Hagyatéki kérdés


patikus57 # 2016.03.19. 21:12

Üdv!
Egy volt kollégám fia ügyében szeretnék tanácsot kérni. A fiatalember korán elvesztette édesanyját, édesapja nevelte.26 éve ismerem őket, a fiúval napi szinten tartom a kapcsolatot, olyan "anyapótlék" vagyok neki. A lakásuk fele részben az édesapáé, felerészben a fiúé. A fiút 15 éve súlyos autóbaleset érte, ami miatt gondnokság alá került. Édesapja lett a gondnoka, évekig minden rendben volt. 4 évvel ezelőtt az édesapa "rászokott" a pszichiátriai szerek szedésére, konkrétan gyógyszerfüggő lett. Gyámhatósági intézkedésre a gondnoki tisztséget megvonták tőle és a fiatalembert abban a lakóotthonban helyezték el, amely foglalkoztatójában korábban is dolgozott. A fiatalember dolgozik, jövedelme van, a gondnok megfelelően kezeli az anyagi dolgokat. Hétvégente hazaviszik az édesapjához, ott tölti az ünnepeket is. Ami problémát jelent: az apukához egy fiatal gondozónő jár az önkormányzattól és úgy tűnik, hogy "szemet vetett" apuka lakására, extra szolgáltatások nyújt a "kedvenc betegének" munkaidőn kívül is, hangsúlyozva, hogy utálja az albérletét és ő itt olyan jól érzi magát. Van-e lehetősége rá, hogy a lakást megszerezze? Nem vagyok jogi kérdésekben járatos, csak egy patikus vagyok, de aggódom a fiúért. Tartási, öröklési szerződéssel vagy más módon a hölgy birtokába kerülhet-e lakás? Köszönöm, ha segítséget kapok.

Immaculata # 2016.03.18. 19:24

Ha elfogadod az örökséget, akkor abból neked kell a temetési költségeket állni.

Ha visszautasítod az örökséget, akkor elméletileg megszabadulsz a temetési költségtől azokkal az indokokkal, amit itt leírtál.

Törvényes örökös a vér szerinti lemenő-felmenő rokon.

timcsi40 # 2016.03.18. 18:19

Tisztelt Szakértő!3 éves koromban a gyámügy elvett a szüleimtől,nevelőotthonba kerültem,később bírósági végzéssel családba kerüléssel a mamámnál helyeztek el. Nemrég meghalt anyám,a temetését az önkormányzat rendezte.Határozatban köteleztek,hogy térítsem meg a költséget (265910 Ft-ot),mert mint vér szerinti lánya, én vagyok az örökös.Fellebbeztem, visszautasították.Most fordultam bírósághoz.Benyújtottam a határozatot,amit a gyámügytől kaptam az elhelyezésről és ami a gyámügy szerint fel fog menteni a költség megfizetése alól.Közben kaptam egy örökségi bizonyítványt,amiben engem jelöltek meg örökösként.Nem volt hagyatéki tárgyalás.Vagyona nem volt.A kérdésem az,hogy fogadjam el,hogy én vagyok az örökös,a bíróság meghozza a döntést a temetési költséget illetően,remélhetőleg javamra, és ezzel vége? Vagy ha elfogadom,hogy én vagyok az örökös,akkor mindenhogyan fizetnem kell?Egyáltalán törvényes örökös maradtam-e úgy,hogy más nevelt?Van-e értelme nyilatkozni az örökség visszautasításáról,ha nincs örökölhető vagyon, vagy ha a bíróság a javamra dönt? Elnézést a sok kérdésért,de nem találtam sehol konkrét választ ezekre!

ObudaFan # 2016.03.18. 15:50

ajándékozd a gyereknek.

Az úgy fedezetelvonó ügyletnek minősül és végrehajtható marad belőle a tartozás.

Szilvu76 # 2016.03.18. 15:20

Értem, köszönöm szépen a segítséget!!!

végrehajtó1 # 2016.03.18. 08:26

De ha kiskoru nevére kerül akkor oltári macera lesz ha el akarjátok adni

végrehajtó1 # 2016.03.18. 08:25

Szilvu76
ajándékozd a gyereknek.Bár én lemondtam volna az örökségről így ha csak 1 gyereked van akkor ö örökölte volna.

Szilvu76 # 2016.03.18. 06:20

Köszönöm a gyors választ! És esetleg utólagosan átirathatom a gyermekem nevére?most emelkedett jogerőre.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.17. 10:17

Kérni se kell: ha a végrehajtó észleli, hogy van ingatlantulajdonod, lefoglalja. De árverezni csak a te lefoglalt illetőségedet lehet. (Kivéve, ha a tulajdonostársak kérik, hogy adja el a végrehajtó az övékét is.)

