Köteles rész


drbjozsef # 2019.03.30. 08:15

Igen. Hányan, és hogyan (mert pl. a házastárs nem mindenből örököl).

drbjozsef # 2019.03.29. 19:39

Nem "a" végrendelet.

Nem a végrendeletek úgy általában. Az nem zavar meg semmit, kalkulálni kell vele.

A konkrét esetben a rosszul szövegezett, és nem elég egzakt, ezért értelemzési problémás végrendelet az, ami "bezavar" - magyarul vitára ad okot jó eséllyel.

De az más történet.

drbjozsef # 2019.03.29. 18:03

Semmi nem borít meg semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.29. 13:18

A köteles rész alapja a nettó hagyaték. (De ezt szerintem csak ezen az egy oldalon legalább háromszor olvashatod.)

Marcsi35 # 2019.03.29. 13:15

Amennyiben csak ingatlanvagyon maradt úgy az ingatlan értékének a özvegyi hszonélvezettel terhelt részéből kell kiszámítani az 1/3-ad részt vagy ilyenkor az ingatlan haszonélvezettel nem terhelt értékét kell alapul venni? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.29. 06:42

(Volt ott némi ajándék a hagyaték megnyíltát megelőző tíz éven belül.)

oligaliga # 2019.03.29. 06:31

Béci 77

Az én esetem is hasonló..de nálunk vegrendelet nincsen. Sima öröklés volt.

Ha nincs végrendelet, nincs köteles rész. Törvényes öröklés van.

drbjozsef # 2019.03.29. 06:16

KBS,
nem érzed úgy, hogy ez szinte már trollkodás...?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.28. 15:57

Eléggé elfuserált a végrendelet szövegezése - ha valóban úgy szól, ahogy írod -, fog is problémákat okozni, különösen az özvegynek még esetleg járó köteles része értékének a kiszámítása lesz bonyolult és vitás. (Nem is beszélve arról, hogy a pénzösszegen haszonélvezet alapítással jól alátett azt állagörökösöknek.
Még az is lehet, hogy szigorúbb közjegyző (bíró) az egészet érvénytelennek találja az ellentmondó illetve értelmezhetetlen feltételek miatt.

drbjozsef # 2019.03.28. 13:17

A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott adományok juttatáskori tiszta értéke. Kötelesrész címén a leszármazót és a szülőt annak harmada illeti, ami neki – a kötelesrész alapja szerint számítva – mint törvényes örökösnek jutna.

Sandresz # 2019.03.28. 11:58

Kedves Béci,

laikusként én is így gondolom, csak azért van bennem némi kétség, mert ugye a törvényes öröklést is felülírja a végrendelet, ezért elvileg lehet, hogy ezt is, azért kérdeztem, mert itt kifejezetten rögzíti a végrendelet, hogy a 3 gyereke között kerüljön felosztásra.

Sandresz # 2019.03.28. 09:50

Kedves Szakértők!

“Technikai jellegű” kérdésem lenne. Adott egy végrendelet, 3 gyerek (nem édes testvérek, de ver szerinti mind) és egy feleség. A végrendelet szerint minden vagyont a gyerekek között kíván felosztani az örökhagyó úgy hogy X nevű gyermeket csak a kotelesresz illesse, feleséget pedig haszonelvezet (mikor végrendelkezett még volt ingatlana). Csak bankszámla maradt hatra az elhunyt után, nem kevés pénzzel. A kérdésem az, hogy ebben az esetben a kotelesresz alapjának kiszamitasahoz 4gyel vagy 3al kell osztani az összeget? Mert ugye azt írja, hogy 3 gyereke között kerüljön felosztásra, de valahol HA jól emlekszem azt olvastam, hogy a kotelesreszt úgy kell kiszámolni, mintha nem lenne végrendelet, tehát eszerint 4gyel kene osztani, de ezt felülírja-e a végrendeletben foglaltak, hogy 3 gyermeke között kerüljön felosztasra? És mi van a feleséggel, ő nem örököl semmit? Köszönöm és szép napot!

drbjozsef # 2019.03.28. 09:35

Én nem igazán értem a kérdést.

