Örökségről való lemondás


Yoda22 # 2013.07.29. 10:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Válaszát megköszönve a következő kérdés merül fel, akkor az unokákra terhelhetik-e vagy a gyermekekre, vagy közvetlenül hagyhatja-e az államra úgy, hogy közben nem történt meg az öröklés hiszen visszautasítja?
A férje halála utáni öröklésnél nyilatkozott, hogy semmire nem tart igényt.
Tisztelettel és köszönettel várom válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 08:56

Azigaz.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 06:07

Ja, csakha nem jelent meg a póthagyatékin és írásban sem utasította vissza, akkor úgy tekintették, hogy nem él visszautasítási jogával.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 05:45

Termőföldet önállóan is vissza lehet utasítani - tehát a póthagyatéki eljárásban is.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 05:23

Mikor adták át a hagyatékot? Volt-e idézés a hagyatéki tárgyalásra?

Yoda22 # 2013.07.28. 19:27

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Apósom 20 évvel ezelőtt meghalt, majd anyósom, 10 éve a férjem, és most derült ki, hogy apósom után örököltünk 21.520 Ft értékben egy résztulajdonban lévő erdőt. Ezt az erdőt (ahol ma már egy darab fa sincs) nem hagyatékozták el sem anyósom, sem férjem halálakor, hanem most nagy meglepetésünkre, 10 év után kaptunk egy felszólítást, hogy fizessünk közjegyzői díjat a hagyaték miatt. Nekem és gyermekeimnek mint megjelölt örökösöknek nem kell az örökség és fizetni sem szeretnénk sehová semmit. Kérdezem, kötelezhetnek-e a pénz megfizetésre, ha mi lemondunk az örökségről, és a lemondást/visszautasítást tehetem-e levélben.
Tisztelettel és köszönettel várom mielőbbi válaszát.

dixi55 # 2013.06.06. 17:53

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.06. 17:20

Meg kell keresni egy ügyvédet. A részletes tényállás megismerése után javaslatot tesz az ügyleti akaratnak megfelelő szerződésre; és készséggel el is készíti azt. Ha kell ellenjegyzi, és eljár a földhivatal előtt.

dixi55 # 2013.06.06. 16:49

Üdvözlöm Ügyvéd ÚR!

Szeretném segítségét kérni!Édesanyám telkére építettünk egy házat ráépítési engedéllyel.
Édesanyám még él de a 2 testvérem lemondana az anyai örökségről.Szeretnék mihamarabb lerendezni.Írtunk már egy lemondó nyilatkozatot egymás között de állítólag nem jó!
Nem tudom milyen lehetőségek vannak illetve ők is kellenek-e hozzá!Az a baj hogy őket elhívni egy megadott időpontra bárhova is szinte képtelenség!
Köszönöm előre is válaszát!
Dixi

ObudaFan # 2012.12.29. 20:46

Elég hozzá, nem kell kézzel írni.

Kincses # 2012.12.29. 19:29

Tisztelt Szakértők!
Én is szeretnék lemondani a szüleim örökségéről. Még élnek, nincs semmi rossz viszony köztünk, sőt a lehetséges örökösökkel sem. Senki javára nem kívánok lemondani-egyszerűen a hagyatéki eljáráson nem szeretnék mint örökös részt venni. Az eddig leírtak alapján elég, ha szüleimmel kötünk egy lemondó szerződést és azt kettő (az örökléstől független ) tanú aláírja? Ezt a lemondó szerződést nem kell sem ügyvédhez, sem közjegyzőhöz vinni? Elég, ha a szüleim és én egy-egy példányt megőrzünk belőle? Elég, ha ez a szerződés csak a (remélem minél későbbi)hagyatéki eljáráson kerül elő? Ez így ebben a formában megtámadható? (nem én szeretném megtámadni...)Kézzel írottnak kell lenni? Illetve ez esetben sem illet engem semmi kötelesrész? Azt szeretném, hogy akár törvény erejénél fogva sem illessen semmi vagyon a hagyatéki eljárás után.
Köszönettel

teprah # 2012.12.29. 17:19

Igen, legfeljebb addig is jobban alszom. :)
Köszi mégegyszer.

