Hagyatéki eljárás menete, ideje


ObudaFan # 2017.07.05. 04:22

Ha senki sem fellebbez, akkor az utolsó kézbesítést követő 15 nap elteltével jogerős. Ha valaki fellebbez, akkor pedig a másodfokú végzés közlésével.

Comenius # 2017.07.04. 19:12

BOCS!! 2016.november!!!

1. 2016.11.21.-én elhunyt a nagynéném

Comenius # 2017.07.04. 18:32

Sziasztok!
Az a kérdésem, hogy mikor lesz JOGERŐS egy hagyatékátadó végzés?

A tényállás:

1. 2010.11.21.-én elhunyt a nagynéném
2.A hagytéki eljárásra a törvényes határidő UTOLSÜ napján kerölt sor ( 2017.04.26)
3. A hagyatéki tárgyaláson minden érintett ( véfrendeleti és törvényes ( örökös részt vett
4. A hagytéki eljárás során az illetékes közjegyző =helyettes/ a hagyatékot /Nem ideiglenesen!/ átadta az örökösöknek. " A végrendeleti örökösök és a törvényes örökösök érvényesnek fogadták el a végrendeletet, nem kívántak egyezséget kötni egymással és a hagyatékot a végrendelet szerint kérték átadni"
5.A közjegyő-helyettes a végrendeleti örökösöknek adta át a hagyatékot-SZÓBAN (közölve, hogy 15 napos fellebbezési határidő van) /Dátum: 2017.04.26..a hagyatéki tárgyalás napja!/ maj ÍRÁSBAN, VÉGZÉSBEN!/ amit azonban csak 2017. 06.hó azaz Június!) 16.-án adott postára!

Kérdésem: Mikor lett/lesz JOGERŐS, a 2017.április 26.-án megtartott hagytéki tárgyaláson hozott végzés?? / A hagyaték a törvény elrejénél fogva már az örökhagyó halálakor -2016.november- az örökösök tulajdonába került! Birtokba azonban csak a hagyaték átadása után léphetnek

6.

drbjozsef # 2017.07.04. 05:53

Lehet. Nem tiltja semmi. De miért lenne?
Arra gondolsz, hogy a hagyatéki eljárásban megkapja-e?

Judith123 # 2017.07.03. 22:03

Kedves Szakertok

Kerdesem az lenne hogy ingatlan tulajdoni resz oroklese eseten a volt elettars (aki tulajdonos 50%-ban) akkor is lehet haszonelvezo a tobbi orokos tulajdoni reszen ha az elhulyt es kozte az elettarsi viszony mar 10 eve megszunt?
Koszonettel:
Judith

drbjozsef # 2017.06.16. 10:08

Miért kellene bíróság, ha nincs vita?
A közjegyző elintézi, jelentsen bármit is a végrehajtás.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.16. 07:41

Mi az, hogy végrehajtani az öröklést?

Dorina0215 # 2017.06.16. 07:01

Kedves Fórumozók!

Amennyiben egy hagyatéki eljárás során, az összes örökös visszautasítja az örökségét, és a magyar állam örököl, akkor abban az esetben ki hajtja végre az öröklést? A bíróság, vagy a közjegyző is megállapíthatja?

ariaane87 # 2017.06.15. 22:38

Köszönöm drbjozsef! Eléggé kellemetlen stílusa van a hölgynek, csak ezért gondoltam, hátha van valami lehetőség a kinn tartására. :-(

drbjozsef # 2017.06.15. 18:23

ariaane,

Igen, nincs.

A hagyatéki tágyalás nyilvános, bent lehetnek a hozzátartozók is.
Viszont alapesetben nem szólhat bele csak úgy, csak a közjegyző engedélyével.

Nem mindegy, hogy ott kötözködik, vagy sem? Amit akar, így is, úgy is elduruzslja a férje fülébe, akár előtte, akár utána, úgyhogy legalább tudni fogod, hogy mi nem tetszik neki, ha már elkotyogja.

ariaane87 # 2017.06.15. 17:07

Sziasztok! A hagyatéki tárgyaláson az érintett örökösökön kívül azok hozzátartozói is részt vehetnek? Bátyám feleségétől eléggé tartok, hogy kötözködni fog. Van valami jogi lehetőség arra, hogy ne jöhessen be? Köszi.

ObudaFan # 2017.06.13. 13:15

Békacsalád

A hagyaték után jár a kötelesrész.
Kártérítés legfeljebb akkor, ha még fizetett tartásdíjat a halálakor.

