Köteles rész


drbjozsef # 2018.06.28. 10:20

A kötelesrész esetén az örökhagyó 10 éven belüli ajándékait (néhány kivétellel) hozzá kell számítani a köteles rész alapjához. Nem számít, hogy anélkül 0 a hagyaték. Akkor a nullához kell hozzáadni.

Ha valaki 9 éve kapott nagy értékű ajándékot, aztán most nincs már semmilyen örökség, akkor is jár a köteles rész a többi, ajándékot nem kapó törvényes örökösnek.

drbjozsef # 2018.06.28. 10:16

Igen, mert fejenként a harmadát örökölnék, és ANNAK a harmada jár nekik fejenként köteles részként. Vagyis az egész kilencede, fejenként.

drbjozsef # 2018.06.28. 09:38

(416.667.- forint)

drbjozsef # 2018.06.28. 09:37

Ha három ember örökli, akkor nincs a másik kettőnek köteles része.

Ha úgy érted, hogy egy ember örökli, de a másik kettőnek köteles részt kell kiadni, akkor igen, a kilencede jár nekik, fejenként, ha egyébként hárman egyenlő részben örököltek volna.

Kötelesrész címén a kötelesrészre jogosultat annak harmada illeti meg, ami neki – a kötelesrész alapja szerint számítva – mint törvényes örökösnek jutna.

drbjozsef # 2018.06.28. 09:25

Igen.

A kötelesrészre vonatkozó igény kötelmi jogi természetű követelés, ezért a hagyaték megnyíltától számított 5 év alatt évül el.

lemon # 2018.06.28. 07:55

Ha valaki hagyatéki eljárás során nem kérte a köteles részét, akkor később ezt megteheti?

drbjozsef # 2018.06.28. 04:49

A nagymamám fél részét nagynéném férje kezelte.

Van erről bármilyen okirat?
Ha nincs semmid, akkor kb. nulla az esélyed. A készpénznek a tulajdonosát is szinte lehetetlen, de ha nincs a kezedben, akkor még a létezését is képtelenség bizonyítani. Kivéve, ha van róla valami papír.

Jogi lehetősged a per. Esetleg előtte egy fizetési meghagyás, aminek ha ellentmond a nagybátyád, akkor szintén csak per (de ha nem mond ellent, akkor végrehajthatóvá válik, ez is megérhet egy próbát, hátha benézi). Perben viszont Te bizonyítasz, és ha nincs bizonyítékod, akkor bukod a pert.

(Egyébként nagymamád lánya nem örökös nélkül halt meg, örökös mindig van, legfeljebb leszármazó örökös nélkül halt meg, a férje és nagymamád egyenlő arányban örökölt tőle, tehát még abból is járna most neked, ha meglenne valami belőle)

nonolet # 2018.06.27. 20:36

Elfen

Az az az elbirtoklás még nem biztos ám...
Ahhoz elbirtoklási pert is kellene!!! nyernie az elbirtoklónak az örökös ellen.

Vegye birtokba az örökös MIELŐBB és kész.
Vagy legalábbis írásban jelezze az elbirtoklónak, hogy "ennyi volt, mert új gazda van! lehet elsétálni a területről"

- -

CSAK 2 hozzászólást kellett volna visszanézned és láttad volna, hogy:

"A kötelesrészre vonatkozó igényt
a hagyaték megnyilta- örökhagyó halála- után
5 évig lehet bírósági úton érvényesíteni."

nonolet # 2018.06.27. 20:29

FinanceFairy

...én sem adnám át.

Te milyen alapon kéred?

FinanceFairy # 2018.06.27. 13:44

Kedves Szakértők,

Nagymamám elhunyt.
Egyetlen törvényes örököse vagyok, miután fia (apám) 13 éve, lánya 2 éve hunyt el (lánya örökös nélkül).
Nagymamám ingatlanát még életében adtuk el, ekkor értékének negyed részét a mostmár elhunyt nagynéném, negyed részt én, a felét nagymamám kapta.

A nagymamám fél részét nagynéném férje kezelte.

Nagymamám idősek otthonában élt, az idősek otthonának havi díját a nyugdíja fedezte. Életének utolsó 4 hetét kórházban töltötte, ahol nagynéném férje nem látogatta, sőt még a telefonszámát is megváltoztatta.

Most, hogy nagymamám elhunyt, nagynéném férje nem tartja jogosnak, hogy ő nagymamám fél részét nekem átadja.

