köteles rész


ildike1975 # 2009.11.30. 12:18

Igaza van, ezt én sem tudom pontosan.
Tudja az bosszantott fel, hogy mikor apu meghalt a lányok egyik barátja felhívott, tudatta a hírt, és már azzal folytatta, hogy a hétvégi telek meg az utánfutó az enyém. Szegény még meg sem halt szinte és már megy az osztozkodás. Ezért akartam tájékozódni, nem akarom hagyni magam ezek után!

kadaj01 # 2009.11.30. 12:01

Olyan nincs, hogy a "tulajdont átíratta a barátnő 3 gyermekére". Eladta, vagy ajándékozta. Nem mindegy.

ildike1975 # 2009.11.30. 11:47

Úgy értem, hogy a tulajdont átíratta a barátnő 3 gyermekére.
Azt az ingatlant, ami a nagyszüleimé volt, azt meg áron alul eladta nekik.

Tisztelt Kovács Úr!
Azért érdeklődtem csak, hogy hogyan készüljek a hagyatéki tárgyalásra, hogy "teljesen hülyének" ne nézzék az embert.
Akkor erre nézve egyenlőre semmi pozitívumot nem tud tanácsolni?
Még egy kérdésem van, a köteles részre való igényt a hagyatéki tárgyaláson kell benyujtani polgári peres úton az új tulajdonossal szemben?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.30. 11:05

"Úgy tudom... talán..." Majd ha a pontos és teljes tényállást ismerteted, akkor tudunk válaszolni. Addig mi is csak "ha, akkor" nyilatkozhatnánk.

kadaj01 # 2009.11.30. 10:21

Mi az, hogy "íratta"?

ildike1975 # 2009.11.30. 09:03

Sziasztok!
Szakmai segítséget szeretnék kérni.

Szüleim elváltak, apukám 1 hete halt meg. Tavaly anyukámat kifizette a közös házból. Valószínüleg a házat és egy másik ingatlant, amely még apukám szüleié volt, az új barátnője leszármazottjaira íratta, a haszonélvezetet meg megtartotta magának és a barátnőjének.
Úgy tudom, a pént, melyet anyukámnak kifizettek, az új barátnő leszármazottai dobták össze készpénzben. És talán annak fejében kapták meg a két ingatlant.

Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben jár-e nekem köteles rész? Követelhetek-e a hagyatéki tárgyaláson az új tulajdonosoktól köteles részt?

Én vér szerinti saját gyermeke vagyok, egyke.

Köszönöm előre is.

ObudaFan # 2009.11.25. 09:29

Nincs mit.

bernadett82 # 2009.11.24. 16:28

köszönök szépen a választ.

ObudaFan # 2009.11.24. 13:27

És amennyiben eladja a nagymama a lakást, majd -kipótolva az én pénzemmel- veszünk egy másikat, az én nevemre, de a nagyi élethosszig tartó haszonélvezetével, akkor felléphet-e Leila?

Igen.

Nem úgy szól a Ptk, hogy ha az örökhagyó halála és a juttatás közt 15 év/több eltelt, akkor a juttatás nem számítható be a kötelesrész alapjába?

De.

bernadett82 # 2009.11.24. 11:01

És amennyiben eladja a nagymama a lakást, majd -kipótolva az én pénzemmel- veszünk egy másikat, az én nevemre, de a nagyi élethosszig tartó haszonélvezetével, akkor felléphet-e Leila?
Nem úgy szól a Ptk, hogy ha az örökhagyó halála és a juttatás közt 15 év/több eltelt, akkor a juttatás nem számítható be a kötelesrész alapjába?

ObudaFan # 2009.11.22. 13:38

Nincs mit.

bernadett82 # 2009.11.21. 11:01

Köszönöm szépen a választ.

ObudaFan # 2009.11.21. 09:51

Hozzátartozik a kötelesrész alapjához.

bernadett82 # 2009.11.21. 09:37

Sziasztok!

Egy szakmai kérdésben szeretnék segítséget kérni.
A nagymamámnak meghalt a fia, akinek van egy lánya, Leila. Ő soha nem foglalkozott a nagymamámmal, vagy az elhunyttal(édesapja), sőt, kerülte a társaságukat. (persze tudom, hogy jogilag ennek nincs jelentősége)
A nagymamámnak van egy lánya is, aki az én anyukám.

Végrendeletében(jó egészségnek örvend szerencsére) a lakást az anyukámra hagyta, de ugye ott van a kötelesrész, mely jár a leszármazónak, házastársnak, szülőnek.

Az a kérdésem, hogy a lakásból jár-e Leilának is, mint leszármazónak?( Azért nem vagyok benne biztos, mert ez szerzeményi vagyonnak minősül, hisz a nagymamám vette meg a tanácstól, és az ő nevén van 15 éve)

monalisa1 # 2009.09.20. 10:43

Szilasmama

Szóval akkor OdudaFan második mondata szerint kell eljárni.

Javaslom ajánlott-tértis levelet írni a nagyszülők lakhelye szerinti önkormányzat jegyzőjének és kérdezni, hogy a nagypapa halála hónapjában ki volt az "ügyeletes" közjegyző náluk., aztán ezen közjegyzőnek levél és rákérdezni, hogy a bácsi után mi hagyaték maradt és azt ki kapta meg?!