ObudaFan # 2012.12.29. 17:18

Teljesen mindegy.

teprah # 2012.12.29. 17:15

Kedves ObudaFan, nem gondolom meg magam, csak tartozást örökölnék, amit nem szeretnék. Ha jól veszem ki, sokkal egyszerűbb egy szerződéssel megelőzni minden későbbi problémát.
Köszönöm!

ObudaFan # 2012.12.29. 17:03

teprah

Nem sok. De azt figyelembe kell venni, hogy ha szerződéssel lemondasz az örökségről, akkor az örökhagyó életében sem gondolhatod meg magad egyoldalúan, így véglegesen eshetsz el az esetleges kötelesrésztől.

ObudaFan # 2012.12.29. 17:01

gyurmagep

Kizárható, de kötelesrészt kell fizetni a kizártaknak, ha az ajándékozást az ajándékozó legalább 15 évvel nem éli túl.
(Már ha a kérdést úgy kell értelmezni, hogy az ajándékozó a három testvér felmenője. Mert ha maga az ajándékozó is testvér, akkor nincs kötelesrész.)

teprah # 2012.12.29. 16:47

Tisztelt Kovács úr, köszönöm a válaszát!
Egyetlen kérdés még. Mi a különbség ha most készítünk ilyen szerződést, vagy ha akkor vissza utasítom?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.29. 16:40

Teprah, az örökségről az örökhagyó életében vele kötött szerződéssel lehet. (Valóban nem indokolt a "kinek a javára" kérdés.) A halála után visszautasítani lehet az örökséget általában a hagyatéki tárgyalásig.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.29. 16:38

ajándékozási szerződéssel három testvérből kettő kizárható-e az örökségből egy testvér javára?
Az nem kizárás, mert az elajándpkozott dolog nem része a hagyatéknak. Viszont a köteles rész alapjába beleszámít.

teprah # 2012.12.29. 16:13

Üdv!
Szeretnék némi segítséget kérni, mert beszéltem ugyan egy ügyvéddel, de nem nagyon volt világos a mondókája.
Szeretnék lemondani édesanyám után mindenféle örökösödésről. Ezt még életében megtehetem, vagy csak halálakor(ami remélem nagyon soká lesz még), illetve halála után, közjegyző előtt? Mert nekem az ügyvéd annyit kérdezett vissza, ha most mondok le, akkor kinek a javára akarok? Senki javára nem akarok, csak nem szeretnék úgy menni majd a közjegyzőhöz, hogy örököltem. Elnézést, nem vagyok jártas ebben, nem tudom, hogy megy ez. Hogy ott, akkor, előtte, vagy szólnom kell neki előre a hagyatéki előtt, hogy kösz de nem akarok semmit. Tehát a lényeg, nem akarok örökölni semmit-senki javára, és nem szeretnék meglepetést majd akkor. Tehát biztosra szeretnék menni, már most.
Köszönöm a választ!

gyurmagep # 2012.12.28. 14:33

Üdv! Bori vagyok! A kérdésem az volna,hogy ajándékozási szerződéssel három testvérből kettő kizárható-e az örökségből egy testvér javára? várom mielőbbi válaszát köszönettel Bori.

ObudaFan # 2012.10.17. 18:29

Csak annak nem sok értelme van.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.17. 13:35

Olyat, aki elfogadja ingyen, nem lehet túl nehéz találni. :)

ObudaFan # 2012.10.17. 11:54

Nem utasíthatod vissza utólag az öröklést.

bobita62 # 2012.10.17. 11:43

Kedves Kovács Béla Sándor Úr.
Az lenne a kérdésem. szüleim meghaltak, örököltünk testvéremmel egy ingatlant, ahol a szülők kezesek voltak, az ingatlan hitellel terhelt.
Közjegyzői hagyatékin nem sikerült megállapodni a dolgokon, a testvérem semmiben sem partner, az ingatlant a nyilatkozatunk alapján 1/2.-1/2 részben örököltük.
Nekem a ház nem kell, eddig sem kellett.testvérem sem kiadni, sem eladni nem akarja.
Lemondhatok-e az örökségről utólag? ma voltunk közjegyzőnél.
Testvérem mindent elvitt a házból, ami értéket képezett.

Köszönöm válaszát.