végrendelet


PancsiCocó # 2013.03.13. 13:37

Tisztelt Szakértők!
Azt szeretném megkérdezni, hogy végrendeletben kimondható-e, hogy kiskorú gyermekemet ki nevelje/kinél helyezzék el halálom után?
Férjem (akivel csak templomi esküvőnk volt de nem vér szerinti apa gyerekemnek) elsőbbséget élvez-e halálom utáni gyermekelhelyezésnél mint a vér szerinti apa aki ritkán látogatta gyermekét?
Férjemmel közös háztartásban neveljük lányomat születésem óta!
Köszönöm a választ!
L.

ObudaFan # 2013.02.07. 15:01

generator

De ha összeházasodtok, az megoldja a problémákat (kivéve ha van ági vagyon).

ObudaFan # 2013.02.07. 15:01

generator

Testvérnek nem jár, de a szülőnek igen.

ObudaFan # 2013.02.07. 15:00

Jár a kötelesrész.

Szyndy # 2013.02.07. 10:53

Tisztel szerkesztőség!
Azt szeretném megkérdezni ha az örökhagyó az egyik gyermekét kizárta és kötelesrészként épülethasználati jogot tüntetett fel függetlenül ettől akkor is jár a köteles rész?És ez a gyermeke ápolta.
Befolyásoltság alapján készült a végrendelet.

generator # 2013.02.04. 13:10

Az élettársam kézzel írt végrendeletet szeretne írni.Gyereke nincs,idős szülei vannak,meg egy testvére.Halála esetén szeretné,ha én "örökölném"a lakását amibe együtt élünk jelenleg is.Viszont olvastam,hogy van a "köteles"rész,ami a szüleit érinti.A kérdésem,akkor,teljes mértékben nem is tudja rám hagyni,ha netán a közeljövőben halna meg?/amit nagyon nem szeretnék/esetleg még a testvérének is jár a "köteles rész"?

Dr.Attika # 2013.01.28. 10:57

A "Papának" kell eldöntenie, hogy most akarja a garázs tulajdonjogát átruházni ajándékozási jogcímen vagy azt szeretné, hogy csak a halálát követően kerüljön az Ön tulajdonába. Illeték vonzat ugyanaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.28. 10:28

Elég ha végrendeletet írunk róla
Ha te is írod, az biztosan nem lesz jó. Azt meg nektek kell tudni, hogy mit is akartok, ez nem "melyik kedvezőbb" kérdése.

Talosbea # 2013.01.27. 19:51

Segítséget kérnék!A nagypapám( nem vérszerinti, ő a nagymamám második férje. és nincs gyermeke) rám szeretné hagyni a garázsát.Ezt már évek óta emlegeti, de eljött az idő, hogy hivatalosan is megtegye.Elég ha végrendeletet írunk róla,vagy ajándékozási szerződést írjunk? Anyagilag melyik lenne a kedvezőbb szánomra? Köszönöm előre is a választ!

monalisa1 # 2013.01.24. 11:13

Bármikor készíthet új végrendeletet és arról téged nem köteles tájékoztatni. A saját vagyonáról tetszőleg rendelkezhet. Sajnos egy idős ember befolyásolható...

Az ügyvédet esetlegesen hiába is kérdeznéd köti a titoktartási kötelezettség.

Külön: ha bensőséges, jó a kapcsolatod a nagymamáddal csak nem tesz ellened, de ezt már neked kell tudni.

---
"mona", laikus hozzászóló
tothmargit40 # 2013.01.23. 16:08

T. Ügyvéd!

Nagymamám a javamra ügyvéd előtt kötött végrendeletet. Most viszont érvényteleniteni szeretné és más javára kötné meg. Hogyan tudom meg, hogy a javamra kötött végrendelet érvénytelenitve lett, ha esetleg a nagymama nem szól, hogy megváltoztatta? Esetleg tudok-e valamit tenni ellene? Vagy majd akkor derül ki az egész, amikor a hagyatéki eljárásra kerül sor?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.19. 19:34

Hiába gúnyolódtok, a "kézzel írt" egyáltalán nem jelenti azt, hogy "saját kézzel írt". Az írógép előtt minden irat kézzel írt volt, de nem szükségképpen saját kézzel írt.
A kézzel, de nem saját kézzel írt végrendeletekre pedig az allográf végrendelet előírásai vonatkoznak. Vagyis két tanú vagy közokirat.

Sherlock # 2012.10.19. 18:22

Van arra BH, hogy ha valaki más levágott kezével ír, akkor az nem holográf? :P

ObudaFan # 2012.10.19. 17:56

Végülis, más kezével is lehet írni extrém esetben, így természetesen jogos. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.19. 16:59

Úgy érted, saját kézzel írt. :)

ObudaFan # 2012.10.19. 13:43

Kézzel írt végrendelethez nem kell, de nem árt azért ügyvéddel konzultálni, mert nem ez az egyetlen érvényességi feltétel. A kötelesrész nem függ attól, hogy allográf, vagy holográf a végrendelet.

Eravera # 2012.10.19. 13:28

Kézzel írt végrendelethez kell-e tanú vagy közjegyző, vagy ügyvéd ? Ebben az esetben is jár köteles rész annak akit a végrendeletből kizárnak ?

Dr.Attika # 2012.10.05. 15:31

Értjük mi ezt Ügyvédbank. A mi alatt az előttem szóló KBS és ObudaFan-t is értem. Kutyanyelven szólva a jogi fórum "körbe van hugyozva". Ha beakartok törni erre a jogi piacra , akkor nevesítsetek, mint ahogy hivatkozott kollégáim és én is teszem. Én láttam a honlapotokat. Nekem nem kell bemutatkozni.

Ügyvédbank # 2012.10.05. 15:02

Így van. A dédunokájára szeretné hagyni vagyonát.

wers # 2012.10.05. 10:33

:)))) így már értem, elsőre elég érdekes volt, ha tudod a választ, miért kérdezel.
A végrendelkezés viszont vélhetően a születendő dédunokára vonatkozik, és így válaszoltál.

Ügyvédbank # 2012.10.05. 09:31

Emailnen jott a kerdes es engedelyt kertem, hogy kirakjam, ui. tobb ilyen kerdes merult fel az utobbi idoben.
Egyebkent koszonom az eszteveteleket.

wers # 2012.10.05. 09:29

az első jó hír ma, péntek van

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.05. 09:26

:) Ajaj. Jó hogy jön a hétvége, rámfér a pihenés.

wers # 2012.10.05. 09:24

ez az egyik, de ha a nagymama az unokára hagyja, akkor az a kérdező maga - szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.05. 09:12

Jéééé... Fel se tűnt.