Köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.14. 18:36

Az ígyjárás esete forog fenn...

espeon # 2019.03.14. 18:11

Még eszembe jutott valami. Lentebb olvastam drbjozseftől:

"Azt a polgármesteri hivatal illetékes ügyintézője állítja össze. A közhiteles nyilvántartásokat megnézi (tehát ha ingatlan, vagy autó van az elhunyt nevén, az felthetőleg belekerül), de minden mást az öröklésben érdekeltek jelentek be. Elég gyakori, hogy az elhunyttal együtt élők elfelejtenek ezt-azt bejelenteni, ingóságok könnyedén eltűnnek, mintha soha nem is lettek volna..."

Tehát az ingatlanokat és autót látják, de mi a helyzet a bankszámlával és a különféle pénzintézeteknél elhelyezett befektetésekkel? Azokat is körbekérdezik vagy valami adatbázisban látják vagy csak a hozzátartozók bejelentése által szerez róla tudomást az illetékes ügyintéző?

Mi van akkor, ha az örökhagyónak olyan pénzintézeteknél is van befektetése, amiről egy családtagja sem tud? Akkor az ottmarad örökre?

Mi van akkor, ha az örökhagyónak külföldön van vagyona , akár ingatlan, akár külföldi bankban pénze és nem tudnak róla a családtagok?

Válaszukat előre is köszönöm.

espeon # 2019.03.14. 17:47

Üdv,
érdeklódni szeretnék, hogy mi történik akkor, ha a szülőm elhalálozik, ketten vagyunk testvérek és a testvéremet közjegyző által hitelesített végrendeletben köteles részre tette ? Akkor én öröklök és nekem kell kifizetni a köteles részt neki, ami egyhatod része az egész örökségnek (felének egyharmada), ha jól tudom? Azt olvastam a törvényben, hogy elsődlegesen pénzt kell adni. Mennyi időn belül? Mi történik akkor, ha nincs annyi rendelkezésre álló pénz? Mondhatom-e azt, hogy kap ingatlant? Több ingatlan lesz az örökségben. Vagy kaphat-e ingatlanrészt? A köteles részre tett személy tulajdonostárs az örökhagyóval. tehát ha az összegek egyeznek, mondhatom-e, hogy megkapja pénz helyett az örökhagyó részét és így teljesen övé lesz az az ingatlan? Vagy mondhatja-e, hogy az neki nem kell, inkább pénzt adjak, amit nyilván rövid időn belül nem lehet előkeríteni, csak ingatlaneladással? Vagy akkor bírósághoz fordulhat?

Köszönöm.

drbjozsef # 2019.03.04. 10:45

De, kitagadásra kell indok.

Ez nem kitagadás.

Cabron_ # 2019.03.04. 10:27

Miért kéne?

Az ember életében azt csinál a vagyonával, amit akar!
Az örökség nem alanyi jogon járó valami. Az örökhagyó halála után vagy van, vagy nincs.
Édesanyád valamiért úgy döntött, hogy a testvérednek adja a telket. Neked ehhez az égvilágon semmi közöd.
Max. megkérded anyukádat, hogy miért döntött így, aztán vagy válaszol, vagy nem.

tina2020 # 2019.03.04. 10:19

Amikor ajándékozás történik nem kell értesíteni a többi testvért hogy nem kap semmit , tehát kitagadták? Nem kell indok a kitagadásra?

drbjozsef # 2019.03.04. 08:16

tina2020,

Ha édesanyád 2024 előtt meghal, akkor jogosult lehetsz köteles részre (ha más hagyaték nem nagyon van, akkor kb. a telek értékének 1/6-ára).

Ha tovább él, akkor már semmire sem leszel jogosult.

wers # 2019.03.04. 08:11

Saját tulajdonával mindenki szabadon rendelkezhet.

tina2020 # 2019.03.04. 08:07

Jó napot. Az lenne a kérdésem hogy anyukám 2014 - ben elajándékozta tulajdonában lévő telket a testvéremnek amiről én véletlenül jöttem rá. Engem mondhatjuk kitagadott. A testvérem eladta 2018 nyarán. Az lenne a kérdésem hogy én abból így engem abból nem illet meg semmi? köszönöm

Vivien798 # 2019.03.03. 07:13

T.Szakértők!

Ingatlanát az örökhagyó eladta (halál előtt fél évvel) igen alacsony áron a házastársának haszonélvezettel terhelten. Még megy az egyezkedés, de ha ő a fennmaradó részt hajlandó elismerni, hogy az ajándék volt és hajlandó bele számítani egy bizonyos osszeget emiatt a kötelesresz alapjába akkor annak számítsa, hogy történik? A haszonelvezet értéket le kell-e vonni az alap kiszamításakor vagy ilyenkor ez nem szamit? Tehát ha pl 20 milliót ismer el pluszban akkor az lesz az alap vagy a ahszonelvezettel csökkentett értek ami 16 millió? Köszönöm!

ObudaFan # 2019.02.12. 10:24

Köteles rész igénynél a keresetlevélhez milyen iratot kell csatolnom?Ajándékozási szerződés,tulajdoni lap?

