gyermektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése


fuzi # 2017.07.29. 16:00

Hogy se én, se a nagy fiam ne járjon rosszul.
Mivel az apja elég érdekesen áll a fiához, így nem tudom megítélni, hogy ezzel a húzással a későbbiek során nem járhatunk e rosszabbul!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 15:49

Te mit szeretnél?

fuzi # 2017.07.29. 15:16

T. Cím!
2016.05.26-án válásom során férjemmel 2 gyermek után 70-70 ezer forintos tartásdíj fizetésben állapodtunk meg. A nagyobbik fiam közben leérettségizett és felvették felsőoktatási intézménybe továbbtanulni. Ott vélhetően kollégista lesz, de én fogom továbbra is eltartani. . Volt férjem ügyvédnőjétől most kaptam egy levelet, melyben tudatják, hogy megszüntetik a gyermektartásdíj fizetését a nagyobbik gyermekem után és ezentúl rokontartást fog fizetni a nagyfiam számlájára ugyanabban az összegben.
Érdeklődnék, hogy módosíthatja e így a korábbi megállapodást. Mennyivel másabb így a tartás? Van e valami buktatója a nagyfiam vagy felém?
Köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 15:13

Láttam már példát rá, hogy ha nem is magától, de felhívásra bejelentette a jogosult, hogy megszűnt a kötelezettség.

mosómedve84 # 2017.07.24. 15:00

Jelen esetben nem kérte az anyuka, hogy szüntessék meg.
(Jellemző egyébként az anyukákra, hogy kérik a megszüntetést, ha már nem jár?)
Ilyen per esetén hogy alakul a perköltség viselése?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 14:32

Kérni se kellene, annak kellene bejelentenie, hogy megszűnt a tartásra jogosultság, akinek a kezéhez fizetni kell.

mosómedve84 # 2017.07.24. 14:27

Sziasztok! Kérhető reális alappal egy 21 éves, 8 órás teljes munkaidőben dolgozó gyermek részére történő gyermektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése, ha a gyermek szeptembertől a munka mellett esti tagozaton tanulni fog a szakmájához kapcsolódó képzésen?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.12. 16:53

Ezt most nem értem. Tehát az érettségivel megszűnik a gyerektartási kötelezettség, és perelnie kell az immár nagykorú gyereknek rokontartásért? Nyilván nem. Akkor automatikusan átalakul a gyerektartás rokontartássá? Erre meg kellene valami expressis verbis rendelkezés, ami nincs.

Fenntartom: a 4:219-222. §§ kifejezetten arról szól, hogy a nagykorú, továbbtanuló gyermekre hogyan, milyen feltételekkel kell alkalmazni a „rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket

ObudaFan # 2017.07.12. 16:18

A rendszertani ertelmezesbol szerintem meg pont az látszik, hogy érettségi után nincs gyermektartas, tehát ezt az értelmezést lehetetlennek tartom, KBS.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.11. 21:47

Amíg hatályos bírósági döntés van a tartásdíjról, arra bármikor lehet végrehajtást kérni. Amit meg a végrehajtó behajt, annak a visszaszerzése erősen kétséges.

lemon # 2017.07.11. 21:00

Ha nem jelenti be a jogosult,akkor gyermektartasdij megszuntetese irant pert kell inditani?ha nincs letiltva,akkor elegendo,ha nem utal Apa es kesz,nem kell per?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 10:02

Esti tagozat nem játszik. Elvileg annak kell bejelentenie a jogosultság megszűnését, akinek a kezéhez a tartásdíjat fizetni kell.

lemon # 2017.07.07. 09:49

Ha a gyermek leérettségizett, majd OKj-s képzésben pénzügyi és számviteli ügyintéző szakot végzett és szeretne esti képzésben mérlegképes könyvelő tanfolyamra menni, akkor még jár neki gyermektartásdíj? Ha nem, akkor, mit kell tenni, hogy ne kelljen fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 05:41

Az elhelyezéséből kitűnik, hogy ez a szabály csak a gyerektartásra vonatkozik. Tehát úgy értendő, hogy a szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének - a gyermektartás szabályai szerinti - tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

ObudaFan # 2017.07.06. 15:02

A Ptk. szerint a szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
Tehát ha betölti a 25-öt, akkor neki kell igazolnia ezt a rendkívüli indokot.
HA nem egyeztek meg a megszüntetésről, pert kell indítanod.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.06. 09:18

Alfateam válasza nem jogi jellegű, de alapvetően egyet lehet vele érteni.
Ami a jogi vonatkozást illeti: ha a gyerektartási kötelezettséged meg is szűnik, rokontartásra valószínűleg továbbra is köteles vagy.

alfateam # 2017.07.06. 09:04

Viszont még az utolsó évét kezdi mesterképzésen szeptembertől felsőfokú intézményben nappali tagozaton.