Szilvu76 # 2016.03.17. 08:48

Üdv!
Szeretném megkérdezni hogy örököltem egy házból negyed részt és ezt bejegyzik a földhivatalnál viszont nekem sajnos van ki nem fizetett hitelem végrehajtás alatt akkor erre az örökölt részre kérhetnek végrehajtást?a ház még nincs eladva esetleg emiatt elárverezhetik?Afelének a negyedéről van szó...
Köszönöm!

agiex # 2016.03.06. 09:10

Nagyon köszönöm gyors válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.06. 06:26

A karbantartás költségei a használót terhelik.

agiex # 2016.03.05. 20:34

Tisztelt Szakértő!

Édesapám 4,5 éve halt meg, 3-an vagyunk testvérek. 1 testvér megtartotta az örökrészt (1. családi ház, 1 boros pince), ketten pedig lemondtunk és így a gyermekeinkre szállt (az én lányom még fiatalkorú, gimnazista). Édesanyám a haszonélvezetet kérte mindenre. Körülbelül 2,5 éve a testvérem és a férje, aki a tulajdonrészt megtartotta beköltözött a házba, hogy anyukám ne legyen egyedül és segíteni tudja őt. Így a lakásukat kiadták albérletbe, hogy ne kelljen 2 ingatlan fenntartási költségét fizetni. Ezzel nincs is semmi baj. Ha nekik így jó, akkor nekünk is. Most viszont írt egy levelet a nővérem, hogy szeretne pár karbantartási munkát végeztetni (anyukám szobájának, festése, vakolás, konyhai lefolyó javítása, mert többször eldugul, nem egy nagy felújítás lenne, hiszen apukánk halála előtt rendbe tetette a házat). A levélben azt kéri, hogy hárman testvérek, egyenlő arányban fizessük ki a munkálatokat. A lányom része az ingatlan 5/9-ed rész 1/3-a. Kérdésem, hogy hozzá kell-e nekem járulni a használatból adódó dolgok javításához és szoba festéshez? Amennyiben igen, akkor ténylegesen ki kellene az 1/3 részt fizetnem minden munkálatra vagy csak a tulajdoni hányad mértékében? Válaszukat előre köszönöm.

oliv # 2016.03.02. 12:40

Köszönöm a gyors választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.29. 18:13

Igen, igen, nem, igen.

oliv # 2016.02.29. 17:39

Tisztelt Szakértő!

Feleségem meghatalmazottként kiadta nagymamája lakását, aki korábban kórházba, majd otthonba került. A szerződés határozott idejű (nyáron jár le). Sajnos a nagymama a mai nap elhunyt. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor továbbra is érvényes-e a szerződés? A bérlő maradhat bent a hagyatéki eljárás idejére is (a leendő örökösök nem ellenzik a bent maradást). Illetve a korábbi meghatalmazás alapján eljárhat-e a hagyatéki eljárás idején is a feleségem, vagy ezt csak a leendő örökösök tehetik meg (pl. számla és adófizetés stb.)

Köszönöm a választ: Olivér

Solara # 2012.08.17. 14:51

Tisztelt szakértő
Egészen különös hagyatéki ügyünk lett, ötven évig Belgiumban élt bácsikánk egy éve halt meg itthon mert állítólag egy rövid ideje itthon tartózkodót és itthon hunyt el mivel. Mivel nem volt se felesége se gyermeke ezért utána mi lettünk testvérei leszármazottai az örökösök amiről halála után egy évvel értesültünk. Az által hogy 2012 augusztus 2 hagyatéki eljárásra idéztek be bennünket,hagyatéki eljárás furcsa volt.
Egy év után sem derült ki mi is az örökség része. Közjegyző említést tett három EU-s számláról ami Brüsszelben van egy banknál amiről Belgiumi bank nem fog kiadni tájékoztatást. Van kint egy életbiztosítása amiről megint nem kap tájékoztatást. Megjegyezte van egy franciaországi banknál számla amit szerinte nem ad ki a francia kormány hanem ráteszi a kezét. És itthoni kereskedelmi hitel banknál két számla egyik forint másik deviza. Amikről hiába hazai számlák ő elmondása szerint mégsem kapott eddig egy év múltával sem tájékoztatót miket tartalmaznak. Érdekes az volt végig azt szorgalmazta hogy mindannyian mondjunk le örökségünkről,és felvázolta hogy utánunk gyermekeinknek mivel rájuk szállna és ha van unokáinknak hogyan kell lemondaniuk örökségünkről. Kiderült egyik örökös társunk hagyatéki eljárás előtt több telefonváltásban volt közjegyzővel., ez az örököstársunk különböző mesékkel jött hogy bácsikánk pénzét fenyegetés által felvette egy kint élő illető. Érdekes mert közbe örököstársunknál volt a Brüsszeli bank vagyis bácsikánk cselfüzete bank pecsétjével. Többi örökös társainkkal mindannyian láttuk mert kitette maga elé amikkor kértük a Brüsszeli bank címét. Mivel a közjegyző többszöri felvetésére sem mi többiek nem mondottunk le örökségünkről ezért semmi végzés átadás nem volt hagyatékunk ügyében. Ellet halasztva majd valamikori későbbi hagyatéki tárgyalásra. Kérdésem mit tehetünk ez ügyben hogy megtudjuk és hozzájussunk minket megillető örökségünkhöz. Másik kérdés hogyan tudnánk másik közjegyzőt kérni a hagyatéki eljárás lefolytatására mert sajna már nem tudunk bizalommal lenni. Előre is.köszönöm válaszát

Derika76 # 2012.08.15. 15:30

Tisztelt Szakértő!

