gondnokság alá helyezés


drbjozsef # 2019.09.30. 07:12

wers,

Szerinted a gyámügy hülye?

wers # 2019.09.30. 07:10

Na, én kötnék bérleti szerződést vele, mondjuk ha kb. 50.000 a rezsi átlagban, akkor 52.000 Ft-ról amiben a rezsi is benne van.
Így jól lakik a kecske is.

drbjozsef # 2019.09.30. 07:03

Biztosan én maradtam le egy brossúrával, de se VOLT élettársat, se fizetési szándékot nem olvasok. Hol olvassátok?

A lakásban jelenleg édesanyám nem regisztrált és oda be nem jelentett élettársa él, aki a rezsit (anyukám nevén) fizeti.
Szeretnénk, ha édesanyám élettársa maradhatna ott, anélkül, hogy a rezsin felül neki fizetnie kellene bérleti díjat.

wers # 2019.09.30. 06:22

Igen, én is erre gondoltam. Legyen ő a bérlő. Csak, hogy a gyámügyes is tudjon nyugodtan aludni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.30. 06:13

Mintha azt írta, hogy a volt élettárs fizetne. Az úgy teljesen rendben lenne.

wers # 2019.09.30. 05:54

Van egy olyan sejtésem, ez a gyámügyes nem látott még bérlő(k) által szétamortizált lakást és felhalmozott, ki nem fizetett rezsit.

Emrezi, gondolom találtok valami köztes megoldást, ahol a káposzta is megmarad.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.29. 17:34

Ha jól látom, ő már csak volt élettárs.

drbjozsef # 2019.09.29. 15:50

Az ÉLETTÁRSNAK?

Ne már. Akkor a gyerekei ott lakása sem felel meg a "gondnokolt érdekeinek", ki lehet őket tenni az utcára, a lakást meg bérbeadni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.29. 08:02

A gondnokolt érdekében kell kezelni a vagyonát, az ingyenes használat engedése nemigen felel meg az érdekeinek.

drbjozsef # 2019.09.28. 18:55

De hát az a lakás lakott. Az élettárs lakik benne. Csak nem teteti a ki az utcára a gyámhivatal...

lajcsó # 2019.09.28. 16:30

"Valóban kötelezhetnek a lakás kiadására?"
Konkrétan nem, de a vagyonkezelés során a gondnokolt érdekei szerint kell (majd) eljárnod!

Emrezi # 2019.09.27. 07:15

Tisztelt Fórumozók!
Édesanyám egy évvel ezelőtt balesetet követően a műtét után delíriumba került, melyet később - mivel nem történt javulás - demenciává minősítették (a baleset előtt voltak már jelek erre). Azóta kórházban van, az idősek otthonába való bekerülése folyamatban van.
Megkezdtük gondnokság alá vételét is, ahol a gyámügyes jelezte, hogy az édesanyám nevén lévő ingatlant, melynek 100%-ban tulajdonosa, ki kell adnunk. Elmondása szerint, hiába vállalnám én, mint gondnok az ingatlan fenntartását, az nem elegendő.
A lakásban jelenleg édesanyám nem regisztrált és oda be nem jelentett élettársa él, aki a rezsit (anyukám nevén) fizeti.
Szeretnénk, ha édesanyám élettársa maradhatna ott, anélkül, hogy a rezsin felül neki fizetnie kellene bérleti díjat. Nem szeretnénk kiadni a lakást, a bérlővel járó minden gondot a nyakunkba venni. A gyámügyes szerint "ez nem fog átmenni".
Valóban kötelezhetnek a lakás kiadására?
Segítségüket előre is megköszönve.

Szabofamily # 2019.08.14. 15:54

Köszönöm szépen a válaszokat.
Természetesen a mostoha apámmal megbeszéltük a dolgot, hajlik az idősek otthonába menetelre.
Én nem igazán szeretnék helyette dönteni, bár tisztába vagyok vele, hogy nem képes rendesen ellátni magát.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.08. 06:42

Ha valamely ügycsoportban korlátozták a cselekvőképességét, akkor a gondnok dönt helyette. (Vagy legalábbis a gyámhatóság. De nem ő saját maga.) Az ügycsoport lehet például az egészségügyi ellátás igénybevétele, lakóhely megválasztása stb.

Ismerek olyan esetet, amikor csak és kizárólag a polgári per indítása illetve magánvádas büntetőeljárás indítása tekintetében helyezték gondnokság alá az alperest.

drbjozsef # 2019.08.08. 04:40

Szabofamily,

Akarata ellenére nemigen fogod tudni otthonba elhelyezni. Ezt először vele beszéld meg. Ennek a gondnoksághoz semmi köze, az egy jogi eszköz a jogi problémákhoz.

rigoz # 2019.08.08. 03:23

A gondnokság alá helyezés tehát nem való a következőkre:

  • nem kívánatos hozzátartozó akarata ellenére rákényszerítése valamire, például otthonba "dugásra"
  • írástudatlan személy kisegítése, aláírási jog magához vonásával
  • társadalmi konvencionális szokások, érintkezési normák alakítása, pedagógiai eszköz
  • "notórius perlekedés" megfékezése, negligálása
  • bosszúállás
aprilismajus # 2019.08.07. 13:11

Tisztelt Szabofamily, gondnokság alá helyezést kezdeményezhet a nagykorú együtt élő házastársa, élettársa, egyenesági rokona, testvére, (a kiskorú törvényes képviselője), a gyámhatóság és az ügyész, tehát a kérdező ebben a kérdésben nem kezdeményezhet.

