apaság, fiktív név


Bino15 # 2012.09.18. 08:44

Üdv!

Arra lennék kíváncsi, hogy apasági nyilatkozatot nem tett senki, a fiam az én nevemre került, mivel a volt párom eltűnt. Most bukkant fel 2 hete, érdekelne, hogy milyen lépéseket tehet illetve, hogy tehet-e bármilyen lépést, és én megtagadhatom-e, ha perelni akar, vagy apasági vizsgálatot indít.
Ha más személy ad apasági nyilatkozatot, ebben az esetben ő mit tehet?

Köszönöm!

C a s a b l a n c a # 2012.09.18. 08:13

Miért? Az apa ragaszkodik a gyerekhez???

Azért számára megnyugtató lenne, hogy nincs gyereke...

lajcsó # 2012.09.18. 07:19

A gyermeked ügyében várhatóan a gyámhivatal fog intézkedni.

Bino15 # 2012.09.17. 22:44

Üdv!

A kérdésem az lenne, hogy most született meg a kisfiam, apát nem neveztem meg, nem volt apasági elismerő nyilatkozat, mivel a volt párommal egyáltalán nem is tartjuk a kapcsolatot a terhesség alatt szakítottunk, kérhet ő apasági vizsgálatot? Illetve, ezt én megtagadhatom?

Köszönöm!

sadow # 2010.09.12. 15:56

Tisztelt Obudafán!
Tudna segíteni a problémámban?

sadow # 2010.09.11. 12:12

mert ha bármi történik elem nem a testvéreimnél helyezik el hanem az apánál.de ha még ilyen veszély nem is lesz akkor se szeretném már ezt az egészet.végső elkeseredés volt az egész.de ez tisztességtelen teljes mértékben,mig egy képzelt apa bejegyzés azért teljesen más.

sadow # 2010.09.11. 12:07

speciális eset miatt kérem a hozzáértők tanácsát.
2.gyermekem születésekor az apja életveszélyesen megfenyegetett majd a gyermekkel zsarolt meg hogy elveszi tőlem.ő nagyon jó anyagi körülmények között él,feddhetetlen minden szempontból.munkája sokat számit,magas rangú.míg én nehezebb körülmények között és egy két lopással a hátam mögött(élelmiszer).lakásom van,van egy 12éves fiam is akit tisztességesen neveltem mindig,ennek bárki utána nézhet az iskolában több évre visszamenőleg.okos,illemtudó,jól nevelt.nos megszületett a gyermek(az első nem az övé)és a fenyegetéstől tartva megkértem egy ismerősöm vegye a nevére.semmi közünk egymáshoz.de azóta ezt nagyon megbántam.hogyan lehetne ezt semmissé tenni?ő nem vonhatja vissza ez áll az apaságin.és én?nem kívánnám ugye az igazi apát se megnevezni,de nem szeretném ha e így maradna mert mivan ha meghalok és akkor a 2gyerek automatikusan de a kicsi mindenképp az apai elismerő nyilatkozatot tevőhöz kerül és nála semmilyen körülmény nem rendezett.Ez most történt egy hete,van esetleg fellebezési időm?Vagy valamilyen megoldás?
Kérem segítsenek!

ObudaFan # 2010.09.09. 18:59

Nem. Apaság vélelme megdöntése iránt lehet pert indítani.

csillagpor # 2010.09.09. 18:42

?

csillagpor # 2010.09.09. 13:17

apai elismerő nyilatkozatot visszalehet vonni egy adott időn belül? az apának és az anyának?vagy külön külön?

Grád András # 2010.09.05. 19:56

Sajnos nyuszi75-nek igaza van, ez volt a hazai törvényalkotás egyik lagnagyobb szakmai hibája az elmúlt 10 évben, hogy ezt lehetővé tette. És ezt kivételesen nem jogászként, hanem pszichológusként mondom, egyben nagyon lebeszélném nyuszi75-öt erről az akcióról. A gyermek számára ugyanis ez akkora lelki teher lesz, amit egy életen át nem fog tudni feldolgozni, pszichésen eleve szinte törvényszerűen sérült lesz. Óriási különbség van ugyanis aközött, hogy valakinek van apja, csak meghalt, vagy felé se néz (ez is komoly pszichés problémákat eredményez egyébként) és aközött, hogy "nincs apja", quasi a spermabank az apukája. Kedves Nyuszi75! Szembe kellene nézni az igazsággal: A gyermek Önnek kell, quasi megveszi magának, mint egy műszaki cikket a boltban. Csakhogy ez az áru egy érző lény lesz, akinek előre gyakorlatilag 100%-os biztonsággal bejósolhatóan eleve tönkreteszi az életét. Valószínűleg eddig nem gondolta végig, de kénytelen vagyok szembesíteni vele, hogy amit tenni készül, az egy elég komoly önzés. Mit szólt volna, ha Önnel 5 éves kora táján közli az anyukája, hogy azért nincs ott az oviban egyik ünnepségen sem az apukája, mert ő egy spermabank, vagyis nincs is? El kellene ezen a projekten gondolkodni, mert az önzés nagyon meg fogja bosszulni magát, amikor a gyermek felnő... Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