Olyan problémám lenne, hogy 2010. márciusában meghalt édesanyám. A hagyatéki eljárás 2010. augusztusában volt, mely során a testvérem és én fele-fele arányban örököltük édesanyám ingatlan részét a hagyatéki terhekkel együtt. A végzésen szereplő hagyatéki terheket, tartozásokat én befizettem. Most azonban megkeresett egy faktoring cég, hogy megvette 2009.06.02-án az egyik banktól édesanyám tartozását. Ez a tartozás azonban nem szerepel a végzésben. Most a cég velem szeretné kifizettetni.

Kérdés: jogos-e az követelése, ha a hagyatéki eljárás előtt nem nyújtotta be a hitelezői igényét? Miért csak engem kerestek meg? Mit tehetnék ez ügyben?

Köszönöm szépen a válaszát. Tisztelettel

Erika1966 # 2012.05.02. 03:50

Köszönöm Tisztelt Szakértő!

Végre tisztán látom a helyzetet, köszönöm szíves segítségüket és türelmüket.
Tehát már csak az nem világos, mivel szabálytalanság miatt kellett a hagyatéki eljárást megismételni, a két féltestvér
(akik a hagyatéki leltár felvételekor letagadtak a T. Közjegyző előtt és még a hagyatéki tárgyaláskor is) fizeti ez esetben a megismételt hagyatéki eljárás közjegyzői díját, vagy én?
Egyben ismertetném a döntésemet is: ha nem hajlandóak részemre az ingóság rám eső megfelelő értékét végre kiadni (pénzben vagy ingatlanrész átadásával), polgári per útján próbálok érvényt szerezni kérésemnek, a T. Közjegyző többszöri elhalasztott hatályú tárgyalása ellenére is. Talán így hamarabb sikerül lezárnom ezt a furcsa ügyet.
Maradok hálás köszönettel és tisztelettel.

ObudaFan # 2012.05.01. 09:33

És ha ez vitás is marad, akkor az mindenképpen per.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.01. 08:40

Szerintem Erika kissé pontatlanul fogalmazott. Nem azért halasztott a közjegyző, mert az egyik örökös nem akarja kiadni a birtokában lévő hagyatéki ingót, hanem mert az is vitás, hogy egyáltalán milyen ingók tartoztak a hagyatékba. Ugyanis nem volt ingóságleltár, és azóta az ingóságok egy részét - vagy mindet - el is idegenítették.

ObudaFan # 2012.05.01. 06:49

A hagyatéki eljárás díja nem a tárgyalások számától, hanem a hagyaték értékétől függ. Azért pedig nem kell elhalasztani a tárgyalást, mert az egyik örökös nem hajlandó ingóságokat kiadni, ettől még a hagyatékátadó végzést meg lehet hozni.

Erika1966 # 2012.05.01. 03:49

Tisztelt Szakértő!

Igen, az első hagyatéki tárgyalás díját valóban a két féltestvérem fizette meg a T. Közjegyzőnek, mert csak ők voltak beidézve örökösnek, mivel engem a hagyatéki leltár felvételekor és még ezen az első tárgyaláson is letagadtak. Amikor én rájöttem, hogy ők ketten becsaptak, én kértem a T. Közjegyzői hivatalban az eljárás megismétlését, tekintve, hogy szabálytalanság történt. A T. Közjegyző a kérelmemnek helyt adva újra beidézett most már mindhármunkat, de a két féltestvérem semmit nem akar átadni az ingóságokból részemre, ezért a T. Közjegyző elhalasztotta egy hónappal a tárgyalást.
Tehát a 2.és 3. számú tárgyalás díját, mivel két féltestvérem valótlan adatokat közölt előzőleg, (ezért kell a 2. és 3. tárgyalás is), ki fizeti ilyenkor a felmerült költségeket én, vagy a két csaló féltestvér?
Ismét megköszönném, ha felvilágosítana erről.

ObudaFan # 2012.04.30. 13:25

Az előző eljárás díját eleve nekik kellett megfizetni.

Erika1966 # 2012.04.30. 11:59

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm Önnek, hogy segít eligazodni ebben a "kényes" hagyatéki ügyben.
Ebben az esetben, ha két féltestvérem hibájából kellett a hagyatéki eljárást megismételni, kérhető-e, hogy a Tisztelt Közjegyző többszöri munkadíját a két szabálytalankodó ember fizesse meg, illetve az újbóli eljárás(ok) közjegyzői díját milyen arányban kell ilyen esetben leróni?
Maradok tisztelettel.