Szülőtartás


alfateam # 2017.10.17. 11:36

Ez a szituáció elég ahhoz, hogy az ő érdemtelenségét megállapítsa a bíróság?

Háát, próbáld meg, ez elég szubjektív, hátha a bíró is egy véleményen lesz veled.

drcscs # 2017.10.17. 10:57

Kedves Fórumozók!

30 éves kereső ember vagyok, Apám pert indított, hogy szülőtartást fizessek neki. Nyilatkozatából kiderül, hogy nincs vagyona és valószínűleg nyugdíjat sem fog kapni, mivel nem dolgozott eleget (villamos mérnöki főiskolai végzettsége van).
Szüleim két éves koromban elváltak, apám kb négy éves koromig még látogatott és fizetett (nem minden hónapban) gyerektartást is. Majd onnantól kezdve se pénz, se kapcsolattartás. Ez a szituáció elég ahhoz, hogy az ő érdemtelenségét megállapítsa a bíróság?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 16:43

Elég a sarut akkor levenni, ha a folyóhoz értünk.

alfateam # 2017.08.02. 14:02

, vagy köteles vagyok a velük egy fedél alatt élő, munka és keresőképes öcsémet és élettársát, valamint a közös gyereküket is támogatnom?

őket biztosan nem,de a szüleid kérhetnek segítséget.

zs1234 # 2017.08.02. 13:54

Még nem történt felszólítás. Még minden csak elméleti síkon történik, mivel még nem áll fent az az eset ami miatt szülőtartást kell/kellene fizetnem, de időben szeretnék felkészülni minden eshetőségre, mivel nagy eséllyel be fog következni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 06:33

Felszólítottak már a tartásdíj fizetésére?

zs1234 # 2017.08.01. 20:04

Tisztelt Jogifórum.

Hogyan számolják ki a szülőtartás összegét? Milyen esetben követelhetik ezt rajtam? Kizárólag a felmenőim felé kötelezhetnek erre, vagy köteles vagyok a velük egy fedél alatt élő, munka és keresőképes öcsémet és élettársát, valamint a közös gyereküket is támogatnom?
Külföldön dolgozom, jelenleg csak egy szobát bérelek, hogy minél több pénzt tudjak félretenni, saját gyermekem és házam nincs, viszont azért jöttem ki hogy mindkettő meglegyen.
Ebben az esetben az én fizetésem a mérvadó, hogy nekem mennyi kell ahhoz hogy megéljek külföldön, vagy a felmenőim otthoni körülmények közötti megélhetéséhez szükséges összeg fizetésére - kiegészítésére köteleznek?

florinda # 2017.04.07. 15:23

Kérdeznék.

Ismerősöm anyja szociális otthonban él. A megállapított havi ellátása és a nyugdíjának 80 %-a közti különbség 32.010 Ft. Ismerősöm rokkantsági járadékos, havi 82.000 Ft-ot kap. Eddig évente kérelmezte, hogy a különbözetet ne kérjék, a szoc. otthon ezt el is fogadta. Jelenleg nem fogadja el és közli, hogy ha nem fizet, bíróságon kell eldönteni a dolgot.
Levelükben hivatkoznak az 1993. III. törvény 114. § (1) bekezdésére, mely törvény megállapítja, hogy egyenesági rokon akkor kötelezhető tartásra, ha jövedelme meghaladja a mindenkori öregségi nyugdíj 2,5-szeresét, ami jelenleg (9 év óta változatlanul) 71.250,- Ft. Majd hivatkoznak a fenti törvény 2017. január 1. napján hatályba lépett módosítására a gyermek kötelező szülőtartására.
Ismerősöm úgy gondolta, hogy akkor az a kb. 11.000,- Ft fizetési kötelezettsége keletkezik, ami az öregségi nyugdíjminimum és tényleges jövedelme között van. Az otthon tájékoztatta, hogy nem, őt terheli az egész 32.010,- Ft havi befizetése, amin ők változtatni nem tudnak, esetleg a bíróság megállapíthat méltányosságot.