csillagpor # 2010.09.05. 19:34

Tisztelt Obudafán!
A véleményét szeretném kérni.Gyermekem apaságát képzelt apa bejegyzésével szeretném rendezni.A kérdésem az lenne,hogy az apa indíthat e ennek megdöntésére pert?Ő nem tudja hogy képzelt lett bejegyezve.De mindenképpen kiszeretném őt zárni az apaságból mert nem megbízható. Köszönöm szíves válaszát!

nyuszi75 (törölt felhasználó) # 2010.05.07. 14:03

A törvényt 2005 decemberében fogadták el és 2006 júlistól van lehetőség egyedülálló nők esetében is (akár a koruk, akár az egészségi állapotuk - meddőség- miatt) humán reprodukciós eljárásra.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.06. 17:37

Ehhe. Mióta csinálnak egyedülálló nőnek humán reprodukciós beavatkozást?

Tamáska, tamáska, mán meg nő is vagy?

monalisa1 # 2010.05.06. 16:16

(Bólogat)

pazs # 2010.05.06. 16:14

Monalisának alapvetően igaza van: ha az apa nem tesz apasági nyilatkozatot és a bíróság sem állapítja meg az apaságát, akkor a gyereknek nem lesz apja és kész. De az apa ezt a pert a gyermek születéséről való tudomásszerzéstől számított 1 éven belül kell megindíthatja, utána pedig csak a gyámhatóság jogosult perindításra (de ha üres az apai státusz, lehet, hogy megteszi, mert ez a gyerek érdeke).
A te ötleted, az ügyvéd/közjegyző előtti nyilatkozat kifejezetten kerülendő, mert nem mondhatsz le a tartásdíjról és ez a nyilatkozat egyébként is úgy kezdődne, hogy ti vagytok a gyerek szülei...
szóval elvileg lehetséges, de vedd figyelembe, hogy azért a spermadonor apajelöltnek is lehetnek érzelmei, amint meglátja a gyerekét, akárhogy is megígéri, hogy nem lesznek.

monalisa1 # 2010.05.06. 15:11

Gyermekről lemondani nem lehet, bármely ilyen kinyilatkozás semmis.

A gyermeket legfeljebb örökbe lehet adni akként ha az anya férjes, és ő hajlandó a gyermeket örökbefogadni, nevére venni. (Gyámhatósági nyilt örökbeadási eljárás.)

A spermadonorral történő nemzéskor az anya nem tudhatja meg hogy ki volt a donorapa.

Eddig a jogi "lehetőségek".

Külön írom: ha a barátoddal mégis összehoznátok a gyermeket, a születéskor az apa "ismeretlen" és a gyermek a neveden marad.

Innentől kezdve mindketten sírig tartjátok a szátokat (!) sőt az a legjobb ha a gyermekkel elköltözöl messzire - nem mutogatjuk a neked segítő férfinak...

"Lisa"
laikus hozzászóló

nyuszi75 (törölt felhasználó) # 2010.05.06. 13:57

Kedves Fórumozók!
35 éves, tehát már nem túl fiatal, egyedülálló nő vagyok, és gyermeket szeretnék. A klinikai beavatkozások (inszemináció) nem voltak sikeresek, holott semmilyen fizikai v hormonális elváltozás nincs nálam. Az egyik barátom felajánlotta, h spermadonor lesz - hátha sikerül...
Van-e arra lehetőség h ügyvéd v közjegyző előtt tegyünk közösen egy olyan nyilatkozatot, miszerint ő lemond az apaságról, annak összes jogáról és kötelezettségéről (láthatás stb) és én sem követelhetek vagy várhatok tőle semmit (tartásdíj stb).
Úgy szeretnénk ezt lebonyolítani, mintha a klinikai beavatkozások sikeresek lettek volna; tehát a biológiai apjához nem lenne semmiképpen köze a gyermeknek (az én nevemen lesz, az "apa ismeretlen"). Lehetséges ez? Köszönöm a válaszokat.

fb.aliz # 2010.04.29. 19:21

Pontosan erre voltam kíváncsi. Remélem annyira pofátlan nem lesz, hogy ne tegyen elismerő nyilatkozatot. Köszönöm szépen a segítséget.

