öröklés, ajándék


Sombokor # 2019.04.22. 05:06

Mücke

Leírásodból valószínűsíthető, de nem egyértelmű, hogy a keresztmamának nincs unokája, vagyis a már elhunyt gyermeke gyerektelen volt. Ha mégis van unoka, akkor mindent ő örököl.

A következők az öröklési sorban a nagynénéd szülei, vagyis a te nagyszüleid. Ha ők már nem élnek, akkor az ő örököseik között oszlik meg az örökség. Ha édesanyád és a nagynénéd csak ketten voltak testvérek, és a nagyszüleid már nem élnek, akkor igen, mindent édesanyád örököl.

A fentiek arra az esetre vonatkoznak, ha nincs végrendelet. Végrendeletben a nagynénéd arra hagyhat mindent akire akar, ebben a felállásban még köteles rész se lenne.

Mücke # 2019.04.21. 21:05

Tisztelt drbjozsef!
Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni:édesanyám keresztanyja-(ő anyukám édesanyjának a vérszerinti testvére)-halála esetén ki örököl,ha már nem él sem a férje,sem a gyermeke? Édesanyám fog örökölni?Válaszát előre is köszönöm!

képkeret # 2019.04.15. 17:52

Koszonom lajcso, es a tobbieknek is.
Elindulokezeken a vonalakon, legfeljebb visszajovok meg kerdezni kesobb :)

lajcsó # 2019.04.15. 07:21

"a telek nem oszthato, utanajartunk, pedig ez volna az idealis megoldas."
Akkor a lakást kell külön helyrajzi számra tenni+szolgalmi jog a telken!

drbjozsef # 2019.04.15. 05:35

képkeret,

Mindenképpen, ügyvéd vagy közjegyző ellenjegyzésével közokirattá válik a megegyezés, későbbi vita esetén sokat érhet.

képkeret # 2019.04.15. 05:16

drbjozsef

Koszonom - ez pici haz, 40nm, a jovokep az, hogy akit kell, azt kifizetjuk, ha eljon az ido, es a nagyban laknank, az kb. 80nm

A masik orokosnek penzre volna inkabb szuksege, nekunk a telken valo lakhatasra.

A megegyezest erdemes kozjegyzonel letenni?

drbjozsef # 2019.04.15. 03:56

Képkeret,

Esetleg azt is érdemes átgondolni, hogy ha a szüleid elmennek, és egyik testvéred sem akar ott lakni, akkor mi lesz a másik lakással. Ha kiadnátok, esetleg eladnátok, akár a társasházzá alakuláson is érdemes lenne elgondolkozni. Bár sok macerával jár, két lakásnál ritkán érdemes, de ez esetleg az az eset lehet.

De alapesetben egy pontos, vázrajzos használati megosztási szerződés is elég lehet.

A tulajdonviszonyokat-részeket-öröklést meg minden ilyesmiben meg kell egyezni minden érdekeltnek, az a tiszta.

képkeret # 2019.04.15. 03:36

Nagyon koszonom a tanacsokat.

Szomoru orokos:
Koszonom, utananeztem, lakhato mellekepuletnek van minositve 1984-ben.

drbjozsef:
Igen, a vegrendelet is egy opcio, a lehetosegeket jarjuk eppen korbe, koszonom.

lajcso:
Koszonom - a telek nem oszthato, utanajartunk, pedig ez volna az idealis megoldas.
A reszbeni atruhazas a beruhazott koltsegek aranyaban is jo opcionak tunik.
Tudom, hogy ha eljon az ido, valahogy ki kell fizetnem a masik orokost is, mivel nem akarnak ott lakni, inkabb penzre volna szukseguk.
Szerzodes alatt a szuleim es en koztem ertendo? Vagy az orokostarsakkal kell megallapodadt irni?
Kozjegyzo szukseges hozza? Jaratlan vagyok ebben.

drbjozsef:
Szeretnem tisztaba tenni a helyzetet, ha koteles resz jar, ki kell fizetnem az orokosoket, ez tiszta, koszonom.

drbjozsef # 2019.04.15. 01:24

Ajándékozás esetén köteles rész járhat a többi örökösnek, ezért ilyenkor sem igen hagyható el, hogy megállapodást kössenek.
Ráadásul ha "korrektül" akar eljárni, az sem egyértelmű, mert ha a szülők még sokáig élnek, és az ingatlanárak jelentősen változnak, az további vitára adhat okot.

lajcsó # 2019.04.14. 19:46

A jelenlegi állapotban a felújított házon legfeljebb csak úgy lehetsz tulajdonos, ha a szülők az ingatlan egészét vagy egy részét átruházzák számodra.
Vagy egy telekmegosztás keretén belül a két ingatlant külön kellene választani és a szülők így adnák oda neked a felújított lakást.
Nyilván a szerződés tartalma sem mindegy. Én egy olyan megállapodásra gondolok, hogy a költségeid arányában tulajdont szerzel, a fennmaradó részt meg neked ajándékozzák vagy eladják neked.

drbjozsef # 2019.04.14. 16:52

képkeret,

az ún. végrendelethez mit szólnál?