Ha arra kaphatnék választ, hogy ismerősömre vonatkozhat-e az, hogy a nyugdíjából 32.010 Ft-ot levonnak, így marad 50.000,- Ft-ja saját ellátására, miközben ez a tartási kötelezettség nem vonatkozik arra, akinek a nyugdíja 71.000,- Ft, mert nem éri el az öregségi nyugdíjminimum 2,5-szörösét? Jól értelmeztem-e avagy sem azt, hogy a nyugdíjminimumra vonatkozó meghatározás feletti jövedelemrésszel kell felelnie a szülőtartásért, vagy tényleg ez nem számít.

Sherlock # 2017.02.28. 16:44

Keress fel ügyvédet. Nem sokra mennél a tanáccsal.

subus # 2017.02.28. 15:58

Tisztelt Jogi fórum !
Az allábbiakban szeretnék segítséget kérni :
Van két testvér , az eggyik szülő korábban elhalálozott . Közös megeggyezés alapján (van rólla dokumentum)az eggyik testvér magára válalta a másik szülőnek az eltartását , amire letétbe helyeztek eggy bizonyos összeget egyenlő arányban. Csakhogy a kötelezettséget válaló othonba helyezte a szülőt , aminek az úgymond "beugró"részét , a letéti összegből fizette . Ezzel úgymond : felrugta a megállapodást. A szülőnek volt nyugdíjja ami fedezte az otthon költségeit . Bentlakást , étkezést , orvosi ellátást . Bekövetkezett a sajnálatos eset , a szülő elhalálozott . A kötelezettséget vállaló , teljesíti a vállalásnak azon részét hogy , a szerény temetkezési költségeket állja . Milett a letétbe helyezett összeggel , és a kamatokkal ? Hogyan lehet ennek a végére járni .
Köszönettel :subus

Ayanna # 2017.02.20. 14:06

Elnézést, ragad az l betűm ,ezért dupláz.

Ayanna # 2017.02.20. 14:04
drbjozsef --
  • az CSALÁS akart lenni, de elírtam. Ellnézést kérek! Ez miért fraud-i szerinted?
Ayanna # 2017.02.20. 14:03

Köszönöm a választ és a kedves szavakat! :)

drbjozsef # 2017.02.20. 11:57

OFF
Azért a bűncselekmények között felsorolt "család" a szöveg kontextusában egy kicsit fraud-i...
Persze, tudom, csalás az, de akkor is.

ObudaFan # 2017.02.20. 07:23

Szerintem nem, szerintem sikerrel lehet érdemtelenségre hivatkozni.

Ayanna # 2017.02.20. 07:10

Tisztelt Jogi Fórum,

Olyan kérdésem lenne - mivel nem teljesen világos nekem ezen kérdéskör jogi szövegezése - hogy apám támaszthat-e velem szemben szülőtartási követelményt? A szüleim 1990-ben váltak el, én akkor 5 éves voltam, a bíróság édesanyámnak kizárólagos felügyeleti jogot ítélt meg, apám alkoholizmusára, életvitelére és agresszivitására alapozva. Onnantól apám soha nem tett eleget a gyerektartási kötelezettségének, amit a bíróság kiszabott(egyszerűbben fogalmazva, soha nem fizetett egy fillér gyerektartást sem), a láthatást se tartotta sokszor, egy idő után már abszolút nem. Több, mint 10 évig nem is láttam, hosszú bűnlajstroma van, börtönben legalább 14 évet töltött, különböző bűncselekmények miatt (amikben erőszakos jellegű bűntett is volt, család, hamisítás, cserbenhagyásos gázolás) - erről nekem megvan minden bírósági dokumentum, jegyzőkönyv. Édesanyám 12 éve elhunyt, én akkor 19 éves voltam, felettem már akkor nem kapott vissza semmilyen szüli jogot. Nem tartom vele a kapcsolatot, én ápolom a 82 éves édesapját, aki szintén 9 éve megszakította vele a kapcsolatot, az életvitele miatt az örökségéből kitagadta.

