öröklés, ajándék


Immaculata # 2016.12.28. 07:30

Igen. Ügyes és alapos volt az ügyvéded.

  1. Úgy kell venni, hogy nem lettél kifizetve.
  2. Egyformán jár a kötelesrész.
  3. Nem.
  4. Igaz.

Sok a változó.

graffin # 2016.12.28. 07:11

Kedves Fórumozók!

Először is kellemes ünnepeket kívánok és jó pihenést minden olvasónak és szakértőnek!

Másrészt egy kis segítséget szeretnék kérni.

Édesanyám és köztem egy ajándékozási szerződés jött létre, amiben van egy homályos rész, amit bár az ügyvéd úr elmagyarázott, még mindig nem világos.

Tehát édesanyám nekem ajándékozott egy 20 milliós ingatlant, ami csak az övé volt. A szerződésben kifejezetten szerepel, hogy "az ajándékozó kijelenti, hogy az ajándékot nem a Ptk. 7:56 szerinti osztályra bocsátási kötelezettséggel adta" és "kifejezetten kijelenti továbbá, hogy az ajándék Ptk. 7:83-a szerinti betudását elengedi".

Szüleimnek több vagyona/ingatlana is van, nem is ebben az ingatlanban élnek. Illetve van egy testvérem is, aki minderről tudott és beleegyezett [nem irásban persze].

Kérdéseim:
Tegyük fel, hogy édesanyám vagyona 40 millió Ft.

1. a szerződésben megjelölt részek azt jelentik, hogy hagyaték esetén nem kell úgy venni, hogy én már "ki lettem fizetve" a kapott lakással? [ nem osztályra bocsájtási kötelezettséggel kaptam ]
Azaz a példaával élve a hagyaték rám eső része 13 millió, amit meg is kapok.

2. a betudás elengedése azt jelenti, hogy köteles rész számításába ugyan beleszámolódik az ingatlan, de szintén nem kell úgy venni, hogy ezzel én megkaptam a saját köteles részemet?
Azaz 60 millió a köteles rész alapja, ez 3 felé oszlik, 20-20 millió 1/3-a, ~7M a köteles rész rám eső része, ami ugyanúgy jár, annak ellenére, hogy kaptam lakást. Kivéve, ha nem marad annyi közös vagyon, hogy a többiek köteles részét kifizessük.

3. jelen helyzetben követelhet e az ingatlanból bármit testvérem [vagy akár édesapám] édesanyám halála esetén?

4. És végezetül, mindezzel már nem kell foglalkozni az ajándékozás után 10 évvel?

Illetve még egy kérdés eszembe jutott:
nem bejegyzett élettársi kapcsolatban élek a párommal. Mi lesz a nekem ajándékozott lakással az esetleges halálom esetén? 10 éven belül illetve azután.

Sok a kérdés, köszönöm a türelmet és hogy elolvasták!

Üdvözlettel
g

ObudaFan # 2015.03.18. 15:44

Az átvevő személyét is meg lehet tudni a földhivataltól ?

Ha az iratokba betekintést megengedik, akkor a tértivevényt látni fogod.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.17. 21:35

s készülhetek mert a leendő hagyatéki tárgyalásra is ügyvéddel fog jönni.
Akkor talán itt az ideje, hogy te is megbízz egyet.

balfi # 2015.03.17. 21:23

Arra is kíváncsi lennék, hogy az ajándékozás bejegyzéséről szóló földhivatali kiértesítést, amelyet gondolom tértivevényesen küldött ki a földhivatal, egyáltalán édesapám vette-e át, mert szerintem nem.
Testvérem meghatalmazással vette át a nyugdíját, a leveleit.
Az átvevő személyét is meg lehet tudni a földhivataltól ?

balfi # 2015.03.17. 21:18

Igen, ha igazolja a jogi érdekét, meg is kapja.

A jogi érdekem igazolása a földhivatal felé miként történik ? (halotti anyakönyvi kivonat, halotti bizonyítvány...) Tudom ezt magam is intézni, vagy csak ügyvédi, bírósági megkeresésre adják ki ?

A hagyatéki eljárás melyik stádiumában tudom ezt megtenni ?

Biztosan szükségem lesz rá, a testvérem egyértelműen a tudtomra adta, hogy semmi közöm hozzá, Ő nem mutatja meg, s készülhetek mert a leendő hagyatéki tárgyalásra is ügyvéddel fog jönni.

Édesapám lakását lezárta, jelenleg csak neki van kulcsa hozzá, mivel övé a fele lakás. Biztosított arról, hogy én oda a lábamat be sem tehetem, s hogy édesapám példánya sincs már a lakásban.

ObudaFan # 2015.03.13. 19:19

Ha nem zárták ki a szerződésben az osztályra bocsátást, mégis hogyan lehet azt bizonyítani, hogy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást édesapám a hozzászámítás kötelezettségével adta ?

