyvédet.Ha jól informálódtam,nekem kell bizonyítani igazam,peres úton,csak kérdés mennyibe kerül a per?És mikor kell kifizetni?Sok ismerős mondta,előre kell kifizetni.Mikor a végintézkedését tette,igen rossz állapotban volt,enni is csak úgy tudott,ha etettem.Bátyám 2x volt bent nála,egyszer ki is zavarta a kórteremből anyum.Most,hogy ideiglenesen felesbe adták át a vagyont,bátyám már követelőzik,keménykedik,neki ez meg az kell,jár mindennek a fele.Előre is köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 19:05

Na ja, de a testvéreknek nem is kell. Ők a törvényes örökösök.

Erik01 # 2011.02.18. 18:49

Tisztelt KBS!

Nem, nem kaptam, de a testvéreim sem.

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 18:43
  • Végrendelettel.
  • Kaptál végrendeleti juttatást?
  • Aki örököl az igen.
Erik01 # 2011.02.18. 18:39

Tisztelt Fórumozók!

Nemrég meghalt az apám, aki valójában nem a vér szerinti apám, és még csak a nevére sem vett. 2 éves koromtól 18 éves koromig édesanyámmal együtt neveltek engem. Van két testvérem is, akik az édesanyám és az apám közös gyermekei.
Az apámnak volt egy édesanyámmal közös ingatlanja és némi tartozása a korunk legnagyobb vívmányának nevezhető 45 után fizetendő bevásárló kártyán.

A kérdéseim a következők lennének:

Ha nem vagyok vér szerinti rokon, örökölhetek én is?
Mennyi örökösödési illetéket kell fizetnem?
A bank felé a tartozást is örököljük?

Bocsánat a tudatlanságomét.....

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 16:14

De, lényegében mellé lehet. Ahogyan ezt már elég világosan mondták is.

bugyu1 # 2011.02.18. 15:22

Köszönöm a hozzáoszlást,de nem ajándékoznám a gyerekekre,hanem egyszerűen visszautasítom az öröklést.
Az öröklési törvény szerint a gyerekem megörökli helyettem.
De az én tartozásom rendezem közben csak nem szeretném megörökölni a házrészt,jó nekem úgy is ha 10 év alatt elfogy az adósságom.
Viszont akkor nem kell ajándékoznom sem.
Ismételt kérdés.
Ha én nem öröklök mert visszautasítom,anyám hagyatéka mellé nem lehet mellé rakni az én adósságom ugye???
Köszönöm

ObudaFan # 2011.02.18. 14:18

Frimi

Érvényes végrendelettel lehet.
De érvényes kitagadás hiányában a gyermek ebben az esetben is kérhet kötelesrészt.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 13:41

Lajos: nem.

Frimi # 2011.02.18. 13:20

Tisztelt Fórumozók!

2011.01.26. 19:03-kor feltettünk egy számunkra fontos kérdést, amire 2011.01.26. 19:38-kor és 2011.01.26. 22:37-kor kaptunk két semmitmondó választ!
Vártunk-vártunk további segítségre, de rá kellett jönnünk, hogy már nem foglalkoznak velünk.
Ezért ismét leírjuk, hogy nem arra vagyunk kíváncsiak (és a kérdés sem arról szólt), hogy a haszonélvezeti jog mit biztosít, hanem arra, hogy miként lehetne az egyik szülő halála esetén a házat kizárólag a másikra hagyni! (nem nagy értékre kell gondolni, de nekünk másunk nincs)
Mert mit ér az életben maradt házastárs a haszonélvezeti jogával, ha nem akkor adhatja el az ingatlant amikor akarja, ill. nem akkor, ha szüksége lesz valamennyi pénzre? (azért hogy megtudjon élni valahogy ebben a világban?!)
A haszonélvezeti jog megöli ezt, hiszen ha a gyerek nem akarja eladni, akkor nem tehet semmit, ráadásul, ha nagy kegyesen bele is egyezne, akkor is oda kell neki adni a felét, amit egyikünk sem akar, hiszen csúnyán bánt velünk! (de azért nem akarjuk kitagadni, mégis a mi gyerekünk)

Kérjük a hozzáértőt arra válaszoljon amit kérdeztünk, hogy még időben lépni tudjunk, hiszen beteg-idős emberek vagyunk, akik nem számíthatnak a gyermekükre! (és senki mástól segítségre)

Üdvözlettel:
Pista bácsi és felesége

lajos47 # 2011.02.18. 13:03

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot kérek:
közös tulajdonná válik-e valaki házasság előtt szerzett ingatlana bizonyos idő után a házastársával?

Köszönettel:
lajos47

ObudaFan # 2011.02.18. 12:40

ellenben a fedezetelvonás miatt az ajándékozás semmis lenne.

Nem semmis, hanem relatíve hatálytalan.

ObudaFan # 2011.02.18. 12:39

Nem öröklik meg, de ez valóban fedezetelvonó ügylet, így a hagyatékkal mégiscsak felelnek érte.

monalisa1 # 2011.02.18. 08:17

Édesanyád elhunytával az öröklés már megtörtént. Ha úgy döntesz, hogy öröklészedről a gyermekeid javára lemondasz az a te dolgod. Aztán éljél még sokáig miközben mielőbb próbáld rendezi a tartozásodat, így nem marad adósság utánad.

Azonban félem, hogy ezzel a tulajdon átjátszással fedezetelvonást csínálsz, mert most -ha esetleg nem törleszted a tartozást- a hitelezőnek lenne mit végrehajtani rajtad.

Tudod, mégis csak szeretné mielőbb viszontlátni a pénzét...

Tehát a gyermekek nevére kerülő ingatlanrészt nem terhelik meg -lévén nem ők az adósok-, ellenben a fedezetelvonás miatt az ajándékozás semmis lenne.

monaLuis
laikus hozzászóló

bugyu1 # 2011.02.17. 20:18

Jó estét mindenki!

Olyan fontos kérdésben szeretnék segítséget kérni,édesanyám elhunyt,örököljük a házát.
Nekem van adósságom,van két gyermekem.
Ha én visszautasítom az öröklést,a két gyerek örökli utánam a ház negyedét.
Ez tiszta.
De az én élő mostani tartozásom ugye nem öröklik meg fiuk??
Tehát ha visszautasítom az öröklést,nem terhelik meg a gyerekeknek a ház egy negyedét??az én mostani tartozásom végett??
Köszi előre is,nagyon fontos és sürgős lenne a válasz.

ObudaFan # 2011.02.17. 18:28

A kötelesrész annak a fele, ami a törvényes örökrésze lenne ajándékozás hiányában.

kovitami # 2011.02.17. 17:34

Köszi a választ. Mennyi a kötelesrész? Az autóra is vonatkozik?

ObudaFan # 2011.02.17. 13:40

Akkor is kapna használati jogot kötelesrész címén.

kovitami # 2011.02.16. 21:05

Immaculata
Anyós férjhezment egy jóval fiatalabb fickóhoz akinek semmilye nem volt egy böröndnyi ruhán kívül. Anyósnak lakás, autó jó fizu. Most anyós beteg pár éve van hátra. A kapcsolatunk nem jó. Elválni nem fog. Ha a lánya örökli a lakást akkor a férje az özvegyi jogot. Ha viszont ajándékozással hagyná a lányára a férje nem tudná rárakni a kezét. Nem?