Függetlenül a jelen rokoni viszonytól (...) vélem a férjednek és testvérének van keresnivalója - adott esetben a közjegyzőt póthagyatéki eljárásra kell felkérni majd.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2009.09.20. 08:40

Az örökhagyó halála előtt több, mint 15 évvel adott ajándék már nem tartozik a kötelesrész alapjához, így ha a nagyszülők 30 éve ajándékozták a másik fiúnak, akkor az után kötelesrész nem jár.
Ami a nagypapa nevén maradt, annak viszont végrendelet hiányában örököse, végrendelet esetén kötelesrészi jogosultja az örökhagyó unokája ebben az esetben.

szilasmama # 2009.09.20. 06:40

Hagyatéki eljárásról mi nem tudunk,nyilván volt de mi idézést nem kaptunk.Lehet azért mert,még kicsik voltak férjem 3 ,nővére 7 éves volt ez 34 éve történt.azért is telt el ennyi idő mert nem akartunk mi ebből"hasznot " húzni és a nagyszülőket bántani elég fájdalom volt nekik az ,hogy elveszítették első szülött fiukat.

szilasmama # 2009.09.20. 06:36

Jó reggelt!
Köszönöm szépen a választ.Semmiképp nem támadni akarjuk a a nagyszülők döntését mert független a történtektől tiszteletben tartjuk a döntésüket,ami egy kicsit felháborító a dologban az az elhunyt apósom öccsének és családjának a mostani viselkedése velünk szemben,mert nagyon negatívan állnak hozzánk azóta ,hogy a nagypapa meghalt(3 éve addig jó volt minden).Rendszeresen látogattuk a nagyszülőket pedig 350 km-re laktak.Most ugy nézzük és érezzük,hogy volt egy kis ügyeskedés a dologban a testvér részéről.

monalisa1 # 2009.09.19. 19:01

Elő kellene kerülni azon régi papíroknak miszerint a (nagy)szülők mlyen okkal/indokkal iratták mindenüket a túlélő gyermekükre, vagyis az elhunyt gyermekük utáni két unokát miért zárták ki akkor az örökségből?!

monalisa1 # 2009.09.19. 18:55

Ember legyen a talpán aki meghatározza, hogy a ca. három évtizeddel ezelőtti telekvásárlás és az építkezési segítés mai értéken mennyi is lehetett, aminek alapján az elhunyt gyermek/testvér gyermekei a kötelesrészre az igényüket forintosítva előterjeszthetik.

Továbbá az após halála valamint az anyós elhunyta után kellett hogy legyen egy-egy hagyatéki eljárás az örökség kiadása dolgában, aholis 50% és 2x25% a tulajdoni arány.

Szerintem ügyvédhez kellene fordulni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

szilasmama # 2009.09.19. 16:41

Jó napot!Férjem sajnos édesapja még gyermekkorában elhunyt(több mint 30 éve)A nagyszülőknek 2 gyermekük volt ebből egyik az elhunyt.Akkor mindenüket az élő fiukra íratták.De az igazsághoz tartozik,hogy a nagyszülők vettek telket és segítettek az építkezésben is akkor amikor még élt férjem édesapja,tehát ez így jogos volt ,még ha nincs is papír róla.az eltelt idő óta több telket is vásároltak,és volt is az "apósom" nevén is valamennyi tulajdoni hányad.2 éve sajnos meghalt a nagypapa ,és idén a nagymama is.Kérdésem az lenne,hogy jár e a férjemnek valamilyen öröklés-köteles rész stb.Nem anyagiaskodom és sajnálom a történteket,és nem mennék bele a részletekbe de úgy érzem,hogy a férjemet és annak testvérét kisemmizték még akkor amikor gyerekek voltak.Várom válaszukat.Üdvözlettel:Szilasmama

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.14. 21:15

Ad notam: "úgy mondom, ha kanca volna". :))

ObudaFan # 2009.09.14. 19:46

Viszont a gyermekei kötelesrészre igényt tarthatnak a magyar jog szerint.

ObudaFan # 2009.09.14. 19:43

A magyar jog szerint nem sok.

tucsokm # 2009.09.14. 18:37

Tisztelt Fórum, testvérem, aki kettős állampolgár volt és Németo.-ban élt, teljesen váratlanul hirtelen meghalt infarktusban.Lányom és unokatestvére beküldték az ill. hivatalnak a számukra 2 éve testvérem által kézzel írt és nekik faxon küldött végrendeletét, amelyben mindenét rájuk hagyta, mivel gyermeke nem volt, és bizonyíthatóan őket tekintette azoknak.De előkerült egy egy évvel későbbi ugyanilyen tartalmú végrendelet is, ami biztosan megfelel minden alaki kelléknek, egy nő által,akit néhány hónappal azelőtt interneten ismert meg, és élettársaként megnevezve hagyott rá mindent (bár soha nem éltek együtt, hanem távkapcsolatban). Testvérem azonban éppen halála előtt kb. 3 héttel szakított vele végérvényesen, amit több, általa nekünk írt e-mail és testvérem német barátai tudnak tanúsítani. Éppen emiatt járt pszichoterápiára és szedett gyógyszereket, volt betegállományban, mikor teljesen váratlanul meghalt. Mennyi az esély, h.sikerrel megtámadjuk a végrendeletet vagy a "gyerekek", v. én, aki a végrendelet nélkül az örököse lennék? (Tisztelem testvérem akaratát, és nem magamnak, hanem a 2 gyereknek a javára lemondanék az örökségről, ha nyernék, mert köztudott volt, h. őket szereti legjoobban, és a nővel való viszonya előtt őket tekintette örökösének bizonyíthatóan.
Életszerűtlen az, h. vki szakít egy nővel véglegesen, és mégis az lenne a szándéka, h. ez a nő örökölje nagyon jelentős vagyonát. Mondom: halála teljesen váratlan volt és hirtelen, a lakásában találták meg a berátai. Köszönöm a választ.