Köteles rész


drbjozsef # 2019.05.08. 05:36

(Csak halkan jegyzem meg, hogy új kérdéseket felteszel (feleslegeseket), de nem érdekelnek más kérdései, amik segíthetnének, mert a leírásodból én még mindig azt gyanítom, hogy vagy semennyi köteles rész nem jár már, vagy csak minimális)

drbjozsef # 2019.05.08. 05:34

Akkor számíthatok arra hogy reálisan egy 12.000.000 millió lehet belőle max?

Arra hogy max. arra nem. Mondjuk 8 és 15 között lesz, arra számíthatsz. Persze lehet 1 vagy 50 is, csak az nagyon kicsi eséllyel (de hát ugye a kvantumfizika).

Egyébként mire való a főszabály ha nem ahhoz ragaszkodunk elsősorban?

Hogy ha nincsenek különleges körülmények, akkor az legyen a kiindulási alap. De körülmények mindig vannak.....

Igy kicsit elveszti a jellegét hogy FŐszabály legyen nem?
De.

drbjozsef # 2019.05.07. 16:33

Főszabály szerint a juttatáskori értéket kell nézni. Ha ez valamelyik félnek súlyosan méltánytalan lenne, akkor ettől eltérő értéket is megállapíthat a bíró. A bírósági gyakorlat rendszerint figyelembe veszi azt, ha juttatás és a haláleset között eltelt időben jelentősen változott az ingatlan értéke.
Nincs általános formula. A bíró mérlegeli az összes körülményt, és aszerint dönt, de érdemes számítani arra, hogy a halálkori értékhez lesz közelebb a megállapított érték.

drbjozsef # 2019.05.07. 14:50

Elvileg az igény és a megítélt összeg arányában.
Ha valaki sokat kér, de kevés jár, akkor ő fizeti nagy részét. Ha annyit kap, amennyit kért, vagyis jogos volt az igénye, akkor a másik fél fizeti. A kettő között meg arányosan. De a bíró természetesen megoszthatja máshogy is, ha van rá oka, például méltánytalan az egyik félre az eszerinti megosztás.

drbjozsef # 2019.05.07. 12:42

Szerintem = szerinted

drbjozsef # 2019.05.07. 12:41

Vagy már megint csak nem tudom értelmezni amit írsz. Pfff.

Szóval.

de azt is ami az elhunyt nevén volt közös pénzből vették

Tehát az "ami az elhunyt nevén volt" kifejezés alatt a neked ajándékozott ingatlannak az elhunyt tulajdonát képező 50%-át érted?

Szerintem a másik 50%-át, ami apád nevén volt, miből vették? Égi mannából?

drbjozsef # 2019.05.07. 12:39

Oké, akkor hagyjuk. Én kiszálltam, további jó keresgélést.

drbjozsef # 2019.05.07. 11:30

de azt is ami az elhunyt nevén volt közös pénzből vették

Ez most mi? Nehogy azt mondd, hogy ez az ingatlan a 2 millió értékű örökség.

drbjozsef # 2019.05.07. 09:50

Mikszath,

Az ingatlan fele-fele volt szüleid nevén, amikor ajándékba kaptad?
Ha csak az egyikük nevén volt, akkor különvagyona volt, vagy közösen szerezték feltehetőleg?

Jól értem, hogy a másik féltesó is örökös? Szóval két féltesód örökölte 2millát felesben, és közösen is lépnének fel a köteles rész iránt?

(már bocs, de hetekig pörögtél azon hogy akkor most két vagy három fele kell-e osztani valamit, miközben újra meg újra kerülnek elő a rokonok meg örökösök. Már mondtuk, célszerűbb három rövid, érthető, de VALÓS tényeket tartalmazó mondatban összefoglalni a tényállást, és akkor nem kell barkóbázni).

drbjozsef # 2019.05.07. 06:34

Mikszath,

A féltestvéred egyedül örökölt, 2M értékben, ugye?

Az ajándékba kapott ingatlan 15M-et ér? Az ajándékozáskor volt ennyi, vagy amikor édesanyád elhunyt? A 15M a teljes ingatlan értéke, vagy 30M volt az értéke, csak az elhunyt része volt 15M?

drbjozsef # 2019.05.07. 06:26

vasnorbert

Most akkor a köteles rész elévülése 2,5 év vagy 5 ?

Az elévülés 5 év. alfateam a paragrafust is odaírta neked.

A 2.5 évvel arra célzott, hogy MÁR eltelt állításod szerint 2.5 éve a hagyatéki óta. (5 - 2.5 = 2.5)

Még igényelhet kettő és fél évig köteles részt az arra jogosult.

Egy olyan kérdésem lenne még hogy eladtam a 10 éven belül ajándékozott házamat

Semmi. A köteles rész alapjába beleszámít. Ha eladtad, meg kell lennie pénzben, ha felélted, akkor most jönnek a szűk esztendők...

drbjozsef # 2019.05.06. 17:25

Mikszath

Én ezt írtam, és erre írtad hogy stimmel : „Házastárs, egyik elhunyt, két gyerek, egyik a túlélő leszármazója, másik az elhunyté.

Vagyis nincs közös gyerek. Az egyik csak az elhunyt leszármazója, a másik csak a túlélő házastársé.

Ha ez igaz, akkor a túlélő házastárs gyereke nem örökös. Csak a leszármazója, és a házastárs. Ha a házastárs visszautasít, akkor az ő gyermeke lép a helyébe. Egyszerre nem örökölnek.

