Öröklés


nika33 # 2011.01.07. 13:29

Tisztelt Fórum!
Az apósom a múlt évben halt meg,hagyatéki tárgyalás még nem volt.A nevén volt egy autó.Ki örökli?Az özvegy vagy a gyerekek?Most mi használjuk és a férjem meg szeretné venni,de most az anyának vagy a testvéreinek kell fizetnie?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.05. 13:36

Gyermek öröklése illetékmentes.

Mancus # 2011.01.05. 13:12

Tisztelt Fórum!
Édesanyám örökölt apja után 2m Ft-ot Kincstári takarékjegyben. Kérdésem, ha a papa 2009. novemberben halt meg, de a Kincstárjegy csak most került elő és póthagyatékban lett hagyatékolva, kell- utána illetéket fizetni? Úgy tudom, hogy a Kincstárjegy állampapír, ami után nem kell illetéket fieztni, a közjegyző szerint viszont 11%-ot igen.

monalisa1 # 2011.01.03. 15:16

Személyenkénti 20 M Ft vagyoni érték örökléséig illetékmentes az öröklés ha közvetlen hozzátartozó az örökhagyó. Az örökölt ingatlan(ok) tulajdoni hányadáról a hagyatéki eljáráson le lehet mondani, ebben az esetben örököl a többi örököstárs. (Vélem az oda-vissza számolásnál a 20 M Ft/főn belül vagytok mindenképp.)

A kiskorú örököstárs esetében a gyámhatóság bevonására szükség van.

Egy örökségből nem lehet "mazsolázni", vagy az egészet megtartja vagy az egészről lemond.

A hagyatéki tárgyalásra hasznos lehet egy közös ügyvédet vinni, később nincs vita egymásközt.

monaLuis
laikus hozzászóló

i_andras # 2011.01.03. 12:51

Üdvözlöm!

Örökléssel kapcsolatos kérdésem lenne. Öten vagyunk testvérek, még hagyatéki tárgyalás nem volt. Egy budapesti lakás fele, illetve egy vidéki ház 1/5-része kerül elosztásra. Lehetséges-e olyan, hogy négy testvér lemond a vidéki részről(fejenként 1/25-öd rész), az ötödik pedig a testvérei javára a budapesti lakásról? Ebben az esetben meg kell-e fizetni az értékkülönbözetet, amivel többet ér a bp-i lakás? (Tehát értékben azonosan kell örökölni, vagy lehet, hogy valaki kevesebbet?)Valamint ez az ügylet intézhető a hagyatéki tárgyaláson vagy más módon kell intézni? Egy kiskorú örökös is van.

Lehetséges, hogy egy örökös csak bizonyos dolgokról mondd le, vagy ilyen esetben az egész örökséget vissza kell utasítani?

Köszönöm a válaszát:
András

ObudaFan # 2011.01.03. 12:24

A legjobb a tartási szerződés, mert az a kötelesrészt is kizárja. Illetéket viszont ebbe naz esetben kell fizetni (a tulajdonrész értékének 2M Ft-jáig 2%, az efölötti résznek 4%-a), és ügyvédre is szükség lesz.

Ferike83 # 2011.01.02. 12:16

Tisztelt Fórumozók!

Van három testvérem, akikkel együtt megörököltük a lakás felét édesanyánk után. A másik fele édesapánké, s persze ezen a fél részen haszonélvezeti joga is van. A többiek elköltöztek, csak néha néznek be, mondván hogy nem viselik el a hóbortjait (pszichiáterhez is jár), foglalkozzak vele én. Mivel már több éve én látom el (az ő nyugdíja a rezsire se elég), szeretnék valami megoldást arra, hogy halála után ne jöjjenek a többiek azzal, hogy nekik is jár a lakás. Úgy érzem, ha én tartom el egyedül és a lakásra is csak én költök, ne jöjjenek majd később tartva a kezüket. Eltartási szerződés? Végrendelet? Egyéb megoldás? S melyik mibe kerül?

Köszönet és buék.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.02. 08:41

A gyermek öröklése illetékmentes.

Colonell # 2011.01.02. 01:47

Üdvözletem!

Édesapám október elején halt meg. Hárman vagyunk testvérek. Egy ház apai részének az 1/3, 1/3, 1/3 részét örököltük, mivel még édesanyánk él! Hagyatéki tárgyalás még nem volt!
A kérdéseim a következők lennének:
Mennyiben változik az örökösödési illeték, így hogy januártól változott az illeték mértéke?
Illetve mely értékekkel számoljunk? A haláleset idején érvényes illetékekkel, vagy már az újjal?
Illetve, ha időközben eladásra kerülne a ház, akkor az eladási ár (kb. 15 millió) után kellene az illetéket fizetni és nem az esetleges magasabb közjegyző általi felbecsült érték után?
Mivel valamennyire szeretnénk tisztán látni és felkészülni a hagyatéki tárgyalásra! Ezért fordulnék ön(ök)höz!
Előre is köszönöm a válaszokat!
Tisztelettel Colonell

ObudaFan # 2011.01.01. 12:16

A bíróság elrendeli, hogy árverés útján értékesítve legyen az ingatlan, és a minimális vételárat meghatározza.

