Örökségről való lemondás más személy részére


pdlk # 2018.07.22. 07:30

Kedves nonolet!

Nagyon köszönöm a minden mondatomra kiterjedő tanácsadást, ez több mint amire számítottam, s így tiszta számomra.

Írunk 2 tanús meghatalmazást és egy 2 tanús egyezséget (közben megpróbálom elérni a közjegyzőt)

A tanúk közül lehet egy magyarul beszélő német állampolgár? Öcsém felesége.
Kézírással is készülhet?

Az illetékfizetéssel van gondom. Most a lakás teljesen lepusztult állapotban van. Testvértől öröklésnél nincs illetékkedvezmény.
A mostani állapot szerint kb. 1 millió forint lesz az illeték. Ennek maximum a felét tudom kifizetni a kp. örökségből, másik fele a fiamra vár.

A felújítás, hogy lakhatóvá tegyük (nem luxus szinten) további 4-5 millió, amit ugyancsak a fiamnak kellene állni egy részét hitelből. Csak akkor tudnám fizetni, ha sikerülne a mostani lakásom eladnom, de nincs komoly érdeklődöm.

A felújítás után a lakás értéke min. a duplájára, de inkább többre fog emelkedni. Ha esetleg eltörlik az egyenesági rokonok illetékkedvezményét, nagyon megszivatom a fiamat, mert akkor iszonyú sok pénzt kellene kifizetnie, ha utánam örököl, egy olyan értéknövekedésre, amit ő fizetett.

Ezért függetlenül attól, hogy a teljes tulajdonjog megtartása részemről lenne legjobb (mivel aggályaimra megoldást jelentene, s minden az öregtől függne), lehet, hogy kénytelen vagyok legalább a felét neki ajándékozni.

Ha szükségünk lesz ügyvéd által írt szerződésre, mehetünk?

nonolet # 2018.07.21. 12:44

"Ha érdekelt vagyok az osztályos egyezségben lehetek én a meghatalmazott?"

A külön megírt két tanús egyezség ezt a részt megoldja.

"A tulajdonjog bejegyzése után ajándékozhatom?"

Igen.
De mint korábban írtam a céljaid-félelmeid alapján ez nem jó ötlet.
(maradj inkább tulajdonos, és engedd ott lakni őket, szerződéses alapon tisztázva feltételeket, rezsi fizetése pl.)

"s ott esetleg kiköthetem a későbbi utódlást?"

Nem.
Azt csak végrendeletben tudod befolyásolni!
(tehát maradj tulajdonos és végrendelkezz)

nonolet # 2018.07.21. 12:39

pdlk

"Attól félek, hogy ráveszi a fiamat, ajándékozza magának a lakást a későbbiekben. "

EZT a haszonélvezeted NEM gátolja meg!!!
A fiad mint tulajdonos simán ajándékba adhatja neki/másnak.
Vagy eladhatja neki/másnak, ha megveszi....
Hitellel is megterhelheti.

"Illetve, ha nincs gyerek, nehogy már rá szálljon."

A haszonélvezeted ezt sem gátolja meg.

- -

"ha Pestre jövök ott akarok megszállni, így nem lehet a rikács olyan nagy."

Azaz kibaszásból tűrniük kell téged... a tulajdonukban.
Mivel haszonélvezőként te mondod meg, hogy ki lakhat ott.
Zsarolhatod őket a kirakással, vagy mással.

Persze értem, hogy ez lenne az ajándékod ára !
DE....
Milyen ajándék az ilyen?!
Szerintem pocsék.

- -

HA a fiadnak adod, akkor azt nem tudod meggátolni, hogy ne kótyavetyélje el!
Csak azt, hogy ne használhassa...
Illetve tőled függjön a használata.

Szerintem...

Inkább tartsd meg a tulajdonjogod!

Szerződésben add szívességi használatba neki és a kedvesének.
Kikötve, hogy egy szobát fenn kell tartani neked és azt nomeg a közös részeket (folyosó, fürdő, konyha, kert) bármikor szabadon használhatod.

Így az elkótyavetyélést kizártad, hisz te vagy a tulajdonos!

A használatod is biztosított egy normális mértékben.

