Örökségről való lemondás


ObudaFan # 2016.02.14. 18:16

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.

Digimon # 2016.02.14. 17:54

T Kovács Béla Sándor
A végrehajtást úgy gondolja,hogy a lakásra felvett jelzáloghitel nem kerül törlesztésre,és a hitelező végrehajtást kezdeményez. Az édesanyám ezt a hitelt a haláláig fogja fizetni, bár sajnos a lakás ezután sem lesz a tulajdona, de ha ez a lakás a testvérem tulajdona, és Ő, mint örökhagyó ezt az örökséget (lakást) hagyja ránk, édesanyámnak javasolt visszautasítani, mert vele együtt az adósság is öröklődik,ami több mint a lakás értéke. Vagy másképp gondolják?

ObudaFan # 2016.02.14. 16:47

Visszautasítani nem lehet valaki javára az öröklést, csak általában. Ebben az esetben pedig a sorban következő örökös örököl. Az önkormányzat pedig nem törvényes örökös. Itt valami más történt, pl. a temetés költsége, mint hagyatéki költség fejében felajánlhatta az örökrészét az önkormányzatnak.

Kisvaki # 2016.02.14. 14:39

Tisztelt Fórumozók!

Édesapám testvére meghalt. Egyenesági rokona nincs,csak a testvérek gyermekei élnek. Sajnos én nem tudom eltemettetni, így kértem az önkormányzattól köztemetést. Még nem temették el, de felhívtak, hogy ajánlatot tegyenek, a temetésért cserébe mondjak le az elhunyt ingatlanáról. Van egy unokaöccse aki helyben lakik, ő bement (állítólag a kiértesítés nem kötelességük) és lemondatták az örökségről, az önkormányzat részére. Nekem itt valami gyanús. Én ugye az ország túlsó felén élek, évek óta nem jártam arra, de folyamatosan kapcsolatban voltam az elhunyttal, amíg erre ő is alkalmas volt. Nekem azt mondják a ház koszos, stb...ha így van, miért kell nekik? Valóban előre le kell mondanom arról, amit nem is ismerek? Nem a hagyatéki tárgyaláson kell erről döntenem? Az rendben van, hogy utólag az önkormányzatnak a temetési költséget rendezni kell, de nekem erre is azt mondták, hogy nekem egyedül. Miért nem minden örökösnek? Illetve azt én sem tudtam, hogy van még 2 örökös (az elhunyt egyik testvérének a fia meghalt, viszont van 2 gyermeke) erre vonatkozóan az önkormányzat a helyi unokaöcstől megkérdezte, hogy őket kihagyjuk, vagy értesítsük? Ilyen van? Nekem ez sehogy sem áll össze. Ebben kérnék egy kis segítséget, hogy ez az egész jogilag hogyan működik? Köszönöm szépen előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.14. 14:33

(De egy végrehajtás esetén megszűnne a haszonélvezete. Alighanem ezt akarja kérdezni.)

ObudaFan # 2016.02.14. 13:09

Egyébként a visszautasítással sem szűnne meg a haszonélvezete, tehát nem lenne kitehető.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.14. 11:36

továbbá vannak a bank felé un, adósbiztosítások
Na, azokat nem ismerjük mi!

Az édesanyám kitehető-e a lakásból
Ezt hogy érted? Ki tenné ki? (Arról most nem is beszélve, mekkora hülyeség lenne lemondani a tulajdonjogról és közben adós maradni.)

Digimon # 2016.02.14. 10:47

T ÓbudaFan, T Kovács Béla Sándor
Az édesanyám kitehető-e a lakásból, ha lemond az örökségről, velem egyetemben, vagy a holtig tartó haszonélvezet ezt követően is fennáll! A jelzáloghitel az élete végéig fizetnie kell. vagy van valamilyen módja hogy ezt ne kelljen fizetnie, hisz a lakás nem lesz az övé, továbbá vannak a bank felé un, adósbiztosítások, amely a törlesztésbe be van építve, mi van ezzel.
Tisztelettel Digimon

ObudaFan # 2016.02.07. 14:16

a lakás fele részét az édesanyám fele részét pedig én öröklöm. Ha jól értem. Vagy nem?

Igen.

Amennyiben elutasítja az örökséget a lakás nem lesz az övé, de a jelzáloghitelt továbbra is fizetnie kell-e?