Ha vannak tanúk arra, hogy a gyerekei között nem tett különbséget, vélhetően mindkettőről gondoskodni kart, az keddetnek jó.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.13. 11:40

Igen, ha igazolja a jogi érdekét, meg is kapja.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.13. 11:03

Rendben. Akkor a földhivataltól kell a szerződésből másolatot kérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.13. 10:59

Nem, nem. Az szorul bizonyításra, hogy a hozzászámítás kötelezettségével adta.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.13. 10:49

a juttatást édesapám a hozzászámítás kötelezettségével adta ?

Balfi

Neked csak kérned kell a hagyatékin, majd a testvéred bizonyít.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.13. 09:39

Miért is bíznál meg egy ügyvédet? Hiszen csak pár millióról van szó.

balfi # 2015.03.13. 09:26

Hagyatéki leltár készítése során szembesültem azzal, hogy édesapám 3 évvel ezelőtt ajándékozás címén lakása 1/2-éd testvéremnek ajándékozta, legalábbis ez derült ki a tulajdonlap szerint.
Hogy tudhatom meg, hogy mi volt az ajándékozási szerződésben ? Annak egy példányához valamilyen formában hozzájuthatok ?
Gondolok itt arra, hogy az osztályra bocsátást kizárták-e, milyen értéket kötöttek ki az ajándékozási szerződésben, illetve valamiféle ok-okozati leírás áll-e a szerződésben, ugyanis erről nem volt tudomásom, sem testvérem, sem édesapám nem közölte ezt velem, a leltárkészítéskor szembesültem ezzel a ténnyel.
Kétségeim vannak az ajándékozás keletkezési körülményeit illetőn, ugyanis a földhivatali bejegyzés időszakában édesapám kemoterápiás kezelés alatt állt, erős fájdalomcsillapítókat szedett...
A kezelésekre rendszeresen én vittem, a temetését is én intéztem. A testvéremet már kértem arra, hogy legalább mutassa meg az ajándékozási szerződést, hogy valamiképpen megérthessem és feldolgozhassam a történteket, de a szerződés megmutatását megtagadta ezidáig. Most várok a hagyatéki tárgyalásra. Édesapám után csupán mi ketten öröklünk.
Ha nem zárták ki a szerződésben az osztályra bocsátást, mégis hogyan lehet azt bizonyítani, hogy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást édesapám a hozzászámítás kötelezettségével adta ?

ObudaFan # 2012.08.28. 13:36

Annyi jelentősége van csak, hogy a kötelesrészébe nem lehet majd betudni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.28. 13:19

A végrendelkezéskor már késő szerintem.

Stefánia2011 # 2012.08.28. 13:16

....:) na akkor még egyszer:
....megcsinálhatják azt a szüleim, hogy úgy végrendelkeznek hogy az nekem jutattott nagyobb értékű ajándéknál kizárják az osztályrabocsátást, az bátyámnak adott ajándéknál pedig nem...

Stefánia2011 # 2012.08.28. 13:15

..akarom mondani a bátyámat zárják ki...

Stefánia2011 # 2012.08.28. 13:03

Ha az bátyám is kapott a 90-es években egy hétvégi házat, akkor neki (is) osztályra kell bocsátania azt?

Akár megcsinálhatják azt a szüleim, hogy úgy végrendelkeznek hogy az nekem jutattott nagyobb értékű ajándéknál kizárják az osztályrabocsátást, az öcsémnek adott ajándéknál pedig nem?

ObudaFan # 2012.08.14. 20:42

Igen, kivéve, ha az ajándékozó az ajándékozást követően még több, mint 15 évet él.

Stefánia2011 # 2012.08.14. 20:07

Ha jól teszem össze az eddigi információkat, akkor az ajándékozási szerződéssel ki tudom zárni az osztályra bocsátást, de ugyanarra a vagyontárgyra vonatkozik mégis a kötelesrész szabálya?

pazs # 2012.08.14. 14:36

Kizárásnál van köteles rész, kitagadásnál nincs. Kitagadni érvényesen nehéz, kizárni csak döntés és papír kérdése.

Stefánia2011 # 2012.08.14. 14:34

Mi a különbség?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.14. 14:13

Csak egy kizárással.

Stefánia2011 # 2012.08.14. 14:08

Köszönöm. Lényegében akkor ha a szerződésben kizárjuk az osztályra bocsátást, az felér (egyenértékű) egy kitagadással arra a vagyonra nézve, amit elajándékoznak nekem a szüleim? Vagy keverek valamit?

ObudaFan # 2012.08.14. 13:54

Ptk. 619. § (1) Ha több leszármazó közösen örököl, mindegyik örököstárs köteles a hagyaték értékéhez hozzászámítani annak az ingyenes adománynak az értékét, amelyben őt az örökhagyó életében részesítette, feltéve hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte, vagy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta (osztályrabocsátás).

A kiemelt szövegrész rettenetes bizonytalansága folytán célszerűbb kifejezetten kizárni.