Az ingatlan sorsáról, pedig VÉGRENDELKEZZ!!!
Így abba is beletudsz szólni, hogy kb. mi legyen a halálod után vele.
(nem kell persze a fiad orrára kötni a rendelkezésed)

Gondoskodnod kell még az ingatlan gyors kiürítésről egy esetleg megromló viszony esetére.

Ehhez az kell, hogy

1.
A "Szívességi használati szerződés"-ben legyen egy
"Kiköltözési nyilatkozat" rész is a felmondásod esetére.

2.
A szerződést közjegyző foglalja okiratba.

A 2 pont alapján "lakás kiürítési per" nélkül rakhatod ki baj esetén a lakóid, viszonylag rövid úton.

A tulajdonjogod+papirosok pedig jelzik a lakóknak is, hogy csak óvatosan szépen az öreggel... mert semmi sem biztos MÉG.

nonolet # 2018.07.21. 12:16

Most itt van,

Akkor MOST írjatok egy 2 tanús meghatalmazást neked a hagyatéki ügyekre szólóan!

Mivel MOST éppen BELFÖLDÖN van!!!! és így ennyi is elég lesz.
(tudtommal)

Az osztályos örökségről is írjatok egy "EGYEZSÉG"-et.
Amit szintén 2 tanú hitelesít.

(meg minden más egyéb kérdésről is, ami még felmerülhet)

pdlk # 2018.07.21. 08:24

Kedves drbjozsef és nonolet!

Nagyon köszönöm a gyors választ, egyre tisztább számomra így.
Osztályos egyezség az öcsémmel, majd ajándékozás általam a fiamnak, utána nekem haszonélvezet. Közben meg kell kérdeznem a közjegyzőt milyen okirat kell, hogy ne kelljen ideutaznia az öcsémnek.

Most itt van, ha csinálunk egy papírt ketten az egyezségről az ugye nem elég? Mert a közjegyzőt eddig még nem sikerült elérnem.

Mi már megbeszéltük az öcsémmel, hogy a pénzt a hagyatéki teher levonása után megfelezzük, s ő régen eldöntötte, hogy a lakás a fiamé legyen, nővérem, s édesanyám szóbeli akarata szerint,s mert nem akarja használni a lakást, s korrigálni akarja, hogy én nem kaptam semmit, habár nem lenne kötelessége.

Itt egy időre majd közbejövök én.

Én kezdtem variálni a későbbi esetleges visszaöröklésről, mivel a fiam barátnője úgy viselkedik, mintha ő lenne a nővérem lakásának örököse, pedig nem is ismerte.
Attól félek, hogy ráveszi a fiamat, ajándékozza magának a lakást a későbbiekben. Illetve, ha nincs gyerek, nehogy már rá szálljon.

A haszonélvezetet ezért szeretném megkapni, s azért mert vidékre költözöm, ha Pestre jövök ott akarok megszállni, így nem lehet a rikács olyan nagy.

Az öcsém írt egy meghatalmazást, mely szerint meghatalmaz, hogy a hagyatéki eljárás folyamán helyette eljárjak, nyilatkozzak.
Ha érdekelt vagyok az osztályos egyezségben lehetek én a meghatalmazott?

A tulajdonjog bejegyzése után ajándékozhatom? , s ott esetleg kiköthetem a későbbi utódlást?

drbjozsef # 2018.07.20. 19:40

pdlk,

előbb egyeztess a testvéreddel, ha neki elfogadható, hogy megkapja a bankszámla összegének felét, a többi a tied, akkor ez megfelel az osztályos egyezség feltételeinek. (Ez azért szükséges, mert csak úgy lehet osztozkodni illetékmentesen, ha minden örökös részesül az örökségből, nem számít, mekkora részben, milyen kicsi értékben is, de részesülnie kell).

Ha ez megvan, hívd fel a közjegyzőt, aki a hagyatékit fogja tartani, és kérdezd meg, milyen okirat kell neki ahhoz, hogy ezt el tudjátok ott intézni a testvéred nélkül. Ha Magyarországon élne, akkor elég lenne valszeg egy helyi közjegyzőhöz elmennie, és ott nyilatkoznia, és írásba foglalni az egyezségeteket. De mivel külföldi, a külföldi közjegyzőket nem fogadják el, a konzulátusra kell majd minden bizonnyal elmennie, és ott hitelesítik a személyazonosságát, és az okiratot is.