Igen, azzal, hogy az ingatlan, mint fedezet ekkor is fennáll természetesen.

Digimon # 2016.02.07. 13:02

T Kovács Béla Sándor!
Valóban olvasva a Ptk.VII.könyv (Öröklési jog) VIII,Cím 7:63§ akkor valóban a testvérem után a lakás fele részét az édesanyám fele részét pedig én öröklöm. Ha jól értem. Vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.07. 10:57

A testvérem után az édesanyám a törvényes örökös feleség, gyerek hiányában.A testvérem után az édesanyám a törvényes örökös feleség, gyerek hiányában.
Ez nem így van.

Digimon # 2016.02.07. 10:38

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A alábbi esetben szeretném kérni a segítségét.
A testvérem elhalálozott. Életében, az édesanyámmal élt együtt az 1/1 részben tulajdonában lévő lakásban, melyben az édesanyám holtig tartó haszonélvezettel bír. Sajnos a testvérem nagyobb összegű jelzálog hitelt vett fel, amelyben az édesanyám mint adóstárs szerepel. További adósság is terheli ezen felül, melyet részben csekken,részben folyószámlájáról rendezett.
A testvérem után az édesanyám a törvényes örökös feleség, gyerek hiányában.
Kérdésem, hogy mi lesz várható a hagyatéki eljáráson az örökség elfogadása, vagy elutasítása esetén.

Amennyiben elutasítja az örökséget a lakás nem lesz az övé, de a jelzáloghitelt továbbra is fizetnie kell-e?
Továbbá, ha az édesanyám lemond, akkor rám mint az örökhagyó testvérére száll az örökség, amiről természetesen én és ha szükséges a nagykorú gyerekem lemondunk, mivel az ingatlan értéke kb 3,5 M Forint, míg a tartozás összesen kb, 4,5 M Forint.. Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.02.01. 16:59

A sajat orokseget mindenki annak ajandekoza, akinek akarja?

Mrs. Anonymus # 2016.02.01. 16:55

Köszönöm szépen a válaszát.

Bár nem értek egyet azzal, hogy Gipsz Jakabnak mi köze az én vér szerinti nagyapám ingóságaihoz, amit anyámnak ajándékozott oda az anyukája, amikor meghalt a papa.

Ebből csak azt szűrtem le, hogy egy senkiházinak több joga van az én nagyapám emléktárgyaihoz, mint nekem.

ObudaFan # 2016.02.01. 16:49

Pedig nem. Elfogadtak es utana ajandekoztak oda, ami egeszen mas jogi helyzet. Mondjuk igy eppen lehetne lopas az ingosagok elvitele, de csak ha nem a megajandekozott hozzajarulasaval tortent.

Mrs. Anonymus # 2016.02.01. 16:36

Tisztelt ObudaFan!

A határozati indoklásban ez áll:

  1. "A közjegyző a X.Y. és Z.Zs. törvényes örökösök, valamint Gipsz Jakab túlélő házastárs között létrejött egyezséget jóváhagyja és az ingatlanhagyaték további 2/3 részét, valamint a hagyatéki tételből az x sorszámú részvényeket ajándékozás jogcímén, X.Y. és Z.Zs. törvényes öröklés jogcímén történő közbenső tulajdonszerzésének megállapítása mellett átadja az örökhagyó túlélő házastársnak"
  2. "X.Y és Z.Zs. az örökrészüket Gipsz Jakabnak ajándékozták, aki elfogadta. Egyezségüket a közjegyző, a hagyatéki eljárásról szóló 2010. évi XXXVIII.tv. 94.§.(2) bek. alapján jóváhagyta. Így a hagyaték egyezséggel érintett részét az örökhagyó túlélő házastársa, Gipsz Jakab örökös szerezte meg, ajándékozás jogcímén."

Az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy mindenről lemondtak.
(Bár az idézet törvényt nem ismerem.)
Tehát az anyai nagyapám ingósága nem lehet se a testvéreimé, se Gipsz Jakabé.

ObudaFan # 2016.02.01. 15:53

Mrs. Anonymus

Az öröklést visszautasítani nem lehet senkinek a javára, csak úgy általában. Itt tehát vélhetően nem ez történt, hanem az, hogy elfogadták az öröklést, majd odaajándékozták az illetőnek, amiről viszont nem kellett téged tájékoztatni. Ha pedig az öröklést elfogadták, akkor éppen az ingók egy részére igényt is tarthatnak.

