Lakáshasználati díj


lajcsó # 2017.05.16. 20:07

Nem biztos, hogy téved a kérdező, meg a bíróság sem.
Perjogi szempontból nem lehetetlen az eset:
"Ha az első tárgyalást az alperes mulasztja el, és írásbeli védekezést nem terjesztett elő, a bíróság a felperes kérelmére az alperest az idézéssel közölt kereseti kérelemnek megfelelően bírósági meghagyással kötelezi, egyben marasztalja a felperes költségeiben." (Pp. 136. § (2) bek.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.16. 19:41

Szerintem valamiben tévedsz. Ez a tényállás egyszerre nem lehet igaz. Ha mégis, akkor esélyes a fellebbezés. De ismétlem: nem nagyon hiszem, hogy ilyen egyszerű kérdésben a bíróság ekkorát tévedjen.

Fürge # 2017.05.16. 16:48

Tisztelt Uram!
Az alábbi témában szeretném a véleményét kérni.
XY házaspár elvált 2005-ben.
A közös (50-50%) tulajdonú házban a volt feleség maradt a két közös gyerekkel.A bírósági végzésben szerepel, hogy:
A volt férj önként, a visszatérés szándéka nélkül távozott az ingatlanból és lakáshasználati jog ellenértékére nem tart igényt.
A volt feleségnek pedig kizárólagos használati jogot adott a bíróság.
Most a volt férj többlethasználati díjat kér a volt feleségtől és a bíróság meg is ítélte neki 5 évre visszamenőleg az 50%-os bérleti díjnak megfelelő összeget.
Azt olvastam itt, hogy a közös gyerekek lakhatása miatt nem járna a többlethasználati díj, és akkor sem ha nem fizette a volt férj az ingatlan terheit.
Ön szerint meg lehetne ezt fellebbezni, és ha igen milyen jogszabály alapján?
Köszönöm

matthiasi # 2017.04.12. 05:35

Most látom , hogy ez egy ó- ügy !

matthiasi # 2017.04.12. 05:32

20 ezerért sem lehet igazán ingatlant bérelni.

B... szerint.
Már miért ne lehetne.
Kicsi, rossz állapotú ingatlan hátrányos helyen vígan lehet. Nyilván nem Bp.-en vagy más nagy városban.

Bea1 # 2017.04.12. 04:28

Lakáshasználati díj elévülése érdekelne.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.30. 15:25

Álljon meg a nászmenet! Mi az, hogy szívességi lakáshasználat?! Ti egyáltalán nem vagytok tulajdonosai az ingatlannak?

Lizocska # 2016.05.30. 15:03

Igen ,eltévesztettem, 6750ooo,- igen ennyit kért volna. De legalább harminc éve nem lakott és most sem lakik a házban sőt nem is szándékozik . Azért akartunk 3 milliót adni, ami aztán 4,5 millió lett.

Immaculata # 2016.05.30. 14:42

6.750.000.-

Bea1 # 2016.05.30. 11:49

egy 15 milliós ingatlan 9/20-ad része nem 5,75 millió?

Ha 4,5-be egyeztetek meg, az 1,25m különbséget több mint 5 év alatt fizetnétek ki...

20 ezerért sem lehet igazán ingatlant bérelni.

Szerintem jól jártatok.

