Hagyatéki eljárás menete, ideje


Maginic # 2017.03.28. 11:43

Tisztelt Fórumozok,

Letelt a részben ideiglenes részben teljes hatályú hagyatékátadó végzésben feltüntetett 39 napos perindítási határidő,tehát minden teljes hatályúvá vált.
A közjegyző azt mondta,hogy most a teljes hatályú végzésre is ad 30+8 napos határidőt a perindításra és ha az letelik majd csak utána lesz jogerős.
Beszéltem egy ügyvéddel,viszont ő azt mondta,hogy a teljes hatályú végzésnél már nem kap a másik fél megint 30+8 napot a per indítására.
Akkor most kinek van igaza?

A123456 # 2017.03.24. 21:18

Köszönöm a gyors választ. Azért inogtam meg a jog kérdésben, mert az Önkormányzat hagyatéki ügyekkel foglalkozó munkatársa azt mondta hogy a most érvényes PTK-t kell alkalmazni, ha most indítjuk a póthagyatéki eljárást.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.24. 15:04

Ne bolondozz! 1996-ban megnyílt hagyatékra természetesen az akkor hatályos törvényt kell alkalmazni. (Az pedig, hogy ki használta az ingatlant, ki nem, az öröklés szempontjából nem csak nem fontos, hanem teljesen érdektelen.)

A123456 # 2017.03.24. 07:28

Tisztelt Fórumozók,

1996-ban elhunyt örökhagyó hagyatéki eljárásánál nem vettek figyelembe egy ingatlan tulajdonrészt, amire most póthagyatéki eljárást szeretnénk indítani, mint az ingatlan többségi tulajdonosai (nem mi örökölnénk az örökhagyó után, de szeretnénk végre rendezni ezt az állapotot).
Kérdéseim, hogy ha az örökhagyónak van élő gyermeke és házastársa, mik a törvényes öröklés ide vonatkozó szabályai tekintettel arra, hogy 2013-ban az új PTK szerint a házastárs is örököl egy gyerekrésznyit a hagyatékból? A mai törvényes öröklési rend szerint örökölhet a házastárs vagy a 1996-ban érvényes szabályok szerint a gyermek fog csak örökölni. Fontos lehet még, hogy az ingatlant nem használta az elhunyt és családja (gyakorlatilag a tulajdonszerzés után nem is laktak itt).

A választ előre is köszönöm.

drbjozsef # 2017.03.15. 06:32

Maginic,

a masik felnek 30 napja van a perinditasra, es ez utan meg 8 napja, hogy ezt igazolja a kozjegyzonel. A 39. napon , ha surgos a dolog, en felhivnam a kozjegyzot, megkerdeznem, hogy tortent-e ilyen igazolas, tehat elinult-e a per, ha nem, akkor megbeszelnem vele, hogyan a leggyorsabb, hogy teljes hatalyu, jogeros vegzesed legyen, mert neked ez surgos.

Maginic # 2017.03.14. 19:40

Értem.
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.14. 19:17

Ahonnan a harmincat számoltad.

Maginic # 2017.03.14. 16:47

Azt megkérdezhetem mégegyszer, hogy honnantól kell számolni a 39 napot?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.14. 15:57

De.

Maginic # 2017.03.14. 15:28

Addig nem idegeníthetem el.
Benne van a végzésben.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.14. 15:19

és az örökölt ingatlant addig nem tudom értékesíteni sem.
De.

Maginic # 2017.03.14. 14:38

Köszönöm a válaszát!
Honnan kell a 39 napot számolni?
Azért olyan"sürgős"mert rengeteg pénzt kellett eddig is kifizetnem (temetés, közjegyző,ügyvéd) és az örökölt ingatlant addig nem tudom értékesíteni sem.
Viszont 250km távolságra kell elutaznom, hogy a portát rendben tudjam tartani,ami szintén nem olcsó mulatság.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.14. 14:18

A hagyatékátadó végzés a 39. napon válik teljes hatályúvá - ha egyáltalán -, de mire ezt a közjegyző megállapítja, az több idő, mire te kézhez kapod a végzést, az még több. És szerintem azzal a végzéssel szemben is lehet majd fellebbezni.

Miért olyan sürgős?

Maginic # 2017.03.14. 14:07

Tisztelt Fórumozók!

December 9.-én kihirdetésre került,hogy nagybátyám után én örököltem és 2/3 arányban teljes hatállyal meg is kapom az örökséget,viszont 1/3 arányt csak ideiglenes hatállyal kapok meg egy örökösödési vita miatt.
Ma kaptam levelet,hogy ez a részben ideiglenes részben teljes hatályú végzés február 21.-én lett jogerős.
Elvileg e hónap 21.-én letelik a 30 nap amíg a másik fél pert indíthat.(valószínű nem fog indítani)
Az lenne a kérdésem, hogy hány napot kell még várnom, hogy minden teljes hatályú legyen??
Előre is köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2017.03.06. 22:11

Azért ehhez látni kellene az ügy iratait. Be leeht fejezni egy hagyatéki ügyet úgy, hogy az egyik örökös nem nyilatkozik. Kérdés, hogy ebben az esetben ez miért nem történt még meg. Ezt az iratok ismerete nélkül nem igazán lehet kitalálni.

e_perl # 2017.03.06. 17:21

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Az alábbi ügyben kérném segítségét.
Kedves szomszédom férje 2015. év februárjában meghalt. Közvetlen egyenesági örökösei: két fia, és egy korábbi kapcsolatból egy lány.