A közjegyzőt meg tudod nézni a MOKK honlapján az elhunyt utolsó lakóhelye és a halál napjának ismeretében.

nonolet # 2018.07.20. 19:40

pdlk

"Én szeretnék lemondani a fiam javára a tulajdonjogomról a haszonélvezeti jogom fenntartása mellett"

Ez így nem megy szerintem.

Mivel ha VISSZAUTASÍTOD az örökséget, hogy a fidé legyen.
Akkor te nem leszel tulajdonos, így mire föl kérnél-kapnál haszonélvezetet?!

A megoldás, hogy ÖRÖKÖLSZ!

Aztán külön lépésben ajándékba adod a fiadnak, KIKÖTVE a haszonélvezeted cserébe.

(bár a haszonélvezet kikötése az egy kurvanagy kibaszás a tulajdonossal szemben!!!)

- -

Az egész ügyre nézve pedig, úgy tűnik az a megoldás, hogy

  • mindketten elfogadjátok az örökséget
  • de a tesód osztályos egyezségben neked adja az ingatlan részét!
  • te aztán az ingatlant (külön eljárásban) a fiadnak adod ajándékba, akár haszonélvezettel

Ezzel a mostani cél teljesül!
A tesód szabadul az ingatlantól...

A távlati cél jelenleg nem teljesíthető.
(azt, hogy a fiad után mi legyen, azt majd akkor lehet csak elrendezni, ha eljön az ő ideje is)

- -

A haszonélvezetednek nem tudom mi a célja a részedről,
de ha nem muszáj ne bassz ki vele a fiaddal...

drbjozsef # 2018.07.20. 19:36

Igaz, igaz, én is a visszautasításra gondoltam, de az valóban nem jó.

nonolet # 2018.07.20. 19:30

Illetve fennállhat az osztályos egyezség is, mivel...

"örökség kisebb bankszámlából(amin megosztozunk), és egy lakásból áll,"

nonolet # 2018.07.20. 19:25

Lemondani már nem tud, hisz meghalt az örökhagyó.

Már CSAK

  • visszautasítani

vagy

  • elfogadni tudja

a már megnyílt örökséget.

Ha visszautasítja az nem megoldás a tervezett cél érdekében.

Tehát: csak elfogadni tudja!

Az elfogadás után pedig

  • ajándékba tudja adni, annak akinek kell a célhoz

vagy

  • osztályos egyezséget köthet, ha a feltételei fennállnak

(de úgy tűnik nem állnak fent)

Vagyis vélhetően az a járható út, hogy:

1.
Örököl

aztán

2.
Ajándékoz

Sajnos ez az út illetékbe is kerülhet a rokonsági foktól függően.

drbjozsef # 2018.07.20. 19:11

nonolet,

nem keversz valamit?
Mit nyilatkozzon? Ha lemond az örökségről, akkor a gyerekei lépnek a helyére.

Szerintem az osztályos egyezség lenne a legjobb, de nem tudom, hogyan lehetne ezt a legegyszerűbben megoldani, hogy ne kelljen idejönnie a hagyatékira. Valszeg egy konzulátusi felülhitelesített nyilatkozat kellene, amit előre megbeszél a két testvér, megegyeznek, figyelembe véve az osztályos egyezség szabályait.

nonolet # 2018.07.20. 17:50

"Ha nem kell, akkor az utódai/ága nem fog többé semmit látni belőle."

Persze ha a fiad ÚGY VÉGRENDELEKZIK MAJD,
hogy mégis az más...

De arra neked ugye nem lesz befolyásod.

nonolet # 2018.07.20. 17:47

Nem kéne ennyire túl bonyolítani!
Mert akkor megoldhatatlan helyzetbe kerültök.

-

A tesó döntse el VÉGLEGESEN!!! a hagyatékiig
hogy
kell neki az örökség vagy nem kell.

Ha nem kell, akkor az utódai/ága nem fog többé semmit látni belőle.