Ragama # 2011.01.01. 11:50

Köszönjük a gyors választ!

Egy kis segítséget szeretnék még kérni, mert a paragrafusok szövege nekem nem teljesen tiszta. Szóval, ha pert indítanak, akkor erre az ügyre vonatkozóan mit rendelhet el a bíróság? ( A házban nem lakik senki )

Például kötelezheti a feleket a ház piaci értékén történő értékesítésére?

ObudaFan # 2011.01.01. 11:17

Pert kell indítani a közös tulajdon megszüntetése iránt.

Ptk. 147. § A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti; az e jogról való lemondás semmis.Közös tulajdon megszüntetése|3
Ptk. 148. § (1) A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani.
(2) A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét - ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt - megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a bennlakó méltányos érdekeit.
(3) Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, illetőleg a természetbeni megosztás jelentékeny értékcsökkenéssel járna, vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.
(4) A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.

Ragama # 2011.01.01. 10:36

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni Önöktől (Tőletek).
Az anyósom édesapja 2006 februárjában hunyt el. A szülői ház azóta üresen áll. Az anyósomnak van egy nővére, akivel együtt örökölték a házat. A házat próbálták eladni, de az anyósom nővére nem enged a ház aránytalanul magas árából, pedig még érdeklődő sincs rá. (A ház fel lett becsültetve 6 évvel ezelőtt, akkor 21 millió Forintot ért, de 25 millióért akarták eladni. Ezt az árat azóta is tartja a nővér és nem hajlandó belőle engedni.) Nem tudom az számít-e bármit is, hogy a házat az anyósom édesapja építette az anyósom és apósom segítségével. (A nővér nem lakott már velük) A kérdésem az lenne, van-e arra bármilyen jogszabály, hogy az anyósomék megkaphassák a jogos örökségüket, és ne függjön a nővérétől, akinek jóformán semmi köze a házhoz.
Válaszukat előre is köszönöm.

varjúháj # 2011.01.01. 09:00

Boldog Új Esztendőt Monalisa1!
Hallgat a doktornőre, egyre biztosabb vagyok a dolgomban, hétfőn be is jelentkezem a rendelőbe, nekem se árt, mert már vagy 3 éve nem látott.
A vatera.hu nem jött be, mert nem eladott, hanem vásárolt. még egy hűtőszekrényt, még egy grillezős mikrót!meg még amiről nem tudunk.
még egyszer BUÉK mindenkinek

monalisa1 # 2010.12.31. 18:07

Ha édesapád hallgat a Doktornő szavára akkor már félig sinen van az ügy, a többi a szakorvos dolga.

Addig is, és egyébként is, apukád a vásárlásról áttérhetne az eladásra: azt a rengeteg mindent próbálja eladni a vatera.hu-on keresztül - ez is lehet egy érdekes elfoglaltság, valamint pénzt is hoz a házhoz...

Sok szerencsét!
Én is BUÉK!

varjúháj # 2010.12.31. 15:35

Kedves Monalisa1!
A 30 hifitorony, a 47 világvevőrádió, a számolhatatlan videofelvevő, mobiltelefon, autórádió, lemezjátszó,magnó, Leica fényképezőgép nem férgesedik el, és nem gyulékony.
mostmár orvosi neve is van ennek "boltkóros" tudom, vásárlási mánia.
DE! adtál egy ötletet, mert a háziorvosával tudok beszélni, ő az én háziorvosom is, és szeret orvoshoz járni.
beszélek vele pszihológus ügyben, és apu biztos el akar menni, ha a doktornő küldi.
Köszi az ötletet!!!!
BUÉK!

monalisa1 # 2010.12.31. 10:56

Közérdekből lehet akár névtelen bejelentést is tenni., mind egy esetleges épülettűz mind a vélelmezett férgek a lakásban, megállja a közérdeket.

monalisa1 # 2010.12.31. 10:50

Édesapád kóros állapotán csak pszichiáter tudhat segíteni, más nemigen. A gond az hogy apudat neked kell elvinni az orvoshoz...

A tűzoltóságnak bejelenteni hogy rengeteg gyulékony kacat felhalmozódott a lakásban - tűzveszélyes, ergo leéghet az egész ház.

A Köjálnak is lehet bejelentést tenni miszerint rovarok lehetnek már - szinte "mozog" az egész lakás.

Ha van közös képviselő akkor ő tegye meg a bejelentések, ha nincs vagy nem vállalja akkor elég egy névtelen bejelentés is....

