Köteles rész


Gyulacika # 2018.11.22. 07:34

Köszönöm szépen a gyors választ.

Még annyit tennék hozzá, hogy nincs gyereke a nagynénémnek.
Valamint annyit közölt a vég rendeletben, hogy köteles részre hozzá tartozóm nincs.
Ez mit takarhat?


Üdvözlet.

Érdekl?dni szeretnék, hogy tud valaki segíteni egy hagyatékkal kapcsolatos kérdésben?
Választ el?re is köszönöm.

oligaliga # 2018.11.22. 06:37

Gyulacika

Öröklésben érdekelt félként nem ártana elmenni a hagyatéki tárgyalásra, hogy nyilatkozni tudj a végrendeletről, elfogadod-e érvényesnek vagy sem.

drbjozsef # 2018.11.22. 06:36

Gyulacika,

Hogy érdemes-e, honnan tudhatnánk?
Ha idéztek, talán van oka, de akkor sincs semmi, ha nem mész el, távollétedben is megtartják, és ha örökölsz valamit, akkor azt így is megkapod. Jobb ott lenni, de nem szükséges feltétlenül.

Telefonon is érdeklődhetsz a közjegyzőnél, segítőkészek szoktak lenni. Nyilván nem adhatnak ki bármilyen infót telefonban, de azt, hogy a végrendelet alapján örökölsz-e bármit, legalább egy igen/nem-et megtudhatsz.

Egyébként meg KBS válaszolt a köteles részre : az neked, unokaöcsnek nem jár, akkor sem, ha az egyedüli törvényes örökös lettél volna végrendelet hiányában.

Gyulacika # 2018.11.22. 05:58

Üdvözlöm.

Ma mennék a hagyatéki tárgyalásra. Nem kis távólság lenne.

Érdemes elmenni?

Az idézésen az alapítvány van idézve mint örökös. Minket is mint örökösként idéztek meg.
Ezért is nem világos nekem ez a dolog.
Szívesen átküldeném Önnek a közlyegyzőtől kapott végrendelet tartalmát csak itt nincs rá lehetőség.

Válaszát köszönöm. K.GY.


Üdvözlet.

Érdekl?dni szeretnék, hogy tud valaki segíteni egy hagyatékkal kapcsolatos kérdésben?
Választ el?re is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.21. 20:49

Neked? A nagynénéd hagyatéka után? Nem.

Gyulacika # 2018.11.21. 19:41

Üdvözlet.
Segítséget kérnék egy olyan dologban, hogy a nagy néném az örökségét egy menhelynek adta.
Kérdésem az volna, hogy ebben az esetben jár-e a köteles rész?
A téma sürgős lenne, ezért örülnék a gyors válasznak ha van rá mód.
Köszönettel K.GY.


Üdvözlet.

Érdekl?dni szeretnék, hogy tud valaki segíteni egy hagyatékkal kapcsolatos kérdésben?
Választ el?re is köszönöm.

drbjozsef # 2018.11.21. 05:16

Gregorberni,

Teljesen más tészta, lezárt ügy, nincs köze hozzá.
A köteles részi igényük a földdel amúgy is kielégítésre került (nem jár kötelesrész, ha a ténylegesen megörökölt vagyon eléri a kötelesrész értékét).

De persze ez nem "anya általi rész". Ráadásul a féltestvéreid gondolom örökölnek a nagyapád után, ugyanúgy, ahogy Te, tehát nem jön szóba kötelesrész. Ha nem örökölnének (pl. végrendelet miatt), akkor a kötelesrészi igény is természetesen csak erre a hagyatékra vonatkozik, nincs semmi kapcsolat édesanyád már másfél éve lezárt hagyatékával.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.20. 21:32

Biztos lesz, aki érti...

ObudaFan # 2018.11.11. 08:58

Ezt jogvita esetén a bíróság mérlegeli. A főszabály a pénzbeni kifizetés, de ha ez méltánytalan az örökösre nézve, akkor az marad, hogy tulajdonrészt kap a kötelesrészre jogosult.

