Válás utáni közös ingatlan és annak eladása


gaborba # 2022.02.01. 05:54

Rendben, köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.31. 22:09

Akkor érvelj azzal, hogy a közös tulajdoni arányok a bejegyzettől eltérnek, mert te különvagyoni hozzájárulást is teljesítettél.

gaborba # 2022.01.31. 21:19

Én adtam bele az önerőt. A többi hitel, abból egy elhanyagolható részt törlesztettünk eddig.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.31. 20:28

Jó érvek vannak egyik és másik álláspont mellett is. Te melyik fél vagy az ügyben?

gaborba # 2022.01.31. 19:59

Üdvözlöm!
A kérdésem válás miatt történő ingatlan felosztás kapcsán lenne. A bejegyzett tulajdonjog 50-50%. Az ingatlanvásárlásnál/hitelezésnél az önerő az egyik fél, vagyonközösség előtti, külön vagyonából származik. Ebben az esetben az ingatlan vásárlási értéke és jelenlegi értéke közötti különbséget 50-50%-ban kell megosztani, vagy a bizonyítható különvagyon változtathat-e ezen az arányon? (az ingatlan a vásárlás óta nem esett át felújításon)
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.26. 16:17

Ahogy megegyeztek. Azért hívják egyezségnek, mert az csak rajtatok múlik, senki nem szól bele.

nagyasszony # 2022.01.26. 14:10

Tisztelt Cím!
Válás bedása előtt férjem felajánlotta, hogy a közös házban maradhatok (tizennyolcéves lányommal), felerészére, vagy annak általam való kifizetésére "egyenlőre" nem tart igényt. Sőt, a belső és egyébként szükséges felújítási költségeket állja még a válás lezárulása előtt, de a vagyonmegosztás után. (Írjam alá, mi számit közös vagyonnak a jelenlegi, még válás beadása előtti állás szerint.)
Kérdésem lenne, hogy a későbbiekben a ház eladása, részemről történő fele részének kifizetésekor a felújítási költség az ő fele részének az értékét növelné csak, vagy a felújítási költség is feleződne ?
Továbbá a tulajdonában maradt fele rész általunk használt, vagy majd csak általam használt rész után kérhet-e tőlem bérleti, használti díjat?
Mindenképpen a tisztességes osztozkodás híve vagyok, nem feltételezem, hogy hátsó szándékai lennének, de egy új élethelyzet, új feleség, család a mostani álláspontján változtathat majd.

Előre is köszöm a válaszát!

Nagyasszony

kakaóscsiga # 2021.05.10. 21:14

Kedves ksb és Grave7!

Sokat segítettek, köszönöm.
kakaóscsiga

Grave7 # 2021.05.10. 20:30

@kakaóscsiga:
Nem a közös ingatlant adja el, hanem annak a saját tulajdonában lévő 1/2 hányadát.
Te is megteheted ezt, nem is kötelező ugyanannak (főleg nem ugyanazokkal a feltételekkel) eladnod.

A Ptk. 5:81. § (1) bek. alapján „A tulajdonostárs tulajdoni hányadára a többi tulajdonostársat harmadik személlyel szemben elővásárlási, előbérleti és előhaszonbérleti jog illeti meg.

Most te is élhetsz az elővásárlási jogoddal. Ha a saját 1/2 hányadod eladnád, akkor majd az aktuális társtulajdonos is élhet az ő elővásárlási jogával.

Írod, hogy az eladásban benne lennél: azt tudod tenni, hogy keresel vevőt saját részedre, aki a "te feltételeiddel" megveszi az 1/2 hányadod. (Ha fizikailag nincs megosztva/nem megosztható az ingatlan, akkor persze a vevőnek is lehetnek "feltételei".)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.10. 20:18

Igen.

kakaóscsiga # 2021.05.10. 17:09

Kedves kbs!
Köszönöm válaszát!
Nem tudom jól értem-e, akkor marad számomra a kényszereladás azonos feltételekkel?
Ezek szerint férj-feleség, barát-barátnő, bármikor eladhatja a másik beleegyezése nélkül a közös ingatlant, ha 1/2-1/2 vannak bejegyezve?
Üdvözlöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.10. 15:51

Ahogy mondod: vagy.

kakaóscsiga # 2021.05.10. 14:37

Kedves Mindenttudók!
Ex-férjem el akarja adni közös 1/2+1/2 tulajdonú munkaruhaüzlet (tulajdoni lap szerint lakás+üzlet, de az egészet üzletként használják) rá eső hányadát a jelenlegi bérlőnek.
Árban és fizetési feltételekben megegyeztek a tudtom nélkül! Kényszerpályán vagyok, megteheti ezt velem?? Milyen lehetőségem marad? Vagy eladom én is a részem ugyanolyan(!?) feltételekkel vagy megtartom a fele tulajdonhányadom és az eddigi bérleti díj felét. (a bérleti szerződés a férjem nevén köttetett)
Fele tulajdonnal mit tudnék kezdeni, szerintem semmit. Az eladásban én is benne lennék, de nekem -a férjem által elfogadott feltételek- nem felelnek meg. Az ő részét megvenni nem tudnám és nem is akarnám.
Köszönöm a segítséget:kakaóscsiga