Lizocska # 2016.05.30. 11:33

Nem szólt hogy használni akarja az ingatlant, csak felmondta a szívességi használatot addig amíg ki nem egyenlítjük neki a vételárat a tulajdon részéért. Valószínűleg az ügyvédje ajánlotta a neki hogy kérje, gondolom ,mert amikor beszéltünk telefonon azt mondta azért kéri mert neki ez jár.
Havi törlesztéssel akartuk fizetni az ingatlan részének megváltását, de ő ragaszkodik az egy összegben való megváltáshoz, és perre akart menni, fogadott ügyvédet nem is beszél velünk szinte, mindig az ügyvédjének válaszolok. Teljes jogú meghatalmazást adott az ügyvédjének a vételárat is átveheti.
Ekkor hívtam fel áprilisban mert 7.6 milliót kért volna / 15 millióra értékelték az ingatlant / , mi 3 milliót ajánlottunk neki ,mert amikor elment ebből a házból több mint harminc éve komfort nélküli volt és mi még építettünk hozzá a férjemmel kb.20 m2/ fél szoba, konyha ,fürdő/.Végül megegyeztünk 4.5 millióban, na és ekkor mondta fel a szívességi használatot és kéri a havi 20 ezer bérleti díjat, mert hogy az jár neki. Azt nem mondta hogy a kommunális adóba és lakás biztosításba szeretne beszállni. Az ügyvédje " fenyeget ha nem fizetjük a használati díjat máris megy a bíróságra. Mi nem akarunk pereskedni. A lányom ide költözött ő veszi meg a sógornőm részét, hitelt vesz fel azt meg kell várnia a sógornőmnek.

Válaszát megköszönöm.

Bea1 # 2016.05.24. 14:21

tomyboynak:

"Az ötödik parancsolat: Tiszteld apádat és anyádat … "

(Kiv 20,12)

Ez általában beválik,mert ezen személyek megkérdezhették volna itt, hogy mit lehet tenni egy olyan magatehetetlen kiskorú személlyel, aki állandóan maga alá rondít, és csak enni meg inni kér, hangos sírással,aztán meg ruházni, etetni,taníttatni kell évekig...

Ha magadra ismersz, jó nyomon jársz... :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.24. 10:08

Ha jól értem a tényállást, akkor november 16-tól kérhetné azt a használati díjat. Már ha egyáltalán megilleti.

Mikor szólt, hogy ő is használni akarja az ingatlant? Mit válaszoltál neki erre?

Lizocska # 2016.05.24. 08:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Sógornőmtől megvásároljuk a férjem szülei után maradt hagyatékból az ő reá eső 9/20-d rész lakás tulajdont amint el tudjuk intézni a vásárlási összegre a hitelt. Ő addig is követel lakás használati díjat havi 20000,-ft-ot. 2015.November 5.-én halt meg anyósom. 2016. április 1.-től követeli a használati díjat addig amíg nem váltjuk meg a tulajdon részét.Jár-e neki ez az összeg / 15 millió ft. az ingatlan felértékelése/ , levonható-e a megváltás összegéből ami 4.5 millió forint a megegyezés alapján.

Válaszát tisztelettel megköszönöm.

Tomyboy # 2013.06.11. 16:19

Tisztelt Ügyvéd úr!
Én 32 éves férfi vagyok, a szüleimmel élek, egy 1,5 szobás panellakásban. A szüleim nyugdíjasok.
A probléma a következő:

Édesapám gyakran eltűnik napokra, aztán hazajön pár napra. Nem hajlandó semmilyen számlát kifizetni, azt mondja ritkán van itthon. Hozzáteszem, a jövedelme neki a legmagasabb hármunk közül.Elköltözni nem akar végleg, hiába mondjuk neki. Hatalmas számlákat csinál, pl. úgy alszik el, hogy megy a TV, a villany, stb.

Mit lehet ilyenkor tenni ügyvéd úr?
Köszönöm előre is a válaszát.

ObudaFan # 2013.05.22. 21:27

Miért lenne 6 hónap? Ez 5 év alatt évül el. De azért a birtokvédelmi eljárás iratait látni kellene annak megállapításához, hogy jár.e egyáltalán.