ObudaFan # 2010.04.29. 18:46

Tartásdíjat csak attól követelhetsz, aki jogilag a gyermek apja, tehát ha nem tesz elismerő nyilatkozatot, akkor ehhez apasági pert - és egyben gyermektartás iránti pert - kell indítanod ellene. Viszont attól, hogy jogilag ő az apa, még nem kell, hogy az ő vezetéknevét viselje a gyermek.

monalisa1 # 2010.04.29. 14:46

Ha a gyermek igazi apja nem ismeri el az apaságot, illetőleg külön eljárásban a bíróság rá nem bizonyítja azt, akkor az apai státusz betöltetlen marad, ergo nem lesz kitől t.díjat kérned stb.

"Lisa"
laikus hozzászóló

fb.aliz # 2010.04.28. 18:36

Kedves fórumtagok!

A helyzetem következő. Még a válásom folyt mikor az új élettársamtól teherbe estem, így mivel nem telt el a válástól 300nap, a volt férjem nevére került a gyermekem. Jelenleg is az ő nevét viseli. Jövőhéten kerül sor a tárgyalásra apaság vélelmének megdöntése végett. Ezzel nem is lesz probléma mert jó kapcsolatban maradtunk.Viszont közben az igazi apukával nagyon megromlott a viszony. ettől függetlenül természetesen szeretném ha elismerné az apaságot és sajnos a gyerektartásra is rá vagyunk szorulva. A kérdésem következő: ettől függetlenül lehetséges-e hogy miután lekerül az ex-férjem nevéről, az én nevemre kerüljön a gyermekem és ne anyakönyvezzék az igazi apa nevére? Hátrányos helyzetbe kerülünk -e miatta, pl. mentesül-e így a gyerektartás fizetése alól ha nem viseli a nevét? Vagy mi történik ha ő ebbe nem egyezik bele? Előre is köszönöm a válaszokat.

üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 09:24

Nem kérdés, hogy engedik-e. Ugyanis nincs szükség engedélyre.

(Az apa nem lehet gyám - akinek apja van, annak főszabályként nem is lehet gyámja.)

agreda # 2010.04.27. 09:20

Kedves hozzászólók!

A fiam 8 éves, képzelt apa van bejegyezve (az "apukával", miután kedves ötleteket prezentált arról, hogyan vetélhetnék el, megegyeztünk, hogy egyikőnk sem akar a továbbiakban semmit a másiktól). Három éve élek együtt egy magyar állampolgárságú, de láthatóan másik kontinensről származó férfival, akit a fiam apjaként szeret.
Ő hajlana is arra, hogy elismerje az apaságot, de kérdés, hogy a gyámhivatalban engedik-e apaságit tenni, hiszen ránézésre sincs genetikai kapcsolat a kedvesem és a gyerek között. Van esélyünk, vagy inkább házasság+ örökbefogadás?

A közelmúltban volt egy csúnya balesetem, s habár súlyosabban nem sérültem meg, megrémültem, mi lesz a fiammal, ha meghalok (lévén az idős édesanyámon felül csak egy kapzsi unokatestvért tudok felmutatni, aki vélhetően mindenéből kiforgatná a gyereket, ha hozzá kerülne). Éppen ezért minél gyorsabban szeretnék a páromnak valami jogalapot biztosítani ahhoz, hogy amennyiben velem valami történik, gyámságába vehesse a fiam.

dlacy # 2010.01.28. 11:25

de állítolag addig nem adják ki a születendő baba anyakönyvi kivonatát, amig le nem ellenőrzik, hogy az anyuka nem él e mással regisztrált élettársi kapcsolatban... ennek átfutási ideje 3-4 hónap igy lemaradunk a baba születésért járó kb 60e forintról... (beadási kérelem határideje a szültési dátum+ 60 nap)...