Hagyatéki eljárás menete, ideje


Vadsuhanc # 2017.04.23. 13:21

solegaby

Mit szeretnél örökölni ?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.23. 13:14

ell-e nekem hagyatéki eljárást kérvényezni
Ha van ingatlan a hagyatékban, akkor hivatalból tartanak hagyatéki tárgyalást, egyébként csak kérelemre.

Vadsuhanc # 2017.04.23. 13:11

elfmage999

Első hozzászólásod egy része tisztán feltételezésekre alapul. Ezt bizonyítani is kellene.

A másik részben, ha nem akarod az örökséget átvenni, hogyan szeretnéd érvényesíteni hitelező pozíciójából eredő követelését ? ( nem azért mert így kizárt, de értelmezhetetlen )

Aktívan csak akkor tudsz bármit befolyásolni, ha hitelezői igényed bejelented és a hagyatéki tárgyaláson is képviselteted magad.

Nekem kicsit értelmezhetetlen a kérdésed, pontosan mit szeretnél elérni. ( 200. ezer forinttal magasabb legyen a hagyaték ? )

solegaby # 2017.04.23. 11:02

Tisztelt Jogiforum!
Segítséget szeretnék kérni. Meghalt az apám és jó lenne tudni, hogy most kell-e nekem hagyatéki eljárást kérvényezni vagy hogy működik ez egyáltalán. Az apám házasságban élt, de én és a testvérem házasságon kívül születtünk. Házasságából közös gyermekük nem született (a feleségnek tudtommal egyáltalán nincs gyermeke). Most a felesége el akarja adni a házukat. Én erről nem sokat tudok, mert keveset tartottuk a kapcsolatot, de állítólag a ház a feleség nevén volt. Van-e lehetőségünk ebben az esetben örökölni?
Köszönöm a válaszokat.

elfmage999 # 2017.04.23. 08:30

lemaradt a kérdés: hogy mit tehetek a minél magasabb hagyatéki vagyon felvétele érdekében?

elfmage999 # 2017.04.23. 08:26

Tényállás:

Van egy hagyaték amiben több a hitelezői igény mint a hagyaték. Örökös lemondott a hagyatékról a magyar állam örököl.
Én vagyok az egyik hagyatéki hitelező.

Az elhunyt utolsó lakhelyén az élettárs másodjára beengedte a hagyaték felvételére az önkormányzat embereit, de a jegyzőkönyvből már most látható hogy számos ingóság eltitkolására törekednek.

Ellentmondásos infók vannak hogy az örökös szerint az élettárs miket rakott el, az élettárs szerint meg az örökös miket vitt el.

A nagyságrendi összeg amiről beszélünk olyan 200eFt lehet kb.

Másik kérdés, hogy az a örök hagyónak van követelése harmadik személlyel szemben akkor azt a magyar állam képviselője mikor köteles elfogadni a hagyatékba?
Úgy értem, hogy mivel kell tudni bizonyítani? Örökhagyó vállalkozó volt, tehát ha van kifizetetlen számlája az elég-e vagy elismerő nyilatkozat kell az adóstól?

Értelemszerűen nem akarom átvenni az örökséget, csak a hagyaték értékének meghatározásban szeretnék aktívan részt venni.

Vadsuhanc # 2017.04.23. 08:09

Zorán

Legegyszerűbb, ha a hagyatéki tárgyaláson jelzed a szándékod. Ott majd tájékoztatnak ennek mi a rendje.

KBS kérdése pedig igen jogos és célszerű. Az ajándékozottnak nyilatkoznia kell az ajándék elfogadásáról,ha nincs jelen a hagyatéki tárgyaláson ezt nem tudja megtenni.

Célszerű és jogos azért is mert nem mindegy,hogy a tárgyaláson jelen lévő fiadnak akarod átadni a hagyatékot vagy egy régi barátodnak. Az illeték fizetésre a válaszod nélkül nem lehet nyilatkozni.

Gondolom így érthetőbb miért kérdezték amit kérdeztek.

Szomorú örökös # 2017.04.22. 18:39

Zorán

Jött egy kérés feléd Kovács Béla Sándortól:

Konkrétan mondd meg, mit akarsz! Kinek akarod adni az örökrészedet? (Az se lenne rossz, ha elárulnád, miért.)

Nyilván azért, mert félinfók alapján nem akart neked félrevezető tanácsot adni.

Aztán erre jött a te reakciód:

Szerintem konkrét válaszhoz épp elég itt ennyi! Aki jártas az tud rá választ adni! Teljesen mindegy, hogy mi az okom!

Ezek után csodálkozol rajta, ha nem foglalkoznak a kérdéseddel?
Én egyáltalán nem csodálkoznék a helyedben rajta, rászolgáltál. :-O

Zorán # 2017.04.22. 17:59

Mi jött le???

