Hagyatéki eljárás menete, ideje


ObudaFan # 2016.07.20. 15:05

Ha nincs végrendelet, akkor egyenlő arányban fognak örökölni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.20. 13:21

Ugye, viccelsz?

Vicuska75 # 2016.07.20. 09:53

Üdvözlöm!

Apósom meghalt. 3 gyermeke van, felesége már 1986-ban meghalt. Az egyik gyerek és családja lakott az apával közös címen. Kérdésem az lenne,hogy a hagyaték tárgyát képező ingatlanban lakó testvér örökölhet-e nagyobb százalékban, vagy mindhárom testvér egyenlő arányban örököl?

ObudaFan # 2016.06.24. 04:28

Ehhez mindenképpen kell meghatalmazás, ráadásul véleményem szerint nem nagyon lesz ez megoldható a konzulátuson is hitelesített meghatalmazás nélkül, ha külföldön teszi a meghatalmazást valamelyik fél.

spielman3 # 2016.06.23. 20:50

További kérdés merült fel:

van egy ingatlan a hagyatékban, melyet a két örökös az elhúnyt házastársának akar adni

A külföldön tartózkodó örökös meghatalmazhatja az idehaza tartózkodó örököst csak és kizárólag arra, hogy ebben helyette eljárjon, mármint az ő örökrészét is az elhúnyt házastársának adják?

Van-e akadálya, hogy egy meghatalmazás csak és kizárólag erre szóljon az ügyben?

Illetve, kell-e egyáltalán meghatalmazás ehhez, vagy inztézkedhet erről irásban is?

Köszönöm a válasz, a továbbbiakat előre is.

ObudaFan # 2016.06.23. 15:57

Ez így valószínűleg jó, de hat a felhívásban gondolom a közjegyző leírta, hogy milyen kérdésekben kell nyilatkozni.

spielman3 # 2016.06.22. 21:35

Annyival pontosítanám, hogy mivel a kint tartózkodó örökös a tárgyalásra való idézést sem tudta átvenni,

a közjegyző állítólag kéri, hogy nyilatkozzon valamit.

Kérdésem így erre is irányul, hogy ez ügyben mit nyilatkozzon.

Tudomást szerzett a hagyatéki tárgyalásról, nem tud jelen lenni, tartsák meg nélküle, ő is örökös, jogairól nem mond le.... ?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.22. 21:23

Mondom, hogy semmit. Megtartják nélküle, a távolmaradása semmit nem akadályoz.

spielman3 # 2016.06.22. 19:04

Én is igy gondoltam.

A testvér mondja jelenleg azt, aki jelen lesz, hogy a külföldön tartozkodó testvér "bízza meg őt a tárgyaláson való részvételre". Ugyan mi okból?

De mit írjon, hogy a tárgyalás egyáltalán meg legyen tartva és ne elnapolva. Azt, hogy vagyok én is örökös csak nem leszek jelen?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.22. 19:01

Sehogy.

spielman3 # 2016.06.22. 18:23

Esetemben ki van már tűzve a hagyatéki tárgyalás.

Van 2 törvényes örökös, és az elhúnyt házastársa. Vita sincsen köztük.

Egyik örökös külföldön fog tartózkodni a tárgyalás napján.

Nincsen a szándékában semmiről sem lemondani vagy átadni más részére.

Hogyan nyilatkozzon, hogy ne kelljen képviselőt küldenie a tárgyalásra és átvehesse a törvényes örökségét?

ObudaFan # 2015.03.02. 19:15

Nem lemondó, hanem visszautasító, de egyébként igen.

Bodnare # 2015.03.02. 12:00

Tisztelt Szakértő!

A hagyatéki tárgyalásra nem szeretnénk elmenni, és nem szeretnénk örökölni semmit, lemondunk az örökségről, lehet e ezt egy lemondó levélben elküldeni?

Köszönettel:

Helgiusz # 2014.10.10. 18:57

Köszönöm. Így fogok eljárni ha bármit is követelnének rajtam.

ObudaFan # 2014.10.10. 17:59

Ha vannak gyermekei, akkor ők örökösök. Az azért nem derül ki, hogy az a gyermeke, aki egyben a te szülőd, él-e, ha nem, akkor te is örökös vagy. Mindenesetre a temetési költséget, illetve az esetleges ápolási költségeket hagyatéki hitelezői igényként érvényesítheted. Célszerű elmenned, ha legalább erre igényt tartasz.