Kétszer került sor arra, hogy a feleket (házastárs, két közös fiú, és a lánygyermek) meghívták a hagyatéki tárgyalásra. Feleség két fiával rendben megjelent, a lánygyermek nem.
Azóta húzódik a hagyatéki tárgyalás, semmit nem tud a kedves szomszéd hölgy intézni, amíg nincs kezében a hagyatéki végzés. Ügyük már a második közjegyzőnél van, aki újra egy hónappal elnapolta a hagyatéki tárgyalást, mivel a lánygyermek nem jelent meg, sem képviselőt nem küldött, sem levélben nem reagált - viszont a közjegyzői értesítő leveleket rendben átveszi.
Fontos lenne mielőbb megkapniuk a hagyatéki végzést: ugyanis a halott apa lakáshiteltörlesztést vállalt át fiától, amelynek fedezeteként a saját szomszédasszonyom által és másik fia által lakott lakást ajánlotta fel. A törlesztőrészleteket szomszédasszonyom nem tudja fizetni. 42%-ban rokkant, a vele élő fia beteg, munkaképtelen, jövedelme nincs.
A lakást, amelyben 40 éve él a bank elárverezi. Nem szeretne 40 év ittélés után elköltözni. Arra gondolt, hogy a Nemzeti Eszközkezelő Otthonvédelmi programjába belépne, de a férj halotti bizonyítványa nem elég az ügyintézéshez, hagyatéki végzés kell.
Tisztelettel kérem a kedves jártas, tanult fórumozókat - adjanak tanácsot, hogy lehetne a hagyatéki tárgyalást mielőbb lezárni.

Köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2017.02.08. 08:22

Ha bejelentitek a hagyatékba a bankszámlát, akkor annak kikéri az egyenlegét a közjegyző. De ha azon 0 forint van, akkor annyit ír bele. Nem nyomoz utána, hogy reggel már levették ami rajta volt.

Szóval de, tennetek kell majd valamit. Elsősorban felszólítani az élettársat a visszafizetésre, és ha nem vezet eredményre, akkor pert indítani ellene.

adrivik # 2017.02.08. 08:06

A tények: Az örökhagyó, haldoklott a kórházban, tehát kizárt az Ő általi pénzfelvétel. A temetést az édesapja és a két gyermeke fizette, nem az élettárs.
Eddig azt hittük, hogy a közjegyző kikéri majd hivatalból a bankszámla adatait és ott majd látszik a halál bekövetkezése utáni pénzmozgás.......Szóval, hogy nem kell tennünk semmit, ez tiszta ügy.

lajcsó # 2017.02.07. 21:48

Meg lehet, hogy nem is kell bizonyítani, mert elismeri a pénz felvételét pl. temetésre.

lajcsó # 2017.02.07. 21:46

Persze, hogy nem. De az már fél siker.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.07. 21:17

Mert az te sem állítod, ugye, hogy elég azt bizonyítani, hogy nem az örökhagyó volt?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.07. 21:16

Automatából, a halott kártyájával... Valóban pofonegyszerű lesz a bizonyítás, ha a biztonsági kamera felvételét már törölték...

lajcsó # 2017.02.07. 21:13

Amennyiben perre kerülne sor:
A halál időpontja adott.
A pénzfelvétel időpontját, összegét bírósági megkeresésre közli a bank.
Egyszerű a bizonyítás!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.07. 17:12

Gyorsan kellene lépnie az örökösnek, mert később már nehéz lesz bizonyítani, hogy a volt élettárs nyúlta le a pénzt.
Nem szoktam javasolni a kriminalizálást, de itt szükség lehet egy gyors feljelentésre.

adrivik # 2017.02.07. 14:04

Tisztelt Fórumozók!
Két kérdésben nem látom a megoldást és a segítséget kérem.
Hol kell és milyen módon igazolni, vagyis kiderül-e az a "szabálytalanság", hogy a hajnalban meghalt személy bankszámlájáról a nap folyamán levette a pénzt az élettársa,(nem volt közös a számla, csak kórházi tartózkodás miatt, nála volt a bankkártya) így az az örökség részét hogyan fogja képezni.
További kérdés, a hagyatéki leltár felvétele után kiderült, hogy volt magánnyugdíj pénztári tagsága az elhunytnak. Azt be kell-e jelenteni újra, vagy automatikusan a kedvezményezettek örökölnek, nem kell a hagyaték részét képeznie.
Köszönettel