Öröklési szerződés


ObudaFan # 2010.10.13. 09:53

Mind a kötelesrész, mind az illeték szempontjából mindegy, hogy öröklés, vagy halál esetére szóló ajándékozás.

Sherlock # 2010.10.13. 07:54

Kedves rufi,

nem nézőpont kérdése; sajnos ha lehetséges lenne az amit Ön szeretne, azzal sok rosszhiszemű ember visszaélne, akik nem olyanok, mint Ön.

monalisa1 # 2010.10.13. 07:46

Az élő személynek módja és lehetősége van rendelkezni az értékeiről - leginkább végrendelet formájában. (Az örökségből a kizárás ekkor szóba jöhet, de akkor a fele jár annak amit egyébként örökölne.) Legjobb eladni az ingatlant -a haszonélvezet megtartásával- mert akkor tényleg nincs mit örökölni., a szerződés ne legyen színlelt mert az megtámadható. (Vagyis pénzmozgásról banki igazolás szükségeltetik.)

rufi # 2010.10.13. 06:48

A jogrend mennyire szerencsés az nézőpont kérdése!

rufi # 2010.10.13. 06:44

Köszönöm a segítséget!

Tisztában vagyok a kötelesrész fogalmával, ez fölötti részről érdeklődöm.
Még egy kérdés.
Mi a helyzet a halál utáni ajándékozással?

Köszi!

ObudaFan # 2010.10.12. 19:36

Kötelesrész azért lesz, ha ingyenes a jogügylet.

monalisa1 # 2010.10.12. 16:01

rufi

A tulajdonodban lévő dolgokat eladhatod vagy elajándékozhatod, és ez bár nincs ingyen, de onnantól kezdve nem lesz mit örökölni utánad. (Az ingatlanra nem árt ha a holtig tartó haszonélvezetet megtartod - az ördög soha nem alszik...)

monaLuis
laikus hozzászóló

Sherlock # 2010.10.12. 13:59

Kedves rufi,

pont attól kapta, akitől várta. Ilyen megoldást szerencsére nem tesz lehetővé a jogrend.

rufi # 2010.10.12. 13:56

A megszólításból tisztán kivehető, hogy kitől várom a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.12. 10:58

Kizárni a törvényes örököst a köteles részből is, illetéket, adót se kelljen fizetni...
Mit is mondott a parádi pap?

sagit # 2010.10.12. 10:28

Mivel a feleséged úgyis haszonélvezetet kap... akkor minek más ?

rufi # 2010.10.12. 08:55

Tisztelt Ügyvéd Úr/ Hölgy!

Jelenleg a második házasságomban élek.
Van egy fiam aki a törvény szerinti örökösöm.
Ennek ellenére én azt szeretném ha a feleségem szerezné meg tulajdon jogot a kizárólagosan nevemen lévő ingatlanra és a közösen szerzett ingóságokra!
Elsősorban olyan megoldás érdekelne ami lehetőleg illeték,de mindenféle kép adómentes.

Köszönettel!

rufi

Tina25 # 2010.08.28. 18:11

Köszönöm szépen a választ.

Megértem, de mamám már idős 77 éves a látása sem jó, de egyébként sem űlne géphez.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.28. 16:42

Az ajándékozás, öröklés illetékmentes, az adásvétel nem. Ráadásul az adásvétel színlelt is lenne, hiszen nem fizetsz vételárat.
Akár végrendeletet ír a nagymamád, akár még életében neked ajándékozza az ingatlant, a nagybátyád köteles részre lesz jogosult.