Szomorú örökös # 2017.04.22. 17:36

Zorán

Szerintem itt egy alapvető dolog a probléma okozója! Megkértek rá udvariasan, hogy kicsit bővebben fejtsd ki a problémádat, erre az volt a válaszod, hogy szerinted - kihangsúlyozom, csakis SZERINTED - ennyi infónak elégnek kell lennie egy válaszhoz. Tehát te eldöntötted egyedül, hogy mennyi infót adsz meg, de választ vársz. Ha ennyire vagy együttműködő, akkor ne csodálkozz, hogy tojnak a fejedre.

A jogi fórumon igen, lehet kérdezni, de akkor azt úgy kérdezd, hogy lehessen is rá válaszolni! Ne te szabd meg, hogy mennyi infót adsz meg - de persze azt már szívesen megszabnád, hogy ez alapján a kevés infó alapján neked részletes választ adjanak - hanem ha egy jogász azt írja, hogy fejtsd ki kicsit bővebben, akkor tedd meg, vagy tesznek magasról rád. Ez ilyen egyszerű!

És én elmondom, hogy nem vagyok jogász, de ez még nekem is simán lejött. ;-)

Zorán # 2017.04.22. 16:14

Hát nem kértem én szívességet itt senkitől! Azt hittem, hogy ez itt egy fórum, lehet kérdezni és aki ért hozzá az válaszol! Tévedtem!

drbjozsef # 2017.04.22. 14:32

(bocs,ha félreérthető, természetesen a Te megjegyzéseddel rétek egyet)

drbjozsef # 2017.04.22. 14:06

Sebaj. Majd csak jön egy "jártas".

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.22. 11:50

Kicsit elgondolkoztam, hogy ki tesz itt szívességet kinek.

Zorán # 2017.04.22. 09:35

Ateista vagyok és a katolikus egyháznak amúgy is van elég!

Zoltanuss # 2017.04.22. 09:29

Zo.... !

az én örökségemet, ha igen akkor ezt kinek a javára tehetem meg
annak adod vagy engeded át, akit arra méltónak tartasz !
Az örökségi tárgyaláson bejelented , hogy nem tartasz rá átenged a római pápának és elmégy !

Zorán # 2017.04.22. 09:10

Szerintem konkrét válaszhoz épp elég itt ennyi! Aki jártas az tud rá választ adni! Teljesen mindegy, hogy mi az okom!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.22. 07:52

Ez így nem lesz jó. Konkrétan mondd meg, mit akarsz! Kinek akarod adni az örökrészedet? (Az se lenne rossz, ha elárulnád, miért.)

Zorán # 2017.04.21. 23:20

Tisztelt Jogiforum! Hagyatéki tárgyaláson lehet e átengedni az én örökségemet, ha igen akkor ezt kinek a javára tehetem meg és milyen formaba illetve kell e illetéket fizetnie annak aki a részemet kapja?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.20. 17:00

nehezebb összehozni mind az 5 tulajdonost
Adhatnak meghatalmazást egyiküknek, aki aztán így egyedül alkudhat, szerződést köthet - de a vételár közös lesz. Ha viszont egyikük lesz a kizárólagos tulajdonos, akkor övé az eladási ár is.

henszy # 2017.04.20. 15:08

Kedves drbjozsef!

Igen, tudom hogy problémàs lehet a dolog. Ez csak egy lehetőség amiben gondolkodnak.
Még egy kérdésem lenne. A gyerekek lemondhatnak az apuka javàra úgy is, hogy nem mindegyikünknek a vér szerinti apja? 4 gyereknek csak nevelő apja.

drbjozsef # 2017.04.20. 14:23

Azért elég vékony jég ez, hogy egyvalaki nevére kerül az ingatlan, a részletek ismerete nélkül sem tanácsolnék ilyet.

Ha el akarják adni, akkor nehezebb összehozni mind az 5 tulajdonost, de legalabb kozos akarattal adjak el, mindenki egyformán részesül, egyformán adózik.

Ha most lemond rola mindenki egy javara, akkor annak nem fog kelleni az egyetertese senkivel. Olyan aron, annak, és ugy adja el, akinek akarja.

Lehetnek problémák.

drbjozsef # 2017.04.20. 14:11

henszy,

alapesetben nem, csak akkor, ha az 5 gyerek közül egyiknek sincs élő leszármazottja, ahogy egy kérdéssel lejjebb láthatod is. Akinek van gyereke/unokája, ahelyett az örököl - persze, ő is visszautasíthatja, kivéve, ha kiskorú, mert abba a gyámhivatal beleszól, és nem fogja engedni.

henszy # 2017.04.20. 12:45

Tehát ha mind az 5 gyerek visszautasítja az örökséget, akkor az apuka lesz az egyedüli örökös?

ObudaFan # 2017.04.20. 12:34

Visszautasíthatja az öröklést, aki úgy gondolja.