Ajándékozási szerződés


samsi # 2013.02.01. 10:08

Rendben, köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.01. 09:51

Ott. De a köteles részi igény már úgysem áll fenn. Osztályrabocsátásnak van értelme?

samsi # 2013.02.01. 09:45

Tisztelt Fórumozók!
Azt szeretném kérdezni, hogy az ajándákozó édesapám meghalt, és az ajándékozott testvérem valószínűleg a hagyatékin el akarja titkolni a 25 évvel megírt szerződést, én mint örököstárs a 25 évvel ezelőtti ajándékozási szerződést hol tudnám megtalálni, ha nincs birtokomban.
Az ügyből akkor én kimaradtam.
Pl: levéltár?
Köszönöm a válaszokat.

tarjani # 2013.01.22. 14:14

Köszönöm a segítséget. majd csak lezárulnak már ezek az ügyek végre.

ObudaFan # 2013.01.22. 14:01

A beköltözhető forgalmi értéket kell figyelembe venni véleményem szerint.

tarjani # 2013.01.22. 13:34

A Biróság II fokon nem ítélte meg neki a lakáshasználati jog ellenértéket, mivel a közös lakást a válás után használtuk együtt és nem mint hazásságban élők.Gondolom ekkor is az üres érték a mérvadó.A perben most "születne" egyezség ami abból áll,hogy Ő lemond a tulajdonjogról a javamra az általam évek alatt befizetett kölcsöntörlesztés és hátralévő törlesztés fejében. Most születik de elég döcögős.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.22. 10:46

Származhat. De ennek nem sok köze van a problémádhoz. Nyilván azt akartad kérdezni, hogy ha vitás az ajándék értéke, akkor hogyan határozza meg a bíróság a köteles rész alapját. Szakértőt rendel ki.

dyna # 2013.01.22. 09:16

Tisztelt Fórum!
Azt szeretném kérdezi, hogy származhat-e valamilyen előny abból, ha az ajándékozási szerződésbe a valóságosnál nagyobb értéket írnak? Mivel egyenesági rokonok között történt az ajándékozás, az illetékmentes volt.

Mindez azért érdekes, mert az ajándékozó azóta elhunyt, és a köteles részbe beszámít ez az ajándékozás, de a megajándékozott állítja, hogy a szerződésben lévő érték irreálisan magas. Nekem ez életszerűtlennek tűnik.

dyna

ObudaFan # 2013.01.22. 06:28

Hogy most lakott értéket kellene-e fizetned, az attól függ, hogy lakáshasználati jog ellenértéke meg lett-e már fizetve.

tarjani # 2013.01.22. 06:14

A perben a szakértő ezelőtt 3 évvel 4,2 mill- ra értékelte de lakottan 2.6 mill-ra. Akkor most melyiket írjam be?

ObudaFan # 2013.01.21. 19:45

Az ingatlan értékét elsősorban ti állapítjátok meg és gyakorlatilag valljátok be, de ha az eltérés a valóságtól túl nagy, az szankcióval jár.

tarjani # 2013.01.21. 15:54

Még egy kérdés: az ingatlan értékét hogyan állapítják meg és ki?Gondolom azt is,hogy az illetéket csak az 1/2 részét számolva kell fizetni mivel az 1/2 már az enyém.?

tarjani # 2013.01.21. 15:49

Köszönöm megkaptam a választ:az én követelésem a közös házasság alatt felvett lakáshitel általam törlesztett és törlesztésre kerülő része.Ez meg már majdnem eléri a 2 mill.A lakás értéke meg csak egy becs érték ami lehet kevesebb is szerintem.

ObudaFan # 2013.01.20. 19:51

Ez első körben úgy tűnik, hogy egy 1.5M-s visszterhes illetékalap és egy 0.5M-s ajándékozási. De tudni kellene, mi a követelésed, mert házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén ha valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból is többet vállalt át, és az átvállalt tartozás összege az értékkülönbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásának ebben a körben nincs helye.

tarjani # 2013.01.20. 18:29

Konkrét esetben az én követelésem felé 1,5 mill.
Az ingatlan értéke 4 mill az Ő része 2 mill.
Mi lenne megoldás ? Mi az illeték mértéke? Köszönöm.