A döntése után lehet a következő lépést kitalálni...

pdlk # 2018.07.20. 11:58

Tisztelt lt Fórumozók!

Nővérem meghalt februárban. Öcsémmel vagyunk örökösei, mivel gyereke és férje sohase volt.

Az örökség kisebb bankszámlából(amin megosztozunk), és egy lakásból áll, amely régebben a szüleim tanácsi lakása volt, csak nővérem nevére iratták, amikor meg lehetett vásárolni, mert ő maradt a lakásban.

Öcsém 20 éve Németországban él, amikor Magyarországra jön, a nyaralójába megy.

Írt egy lemondó nyilatkozatot, hgy a lakást az én fiam örökölje, mivel én az apai ágtól nem kaptam semmit, s emellett a lakás felújítása min. 7 MFt az illetéken felül, amit nem akar megfizetni, ha nem használja a lakást. Öcsémnek van, gyerekei, de ők nem szándékoznak Magyarországon letelepedni.

Hagyatékii eljárás még nem volt. Felhívtam a közjegyző irodát, közjegyzővel nem tudtam beszélni, helyette az adminisztrátoroktól kaptam tájékoztatást, mely szerint lemondani nem lehet, mivel ott a gyerekek lépnének be.
Helyette mondtak kiesés örökseget,vagy, hogy egyezség keretében, ill. Ingyenes ajándék (lemondás).

Éredeklődöm, milyen nyilatkozatot kellene tennie írásban az öcsémnek, hog,y ne kelljen a hagyatéki eljárásra 1400 km-t utaznia? Engem meghatalmazott, hogy a hagyatéki ügyben eljárjak helyette.

Én szeretnék lemondani a fiam javára a tulajdonjogomról a haszonélvezeti jogom fenntartása mellett, úgy hogy amennyibe a későbbiek sorá nincs vérszerinti gyereke a fiamnak(amikor már nem él) , visszaszálljon az öcsémre ill a családjára, mivel ági vagyon, s eladásnál is az érték az ő családját illesse.

Előre is köszönettel

drbjozsef # 2018.05.07. 12:09

Ha visszautasítjuk, mi történik tekintett arra is hogy fiamnak van egy kk. gyermeke

A kiskorú nevében a törvényes lépviselője is visszautasíthatja a hagyatékot, de ehhez az illetékes gyámhivatal jóváhagyása szükséges.

Ezt Te is, meg a fiad is megteheti, mármint a visszautasítást, a következő tárgyaláson, a közjegyző végzéséig. Utána már nem.

az első házasságból született egyik leszármazó javára ingyen, lemondanánk a ránk eső részről
kell e neki valamilyen illetéket fizetnie az ajándékozás után

Lemondani más javára nem lehet. Vagy lemondotok, és akkor a többi örökös kapja egyenlően, vagy nem mondtok le róla.
Ha nem mondanátok le, és ha lenne még más hagyaték is (valami ingóság, nincs? Bármi), akkor az örökösök egymás között osztályos egyezséget is köthetnek a közjegyző előtt, és tetszőlegesen csereberélhetik az örökséget egymás között. Azért kell más hagyaték is, mert többek között ennek az egyezségnek az is a feltétele, hogy minden örökös részesüljön a hagyatékból valamivel. Ez teljesen illetékmentes lenne.

Ha neki adjátok a részeteket, akkor 18% illetéket fog fizetni a szerző (mert nektek nem egyenes ági rokonotok).

hunfalvy # 2018.05.07. 10:24

Még csak annyit, hogy az első hagyatékin a közjegyző egyáltalán nem nyilatkoztatott erre vonatkozóan

hunfalvy # 2018.05.07. 10:21

Ez már a második hagyatéki eljárás lesz, (köteles rész igénylése miatt, esetleges egyezség megkötése miatt)halasztás történt, semmi más hagyaték nincs. A közös ingatlan, ajándékozás címén már az én nevemen van 2014 óta. A hagyaték csak a személygépkocsi. De ha már itt tartunk, megkérdezném azt is, hogy ha az első házasságból született egyik leszármazó javára ingyen, lemondanánk a ránk eső részről
kell e neki valamilyen illetéket fizetnie az ajándékozás után

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.07. 09:37

Ha visszautasítjuk,
Most? Nem volt még hagyatéki tárgyalás? Nem nyilatkoztatott még a közjegyző?