Milyen jogi lehetőségeim vannak?
Köszönöm

Dr.Attika # 2018.06.27. 13:35

A kötelesrészre vonatkozó igényt a hagyaték megnyilta- örökhagyó halála- után 5 évig lehet bírósági úton érvényesíteni.

hunfalvy # 2018.04.25. 12:08

Köszönöm

drbjozsef # 2018.04.25. 11:43

hunfalvy,

Nem.

Az új Ptk. szerint a házastárs haszonélvezetet örököl az utolsó közös ingatalanon és annak berendezési tárgyain, ÉS MINDEN MÁSBÓL egy gyerekrészt örököl (haszonélvezet nélkül).

Ily módon a leszármazók örökségén is fennáll a haszonélvezeted ezen ingatlan tekintetében, de ennek értéke szabad alku tárgya, nincs törvényi értéke.

nonolet # 2018.04.25. 11:34

"ennek jognak van e pénzben meghatározott értéke."

Nincs.

Szabad alku tárgya a lemondás ára, ha lemondasz róla.

Lemondhatsz akár ingyenesen is.
Vagy annyiért amit hajlandó valaki fizetni neked érte.
Rajtad áll... meg azon akinek jó, ha lemondasz.

- -

A fizetendő illeték számításához azonban van az illeték törvényben egy képlet az értékelésre.

Azt a képletet szokás az alku során kiinduló árnak is tekinteni...

hunfalvy # 2018.04.25. 11:14

Tisztelet Cím!

Úgy tudom, a hatályos PTk szerint elhunyt házastársam után
a közösen lakott ingatlan 1/2 része tekintetében egy gyermekrésznyi részt öröklök. A három gyermeket figyelembe véve akkor az ingatlan 1/2 része négy felé osztódik.
A kérdésem az lenne, hogy a három leszármazó örökségén a haszonélvezeti jogom is fennáll e és ennek jognak van e pénzben meghatározott értéke.

köszönettel

ObudaFan # 2018.04.18. 12:51

A juttatáskori tiszta érték számítandó a kötelesrész alapjához.

hunfalvy # 2018.04.18. 12:24

Szeretném megkérdezni, hogy 2014 évben elajándékozott ingatlan köteles rész értékének alapja az ajándékozáskori érték (2014.) avagy a köteles rész kiadás kori értéke (2018)

nonolet # 2018.03.18. 09:46

Viszont van feltétele...

Mivel ehhez az ajándékozásnak
azzal a kikötéssel kellett történnie,
hogy
az öröklés során azt figyelembe kell (majd) venni.

A törvényi szerint ugyan elegendő az is,
ha a körülményekből arra lehet következtetni,
hogy az örökhagyó a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta.

De ennek bizonyítása utólag már lehetetlen is lehet.

Így célszerű ezt a kívánságot az örökhagyó részéről
egyértelműen közölni már az ajándékozáskor.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.18. 08:36

Az osztályrabocsátásnak viszont nincs határideje.

nonolet # 2018.03.17. 21:36

szöszi46

Az ajándék az ajándékozástól számított
10 évig számolható bele a köteles rész alapjába.

Azaz MÉG 10-3=7 évig lesz joga kérni tőled a köteles részt...
HA az alatt hal meg a mama.

Utána már nem lesz rá módja.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.17. 18:21

Az örökhagyó életében nyilván nincs.

szöszi46 # 2018.03.17. 17:21
  • Édesapám halála után egyetlen testvéremnek kifizettem az apai örökség részét.A még életben levő Édesanyám 1/2 háza a saját akaratából ajándékozás címén 3 éve a nevemre került. Van e lehetősége Húgomnak köteles részt keresni? Köszönöm a választ.

T. Cím!Szeretnék választ kapni a következ?kre.Két éve unokámnak vásároltam lakást az én haszonélvezeti jogommal.Töröltethetem-e?

ObudaFan # 2017.10.07. 06:53

Hagyaték átadásánál az akkor ismert adatokból lehet számolni, később lehet módosítani.

ObudaFan # 2017.10.06. 16:33

Ha később kiderül, hogy az nem tartozott a hagyatékhoz, akkor a kötelesrész mértékét is át kell számítani.

nonolet # 2017.10.06. 14:04

Ez esetben azonban a halálig nem derült ki, hogy elbirtokolta már valaki... nem indult meg az ilyen célú per sem.