Mrs. Anonymus # 2016.02.01. 15:23

Tisztelt Ügyvéd!

Adott egy ingatlan, ami fele részben anyukámé és fele részben a második férje tulajdona.
Édesanyám halála után a hagyatéki tárgyaláson a két testvérem lemondott a saját részükről, ami részben az ingatlan fele, részben részvények és részben adósság.
De nem az én részemre mondtak le, hanem a második férjnek ajándékozták.

Ezt nem kellett volna nekem is elmondaniuk?
Hiszen jog szerint ha ők lemondanak mindenről, akkor mint törvényes örökös nekem járt volna... az adósság is természetesen.
A "tisztelt" közjegyző csak tényeket mondott, semmiféle papírt nem láttam a lemondás/ajándékozás tényéről.

De ez a "legkisebb" gondom.

Pár héttel a hagyatéki tárgyalás után az idősebbik nővérem eljött az adott ingatlanba, és elvitte magával azokat a tárgyakat, amik anyukánk édesapjáé voltak.
Különböző versenyek kupái, aminek nem csak eszmei értékei vannak.
Mivel ezek is az örökséghez tartoznak, úgy gondolom jogtalanul vette magához.
Visszaadni nem hajlandó, ha kérem.
Ráadásul ezekhez a díjakhoz a második férjhez sincsen semmi köze, hiszen nem vér szerinti leszármazott.

Tehetek-e valamilyen jogi lépéseket ellene vagy engedjem, hogy ezzel is arcon csapjanak, mint ahogy a lemondásukkal a második férjnek?

Előre is köszönöm a válaszát.

illetékes elvtárs # 2016.01.26. 14:59

Kedves ObudaFan,

Nagyon szépen köszönöm a választ.

ObudaFan # 2016.01.25. 06:46

Illetekmentes, de ket lepesben. A foldhivatali dij duplazodik es esetleg az ugyvedi munkadij lesz magasabb. De ez nyilvan apropenz a megsporolt illetekhez kepest.

illetékes elvtárs # 2016.01.24. 21:37

Tisztelt Ügyvéd Hölgyek / Urak,

Édesanyám egy kis házban él Pest megyében. Az ingatlan tehermentes és én és az öcsém nevén van (évtizedekkel ezelőtt a nagyanyám vette a mi nevünkre, de ez csak névleges). Az öcsém jár ki karbantartani évek óta a házat.
Szeretném még Anyu életében az öcsémnek ajándékozni a részem (ez gyakorlatilag Anyu vagyona, de ugye az én nevemen van). Ez Anyunak és az öcsémnek is rendben van. Mi lenne a legjobb megoldás?
Én arra gondoltam, hogy Anyunak ajándékozom a részem, ő meg a tesómnak. Így illetékmentes, nem?
Megtehetjük ezt egy lépésben?
Van bármi hátulütője, rejtett költsége?
Köszönöm előre is a segítséget.

ObudaFan # 2016.01.24. 18:37

magdi47

Lehet és nem befolyásolja.

ObudaFan # 2016.01.24. 18:37

Mivel az örökhagyó már nem fog fogyasztani, a jövőbeni fogyasztásra szerintem igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.24. 16:58

Mivel senki nincs már szerződésben a szolgáltatóval.
Akkor ebben nem értünk egyet. Az örökhagyó vagyona egységes egészként száll át az örökösre. A vagyonba szerintem beletartoznak a szerződésekből eredő jogok és kötelezettségek is. Az örökös a szerződésekben az örökhagyó jogutóda. Kivéve azokat a szerződéseket, amelyekben a jogutódlás kizárt, amelyek a fél halálával megszűnnek. A közszolgáltatási szerződés ilyen?

magdi47 # 2016.01.24. 15:13

Tisztelt ObudaFan! Szeretném tudni hogy a hagyatéki eljárás lefolytatása idejében egyidejűleg lehet -e elfogadni az örökséget és már akkor elajándékozni, vagy az ajándékozást egy másik időpontban kell illetve lehet megtenni? És az eljárás közjegyzői díját befolyásolja -e? Köszönettel!!