Ez persze nem szerencsés, és a bíróság is csak végső esetben alkalmazza, mert a közös tulajdon általában nem kívánatos és macerás megszüntetni. (Erről meg itt: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban )

Beus181 # 2018.11.10. 10:27

Köszönöm. Ez azt jelenti mondjuk hogy bejegyeztethet a köteles részre jogosult tulajdonjogot a pénz kifizetése helyett? És ha ezt nem akarja? Behajtható pénzben valahogy az örökösökön?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.10. 06:16

Akkor természetben kell kiadni.

Beus181 # 2018.11.10. 06:08

Kedves Szakértők!

Mi a helyzet ha a köteles részt valaki nem tudja pénzben kifizetni? (Egy viszonylag nehezen eladható ingatlan után jár, nyilván az eladásból ki tudnák fizetni de addig nem). Mit tehet ilyenkor a köteles részre jogosult?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.15. 18:58

A forgalmi érték.

gajdoki # 2018.10.15. 16:37

Tisztelt Szakértők!
Az lenne a kérdés,hogy ha végrendelet miatt csak köteles részre jogosult vki. és az öröklés tárgya egy lakóingatlan fele (másik fél még élő házastársé), melyen másik gyermeknek haszonélvezeti joga van, mi az köteles rész számítás alapja: lakott érték vagy piaci érték?

Köszönettel, gajdoki

ObudaFan # 2018.10.15. 12:09

Ptk. 7:80. § [A kötelesrész alapja]
(1) A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott ingyenes adományok juttatáskori tiszta értéke, ideértve az örökhagyó által bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyon értékét is (a továbbiakban: ingyenes adomány).
(2) Aki számára az ingyenes adománynak a juttatáskori értéken való számításba vétele súlyosan méltánytalan, a bíróságtól kérheti a körülmények figyelembevételével vett más érték megállapítását.

A jelenlegi ingatlanpiaci változások mellett a (2) bekezdés alkalmazását egyáltalán nem zárnám ki.

A jelenlegi szabály ez lenne:
Ptk. 7:82. § [A kötelesrész mértéke]
(1) Kötelesrész címén a kötelesrészre jogosultat annak harmada illeti meg, ami neki - a kötelesrész alapja szerint számítva - mint törvényes örökösnek jutna.

Csakhogy itt egy 2011-es, azaz a régi Ptk. hatálya alatt történt ajándékozásról van szó. Átmeneti szabály annyi van, hogy ha a végrendelet a régi Ptk. hatálya alatt született, akkor a kötelesrészt a régi Ptk. szerint, vagyis 1/2-ben, és nem 1/3-ban kell meghatározni. Ajándékozásra semmilyen szabály nincs a törvényben, de szerintem analógiával ugyanezt kell alkalmazni.

drbjozsef # 2018.10.15. 07:36

Nem mostani érték, hanem az ajándékozás pillanatában lévő értéket kell alapul venni.
Már miért azt kellene? Hát nem most örökölné?

Lejön belőle nagymamám özvegyi haszonélvezeti jogának értéke ami 20%, 79évesen hunyt el.
Már miért jönne le belőle? Hát nem meghalt a nagymamád, nem a haszonélvezet nélkül örökölné?

Amennyit örökölt volna unoka testvérem, annak az 1/3 értékét kell fizetnem köteles részként.
Ez inkább a főszabály, de azért ezt még módosíthatja ez-az.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.15. 06:52

1:2 Nem túl jó arány. Sőt, még az az egy is inkább csak egy fél.

Akos0907 # 2018.10.14. 17:19

Tisztelt fórumozók.
Adott egy ingatlan ahol 3/4részben én vagyok tulaj, 1/4részben az unoka testvérem.
1/4rész után köteles részt kell fizetnem, ugyanis 2011ben ajándékként kaptam nagymamámtól, aki sajnálatos módon most elhunyt.
A kérdésem az lenne, hogy ezeket az állításokat jól tudom e:
Nem mostani érték, hanem az ajándékozás pillanatában lévő értéket kell alapul venni.
Lejön belőle nagymamám özvegyi haszonélvezeti jogának értéke ami 20%, 79évesen hunyt el.
Amennyit örökölt volna unoka testvérem, annak az 1/3 értékét kell fizetnem köteles részként.

Annyi segítséget kérnék még, hogy ezeket hol találom meg a PTK-ban?
Nagyon köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2018.10.14. 08:41

Ezt én most nem teljesen értem.

15 éve megörökölted a féltestvéreddel édesapád ingatlanát felesben. Ha igen, akkor ha jól értem, ennek a fél ingatlan értékét szeretnéd pénzben?

