Hagyatéki kérdés


Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 20:54

(Nekem az is furcsa, hogy a biztosító a halott számlájára fizet. Ő biztosan nem a kedvezményezett.)

lajcsó # 2016.04.28. 20:52

Nem az életbiztosítás a fő probléma, hanem az, hogy a bank a hagyatéki eljárás befejezéséig zárolja a bankszámlát.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 20:04

Nem kell mindenről expressis verbis rendelkezni. Nem is lehet.

zsoka78 # 2016.04.28. 19:13

Kedves Jogászok!

Olyan eset történt egy ismerősömmel, hogy a felesége elhunyt. Közösen használtak egy bankszámlát, ami a feleség nevén volt. Most kifizette a biztosító az életbiztosítást ahol a férj volt a kedvezményezett, de a feleség nevén lévő számlára utalta, a bank természetesen nem karja a hagyatéki végzés előtt kifizetni. Az a kérdésem, hogy melyik jogszabályban van pontosan leírva, hogy az életbiztosítás nem képezi a hagyaték részét? Sok helyen olvastam, de sehol nem írnak jogszabályt és nem találtam. Előre is köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2016.04.28. 16:02

Simonz

  1. A közjegyző, jár.
  2. Érvényesíteni lehet, a behajthatosag a kérdés. Ha semmi más vagyona nincs Magyarországon, az pedig nem vonzó opció, hogy külföldön elismertessetek a magyar ítéletet és ott inditsatok vegrehajtast, akkor szerintem minel hamarabb a pert el kellene inditani. Esetleg meg lehet próbálni biztosítási intézkedést kérni a bíróságtól, bár az nem lesz egyszerű. Vagy esetleg természetben (is) kérni a kotelesresz kiadását és erre tekintettel perfeljegyzest kérni, bár az sem lesz egyszerű.
Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 12:53

Nincs.

li1984 # 2016.04.28. 12:10

De az ingatlan társtulajdonosának (ő nem örökös) ez nem jár hátránnyal? Pl. ha használati díjat kér tőle az örökös? Amire ki akarok lyukadni az az,hogy van-e értelme a hagyatéki tárgyaláson az ingatlan leltári értékét vitatni vagy mindegy?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 11:48

a közjegyző díj magasabb lenne.
Az igaz.

simonz # 2016.04.28. 11:30

Örökösödési ügyben kérek tanácsot.
A kanadai állampolgárságú egyik örökös rábeszélte örökhagyót, hogy végrendeletben mindent rá hagyjon, majd a biztonság kedvéért ajándékozási szerződéssel megszerezte a lakásingatlant, illetve az értékpapírokat, bankfolyószámlát is nevére íratta. Az ajándékozás után 2 évvel örökhagyó elhunyt.
A másik egyenesági leszármazó örökösnek (a hagyatéki előadó tájékoztatása alapján) elvileg jár az 1/2-nek az 1/3-a, mint kötelesrész ez esetben is.
Kérdések:

  1. az értékpapírokról, bankszámláról lehet-e kapni banki tájékoztatást utólag, azok megszüntetése után, illetve ezt kikérni ki hivatott? Hagyatéki Közjegyző? És ebből jár-e az 1/6 rész kötelesrészre jogosultnak?
  2. a megszerzett lakásingatlan eladása folyamatban van. Ha a hagyatéki végzés előtt eladja, lehet-e még érvényesíteni vele szemben a kötelesrészt, lévén kanadai állampolgár. Ha igen, hogyan?

sz

li1984 # 2016.04.28. 10:37

Világos,hogy az örökösnek a minél magasabb összeg az előnyös. De a kérdéses ingatlan társtulajdonosának (ő nem örökös) ez nem jár hátránnyal? Pl. ha használati díjat kér tőle az örökös? Amire ki akarok lyukadni az az,hogy van-e értelme a hagyatéki tárgyaláson az ingatlan leltári értékét vitatni vagy mindegy?

wers # 2016.04.28. 09:41

Adózás szempontjából mindenképp, ha értékesíteni akarják, de mintha akkor ezáltal a közjegyző díj magasabb lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 09:16

Akkor direkt jó neki, ha minél magasabb érték kerül a hagyatéki leltárba.

li1984 # 2016.04.28. 08:25

Igen,az örökös leszármazó.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.28. 07:23

Az örökös leszármazó?

li1984 # 2016.04.28. 05:35

Köszönöm a választ!Azt szeretném még megtudni,hogy az örökségbe tartozó ingatlan leltári értéke irreálisan magas,nyilván ennyiért nem lehetne eladni. Van értelme ezt megjegyezni a hagyatékin,vagy az örököst úgyis csak annak az összegnek a ráeső része illeti meg,amiért értékesítésre kerül? Illetve amennyiben az örökös használati díjat kérne a ráeső részre,úgy milyen adatokat vesznek alapul,számít-e ez a leltári érték?

végrehajtó1 # 2016.04.27. 16:58

44. § (1) A tárgyalást úgy kell kitűzni, hogy a hagyatéki tárgyalásra szóló idézés kézbesítése a tárgyalás napját legalább 8 nappal megelőzze. A tárgyalási időközt a közjegyző sürgős esetben lerövidítheti.

