Ha az állam örököl...


ObudaFan # 2013.03.13. 10:16

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.03.12. 14:21

Tavasz.

York napsütése?

ObudaFan # 2013.03.13. 10:16

A biztosítási intézkedés nem arra szolgál, hogy a követelések kielégítésének a sorrendjén bármit is változtasson. A zálogjoggal terhelt ingatlanból te a követelésed fejében szerintem semmit nem fogsz látni.

kalamajka13 # 2013.03.13. 09:49

Hú, ez nagyon bonyolult akkor. Volt férjem banki hiteleket (a közösön kívül) sok milliós értékben hagyott hátra, amelyek egy másik ingatlanra vannak ráterhelve (amelynek a fele volt az övé, és a másik fele tulajdonos volt a kezes...), így a közös ingatlanunkon lévő negyed is veszélybe lehet. Akkor a hagyatéki után azonnal biztosítási intézkedéssel végrehajtást kell rátetetnem a közös ingatlanunkra, jól gondolom? (a folyamatban lévő perünkkel összefüggésben...)

Iucundus # 2013.03.13. 09:42

Ez akkor is így van, ha én nem vagyok örökös? Nekem csak követelésem van, én nem örököltem semmit.

Akkor hitelező vagy, és ennek megfelelően sorba áll a követelésed.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.13. 09:11

Nem a terhelés itt a lényeg. Ez is része a hagyatéknak. A hagyaték pedig mindenekelőtt a hagyatéki tartozások kielégítésére szolgál. Egységesen és meghatározott rangsor szerint.

kalamajka13 # 2013.03.13. 08:59

Illetve az lehetséges-e, hogy bármilyen követelést erre a házrészre terheljenek? (Úgy értem, bárki másnak, vagy Banknak a követelését.)

kalamajka13 # 2013.03.13. 08:57

Ez akkor is így van, ha én nem vagyok örökös? Nekem csak követelésem van, én nem örököltem semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.13. 08:28

Akkor ebből következhet az, hogy enyém lesz - a tartozások fejében - az 1/4 rész tulajdon?
Nem, ebből nem következik szükségszerűen, sőt biztosan nem. Ugyanis, ha semmi más hagyatéki teher nincs is, de hagyatéki eljárás és a temetés költségei mindenképpen. Ezek pedig megelőzik a te követelésedet.

lewho # 2013.03.13. 08:01

Confusio

A későbbi örökhagyó ingatlanán a későbbi örökös javára első ranghelyen jelzálog áll fenn, a biztosított követelés lejárt, esedékes. Ezen felül további ranghelyeken több vh jog, jelzálog van bejegyezve. Ezen utóbbiak összege jóval meghaladja az ingatlan értékét.

Az örökhagyó halála után az örökös lesz a terhelt ingatlan tulajdonosa. Az ingatlant árverésen eladják. A többi hitelező a Ptk. 322. §-ra hivatkozva kéri, hogy a felosztási tervből hagyják ki az örököst, hiszen a kötelem megszűnt, nem lehet követelése.

Valahogy méltánytalannak érzem, ha nem nyerne kielégítést az örökös,(hiszen, ha az öh halála előtt történik az árverés, minden gond nélkül megkapja a pénzét) de nem tudom alaposan megindokolni. Kérem, segítsetek, köszönöm.

kalamajka13 # 2013.03.13. 06:36

Értem. Akkor ebből következhet az, hogy enyém lesz - a tartozások fejében - az 1/4 rész tulajdon? Nekem ez lenne a legjobb megoldás. Az államot ki, vagy milyen szervezet képviseli ilyenkor? A perben, vagy bármilyen eljárásban? Földhivatalnál például.

ObudaFan # 2013.03.13. 06:10

Az örökös akkor is csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért, ha az állam az örökös. Így az állam összesen csak a saját örökrésze erejéig fog felelni a tartozás volt férjedre eső részéért is meg a feléd fennálló tartozásért is.

kalamajka13 # 2013.03.12. 15:06

Persze nem "hitel terheltsége", hanem az ingatlan terheltsége... a szokásos elidegenítési és terhelési tilalommal a hitelösszeg és járulékai erejéig...

kalamajka13 # 2013.03.12. 15:04

Még nem volt hagyatéki tárgyalás, csak tájékoztattak az örökösök, hogy ezt fogják lépni. De hagyatéki hitelezőként már jeleztük az ügyintézőnél az igényünket, a folyamatban lévő per és a banki hitel vonatkozásában. A hitel terheltsége nehezen állapítható meg pontosan, a mostani piaci viszonyok mellett, de az azért valószinű, hogy valamennyivel (1 millió körül) kisebb a 1/4 tulajdon értéke, mint az én követelésem (per és a hitel tőketartozás rájuk eső része). Ami engem zavar, az az, hogy milyen iszonyatos bürokrácia lenne így élnünk a gyerekeimmel egy olyan ingatlanban, ahol az Állam is tulajdonos. Minden az ingatlannal kapcsolatos dolog (felújítás, javítás, kertgondozás, stb.) csomó adminisztráció, idő, idegeskedés...:-((

Iucundus # 2013.03.12. 14:43

A ki-kinek fizet állapothoz való eljutás innen nézve elég messze van...

Amit tudunk, az egy örökség tárgyát képező agyonterhelt ingatlan.

Kicsit bővebben kellene felvázolni a problémát, mint pl. van-e hagyatéki határozat, mi a tartalma, mekkora a terhelés, az ingatlan-nyilvántartásba milyen terhek szerepelnek, stb.?


Ddr

kalamajka13 # 2013.03.12. 14:26

Ez eddig világos. Nyílván az élethelyzet az érdekes, mi a gyakorlat? Az állam fizeti a fele hitelt? Az állam kifizeti nekem, amit a perben megitélnek? Az állam hozzájárul az állagmegóváshoz? Átvállalhatom-e a hitelt, vagy/és lemondhatok-e a perről az ingatlanrészért cserébe?

Szerintem a flegma válaszok nem illenek ide a fórumra, itt olyanok tesznek fel kérdéseket, akik valami miatt - jogi szempontból legalábbis - kérdéses helyzetben vannak. Esetleg segítséget várnak? Még az is lehet. Nem kötelező válaszolni.

Én még egyetlen betegemnek sem válaszoltam flegmán, és nem írtam fel úgy gyógyszert, hogy közben gúnyolódtam a baján...

Bocs az offért...

wers # 2013.03.12. 14:16

mi lesz az örökséggel?
talán az örökös megörökli

kalamajka13 # 2013.03.12. 13:31

Ez igazán szép, kimerítő válasz... :-))))
Bár engem jobban érdekelne, mi lesz az örökséggel?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.12. 13:21

Tavasz.

kalamajka13 # 2013.03.12. 13:01

Kedves Fórumozók!
Volt férjem elhunyt,örökösei lemondanak az örökségről (tekintettel a hatalmas adósságra).
Ami engem érint: volt férjem 1/4 tulajdonrésze a közös ingatlanunkból (már 5 éve elváltunk, nem is élt ott), fennálló hitel és jelzálog az ingatlanon, peres követelésem volt férjemmel szemben, amely folyamatban volt. (A hitel fele és a peres követelésem egyébként több mint a 1/4 tulajdonrész értéke.) Más örökös nem lesz, tehát az állam örököl. ILyenkor mi van? KÖszönöm a válaszokat.