igen, levonhatod, de csak a rájuk eső részét (2/3)
Féltestvérek részesedése az ingatlanból
Sajnos a haszonélvezö édesanyám is meghalt már. Most már tudom, hogy akkor jobban jártam volna, ha még az ö életében történik a tulajdonrészük megvásárlása.
Jelen pillanatban ott tartunk, hogy értékbecslést kérünk az ingatlanra. Tehát ha jól értem akkor a forgalmi érték rájuk esö hányadát kell részükre kifizetnem. Ebböl az összegböl levonhatom a számlákkal igazolható felújítási munkák költségeit?
édesapád után többet örököltetek, így a tuilajdonjog a több gyereket egyenlő arányban illeti meg - mndegy, hogy féltestvérek, az a lényeg, édesapádnak ugyanúgy gyerekei. Ha édesanyád házaaságban élt Apukáddal, akkor a t9rvényes öröklés szabályai szerint neki haszonálvezet van az ingatlanon - gondolom ezért írod, hogy lakottan kell számítani az értéket. Ha van haszonélvezeti jog, akkor igazad van - a féltestvérek tulajdoni hányada haszonélvezeti joggal terhelten a forgalmi értéknél jóval kevesebbet ér.
van még egy eset, amikor a lakott érték figyelembe jöhetne - és az a közös tulajdon megszüntetése. Lehetőság van ugyanis arra, hogy az egyik tuéajdonostárs magához váltsa a többiek tulajdoni hányadát. Ha azonban az váltja magához a tulajdoni hányadot, aki benne lakik az ingatanban, akkor nyilván a beköltözhatő (teljes) értéket kell megfizetnie a többieknek. Ha azonban olyan tulajdonostárstől váltja magához a tulajdoni hányadot valaki, aki a tuéajdni hányadának eladása után is benne marad az ingatlanban, akkor ez a bennmaradó tuéajdonostárs nyílván kevesebb pénzre jogosult - mert lakottan adja el a hányadát. Nagyjából ezek a szabályok.
Nélatok felteszem az a helyzet, hogy Te és haszonélvezeti joggal bíró édesanyád lakájtok az ingatlant - ez jó pozíció szerintem, mert amíg a haszonélvezeti jog fennáll, a féltestvérek nem kérhetnek használati díjat azért, hogy ők nem laknak benne az ingatanban. Ezért ez nekik lényeglében semmit nem ér - így jó, ha mielőbb eladják, így legalább szabadon felhasználható pénzük lesz. Viszont itt akkor lehet alkudni , hogy mennyit kapjanak, és a ti pozíciótok erősebb. Ha viszont nekik "nem kenyérre kell a pénz", megvannak nélküle is, akkor várhatnak, és az alkupozíciód gyengébb...
egyébként lehetőség van arra is, hogy a közös tulajdon megszüntetsét kérd pers úton. Itt - főleg ha fennáll a haszonélvezeti jog - a bíróság megállapít egy vételárat, amivel - haszonélvezeti joggal terhelten, tehét alacsony áron - magadhoz váltod a többiek hányadát, Anyukáddal meg majd erendezitek a dolgot - le is mondhat utóbb a haszonélvezetről, ha akar
a haszonélvezeti jogg fennállásavl azért szmoltam, mert ez nagyon tipikus eset - ha nem állna fenn, akkor jogosan követelnek forgalmi értéket a féltestvérek
Édesapám halála után a féltestvéreim megjelentek az ingatlan rájuk esö részéért.
Én felajánlottam azt az összegrészt, amit a hagyatéki tárgyaláskor megállapítottak. Ezt ök nagyon kevésnek találták. Ök sohasem laktak velünk. Soha semmiben nem segítettek. Most viszont a forgalmi értéket veszik alapul. Tudtommal ilyenkor nem a beköltözhetö hanem a lakott értéket kell figyelembe venni. Ezt hogyan lehet kiszámítani?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02