ObudaFan # 2013.01.20. 18:22

Az ajándékozás is tulajdon-átruházás.
Nem választás kérdése, ha ellenérték fejében adja át, akkor visszterhes illetéket kell fizetni.

tarjani # 2013.01.20. 17:23

T. ObudaFan!
A volt ex-el 3 éve tartó per eljutott oda,hogy egyezséget ajánlott a II fokon, melynek az a lényege,hogy a közös tulajdonú lakásunknak az Ő ráeső részét nekem adja,ha én nem követelek tőle anyagilag már semmit.Kérdésem ez lenne: melyik formát válasszam az ajándékozást, vagy a tulajdon jog átadását egy vagyonjogi szerződésben az illetékfizetés szempontjából?Köszönöm válaszát bárkinek.

dyna # 2013.01.20. 16:38

Tisztelt Fórum!

Az alább arra láttunk példát, hogy az ajándékozó feleknek előnyös, ha a valódi értéknél kisebbet tüntetnek fel az ajándékozási szerződésben.
Azt szeretném kérdezi, hogy származhat-e valamilyen előny abból, ha a valóságosnál nagyobb értéket írnak? Mivel egyenesági rokonok között történt az ajándékozás, az illetékmentes volt, így ez nem szempont.
(Mindez azért érdekes, mert az ajándékozó azóta elhunyt, és a köteles részbe beszámít ez az ajándékozás, de a megajándékozott állítja, hogy a szerződésben lévő érték irreálisan magas.)

dyna

ObudaFan # 2013.01.20. 07:22

Viszont a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani ezt is, hacsaknem élnek még több, mint 15 évig az ajándékozók az ajándékozás után.
A szülőtartási kötelezettséget ez nem érinti.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.19. 15:12

tehetek valamit, hogy ne legyen végleges?
Nem.

glace # 2013.01.19. 15:07

Kedves Fórumozók!

A szüleimnek van egy lakása, amit elajándékoztak, egy lány testvéremnek. Amúgy 5-en vagyunk testvérek.
Úgy tudtam meg, hogy véletlenül kinn hagyták az asztalon, mikor nem voltak otthon. A lakás városban, központi helyen, az ajándék értékben pont a fele, mint amennyit érhet.

A testvérem férje kölcsönadott anyáméknak több milliót, és gyakorlatilag erre hivatkozva mondták azt, hogy ez a fedezet, hogyha nem tudnák visszafizetni. Ha visszafizetik, széttépik, mert a sógoromnak nincs belőle példánya.
Azonban két napja találtam egy újabb szerződést, amiben csak a nővéremnek van ajándékozva az egész lakás, a férje kihagyva. Pontosabban ez egy előszerződés, végleges 5 év múlva lesz, ha lejár a hitelszerződés a lakásról és tehermentes lesz.

Anyámék építettek egy házat a nővéremék mellett, külterületen, a sógor erre adott kölcsön. A ház már most nem ér annyit,mint amennyibe belekerült, nincs pl. vezetékes víz se.

Kérdésem: tehetek valamit, hogy ne legyen végleges? Két kiskorú testvérem van, anyámék bár még 10-15 évük van a nyugdíjjig, de cukrosak, gerincproblémásak. Sok orvosi problémájuk van.
A bátyám annyit mondott, őt nem érdekli, hátunk mögött csinálták, nála lezárva. Csak ő épp Angliában él a feleségével és a gyerekeivel.Nekem is van saját, abszolút önerőből otthonom, a szüleim nem adtak bele egy fillért sem. Eddig azt hittem, normális, szerető család vagyunk.
Ha gondozni kell őket, mindannyiuknak fizetni kell majd? Vagy mit csináljunk?
Keresek ügyvédet, csak azt se tudom, mit kérdezzek, ezért kérnék itt tanácsot.

Köszönöm.