Helgiusz # 2014.10.10. 16:55

Üdvözlet
Kérdésem lenne, 10 évig éltem együtt a nagymamámmal aki szeptember 25 én meghalt. semmilyen végrendelete nem volt a ház amiben éltünk az enyém ő haszonélvezeti jogként szerepelt. Én temettem el pedig nem lettem volna köteles a kedves gyermekei egyik se segített. a kérdésem az lenne hagyatéki tárgyaláson mire tarthatnak igényt a gyerekei. az ingósága nincs 3000000ft. Milyen menete lesz, nekem kell e menni? a válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2014.10.02. 13:38

Jászati

Póthagyatéki eljárást kell indítani, és az abban megjelölt örökösökkel vagy meg kell egyezni, vagy közös tulajdon megszüntetése iránti pert kell elllenük indítani.

Jászati # 2014.10.01. 20:58

Tisztelt Fórumozók!

Nemrégiben örökölt házunk 1/4 része egy másik személy tulajdonában van, ám ez a személy már tíz éve meghalt és a gyerekei közül, nem tudható okból, se hivatalos, se nem hivatalos formában,azóta se jelentkezett senki az őket illető 1/4 részért.

Mit tehetünk ilyenkor, ha rendezni szeretnénk az ügyet,
hogy a teljes ház a mi nevünkre kerülhessen?

ObudaFan # 2014.09.01. 16:08

Halasztani annyiszor lehet, amennyiszer szükséges. De előbb-utóbb születik hagyatékátadó végzés. A bíróság feladatai pedig megint mások. Elképzelhető, hogy a hagyatéki eljárást persze egy hagyatéki per is elhúzza.

TMOBILEDANI # 2014.08.30. 06:43

Üdv Az volna a kérdésem hányszor lehet halasztani egy hagyatéki tárgyalást a mai jogszabályok szerint illetve ha a jogszabályban előirt halasztások száma után sem köttetik egyeség az örökösök között
akkor birósági eljárás keretein belül kell esetleg eldönteni a dolgot a megtisztelő válaszokat előre is nagyon szloen köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.26. 10:19

Mit tegyünk, hogy többet ne keresse a családunkat
Intézzétek el a függőbben maradt, lezáratlan ügyeket, és többé senki nem fogja keresni az örökhagyó miatt az örököst. (Hacsak elő nem kerül egy újabb vagyontárgy - de az viszonylag kellemes gond.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.26. 10:17

Mivel a közjegyző addig nem fogja megkapni a bankoktól a bankszámlainformációkat,
Akkor kérés nélkül is halasztani fog.

Kérdező-007 # 2014.03.26. 10:12

A következő kérdésem lenne:

A hagyatéki tárgyaláson kérhetjük-e a hagyatéki tárgyalás elhalasztását későbbi időpontra? Közjegyző azt mondta, hogy még a tárgyaláson is kérhetjük. (Mivel a közjegyző addig nem fogja megkapni a bankoktól a bankszámlainformációkat, a másik fél pedig már átvette a tárgyalás időpontjáról az értesítést.)

premier007 # 2013.01.25. 20:47

Édesanyám több mint 50 éve nem tartotta a kapcsolatot féltestvérével.
Nemrégiben a gyöngyösi önkormányzat levélben tudatta vele, hogy féltestvére meghalt és vagyontárgyait el lehet hozni valamilyen önkormányzati lakásból. Édesanyám semmilyen formában nem reagált a levélre.
Néhány nappal ezelőtt az édesanyám lakóhelye szerinti önkormányzat küldött újabb levelet édesanyámnak, amelyben kéri, hogy adja meg az elhunyt személyes adatait, halotti anyakönyvi kivonata másolatát, stb.
Édesanyám semmilyen adattal, információval nem rendelkezik az elhunytról.

Ráadásul őt az anyja még kisgyermek korában eldobta magától és édesanyám azóta két másik féltestvérével sem tart fenn semmilyen kapcsolatot. Érthető okokból édesanyám most sem szeretne semmilyen kapcsolatba kerülni semelyik még élő családtagjával vagy azok örököseivel.

Hogyan lehet ezt a helyzetet a legrövidebb és” legdiszkrétebb” úton kezelni? Mit tegyünk, hogy többet ne keresse a családunkat (engem és a testvéremet is beleértve) semmilyen önkormányzat vagy egyéb hatóság ezzel kapcsolatban?

Sajnos édesanyámat már a jelen helyzet is erősen felzaklatja. Édesanyám nem szeretne semmit tudni erről az ügyről, főleg nem egy esetleges hagyatéki eljárásról vagy bármilyen ügyintézésről. Még ebben a korai fázisban szeretné lezárni az ügyet végérvényesen.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
premier007

ObudaFan # 2013.01.22. 14:34

Néhány hónapot igénybe fog venni az eljárás. A közjegyzőtől bármikor kérhetsz felvilágosítást, ügyvédet is megkereshetsz, vagy akár ügyvédi képviselettel is mehetsz, és kérhetsz határidőt a nyilatkozatok előterjesztésére.