(2) A tárgyalást - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - úgy kell kitűzni, hogy az első tárgyalási nap a hagyatéki leltárnak a közjegyzőhöz érkezését - ha azt igényelte, a kiegészítést - követően legkésőbb 2 hónapon belül megtartható legyen.

(3) A közjegyző a (2) bekezdésben meghatározott határidőt meghosszabbíthatja

  1. a kézbesítés idejének figyelembevételével, ha a tárgyalás előkészítése érdekében a megkeresést vagy az idézést külföldre kézbesíti,
  2. az intézkedés teljesítéséhez szükséges időre figyelemmel, ha a tárgyalás előkészítése során tudomására jutott adatok alapján a tárgyalás megtartásához további előkészítő intézkedés szükséges.
HáZsé # 2016.04.27. 15:43

Tisztelt hölgyeim, uraim.
Engedtessék meg egy kérdés.
Szeretném megtudakolni, hogy egy halálozás után, a közjegyzőnek mennyi idő alatt kell hagyatéki tárgyalást kitűzni. Van-e erre valami szabályozás.
Köszönettel.
Tisztelettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.27. 14:19

A hagyatékba tartozó rész értéke.

li1984 # 2016.04.27. 13:18

Jó napot! A hagyatéki tárgyalás jegyzőkönyvében szereplő vagyonnál az ingatlan leltári értéke a teljes ingatlanra vonatkozik vagy csak az örökös részét jelöli?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 16:38

Legfeljebb öt évre visszamenőleg.

butuska9 # 2016.04.26. 16:33

Tisztelt Fórumozók!

Az édesanyám halála után örököltem olyan ingatlant, amelyen a helyi vadásztársaság vadgazdálkodást folytat. A tulajdonosi közösség amelynek édesnyám is tagja volt és az örökség révén én is tagja lettem, szerződéses viszonyban áll a társasággal a terület használata okán. A használatért a társaság a tulajdonosoknak a területük arányában díjat fizet. Édesanyam 1 éve hunyt el és az utóbbi 5 évben nem vette fel az őt megillető díjat. A szerződés szerint a díj elévülési ideje 5 év.

Kérdérdésem az hogy mint az ingatlan örököse jogosult vagyok-e az édesanyám által fel nem vett díjak követelésére.

Szép napot mindenkinek és a válaszokat előre is köszönöm :)

pazs # 2016.04.25. 12:14
  1. Csak úgy tudod elkerülni, ha visszautasítod az örökséget. Azt viszont nem lehet konkrét személynek, hanem a testvéredé lesz az egész hagyaték.
  2. Nincs köze az apai részedhez a fentiek miatt édesanyád esetleges halálának.
  3. Ugyanúgy, mint bármilyen más tartozást: fizetési felszólítás, fizetési meghagyás, per, végrehajtás, amire fizet.
jeg193 # 2016.04.25. 10:36

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy

Azzal a tiszteletbeli kérdéssel fordulok Önhöz, 2015 decemberében Édesapám elhunyt. Édesapám részét a húgommal örököltük (hagyatéki eljárás ugyan még nem volt) végrendeletet nem hagyott maga után. a következő problémám lenne. nekem vannak banki tartozásaim melyeket havonta rendszeresen törlesztek . a kérdés a következő :

  • az édesanyám részére mondjak le addig az örökségemről, míg adósságaim ki nem fizetem, milyen módon tudnám elkerülni, hogy a bankok rá tegyék a kezüket az örökségemre?
  • ha időközben Anyukám meghal mi esz az én apai részemmel?
  • a felvett banki kölcsönök (habár mind az én nevemen van) a volt élettársammal (akinek volt egy gyereke) közösen éltük fel, mivel neki nem volt munkahelye (maximum 1 hónapot vagy annyit sem dolgozott), én tartottam el őket. Kérdésem az lenne, hogy milyen módon tudom behajtani, hajtatni rajta a felvett kölcsönök felét. Tudomásom szerint gyesen van!

Előre is köszönöm mielőbbi válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.25. 04:58

Hát, ha a perköltséget is fizetnie akarja...

li1984 # 2016.04.24. 19:00

Köszönöm szépen!Remélem jól sejtem,hogy eme igényét az örökösnek bírósági úton kell érvényesítenie...Mert nyilván önként nem szeretne fizetni a nagymamám,figyelembe véve,hogy semmit nem látott a pénzből...
Lenne még egy kérdésem. Az örökség a nagymamámmal közös tulajdonú ingatlan lesz. Eladni és ki költözni nem szeretne a nagymamám belőle és nyilván nem szeretné,ha örökös beköltözne mellé az 1 szobába. Viszont kifizetni sem tudja őt,hogy békén hagyja. Azt az információt kapta egy ingyenes jogsegély szolgálattól,hogy abban az esetben,ha az örökös nem tudja birtokba venni a saját részét,úgy erre a részre kérhet bérleti díjat a nagyanyámtól. Ez igaz? El lehet ezt kerülni bárhogy?