Pinklife # 2013.05.21. 14:18

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Volt férjemmel kétlakásos családi házban lakunk. Mindkét lakáshoz tartozik 1-1 garázs. Szerződés szabályozza a kizárólagos használatú területeket, a garázst is.
Én a garázsomat 2 éve nem tudom használni, mert tele van a volt férjem lomjaival. Hiába kérem nem üríti ki. Nem jó köztünk a viszony. Kezdeményeztem már birtokvédelmi eljárást is, de ezzel az eljárással a kipakolást nem tudtam elérni.
Kérdésem, hogy használati díjat kérhetek-e az elmúlt két évre, vagy csak az elmúlt 6 hónapra?
Minden évben felszólítottam, hogy pakolja ki a garázst, mert különben használati díjra fogok igényt tartani, és kezdeményezni fogom a végrehajtó általi kipakolást.

Előre is köszönöm a segítségét.

monalisa1 # 2013.04.26. 20:56

charmed

A mamád után megöresedett szoba ajtaja nyítva áll - aki akar odaköltözhet., ez valószínűleg azt vonja maga után h ott is kell lakni, vagyis onnan járni munkába stb.
Jár a szájuk, leginkább csak tartanák a markukat...

---
  • laikus hozzászóló
ObudaFan # 2013.04.26. 18:20

Többlethasználati díjat te csak akkor vagy köteles fizetni, ha be akarnak költözni és te ezt megakadályozod. Ha nem is próbálnak meg beköltözni, nem.

-charmed # 2013.04.26. 16:02

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Tavaly ősszel elhunyt édesanyám,akivel végig együtt éltünk egy családi házban,melynek én is a tulajdonosa vagyok(apai részről).3 voltunk testvérek.Az egyik testvére pár éve elhunyt.Az apai rész ráeső részét a testvéremmel ketten megkaptuk eltartási szerződés útján.Mivel a gyerekei ezt nem tudták megtámadni,eddig nem volt semmi probléma.Most,hogy édesanyám meghalt az elhunyt testvérem gyerekei hirtelen tartani kezdték a markukat.Pereskedéssel fenyegetnek.Hirdetem a házat,mást nem tudok tenni.Addig is úgy tudom,ha kérik köteles vagyok lakáshasználati díjat fizetni.Mi alapján állapítják meg ezt az összeget?Mikortól vagyok köteles fizetni?Édesanyám halálától számítva,vagy a hagyatéki eljárás időpontjától számítva?Megfenyegettek,hogy ezt mind azért teszik,mert mi eltartási szerződést kötöttünk az édesapjukkal.Akit daganatos betegsége alatt nem látogattak és nem ápoltak.
Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.04.22. 13:36

Még nem telt le a kézbesítés határideje.

Géza1970 # 2013.04.22. 09:12

Köszönöm a választ.

Sajnos még nem kaptuk meg az ítéletet Április 9 –én felolvasott a bírónő belőle de még postán nem küldte el a bíróság. Azt hogy miért nem kaptuk meg nem tudjuk.

Ha megkapom, bemásolom az egészet.

Géza

Géza1970 # 2013.04.22. 09:12

Köszönöm a választ.

Sajnos még nem kaptuk meg az ítélettett Április 9 –én felolvasott a bírónő belőle de még postán nem küldte el a bíróság. Azt hogy miért nem kaptuk meg nem tudjuk.

Ha megkapjuk, bemásolom az egészet.

Géza

ObudaFan # 2013.04.18. 14:06

Nem tartanám jogosnak, de valamilyen indokolás csak van az ítéletben, azt meg ismerni kellene.

Géza1970 # 2013.04.18. 08:57

Tisztelt fórumozók!

Önök szerint jogilag elfogadható e az hogy egy adott perben az alperes többlethasználati díj igényét a bíró az ítéletben elutasítja mert az alperes önként ment el a visszatérés szándéka nélkül, majd ezután az alperes részére megítéli a lakáshasználati díj ellenértékét. Miközben mind a kettő esetben, ha önként megy el a másik fél akkor nem jár sem lakáshasználati díj sem többlethasználati díj én szerintem. A bontóperben az alperes kérése az volt hogy ne rendezze a bíróság a lakáshasználatot.. Birtokvédelmet sosem kért.

Köszönöm

Géza