Szomorú örökös # 2019.04.14. 16:42

képkeret

Azért azt tisztázd mindenképpen, hogy mindkét épület lakóháznak számít-e jogilag, mert ha nem, akkor eléggé nehéz őket különválasztani függetlenül attól, hogy mire használjátok. Anno nekem is két lakás volt két különálló épületben. Az egyik egy melléképület bővítés volt, amit szerettem volna önálló lakóépületté átminősíteni, azonban mivel az ún. "hátsó kert 6 méteren" volt, így nem volt lehetséges az építési szabályzat szerint. Természetesen arról megnyugtattak, hogy akár lehet teljesen közművesített épület, lakhatok is benne, mint lakás, ez őket nem igazán érdekli, de ettől még nem lesz az.

képkeret # 2019.04.14. 15:48

Tisztelt Fórumozók,

Tanácsot szeretnék kérni, remélem, jó helyen teszem fel a kérdésemet.

Szüleim telkén két különálló ház van, az egyikben ők laknak.
A másik házon 1998 óta folyamatos felújítást végzek - teljes közműkiépítés, homlokzati szigetelés, stb. - számszakilag kb. 6 millió forint beruházásnál járok, nagy részéről számla is van.

A szüleim nagyon idősek, ők vetették fel, hogy rendezzük a helyzetet arra az esetre, ha ők elmennének.
Két testvérem van, az egyik kijelentette, hogy semmire nem tartanak igényt örökléskor.
A másik testvéremmel viszont szeretném korrektül intézni a dolgot.

Örökléskor így 50-50% jár nekünk a testvéremmel, de én rengeteget dolgoztam/invesztáltam, ő pedig semmit. Én ott szeretnék lakni, ő nem.
Vannak neki is örökösei, akik viszont adott eetben másképp gondolkoznának.
Tisztában is van ezzel, örül, hogy haladok a felújítással, szeretném vele és a szüleimmel korrektül intézni ezt.

Kérdés, van-e valamilyen jogi formula arra, hogy a szüleim nyilatkozhassanak írásban arról, hogy az általam teljesen felújított házat, a befektetett munka/pénz alapján mindenképpen nekem szánják?

A tanácsokat előre is megköszönöm.

ObudaFan # 2019.04.05. 12:07

Az örökhagyó arra az esetre, ha az örökös az öröklésből kiesik, más személyt nevezhet örökössé. Ha a nevezett örökös az örökhagyónak egyben törvényes örököse is, kiesése esetére leszármazóját - ha a végrendelet eltérően nem rendelkezik - helyettes örökösnek kell tekinteni, ha a leszármazó a törvényes öröklés rendje szerint a kiesett nevezett örököst helyettesítené.

Ha az örökhagyó úgy nevezett több örököst a hagyatékra vagy annak egy részére, hogy ezzel a törvényes öröklést kizárja, és valamelyik nevezett örökös anélkül esik ki, hogy helyettes örököse lenne, a hagyatéknak ugyanerre a részére kinevezett többi örökös részesedése arányosan növekszik.
Ha a kieső nevezett örökös az örökhagyónak törvényes örököse is lenne, a növedékjog alapján az örökhagyóval ugyancsak törvényes öröklési kapcsolatban álló többi nevezett örökös örökrésze arányosan növekszik, feltéve, hogy a kiesőnek nincs helyettes örököse, és a végrendeletből más nem következik.
A meghatározott hagyatéki tárgyra nevezett örököst az ugyanazon tárgyra nevezett másik örökös kiesése következtében és erre a tárgyra nézve illeti növedékjog.

Egyéb esetekben a törvényes öröklés rendje érvényesül.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.05. 05:08

Úgy érted, akkor ki örököl?

Böbe67 # 2019.04.04. 15:29

drbjozsef
Nem az érdekel ,hogy mennyit örökölnék ,hanem maga az eljàrás . Nem vagyok rászorulva se a házra se a pénzre.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.04. 05:32

Ez ilyen. Köteles részre alapjába azért beleszámít az ajándék, ha az ajándékozó tíz éven belül meghal.