(Ilyen ügyekben én jobb' szeretem, ha az kérdez, aki juttatni akarja azt az ingatlant, és nem az, aki egyedül kívánja megszerezni. Így kételyeim vannak, hogy tényleg a nagyi is ki akarja-e zárni a gyerekét a jussból.)

vasspal # 2010.08.28. 12:52

Még meg szeretném kérdezni, hogy illetékileg hogy járok jobban? adás-vétel, öröklés, ajándékozás stb...?

vasspal # 2010.08.28. 12:47

Tisztelt tanácsadó

Sajnos abban a helyzetben vagyok, hogy nagymamámnak van egy ingatlan a nevén. Ő sajnos nagyon beteg. Van egy nagybátyám aki 10 éve kint él külföldön telefonon tartjuk a kapcsolatot. Az én anyukám, (mamám lánya) meghalt.
Mamám az ingatlant rám akarja hagyni, de ebbe biztos nem egyezne bele a nagybátyám.
Milyen módon lehetne azt megoldani, hogy a nagybátyám, ha hazajön külföldről ne tudja tőlem elvenni az ingatlant vagy megtámadni a mamám akaratát?

Válaszát előre is köszönöm.

Csipkebokor # 2010.08.28. 10:59

Nem az ellenszenv a döntő. A lányom benne lenne a felbontásban, hiszen ránézve nem hátrányos.

Kérdés:
Meg lehet úgy oldani, hogy a vőm MOST tesz valami nyilatkozatot, hogy nem fog igényt tartani a lakásra? Ha igen, akkor ehhez is kell ügyvéd?

Csak elvi kérdés: ha még élek 20 évet, NETÁN a lányomék elválnak 15 év múlva, akkor a volt férje igényt tarthat a lakásomra?
akkor is, ha nem tudja igazolni, hogy fizettek nekem havonta?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.25. 06:26

Csakhogy nem tudja egyoldalú nyilatkozattal felbontani. A lánya meg nem osztozik a veje iránti ellenszenvében. Elvégre neki a férje.

MajorDomus # 2010.08.24. 21:48

Mit kell ebbol ekkora ügyet csinálni? Bontsd fel az öröklési szerződést s ajándékozd a lányodnak a lakást. Pont. Akkor az az ő különvagyona lesz. A vejed nem fér hozzá.

Csipkebokor # 2010.08.24. 20:56

T.Sherlock!
Nem kellett, hogy ismerje a vőmet, anélkül is kötelessége lett volna tájékoztatni, hogy ha a lányom férjhez megy, akkor a férje is jogosult lesz a lakásomra!
Öröklésnél csak a lányom örököl, a férje nem; kellett volna mondja, hogy öröklési szerződés esetén nem így van! Ezt nem nekem kellene kinyomozni, hanem az ügyvéd kötelessége lett volna felhívni rá a figyelmemet.
Csb

Sherlock # 2010.08.24. 13:43

Kedves Csipkebokor,

a munkadíjat az ügyvéd állapítja meg.

Az az ügyvéd, aki annak idején írta az öröklésit, és nem tájékoztatott, hogy majd a vőm (akit akkor még nem is ismertem) is örökli a lakásomat, nem kell, hogy ingyen visszacsinálja?

Gondolja hogy az ügyvéd ismerte a vejét már Ön előtt, vagy hogy gondolja? Nem kell visszacsinálnia egyébként.

Csipkebokor # 2010.08.24. 13:22

Mennyi az ügyvédi munkadíj?
Az az ügyvéd, aki annak idején írta az öröklésit, és nem tájékoztatott, hogy majd a vőm (akit akkor még nem is ismertem) is örökli a lakásomat, nem kell, hogy ingyen visszacsinálja?

Csipkebokor # 2010.08.24. 13:19

Tisztelt MajorDomus!
Nagyszüleim, szüleim (és az én) munkája, takarékossága van a lakásom hátterében. Rossz anyós vagyok, mert csak a lányomnak szeretném adni halálom után, nem pedig a vőmnek, akinek semmi, de semmi köze hozzá?!
Pláne, hogy a vőm túlságosan számon tartja az én és a lányom vagyonát, pénzét?!
Csipkebokor

MajorDomus # 2010.08.21. 20:22

Ugy latom nem csak egy olyan anyos van mint az enyem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.21. 20:03

Mert ez nem törvényes és nem is végrendeleti öröklés (dogmatikailag talán egyáltalán nem is öröklés), hanem visszterhes szerződés alapján történik. Akkor pedig közös vagyon - ha az eltartónak házastársa van.