A kézbesítési posta vezetőjétől kérj egy meghatalmazási űrlapot és töltsd ki - és anyukáddal irasd alá, hogy a nyugdíját ezentúl te vehesd át. (Egyidejüleg a Nyufigot levélben tájékoztatni hogy pl. februártól a nyugdíját ne bankszámlára utalják hanem a továbbiakban rendes postai kifizetéssel.)

A rendőrségi panaszbejelentés azért nem jó mert apukád bizonyára mindig más-más alkalmi árustól vásárolgat, ez meg egy lomis piacon nem tilos.

varjúháj # 2010.12.31. 08:41

Kedves Gyika!
kivitelezhetetlen ötlet!
én már mindent átrágtam, számtalan variációban, de rendőrség, gyámság alá helyezés,feljelentés, bejelentés, szóba sem jöhet.
Vagy belehalna szégyenébe-bánatába, vagy úgy összeveszne velem, egyszemkedvenc lányával, ami visszavonhatatlanul szétrombolná a családot.
amíg áktiv volt, jó nevű jogászként kereste a kalácsunkba a mazsolát, és nem szenilisedett el.
ezzel azt akartam mondani, nem egy egyszerű eset.
Valami ésszerű, lightosabb megoldást kell találnunk:)

gyika # 2010.12.31. 04:30

Kedves Varjúháj.
Elnézését kérem,hogy,mint egyszerű kérdező,mégis megszólítom.De nem hagyhattam ki.
Az ön Édesapját valószínű,hogy egy orgazda hálózta be.
Mielőbb menjen el a rendőrségre,mielőtt a lakásmaffia kezére kerülne a lakás.

varjúháj # 2010.12.30. 19:19

Bocsánat, több hibát is vétettem! nem az örökségemet féltem, én is magam jó anyagi háttérrel rendelkezem. A szüleim hátralévő évei miatt aggódom, és mnt stilisztikai hibámat, javítom, " nem a még meglévő Teremtő, hanem a Teremtőtől kapott, még hátralévő, szép éveikre gondoltam.

varjúháj # 2010.12.30. 19:08

Köszönöm a gyors válaszát, akkor leírom a helyzetemet.
Édesanyám, édesapám él hál'istennek, 85 évesek,egészségesek.
De! édesapám kihasználva, hogy édesanya tipegős lett, nem megy az utcára , bankba, rátette a kezét, a havonta beérkező cca. 300.000 Ft nyugdíjukra, és a bolhapacon minden féle, mint megbizonyosodtunk róla, lopott müszaki cikket összvásárol, így már lenullázta több miilió forintos bankszámlájukat. Tele a 97 m2 lakás hifitoronnyal, mobiltelefonnal, autórádióval. A konyhaszekrény, a gardrószekrény, a kis szsoba, szinte csak csapásokon lehet közlekedni a sok sz@rtól!
Édesnyám belefáradt a hadakozásba és abba, hogy nem lehet se enni az asztálnál, se takarítani nem tud.És abba is, hogy a "temetési pénz" is elment.
Édesapám egyre rapszódikusabb, kiabál, hisztizik, ócsárólja anyut. Tönkre tette a biztos háttért, ami a még meglévő Teremtőtől megítélt életükből hátra van.
Mit tudok tenni, hogy megmentsem az éedes szüleimet a katasztrófától?

monalisa1 # 2010.12.30. 18:05

Megtisztelő, de mindig leírom: én csak egy laikus fórumozó vagyok.

Ha mindez nem tántorítja el, a cufi2&freemail.hu e-mail címem megtalál.

varjúháj # 2010.12.30. 17:45

Tisztelt Monalisa1!
szeretnék egy kínos családi ügyben tanácsot kérni, él még édesapám, édesanyám, ezért nem a fórumon.
hogy tehetném meg?
Köszönettel: Zsuzsánna

monalisa1 # 2010.12.30. 16:57

Emez két örököstársat nem lehet kötelezni arra hogy amaz két örököstárs tulajdoni hányadát magához váltsa.

A bíróság majd elrendeli amaz két tulajdonostárs tulajdoni hányadának árverezését, na, ha van pénz, akkor emez két tulajdonostárs kedvezőbb áron tudja azt megvenni, mint az ügyvédek által mondott vételár.

Azonban senki sem vesz olyan tulajdoni hányadot -még hosszú távú befektetésként sem- ahol az ingatlant haszonélvet terheli, valamint osztozkodni kéne más tulajdonostársakkal.

Lehet hogy az egész ház árverezésre kerül, de bárki is venné azt meg, "megörökli" az özvegyet a haszonélvezete miatt, ergo amíg ő él oda nagy valószínűséggel nem költözhet be.

Róka fogta csuka.

monaLius
laikus hozzászóló