eltartási szerződés megtámadása


vozimama # 2009.11.17. 06:26

Kedves Fórumozók!
Először is köszönöm, hogy segítetek kiigazodni bizonyos, jelenleg fennálló jogi ügyeimben!
Van egy másik eléggé kócos ügyem.
Édesapánk /mint már előzőek alapján tudjátok/2008.március végén szembesült avval a ténnyel, hogy prosztata rákos.Én 300 km-re lakom Tőle a legidősebb lánya vagyok.A másik kettő hugom nagyon közel él hozzá, de nem látogatja családi okok miatt.Én 300 km-ről igen min. havi 1 alkalommal.Van egy barátnője akivel nem él együtt, de jó a kapcsolatuk, hétvégente együtt vannak.Nos evvel a barátnővel 2008.május elején köt egy eltartási szerződést melyet velem megbeszéltek, és ígéretet kaptam /SZÓBELI/, hogy édesapám halála után én is megkapom azt a kb.3 millió forintot a hagyatékából amit a barátnő fizet ki részemre.Sajnos a Papi 2009.szept.1.-én elhunyt.Addig is rendszeresen látogattam,elejinte havi 2-3 majd ez évtől havi 1-2 alk.-mal.Tapintatból apukámtól a betegségére való tekintettel nem kérdeztem meg, hogy valóban számíthatok-e az ígért összegre.A búcsúztatón szembesültem vele, amit a barátnő hozott tudomásomra, hogy a Papi /állítólag még életében tett olyan kijelentést, hogy egy fogpiszkálót sem kap egyik gyereke sem!!!/
Mit tehetek ebben az esetben.Tudom csak per, de érdemes-e pereskedni.
bocsánat, hogy kicsit hosszúra sikerült a tényvázlat, de talán így érthetóbb számotokra.
Előre is köszönöm a válaszaitokat.

ObudaFan # 2009.11.17. 10:14

Valószínűleg nem.

ObudaFan # 2009.11.17. 10:15

Valószínűleg nem.

szikravivi # 2018.05.14. 01:53

Hasonló konfliktusom van nekem is, mint 10 évvel ezelőtt a tiéd.
Lehet, hogy rosszul tudom, de súlyos betegség esetén számításból lett megkötve az eltartási szerződés.
Létezik póthagyatéki eljárás, de természetesen nem szeretnélek belehajszolni semmi plusz kiadásba, de a helyi bíróságra polgári perben beadható indítvány vagy panasz, nem tudom, laikus vagyok. Vannak ingyenes jogi panasznapi ügyintézések.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.14. 04:52

Szoktak laikusok téves dolgokat írni, de ez rekordgyanús, annyi mindent sikerült benne összeírni.

ObudaFan # 2018.05.14. 04:53

Póthagyatéki eljárásban nem lehet megtámadni a tartási szerződést. Ha szerinted érvénytelen, akkor csak peres úton léphetsz fel.

annamanna2000 # 2018.08.19. 08:42

Tisztelt ügyvéd Urak!
Eltartási szerződés megkötésekor az eljáró ügyvédnek kötelező-e nyilatkoztatni a szerződő ügyfeleket arról, hogy pszichiátriai gyógykezelés alatt állnak-e? Ez belekerül az eltartási szerződésbe?
Vannak-e olyan betegségek, amelyek kizárják, hogy valaki eltartó legyen? (Pl. aki skizofrén, de nincs gyámság alá helyezve)
Válaszukat köszönöm.

annamanna2000 # 2018.08.19. 09:47

Drmosza!

Köszönöm szépen válaszát.
Ha jól értem, az eltartási szerződés megkötésekor az eljáró ügyvéd semmit nem vizsgál. Ha megjelenik előtte egy eltartó jelölt skizofrén egyén és egy eltartott jelölt demens beteg, az ügyvéd elkészíti a kívánt szerződést minden ellenvetés nélkül.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.19. 09:57

Doctor iuris - és nem doctor medicinae.

annamanna2000 # 2018.08.19. 10:27

Értem.
Csak azt nem tudtam, hogy ilyen egyszerűen működik egy eltartási szerződést megkötni.
Aztán ha gond van, akkor kit lehet felelősségre vonni?
A demens, járni nem tudó idős embert, aki bármit aláír,
ki védi meg a skizofrén beteg ember antiszociális tetteitől?
Köszönöm.

annamanna2000 # 2018.08.19. 11:08

Drmosza!
Köszönöm a segítséget.

Gyulacika # 2018.11.26. 04:27

Üdvözlet.

Egy olyan dologban szeretnék érdeklődni, hogy eltartási szerződés kötésének van-e jogerőre lépése? Esetleg azonnal életbe lép?
Ugyanis az történt, hogy ez év május 31-én lett kötve az eltatási szerződé, és junius 14-én elhunyt az eltartott.
Valamint milyen kötelesége van az eltartónak, mivel tanukkal bizonyitható, hogy munka nélküli alkoholista személy.