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.12. 10:36

Annyit tudunk, hogy valószínűleg több, mint a fele. De ez sem biztos, mert a házassági vagyont egységesen, egészében kell elosztani, nem pedig vagyonelemenként.

drbjozsef # 2020.09.12. 10:12

kisa6,

Ennyi alapján a helyes válasz : valamennyi.

Esetleg az, hogy : amennyiben megállapodtok.

Ha nincs megállapodás, akkor válás esetén a vagyonmegosztás egy ennél ezerszer bonyolultabb kérdés. Főszabályként az egész házastársi közös vagyont kell nézni, és az egészet megosztani, egyes vagyonelemeket kiemelni nem lehet.

kisa6 # 2020.09.12. 09:43

Szép napot!
Egy házban élünk, de külön.
Közös két kiskorú is van.
Ház tulajdon fele fele.
Mikor vettük, én lakásom el lett adva, azt pótoltuk ki deviza hitellel.
El szeretnénk adni a házat, gyerekek velem maradnak, mennyi jár nekem a ház árából?
Köszönöm

drbjozsef # 2020.09.10. 10:20

Én kérek elnézést.
Eredetileg olvastam, de mostani kérdéseknél kiment a fejemből.

Krysz666,

Akkor egyszerűen nincs teendőd. Az adókedvezményt lemondod, bármit is követeljen az ex, megmondod neki, hogy ha akar menjen a bíróságra. Alaptalan úgyis.

wers # 2020.09.10. 09:57

Mèg az első házasok osszeget is követeli arra hivatkozva,hogy nèlküle nem járt volna.az 30 ezer ami az èn rèszem.

Amit eddig kaptál azt megkapta ő is, feléltétek.

wers # 2020.09.10. 09:53

A válás végéig vegye igénybe az adókedvezményt, ha külön költözik azt adja oda az asszonynak.

wers # 2020.09.10. 09:50

drbjozsef, mért lenne gyerektartás?

El vettem a felesègem kèt gyermekèvel.közös nincs.

A gyerekeket nem vette el, csak eltartotta a házasság alatt. Nem ír örökbefogadást.

drbjozsef # 2020.09.10. 09:22

Krysz666,

Fizesd a nettó fizetésed 30-40%-át havonta (attól függően, miért nem dolgozik, mekkorák a gyerekek, ilyesmik), mint gyerektartás "előleg".

Ha nincs megegyezés, úgyis per lesz.

A többivel ne foglalkozz. Majd pereskedik érte, ha akar, de nem túlságosan nagy esélye nincsen. (a leves többe kerülne, mint a hús amúgy is)

Krysz666 # 2020.09.10. 08:32

Az összeget akkor akarja,amikor mennèk a dolgaimèrt.120.000-ft ról van szó.de ha a fizetèsem felère jogosult válásig,akkor az bőven kimeríti.
Mèg az első házasok osszeget is követeli arra hivatkozva,hogy nèlküle nem járt volna.az 30 ezer ami az èn rèszem.
Ő is tudta volna igènyelni ha lett volna adózott jövedelme,így ő külön jogosult lett volna rá,de az èn rèszemet követeli.

Krysz666 # 2020.09.10. 08:27

Mèg egy egyszerű kèrdès,már kiderült menet közben,vissza se menjek csak az alapvető dolgaimèr mert burkoltan atrocitások èrhetnek.így megbeszèltem èdesanyámmal,átmenetileg nála tartózkodok.
Be adom a válást,a vègleges kimondásig ami több hónap lehet,addig nekem milyen kötelezettsègeim vannak a mèg papír szerinti felesègem felè?
Azt aláírom hogy így megszűnik a bevètel általam,mert neki csak a 2 gyermek utáni családia van,ami így veszèlyezteti a megèlhetèsüket.

wers # 2020.09.09. 06:43

Létezik lelki sérelmek nélküli élet? A válás főleg nem az. Érdekes olvasni, váláskor miket tudnak kitalálni emberek.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.09. 06:19

(Ha jól értem, az asszony azt követeli, hogy az összeget az osztozkodáskor adja ki neki, mert az ő gyerekei. De hát vicc. Ahogyan a házasság alatt elszenvedett lelki sérelmek miatti kártérítés is. Ha cinikus lennék, ilyenkor jutna eszembe, hogy tulajdonképpen megérdemlik egymást.)