Békacsalád # 2017.06.13. 10:11

Tisztelt Jogi Fórum!
Édesapám nem rég halt meg. Nem volt még hagyatéki tárgyalás. Én az első házasságából született gyerek vagyok, a második házasságából egy örökbefogadott gyerek van. A feleségével nem vagyunk jó kapcsolatban, így sajnos nem tudok semmit az örökségről. A családtagoktól jutott tudomásomra, hogy édesapámnak van végrendelete, amelyben a feleség örökli a házat. Volt egy biztosítása,amelynek én és az örökbefogadott gyerek vagyunk az örökösei. A feleség kérte mondjak le a javára, de nem tettem meg. Édesapám bányász volt. A boncolás után igazolták a szilikózist, mely igazolást a feleség tudomásom szerint benyújtott az illetékes szervhez, ahol azt a tájékoztatást kapta, hogy valamiféle egy összegű "kártérítést" kap. (nem tudom mi a pontos megnevezése)A kérdésem az lenne, hogy ezt kizárólag a feleség kapja vagy a 2 gyereknek ebben is van részesedése? A házat ahogy írtam a feleségre hagyta, így akkor ebben van még örökrészem vagy nincs? Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2017.06.13. 09:19

peeterke,

hát éppen erről beszélünk. Ha van egy újabb keltezésű végrendelet, akkor ami abban van az az érvényes (hatályos?), de amit ebben nem szabályoz (akár személy akinek, akár tárgy amit), az a régebbi szerint érvényes marad, ha ott szabályozta. Nyilván, amiről semelyik végrendeletben nem tesz említést, az a törvényes öröklés rendje szerint öröklődik. DE ez csak akkor van így, ha az új végrendeletben nincs semmilyen utalás a régire.

Ha az újabb végrendeletben benne van, hogy az előző végrendelet teljes egészében hatálytalanná (érvénytelenné?) válik, akkor bármi, amit a régebbiben szabályzott, de az újban nem, az is kiesik a végrendeleti örökségből, értelemszerűen.

peeterke # 2017.06.13. 08:50

Köszönöm a válaszokat!

Ha a két végrendelet ellentmond egymásnak, akkor olyan esetben mit tud tenni a közjegyző?

Pl. egyiknél X ember van megnevezve, mint örökös, a másiknál meg Y, és az örökség elosztása is különbözik?

Ilyen esetben mi történik?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.13. 07:40

De úgy van.
Csak arra kívántam rámutatni, hogy keveritek az érvényesség és a hatályosság fogalmát.

drbjozsef # 2017.06.13. 06:46

Nem úgy van, hogy ha az új nem érint dolgokat a régiből, akkor azok nem vesztik hatályukat? Tehát ha az újban csak a kredencről rendelkezem, akkor minden más marad a régi szerint, kivéve a kredencet?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.13. 06:28

Az érvényes végrendeletek közül az időben később keletkezett a hatályos.

drbjozsef # 2017.06.13. 05:01

Az lesz a releváns, amelyik az érvényes. A közjegyző megvizsgálja őket, és eldönti. Egyébként ez nem feltétlenül az újabb, mert eltérő rendelkezés alapján amit nem érint az új, az érvényes lehet a régiből is (már persze ha egyebekben mindkettő megfelel alakilag és tartalmilag is a törvényeknek).

A közjegyző meghatározza az öröklés sorrendjét a törvényes rend és a végrendelet alapján. Ha valakinek kifogása van ez ellen, akkor ad neki valahány napot (általában 15), hogy indítsa meg ezen belül a pert, és még 8 napot, hogy ezt nála igazolja. Addig vagy felfüggeszti az eljárást, vagy ideiglenes hatállyal adja át a hagyatékot az általa megállapított jogosultaknak.

Ha nem indul meg a per vagy nem lesz igazolva a +8 napon belül, akkor végleges hatállyal átadja a hagyatékot. Ha megindul a per, akkor tárgylás, és majd a bíróság eldönti kinek van igaza. Ez mondjuk pár évig is eltarthat.

peeterke # 2017.06.13. 02:22

Tisztelt Fórumozók!

Még két kérdésem lenne a hagyatéki eljárással kapcsolatban. :)

  1. Mi történik akkor, ha van egy régi végrendelet, ami a hagyatéki eljáráshoz le lett adva, majd előbukkan egy új végrendelet? Ilyenkor melyik a releváns?
  2. Ha van végrendelet, amiben néhány rokon (de nem az összes) és pl. a szomszéd van megjelölve (aki sokat segített egészségben és betegségben), mint örökös, ezt a végrendeletet a nem öröklő rokonok megtámadhatják.

Ilyenkor mi alapján dönt a közjegyző/bíró?
Olyan rokon is örökölhet, aki életében alig, vagy sosem látogatta a végrendelkezőt, és csak a hagyatéki eljáráson tartja a markát?
De akkor mi értelme van az egész végrendelkezésnek?

Köszönöm a válaszkat!

peeterke # 2017.06.13. 02:15

@ObudaFan: köszönöm a választ!

ObudaFan # 2017.06.09. 04:25

Általában megelégednek a közjegyzők azzal, ha az eredetit a tárgyaláson megkapják.

peeterke # 2017.06.09. 02:36

Tisztelt Fórumozók!

Hagytatéki eljárás előtt, amikor a leltárt, végrendeletet le kell adni, ebben az esetben az eredeti végrendeletet kell átadni, vagy elegendő egy másolat is, és az eredetit elég csak a hagyatéki eljáráson bemutatni/odaadni?

Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2017.05.04. 21:01

Akkor majd a lakcímnyilvántartásból a közjegyző beszerzi az adatokat és értesíti őket. Ezért sem túl valószínű, hogy az elbirtoklás működhet.

Tavaszi szellő # 2017.05.04. 19:38

Tisztelt Szakértő!
Nagynéném, aki most 78 éves évek óta gondolkozik, hogy bátyámra és rám hagyja a lakását és a LAKSZÖV-től 50 évre előre bérelt garázsát. Soha nem volt férjnél, nincsenek gyerekei. Nagymamámmal élt mindig is együtt nagymamám haláláig. Testvérei meghaltak (öccse részéről két unokahúga van, húga részéről a bátyám és én) Szüleink halála után engem nagynéném és nagymamám nevelt fel. Az öröklési jog szerint két unokanővéremmel és bátyámmal egyenlő részben örökölnénk. Viszont az unokanővéremék - bár egy városban lakunk - 23 illetve 21 éve rá se néztek, így őket nem gondolja örökösöknek. Emiatt volt ügyvédnél a végrendeletet megkérdezni, de azt mondta az ügyvéd neki, hogy a végrendelet megtámadható unokanővéreim által és a kora miatt pszichológustól kell igazolás előtte, hogy teljesen cselekvőképes állapotban írta a végrendeletét. Ennek költsége 80.000.-. Emiatt a végrendeletet elvetette. A bátyám kb. 15 éve lezüllött, 3 évet ült börtönben kislánya zaklatása vádjával. Nagynéném már 13. éve havonta elutalja a bátyámnak a nyugdíja felét Ő tartja el, mert nem dolgozik, 40 évesen térdműtétjére hivatkozva rokkant nyugdíjaztatta magát. "Köszönetképpen" - bár másik városban lakik- az utóbbi 11-13 évben karácsonykor és fontosabb ünnepeken sem nagyon látogatja meg. Telefonon tartják a kapcsolatot, amit szintén a nagynéném fizet. Sajnos csak én és a férjem látogatjuk a kis gyerekeinkkel. A bátyámmal teljesen megszűnt a kapcsolatunk. Addig is inkább én hívogattam telefonon. Most félek, hogy ha valahogy ketten vagy négyen örökölnénk, a lakás tulajdoni lapján együtt szerepelnénk és megtudná a lakcímemet. A múltja miatt féltem a családom nyugalmát és a két pici gyerekemet. Ráadásul a volt feleségével az utóbbi 15-18 évben folyamatosan megy a perpatvar ezért nagynéném írt egy ügyvéd által ellenjegyzett iratot, hogy a bátyám bármikor beköltözhet a lakásába. Ha meghal, biztos, hogy az unokanővéreim jelentkeznek a hagyatéki tárgyaláson, és attól is tartok, hogy ezzel az irattal jogosan beköltözik a bátyám a lakásba, aminek a rezsijét pedig nem fogja fizetni. Nem tudom mit tehetnék ebben az esetben is. Arra gondoltam, hogy megveszem a lakást és a felét fizetem ki (6.000.000-s reális érték helyett csak 3.000.000.-t írnánk az adás-vételi szerződésbe, amit átutal a bátyámnak, a másik felét pedig nekem szánta.) Így egyedüli tulajdonos lennék hivatalosan is. Az adás-vételi szerződésbe pedig beírnánk, hogy a lakást addig használhatja a nagynéném, ameddig otthonba nem megy vagy haláláig. (A haszonélvezeti jogtól tartok, mert ha szegény már nem fogja tudni ellátni magát és öregek otthonába kényszerül, akkor szeretném eladni vagy kiadni a lakást.) Ha mégsem szánná rá magát, hogy eladja a lakást nekem, akkor sajnos nem tudom hogy zajlik a hagyatéki tárgyalás. Nekem kell mind a négyönket bejelenteni? Nem tudom az unokanővéremék címét sem. Halála után sajnos csak én fogom az összes ügyet intézni és a lakása havi számláit (LAKSZÖV, távhő. stb.) egyedül fizetni, mert arra nem lesz jelentkező, csak amikor már megkapnák a részüket. Eszembe jutott még az elbirtoklás, de ha jól tudom abban az esetben 15 évig kell folyamatosan karban tartanom a lakást, mintha az enyém lenne és folyamatosan fizetni a fenntartás számláit. Nem tudom ilyen esetben kiadható - e legalább albérletbe? Milyen megoldást tudna még javasolni? Illetve érdekelne hogyan zajlik a hagyatéki tárgyalás és az örökösök lejelentése, ha nem tudom a címüket és évtizedek óta megszűnt a kapcsolatunk. Mi történik, ha jogilag örökölniük kellene, de mégcsak értesíteni sem tudom őket és a közjegyzőnek sem tudok elérhetőséget mondani?

Előre is köszönöm a segítségét.

Üdvözlettel