Az eltartott azon a napon ráiratta a házát, de a bentlévő berendezések az illető már eladta a házból. Nekem a nagy néném volt az eltartott.
Még egy olyan kérdésem lenne, hogy van-e arra lehetőség törvényesen, hogy kideritse az ember azt, hogy hol, kinél, és mikor lett ez a szerződés megkötve?

Sok kérdésem lenne, de lehet a válaszban minden benne lesz, és nincs értelme tovább kérdezni.

A választ előre is köszönöm.


Üdvözlet.

Érdekl?dni szeretnék, hogy tud valaki segíteni egy hagyatékkal kapcsolatos kérdésben?
Választ el?re is köszönöm.

Szomorú örökös # 2018.11.26. 04:30

Gyulacika

Elég lett volna egy topikban is feltenni a kérdést, nem gondolod? Ettől nem kapsz hamarabb rá választ.

ObudaFan # 2018.11.26. 05:31

Gyulacika

  1. Még a megkötés után két évig lehetne kötelesrészt kérni.
  2. Illetve amennyiben igazolható, hogy az eltartó nem volt képes a tartásra és így színlelt volt a szerződés, akkor a semmisségre hivatkozva lehetne kérni a kötelesrészt.
  3. Csakhogy mindez rajtad mit sem segít, ugyanis ha a nagynénéd volt az eltartott, akkor nem vagy kötelesrészre jogosult.
Tothnita30 # 2018.12.01. 13:35

Tiszteletem!
Olyan kerdessel fordulok Onokhoz, hogy parom kotott edesapjaval eltartasi szerzodest, miszerint parom az eltarto, cserebe edesapja a nevere iratja a hazat. Parom fizeti a hazon levo jelzalogot, amit meg edesapja vett fel ra, fizeti a rezsit, a szerzodes alapjan 100ezer forintos osszeggel jarul hozza edesapja eltartasahoz,ami dokumentalhatoan meg is valosul. Idokozben azonban a viszonyuk nagyon megromlott, parom szeretne felmondani a szerzodest. A kérdésem az lenne, hogy erre milyen formaban van lehetosege, illetve esélye?!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.01. 22:13

Nem nagyon lehet.

Amarillys # 2018.12.02. 08:08

Azt szeretném megkérdezni, hogy polgári perben, amiben eltartási szerződésre hivatkozva, az eltartott jogutódjaként támasztott a felperes követelést és a felperes tanúja elmondta, hogy az eltartott demens volt, a bíróságnak vizsgálnia kellene-e a szerződés érvényességét?
A szerződés megkötése és a haláleset között fél év sem telt el.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.02. 08:35

A bíróság a felek kérelmeihez, bizonyítási indítványaihoz kötve van.

Amarillys # 2018.12.02. 08:48

Köszönöm a gyors választ! Ebben az esetben alkalmunk sem volt ilyet indïtványozni, mert ez az utolsó tárgyaláson hangzott el, amin már ítélet született. Vagy az ügyvéd megtehette volna ott rögtön?

drbjozsef # 2018.12.02. 10:35

KBS,

Felmondani nemigen, de közös megegyezéssel Tothnita30 párja
és az édesapja megszüntetheti a szerződése, nem?

Van az a körülmény, amikor mindenki beleegyezik...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.02. 10:43

Az nem kérdés.

ObudaFan # 2018.12.02. 13:31

Amarillys

Valószínűleg igen.

Amarillys # 2018.12.07. 08:48

6:88. § [Semmisség]

(1) A semmis szerződés megkötésének időpontjától érvénytelen. A semmisség megállapításához külön eljárásra nincs szükség; a szerződés semmisségét a bíróság hivatalból észleli.

Szerintetek ez mit jelent?

drbjozsef # 2018.12.07. 10:34

Szerintem azt, hogy ha semmisségi ok áll fent, akkor a bíró - ebben az esetben kivételként akár a felek kérelmétől függetlenül is - azt hivatalból észlelheti, és külön eljárás nélkül a szerződést semmissé nyilváníthatja.

Az, hogy az egyik tanú szerint az elhunyt demens volt, az nem ilyen ok.

kitimama # 2020.02.17. 21:22

Tisztelt Cimzet Érdeklödöm a tartási szerzödés készült, a sogor nevére került tulajdonjog, kettö haszonélvezettel terhelten. Idöközben az eltrtottnak tudomására jutott hogy megtévesztették ,hogy a törvényes örököst ezzel kizárta. Nyilatkozott tett ügyvédnél , mindezt elmondta, és törvényes örökséget kérte, még életében. És utána kéthétre hirtelen elhunyt.Figyelembe veszi ezt a biróság??