Húzd-ki magad büszkén és segítsd a tanulását...

koko68 # 2017.07.06. 08:55

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Nagyobbik lányom idén szeptemberben tölti be a 25. életévét.
Viszont még az utolsó évét kezdi mesterképzésen szeptembertől felsőfokú intézményben nappali tagozaton.
Ha jól tudom a régi jogszabályok szerint a gyerek nappali tanulmányainak befejezéséig, max. 25 éves koráig vagyok kötelezett gyermektartásdíjat fizetni. ( ez a válási iratokban is benne van )

Kérdéseim a következők :

  • kérhetem-e ezek alapján a gyermektartásdíj megszüntetését?
  • milyen formában tehetem meg ( bírósági kereset, vagy automatikusan megszűnik )
trolizator # 2017.06.06. 22:00

Köszönöm a választ.

pazs # 2017.06.06. 10:52

Alattad a válasz.

Erika1966 # 2017.06.06. 10:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék a következő ügyben pontos jogi állásfoglalást kérni: Gyermekem 24 éves nappali tagozatos egyetemi hallgató, jelenlegi félévben passzív jogviszonyban áll, de szeptembertől ismét aktív lesz, és várhatóan jövő év februárban végez mesterszakon, vagyis folyamatos a jogviszony.
Kérdésem az, hogy a tartás teljes megszüntetését (hivatkozva a jelenlegi passzív jogviszonyra) kérvényező apa a hátralévő 2017. szeptembere-2018.március 31-ig tartó nappali tagozatos aktív félévre sem köteles-e tartást fizetni?
Tisztelettel köszönöm a választ!

ObudaFan # 2017.06.05. 06:14

Most éppen szerintem nem áll fenn, de ha folytatja a tanulmányait, esetleg ismét fennállhat. Az persze más kérdés, hogy nem lesz-e indokolt akkor is a korábbinál alacsonyabb értékben meghatározni, hiszen esetleg lehet még jövedelme.

trolizator # 2017.06.04. 23:53

Kedves Fórumozók!
Válásomkor született egyezség és bírósági határozat alapján havi jövedelmemből letiltás útján fizetek tartásdíjat. A gyermek 23. évét tölti ez évben. Az érettségi után nappali tagozaton kezdte meg felsőfokú tanulmányait. Ebben az évben ugyanakkor ún. passzív félévre ment, azaz megszakította a tanulmányait. Az egyetemmel ugyan még jogviszonyban van, de iskolába nem jár, diákszövetségen keresztül munkát vállalt, ebből származóan van jövedelem, illetve a passzív félév miatt már nincs diákigazolványa.
A kérdésem, fenn áll-e továbbra is tartásdíj kötelezettségem, vagy kérhetem a bíróságtól a megszüntetését?
Előre is köszönöm a válaszokat.

pazs # 2017.04.26. 09:56

Nagykorú érdemtelen a tartásra, ha nem tartja a kapcsolatot, úgyhogy igen, be lehet újra adni.

Anyamanya # 2017.04.26. 08:57

Üdv! Nagykorúvá vált gyerek tartásdíjáról érdeklődöm. Az előzmény annyi, hogy férjem igen rövid kapcsolatából született egy gyerek, akit teljesen ellene neveltek, a kapcsolatot sem tarthatta vele, semmibe nem mondhatott vélemény a gyerek életére vonatkozóan. Mikor 18 éves lett, a férjem kérte a tartásdíj megszüntetését, de a bíróság elutasította, mivel most érettségizik. A tárgyalás előtt a gyerek majdnem megverte a férjemet, mondván hogy "mineknemakarsztefizetni??". A tanév végén kérheti-e újra a tartásdíj megszüntetést? Olvastam, hogy hivatalosan meg kell keresni a gyereket egy ügyvéden keresztül, hogy szeretné-e tartani a kapcsolatot, ha nem akkor erre is lehet hivatkozni. Ez így van? És még egy kérdés... mit takar a nagykorú esetén az érdemtelenség? Milyen viselkedést? Mert talán ez is lehet indok a kérelemben.. Köszönettel