Böbe67 # 2019.04.03. 20:03

Egy olyan öröklési problémára szeretnék választ kapni ami már 6 évvel ezelőttre nyúlik vissza.
Édesapám 2013-ban hunyt el és a hagyatéki tárgyaláson édesanyám javára lemondtam az apai örökségemről , mivel azt gondoltam a viszonyunk mindig felhőtlen marad ..
Majd pár év alatt teljesen felfordult a családi béke minek hatására édesanyámmal évek óta megromlott a kapcsolatunk . Amit ő úgy intézett el , hogy a 19 éves nevelt unokájának ajándékozta a családi házat.
Ezáltal teljesen kirekesztette a gyerekeit az örökségből ? Az apai örökségemet ennyi év után még vissza kérhetem ?
Vagy törődjek bele , hogy a kisunoka élvezi mind azt ami bennünket gyerekeit illetné?
Semmilyen lehetőségünk nincs ezt megtámadni?
Köszönöm válaszukat !

drbjozsef # 2019.04.02. 16:18

Ne, ezt ne kedjük újra, olvass vissza ha érdekel.

Amúgy az, hogy : attól függ.

drbjozsef # 2019.04.02. 10:24

Igen.

drbjozsef # 2019.04.02. 09:36

Alejandroo,

Egy olyan kérdésem lenne még ha nem bánod, hogy az számít -e hogy az ajándék ingatlant még 20-25 évvel ezelőtt házasként vásárolta apám és anyám közösen. Tehát hiába fele-fele névre ment, az is számít -e hogy már házasok voltak és mint házastársi vagyon ez.

Házasságban az a főszabály, hogy fele-fele a szerzés. Az ettől eltérőt kellene megindokolni, vagy szerződést írni - vagy ezt bizonyítania annak, aki ettől eltérőt állít.

Ha ez a kérdés még huszonhetedjére is arra irányul, hogy csak a ház feléből jár a kötelesrész, akkor huszonhetedjére is igen, csak a feléből jár a köteles rész.

A féltestvérek egy 30 évvel ezelőtti házasság volt, akkor tüntek fel először mikor meghalt az örökhagyó, életemben egyszer nem láttam őket.

Mit se számít. Ami jár az jár - ami meg nem, az nem. Öröklés jár. Köteles rész is. A mértékén persze lehet vitatkozni.

A megegyezés váláskor az volt hogy kaptak egy nagy házat és ezzel letudva.

Ha ez a "megegyezés" nem lett írásba foglalva, akkor ez se igen számít (hacsak nem tudod más módon kétséget kizárólag bizonyítani).

Szóval mire tudok még hivatkozni az özvegyi rész mellett?

Te, mint megajándékozott, és a túlélő házastárs? Nem hinném, hogy sok másra.

Esetleg valamire hogy nem semmiért vált el, ez már egy új család stb, vagy esetleg hogy házassokként vásárolták közösen a lakást?

Se a köteles résznél, se az öröklésnél, se a házastársi közös vagyonnál ezek nem számítanak.

alma011 # 2019.04.02. 08:30

Bocsi Jozsef másik fórumba írtam.- bejegyzett élettárs

anya69 # 2019.04.02. 08:25

Tisztelt Fórum!

Lenne egy viszonylag sürgős kérdésem. Sajnos úgy alakult az életem, hogy elválok a férjemtől.
Nem vagyok tisztában a vagyonmegosztás lehetőségeiről.
Röviden a " vagyoni helyzet" Jelenleg egy családi házban lakunk a férjemmel és 2 kiskorú gyerekkel.
Ez a ház az én örökségem. Azt gondolnám, hogy ez nem képezi a vagyonmegosztás tárgyát, de mivel 24 éve együtt élünk (17 év házasság) a férjem jövedelme is kellett a fenntartáshoz.
Külön vagyonként neki is volt egy lakása, ami eladásra került, és nekem is volt kettő ami szintén eladásra került.
Kérdésem az lenne, hogy válás során a családi házból vagyonmegosztás címén mi illeti meg a férjem.
Köszönöm a választ!
Üdvözlet!

alma011 # 2019.04.02. 08:00

Ezt adásvétel során az adásvételibe nem lehetne bele iratni hogy az ajándékból lett kifizetve? Külövagyonból?

drbjozsef # 2019.04.02. 05:19

Ha bele akarom foglalni a köteles rész kérelmezőnek a válasz levélbe az özvegy részét is akkor hogy fogalmazzak neki, hogy mennyire számítsanak rá számolás szempontjából?
Jogilag helytálló lehet ha 12 vel osztok a levélben?

Az ingatlan tekintetében én azt tenném.

Számolj a neked kedvezőként (ahogy 10-12-szer már le lett írva), írd le miért nem jár már neki több köteles részként (vagy mér csak egy kevéske), aztán meglátod mi lesz.

Ha egyezkedni akar, lejjebb adhat az igényéből, Te meg elfogadhatod, ha több is mint amit kiszámoltál, de nem akarsz vele pereskedni.

Ha nem akar egyezkedni, vagy elutasítod (az esetlegesen) csökkentett igényét is, akkor perelhet.

Ott úgyis mindenki előadja az álláspontját, nyilván a lehető legjobbat magának, aztán a bíróság majd mérlegeli a körülményeket, és dönt. Valahogy lesz.