Vagy közös gyerek az egyik, és csak az elhunyt leszármazója a másik?

drbjozsef # 2019.05.06. 11:07

Valóban nem vicces.
És valóban nem mindegy.

drbjozsef # 2019.05.05. 18:37

Ha téged is érdekel, mint a kérdezőt, akkor kifejtem.

Azzal, hogy

Ha stimmel a fenti, akkor a "két vagy három" rész nem is releváns. Én írtam, de lehet, hogy belekeveredtem. A házastárs és annak a gyereke egyszerre semmiképpen sem örökös. Vagy-vagy. Vagyis az ajándékot a hagyatékhoz kell számítani, és úgy kell a törvényes öröklés (igénylő+házastárs vagy igénylő+házastárs gyereke, de semmiképpen sem mindhárom egyszerre) szerint számítani

mondtam, azt úgy értettem, hogy

Ha stimmel a fenti, akkor a "két vagy három" rész nem is releváns. Én írtam, de lehet, hogy belekeveredtem. A házastárs és annak a gyereke egyszerre semmiképpen sem örökös. Vagy-vagy. Vagyis az ajándékot a hagyatékhoz kell számítani, és úgy kell a törvényes öröklés (igénylő+házastárs vagy igénylő+házastárs gyereke, de semmiképpen sem mindhárom egyszerre) szerint számítani

Remélem sikerült megvilágítani az apró részleteket is.

vasnorbert # 2019.05.05. 17:22

Ha stimmel a fenti, akkor a "két vagy három" rész nem is releváns. Én írtam, de lehet, hogy belekeveredtem. A házastárs és annak a gyereke egyszerre semmiképpen sem örökös. Vagy-vagy. Vagyis az ajándékot a hagyatékhoz kell számítani, és úgy kell a törvényes öröklés (igénylő+házastárs vagy igénylő+házastárs gyereke, de semmiképpen sem mindhárom egyszerre) szerint számítani"

Ez engem is érintene és érdekel. Dr József?!

drbjozsef # 2019.05.05. 14:41

jogigabi,

Az ingatlan tudod hol van? Címét tudod?

Megnézed, keresel a neten KSH adatbázist, ingatlanhirdetéseket, a tulajdoni lapból tudni fogod a méretét, és első körben saccolsz egyet.

Aztán kiszámolod, szerinted mennyi járna köteles rész még (nem felejtve el, hogy ha örököltél valamit, csak az azon felüli rész járhat már csak), és írsz egy levelet annak, akitől igényelnél köteles részt. Beleírva, hogy X értékű szerinted az ingatlan, ezért annyi amennyi az igényed, várod válaszát, eltér-e ettől a véleménye, és ha 15 napon belül nem válaszol, akkor elindítod a pert a bíróságon. Hátha meg tudtok egyezni, egy per elkerülése mindkettőtök érdeke, érdemes neked is engedni, ha szükséges.

(Egyébként a szerződés megvan a földhivatalban, kikérhető, de igazolni kell, hogy érdekelt vagy. Köteles részi igény esetén per indítása nélkül ez szvsz nem fog menni)

Ha nincs megállapodás, perelhetsz, ott úgyis igazságügyi szakértő fogja meghatározni az ingatlan értékét. Aztán vagy túlbecsülted, vagy alul, majd kiderül.

Azért érdemes lenne a levél előtt számításaidat megmutatni egy ügyvédnek, mert azért a köteles rész számítása nem olyan egyszerű.

A szakértő és a per költségei is megoszlanak majd, szóval sokba fog fájni. Érdemes lenne megegyezni.

vasnorbert # 2019.05.04. 23:20

Egy olyan kérdésem lenne még hogy eladtam a 10 éven belül ajándékozott házamat n....

Ilyenkor mivan :) ?

A köteles részt kérő mégis akar kérni belőle köteles részt.

Az.ajandek már eleve nincs meg.

vasnorbert # 2019.05.04. 22:56

Most akkor a köteles rész elévülése 2,5 év vagy 5 ?

Alfateam írta hogy 2,5

"alfateam#e-mailJelentem! 2019.05.02. 16:25
„s miért írják hogy minél előbb?”
azért mert 5 év múlva elévül, illetve most már csak 2.5 év. Ptk. 7.76§"

wers # 2019.05.04. 16:52

Béla DRÁGA ne csigázz tovább (így ne) lécci fejtsd ki kérlek , hogy is van ez

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.04. 16:28

A kiesett örökös nem örökös.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.04. 14:37

Az ajándék értéke több, mint 15 millió?

wers # 2019.05.04. 13:54

Az eredeti kérdésed:

A kérdés az hogyha a többi örökös köteles részt kérne egy ajándékból akkor ebbe az én édesapám is bele tartozna mint örökös?

Nem volt, és mindig nem tiszta, ez az ajándék kérdés. Ki ajándékozta neked? Az főként kérdés, aki a köteles részt kéri, mit örökölt volna. (ezt itt a konkrét tények nélkül nem tudjuk)

És beidézem KBS-t:

Aki örökölt annyit, amennyi a köteles része lenne, az már ki van elégítve.

Konkrétan nem lehet a kérdésedet megválaszolni a legnagyobb jószándékkal sem. Szerintem

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.04. 13:01

egyik a túlélő leszármazója, másik az elhunyté.
Az egyik közös gyerek, a másik csak az örökhagyóé. De ez itt tényleg mindegy.

Aki örökölt annyit, amennyi a köteles része lenne, az már ki van elégítve.

wers # 2019.05.04. 12:40

Azon kívül, amit az apja örökölt volna, abból miért járna köteles rész? Azt semmiképpen nem örökölte volna az elhunyt gyereke.
Na nekem ez még mindig kavarc.

wers # 2019.05.04. 12:38

Nem az apától kapta az ajándékot?