Ez a teljes hagyaték? Se ingatlan, se bankszámla, se ingóság? Szállodában laktatok?

hunfalvy # 2018.05.07. 08:22

Tisztelet Cím!

Férjem 2017 évben elhalálozott. Hagyatékként maradt utána
egy régi személygépkocsi, melyet az első házasságból született két nagykorú gyermek, a második házasságból született nagykorú gyermek, valamint jómagam mint túlélő házastárs öröklünk. Sem én sem fiam nem kérünk az örökségből. Ha visszautasítjuk, mi történik tekintett arra is hogy fiamnak van egy kk. gyermeke

köszönettel

ObudaFan # 2018.02.26. 06:19

Majd a perben kell, hogy indokolják az álláspontjukat. Persze, nem lett volna célszerűtlen, ha már most megteszik és akkor adott esetben meg lehetett volna próbálni a pert elkerülni, de tenni egyelőre nem tudsz semmit, amíg a per nem folytatódik.

pityu936 # 2018.02.24. 13:17

Most vettem észre, rossz helyre írtam hozzászólásomat,elnézést kérek de ha választ kapnék, előre is köszönöm.

pityu936 # 2018.02.24. 13:05

Tisztelt Fórumozók!
Hagyatéki tárgyalás érintettje vagyok, törvényes örökösként. Így köteles részre vagyok jogosult, mivel a végrendeletben nem szereplek. A néhai jelenős pénzbeli tartozást halmozott fel évek alatt felém, melyet peresítettem, de a per jelenleg az elhalálozás miatt a hagyatéki végzésig nem folyik tovább. A hagyatéki eljárás során szerettem volna megegyezni a végrendeleti örökössel, bizonyítékaimat továbbítottam ügyvédjének, de a közjegyző által adott határidő jelentkezésük nélkül telt el. Írásban néhány nappal később közölte a végrendeleti örökös ügyvédje, nem ismerik el igényemet,és már értesítették erről a közjegyzőt, kérték a hagyatéki tárgyalás kitűzését.
Kérdésem az lenne, nem kellett volna indokolni, miért nem ismerik el az elküldött tárgyi bizonyítékok ellenére igényemet ,illetve nem engem kellett volna előbb értesíteniük erről a tényről?

ObudaFan # 2018.02.23. 16:54

2. Nem.
3. Csak az írásbeliség érvényességi feltétel.

ikrek75 # 2018.02.22. 15:24

Kedves drbjozsef! Köszönöm a választ, sokat segített.
Megkerestem ügyvédeket, de eddig csak egy írt vissza, aki a végrendeletet javasolta (érthető módon nem hozzá mennék, hiszen végrendelet esetén is megmarad a túlélő házastárs kötelesrészi igénye, tehát meg sem értette, mit szeretnénk). Emellett a hagyaték értéke határozza meg a szerződés %-os díját, amit egy ilyen lemondó szerződésnél irreálisan magasnak tartok. Marad az utánaolvasás, s várom, hogy a többi ügyvéd is visszaírjon, aki jártasabb a témában.De: ha valakinek van ilyen ügyvéd ismerőse, szívesen vennék ajánlásokat, az mégis megbízhatóbb, mint neten keresgélni.

drbjozsef # 2018.02.15. 10:07

ikrek,

az örökléssel kapcsolatos dokumentumoknak jópár érvényességi feltétele van, ha nem pártízezer forintos örökségről van szó, hanem komolyabb összegről, mindenképpen menjetek el egy ügyvéddel, és ő szerkessze meg a szerződést. Ne barkácsoljatok, ez pont olyan dolog, ami érvénytelenné válhat csak egy szó vagy vessző hiánya miatt is.

1.: Ha a férjed lemond a tőled való örökségről, akkor főszabály szerint ez nem hat ki a gyermekére, tehát az öröklésből férjed kiesik, helyére a gyereke lép, és örököl tőled. De kiköthetitek a szerződésben, hogy a lemondás a leszármazókra is vonatkozik, tehát tőled nem örököl a férjed gyereke.