Mindezek fényében, beperelhet-e engem szülőtartás miatt? Kötelezhet-e engem a bíróság, hogy olyan embert tartsak el, aki engem NEM nevelt fel, szülői jogait nem gyakorolhatta felettem a bíróság döntése értelmében, aki nem tett eleget a gyermektartási kötelezettségének, akivel oda-vissza nem tartjuk a kapcsolatot a mai napig (csak szórványosan, de akkor keres csak ha pénzt akar tőlem)?!

Köszönöm!

alfateam # 2016.12.18. 19:21

,„ oldják meg ők
Ne az ő feladatuk.
Készítenek egy állapot felmérést és annak alapján döntenek,
házi-beteggondozás keretei között megoldható-e az ellátása.
Ha nem, marad a probléma nálad...

Zsolt07 # 2016.12.18. 19:03

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
Igen, nekem is az fordult meg a fejemben, mi van akkor ha meghal én meg otthagytam. Ezért próbálom meg a családsegítőt, jelzem, oldják meg ők.

Burn Out # 2016.12.18. 14:52

akkor esetleg megtudhatnánk a Te jogi álláspontodat is az ügyben? mert eddig ez nem igazán derült ki. és feltétlenül jogi eszközökkel kell megoldani egy családi és/vagy szociális ellátórendszerrel összefüggő kérdést?

egyébként a kérdező álláspontja ez:
Ekkor döntöttem el, hogy akkor oldja meg ő gondját, hétfőn szólunk a családsegítőnek és a körzeti orvosnak és otthagyjuk.

kérdései:
Kérdésem az lenne, hogy ezek után is kötelezhetnek-e eltartásra, Illetve a szülőtartás, vagy a gyerekvédelmi törvény az erősebb?
Mehet-e a szülőtartás a gyerekem rovására?

Mégis ki kötelezné? Az após? Pont, hogy hallani sem akar a családról. A szociális intézet? Még bent sincs az öreg, illetve ha van nyugdíja, akkor majd abból tartják elgondozzák bent. Melyik tartási mód az erősebb? Nem igazán erősségben mérik, de akkor inkább a gyerek.

alfateam # 2016.12.18. 14:09

Dehogy én mondtam, a kérdező vázolta fel a történéseket.

Nagyon agresszív ember, rendszeresen üvöltözik a feleségemmel (lányával), qrva anyázik, Nem engedi bekacsolni a fűtést csak ott amelyik szobában ő van, nem akarta engedni, hogy megfürödjön a feleségem, azt mondta, hogy fürödjön az udvaron, vagy a szomszédban. Sőt már a botját is felemelte, hogy a feleségemhez vágja, pedig mindent megteszünk. Megkapja a gyógyszereit, ételt, mosdatás, borotválás, takarítás, bevásárlás, stb”.

De ha kérhetem, maradj ki belőle. Már volt 6 hozzászólásod amiből egyértelműen világos az álláspontod.

Burn Out # 2016.12.18. 13:59

alfateam: azt mondjuk csak Te írtad, hogy nem észleli, hogy mi történik körülette :)

alfateam # 2016.12.18. 13:34

Akkor gondnokság alá kell helyeztetni
Akkor ez elmozdulás az előzőhöz képest ?
Hiszen az öreg állapota egy jottányit sem változott a két hozzászólásod között...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.18. 13:19

hiszen nem is igazán észleli mi történik vele.
Akkor gondnokság alá kell helyeztetni - de a tartási kötelezettséghez annak sincs sok köze.

alfateam # 2016.12.18. 11:41

Jó, ha Te mondod én elfogadom.
Magára kell hagyni ezt a szerencsétlen öregembert, hiszen nem is igazán észleli mi történik vele.
Naponta négyszer kellene inzulinozni de ennek semmi köze a problémához.

(Tudod, azt a KBS-t aki voltál 2006, 7, 8,- ban azt sajnálhatod, hogy elvesztetted...)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.18. 10:53

Nagyon érdekes kérdéseid vannak, csak sok közük a témához nincs.
Zsolt kérdése egyébként eleve rossz volt, mert keveri a tartást és az ápolást, gondozást. Nekik pedig valószínűleg tartási kötelezettségük sincs; ápolási-gondozási kötelezettségük meg végképp.