Ha az a kérdés, akkor ugyanúgy örököl - minden más feltétel azonossága esetén - az is, akinek XY kromoszómája van, mint akinek XX.

wers # 2019.03.28. 08:33

igen azt tudom, mikor törli valaki a nickjét megkérdezi, hogy hozzászólással együtt vagy azok maradjanak-e. (magánvéleményem szerint nem engedném ezt, ha már egyszer beírta és válaszoltak rá, ne lehessen azokat törölni. Minek is?)

drbjozsef # 2019.03.28. 08:22

wers,

(azt nem, csak a beállításoknál mindent, de a kérdezővel az történt, az aktuális nickjével együtt tűnt el minden.)

wers # 2019.03.28. 08:01

OFF
törlöd ki a hozzászólásaidat
drbjozsef, te rájöttél, hogy hogyan lehet egy-egy hozzászólást kitörölni?
ON

Santel # 2019.03.28. 07:50

Kedves József én nem töröltem ki semmit

Az ugyved úr megválaszolta hogyan osszak.

Eddig 9 el osztottam de.nem jól mert. 2014 marciustol az özvegy is egy gyermek részt orokolne..szóval 12 vel kell.

Megválaszolta az ügyvéd úr.

És csak az számít hányan örököltek volna.
Egyébként nagyon rajongója vagyok neki s neked is.
Nagyon rendes emberek vagytok hogy szabadidotokben ezzel.foglalkoztok.

drbjozsef # 2019.03.28. 06:14

Mi a fenének törlöd ki a hozzászólásaidat, ha utána újra meg újra megkérdezed?

Santel # 2019.03.27. 22:26

Kedves Ügyvéd Úr!

Azt még érdekességképpen megkérdezhetem, hogy mivel özvegyről van szó ez egy édesanya ( tehát feleség) és ugye mint esetem édesapa (tehát férj) esetében is ugyanugy müködik 100% -ig?

Gondolom igen mivel nincs különbség a 2 nem között és mindkettő özvegy.

Köszönöm

Santel # 2019.03.27. 21:52

Nagyon szépen köszönöm!!

Ugy értettem követel, csak elírtam.

Ez szuper hír.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.27. 21:46

Nem mondhatott le, legfeljebb ő is visszautasíthatta a hagyatékot. De mindegy is, mert a köteles rész értékének kiszámításánál teljesen közömbös, hogy ténylegesen hányan, kik örököltek, csak az számít, törvényesen hányan örököltek volna. De a konkrét esetben érintett értékek miatt ez is mindegy, mert a jogosultak akkor is a köteles részt elérő örökrészt kaptak, ha kilenccel osztod a köteles rész alapját.

Mi az, hogy "követelne"? Elsőre azt írtad, követel.

Santel # 2019.03.27. 21:15

Kedves Jogszakértők!

Én már teljesen meg vagyok zavarodva a saját ügyemmel kapcsolatban. Igy hozzátok fordulnék.

Egy hagyatéki tárgyaláson 4 en örököltünk. Az öröklés tárgya egy termőföld volt, más semmi! Ezt a termőföldet én külön visszautasítottam, apum az örökös után mindenről lemondott..tehát nem csak külön mta vissza a termőföldet hanem mindenről ( igaz hogy csak a föl volt a tárgya, de ez arra is vonatkozik ha a jövöben lenne örökség)

Ezáltal a 2 féltestvérem ( az elhunyt részéről) vitte el a termőföldet tehát az örökséget kizárolag.

Szóval én kaptam ajándékot az elhunyttól kizárólag. A kérdés az lenne, hogy köteles rész számításánál 9-el kell osszak vagy 12-vel. Mert apum is örökölt volna mint özvegy
  • A kérdés arra irányul, hogy mivel apum mindenről lemondott nem csak külön a termőföldről ezáltal is érvényes e 12-vel való osztás az egy főre jutó köteles rész számítása alapján.
Tehát hogy kihat e apum lemondása a számolásra vagy 12-vel kell ettől függetlenül, mert ott a "4-en örököltük volna".

Nyilván a 2 ismeretlen fél testvér követelne.

Előre is köszi

drbjozsef # 2019.03.27. 11:38

Semennyit sem olvastál vissza?
(igaz, a kérdezősködő eltűnt a hozzászólásaival együtt, így nehezen érthető a polémia, de van benne sok használható talán így is)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.27. 09:43

Nem.

drbjozsef # 2019.03.25. 13:27

asap,

számolj azzal, ami neked kedvezőbb, hivatkozz a főszabályra, támaszd alá indokokkal az érvelésedet ha tudod, aztán a bíró majd úgyis mérlegel. Kezdésnek a nem irreális, de neked legkedvezőbből érdemes kiindulni.

Colle,

majd írok, most nem volt időm.