Azt mindenképpen.

Másik kérdésem kérhetek késedelmi kamatot?

Igen.

Ha igen azt hol kell feltüntetnem?

A petitumban.

Fecó1974 # 2019.02.12. 09:05

Kedves Fórumozók!
Köteles rész igénynél a keresetlevélhez milyen iratot kell csatolnom?Ajándékozási szerződés,tulajdoni lap?
Másik kérdésem kérhetek késedelmi kamatot?Ha igen azt hol kell feltüntetnem?Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2019.01.18. 13:48

A kötelesrész vonatkozásában a közjegyző csak a felek egyezsége esetén tud végrehajtható okiratot produkálni, minden más esetben pert kell indítani.

drbjozsef # 2019.01.18. 11:34

Szimi,

Az más.
Akkor a köteles rész kiadása iránt pert kell indítani.
Ott kell bizonyítani a jogosultságot, és akkor ott a kirendelt szakértő állapítja majd meg az ingatlan értékét.

Szimi42 # 2019.01.18. 11:04

Nagyon köszönöm a kimerítő választ! Viszont mi van abban az esetben ha az önkormányzatnál a hagyatéki ügyintéző nulla vagyont pecsétel le, és nem lesz hagyatéki tárgyalás? (Ugyanis az ingatlan nem képezi a hagyaték részét, mivel 10 éven belül ajándékozással került át a tulajdon jog. Ez esetben hogy tudja érvényesíteni az igényét a másik fél?
Hiszen ha lepecsételték a "nulla" vagyont, akkor is kérhet póthagyatéki tárgyalást, a köteles része miatt?

Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

drbjozsef # 2019.01.18. 10:58

Egyébként, ha a hagyatéki ügyintézőnek időben jelzed, és kéred, hogy menjenek ki, és nézzék meg, akkor azt is meg szokták tenni. Legalább kívülről megnézés is jelentősen befolyásolhatja az érték meghatározását.

drbjozsef # 2019.01.18. 10:56

Szimi,

Az ingatlant a hagyatéki tárgyalás ELŐTT felértékeli a hagyatéki leltárt összeállító illetékes ügyintéző az önkormányzatnál.
Jellemzően a NAV adásvételi adatbázisát használják, a környékre jellemző aktuális négyzetméter árak alapján. (Tehát a valós piaci értéktől jelentősen is eltérhet, ha romos lelakott vagy éppenhogy frissen exkluzívan felújított).
Ezt az értéket vitatni is lehet, ha érdekében áll valamenyik félnek.

A kifizetést nem tudom, de szerintem az ítéletekhez hasonló 15, esetleg 30 nap lehet. Ez a kötelezett dolga, előteremteni azt, ami a másik félnek jár.

Szimi42 # 2019.01.18. 10:16

Szeretném megkérdezni, hogy a hagyatéki tárgyalás után, (ha igényli a köteles részt a másik fél) akkor a köteles rész kifizetésére mennyi időt szoktak adni a gyakorlatban, és hogyan állapítják meg az ingatlan értékét?
Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2019.01.18. 09:00

Tehát.

Egy ingatlan 1/3-1/3-1/3 arányban nagymama, és két fia a tulajdonos.
Nagymama 3+éve (de 10 évenbelül?) unokájának ajándékozza a részét, 3 éve meghalt.

Ha édesapád testvérének az édesanyja halála után örökölt vagyona nem éri el a köteles részt (ha annak alapjába az ajándékozást is beleszámítjuk), akkor a különbözet igen, jár neki.

Frankie2 # 2019.01.18. 08:37

Koteles resszel kapcsolatban lenne par kerdesem.

Nagymama a testveremnek ajandekozta a ra eso reszet 1/3 az ingatlannak amiben lakott, apam ugy szinten a testveremnek ajandekozta az o reszet ami szinten 1/3. Edesapam testvere akinek most 1/3 resze van most koveteli a koteles reszet. Hagyateki targyalas megvolt 3 eve. Jar neki vagy nem a nagymama altal ajandekozott resz utan a koteles resz?

Koszonettel,

drbjozsef # 2019.01.12. 21:15

banner,

Igen. A négy testvér 1 milliót örökölne fejenként ha nem lenne végrendelet, ennek harmada a köteles rész, és azt öröklitek közösen Ti testvérek édesapád helyén.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.12. 20:55

A köteles rész annyira nem örökség, hogy a Ptk. 7:94. § (1) a hagyatéki tartozások között listázza.

drbjozsef # 2019.01.12. 15:09

(A köteles rész jogosultja nem örökös, nem felel a hagyatéki terhekért. Csak kivételesen.)

Vagyis főszabályként a köteles részt kapó nem kell fizessen részt a hagyatéki eljárás költségébe, azt csak a tényleges örökösknek kell?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.12. 14:04

(A köteles rész jogosultja nem örökös, nem felel a hagyatéki terhekért. Csak kivételesen.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.12. 14:02

(A nem lajstromozott ingóságokat főszabályként nem is kell leltározni. A kérdezi amúgy is az értékelésre gondolt.)