A gondnokság alá helyezés után a gondnokolt cselekvőképességét vagy részlegesen, egyes ügycsoportokban, vagy teljesen korlátozzák. A törvény felsorolja, mely ügyeiben dönthet a gondnokolt saját maga, mely ügyekben kell a gondnoka hozzájárulása is, s vannak olyan ügyek is, melyekhez nem elég a gondnok jognyilatkozata, hanem kell a gyámhatóság jóváhagyása is.

Minél nagyobb körültekintést követel az ügy, annál inkább szigorodnak a gondnokolt döntésével kapcsolatos kívánalmak (egyedül dönthet, gondnoka hozzájárulásával dönthet, még a gyámhatósági jóváhagyás is szükséges).

A kérdező jogaira, kötelezettségeire a mostohaapa gondnokság alá helyezése nem hat.

Szabofamily # 2019.08.07. 10:33

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni a mostohaapámmal kapcsolatban.

Jelenleg kórházban van és az orvosa azt mondta, hogy felelősséggel nem engedheti haza, mivel nem tud gondoskodni magáról. Ezt Ő nem igazán látja be, de én is tisztában vagyok vele. Azt javasolta a doktor úr, hogy indítsam el a gondnokság alá helyezést, valamint az idősek otthonába való elhelyezést is.
A felesége 2004-ben meghalt, szülei meghaltak, gyermeke nincs. Én vagyok az, aki anyukám halála óta hetente egyszer elmentem hozzá a lakására (a lakás az én tulajdonomban van). Az utóbbi években az állapota romlása miatt vittem neki enni, valamint a nyugdíjából fizettem a csekkeket, vásároltam. Lányaként tekint rám.

Mit kell tennem, hogy nem vérrokonként elindíthassam a gondnokságot?

Valamint azt is szeretném megtudni, hogy ez pontosan mit is jelent? Neki és nekem is!

Előre is köszönöm!!

drbjozsef # 2018.08.28. 15:30

B. József professzor : "Értekezést az akadémiai székfoglalóra, egyébként csak közérthetően" :)

Lillaa_ # 2018.08.28. 13:42

Kedves drmosza, drbjozsef,
Köszönöm szépen a hasznos információkat!

drbjozsef # 2018.08.28. 13:20

Lilla,

Örökölni Te fogsz. A gondnok csak az ügyeit intézi.

Ha adósságot halmozna fel, akkor azért csak az örökség erejéig fogsz felelni, a saját vagyonoddal főszabályként nem . (Egyszerűbben: csak adósságot nem örökölhetsz) De erre kicsi az esély, mert :

A gondnoknak évente elszámolási kötelezettsége van, ha a gyámhivatal felszólítja, akkor bármikor köteles elszámolni a gondnokolt vagyonával. Ha azt hiszed, nem jól csinálja, keresd meg a gyámhivatalt. Nekik eleddig úgy látszik nem tűnt fel semmi.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 12:40

Meg az adósságcsinálásra.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 12:39

Az öröklésre is válaszolj, légy szíves.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 12:29

Ehhh.

Lillaa_ # 2018.08.28. 12:24

Tisztelt Fórumozók!

A következő helyzetben szeretnék jogi segítséget kérni: Édesanyám egy pszichiátraiai intézet lakója. Ottani javaslatra gondnokság alá kellett venni (mivel én akkor még kiskorú voltam) ezt a feladatot a féltestvére látja el. Viszont az a tapasztalatom, hogy édesanyámnak egyre kevesebb jut anyagilag is, és a testvér által tett látogatások szempontjából is. Édesanyám nem tud nekem megbízható információkat adni,a féltestvér pedig elérhetetlen... Az érdekelne, hogy a féltestvérnek el kell-e számolnia valamilyen szervnek, hogy biztosan becsületesen látja el a feladatát, és ehhez én mint egyenesági hozzátartozó kérhetek-e hozzáférést? Továbbá mivel édesanyám ügyeit minden tekintetben Ő intézi (meglátásom szerint nem megfelelően) érdekelne, hogy én öröklök-e anyukám után, vagy a gondnok egyenesági rokonai? Leginkább attól tartok, hogy adósságokat halmoz fel a gondnok, és ha ne adj isten valami történik és én "öröklök" akkor a nevemen lévő "dolgok" (pl autó stb) veszélybe kerülhetnek.
Előre is köszönöm a segítséget!