Az most is a Tied. Bármikor eladhatod, a féltestvéred elővásárlási joga mellett. Nem kell kérned senkitől semmit.

Viszont most egy osztatlan közös tulajdonod van a féltestvéreddel. Harmadik személy legfeljebb áron alul, a tényleges érték felét-harmadát fogja adni érte, mert akkor neki kell közösködnie a féltestvéreddel.

Megpróbálhatod eladni a féltestvérednek egy reális árért, ha nem megy bele, és abba sem, hogy közösen, egyszerre adjátok el valakinek az egész ingatlant, áron alul pedig nem akarod eladni, akkor egyet tehetsz még : bírósághoz fordulsz, kérve a közös tulajdon megszüntetését. Ekkor a bíróság vagy kötelezi valamelyikőtöket, hogy megvegye a másik részét, vagy ha nem tudja egyikőtök se kifizetni a másikat, akkor elárverezteti az ingatlant. De a közös tulajdon biztosan megszűnik.

Ha a féltestvéred lakik benne, akkor neki a bírósági út nem lesz érdeke, próbálj megegyezni vele.

Orchidea7 # 2018.10.14. 07:29

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, hogy féltestvérként megörökölt ingatlan rám eső részére meddig tarthatok igényt.
Apám újra nősült, lett egy gyereke, majd meghalt. Ennek már 15 éve viszont én most szeretném megkapni a részemre.
Az ingatlan mostani értéke szerint kérhetem a rám eső részt, ha jól gondolom.

Köszönettel: N.Jánosné

nonolet # 2018.08.05. 23:58

Kisvaki

Nos, 2006+15=2021...
(régi PTK szerint még 15 év volt)

Így a köteles rész igény 2021 után már nem játszik majd.
Akármi történt is anno 2006-ban.

Addig pedig, ha netán bekövetkezik a halál és felmerül a kötles rész igénye
Akkor majd az igénylőnek kell perképesen bizonyítania,
hogy
"de nem megvétel történt ám valójában" hanem te
ingyenes juttatást kaptál részben vagy egészében.

drbjozsef # 2018.08.05. 21:44

Köteles részbe az ingyenesen juttatott vagyontárgyak tartoznak bele. Ha a "megvettem" azt jelenti hogy visszterhes vagyonátruházással szerezted az ingatlanrészt, és ténylegesen is fizettél érte, akkor természetesen ez nem fog beleszámítni.
Ha esetleg csak "papíron" vetted meg, és nem fizettél érte, ott főszabáéyként szintén nem számít bele, de ha a köteles részre jogosultnak van kedve, ideje, pénze pereskedni, és főleg tud bizonyítani, akkor bírósággal elérheti, hogy beleszámítson a köteles részbe.

Kisvaki # 2018.08.05. 19:32

Tisztelt fórumozok! Olyan kérdésem lenne, hogy édesapám elhunyt 2005-ben. Van anyai ágról egy fék testvérem. Mivel anyuval nem tartotra a kapcsolatot, mi úgy egyeztünk meg, hogy 2006-ban megvetem az anyai részt az ingatlanukból, ahol én a szüleimmel éltem. Igy most 1/1-ben az én tulajdonom, anyunak haszonélvezeti joga van rá. Mostanában újra látogatja őt a testvérem. Feljött a téma, hogy ő majd így mennyit örököl anyu után... ilyen esetben van köteles rész? Kell majd fizetnem neki, ha egyszer erre kerül a sor? Vagy ez ilyen esetben hogyan működik? Ha pl. végrendelet nem lesz, mert ugye nincs örökség. A válaszokat előre is köszönöm!

FinanceFairy # 2018.07.04. 13:12

Nonolet:

...én sem adnám át.

Te milyen alapon kéred?

Mondjuk olyan alapon, hogy az elhunyt nagynéném férje nem örököse a nagymamámnak, és nem tulajdonosa annak a pénznek, amit őrizni gondolt. Ilyen alapon. Én viszont a nagymamám unokája vagyok, több egyenesági rokon nincs.

drbjozsef:
Köszi a választ. Időközben lett egy ügyvédem szerencsére, aki megtette a megfelelő lépéseket. De köszi a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.28. 15:20

Elég ám egy helyen...