Öröklés


Éva12 # 2014.03.12. 11:14

Csak bemutatóra szólt a betétkönyv. Kb. milyen költségei vannak az újbóli hagyatéki leltár felvételének ?

monalisa1 # 2014.03.12. 10:13

Éva12

xy névre szóló volt vagy simán bemutatóra szóló.

ObudaFan # 2014.03.12. 09:59

A közjegyzőtől kellene póthagyatéki eljárást kérni.

Éva12 # 2014.03.12. 09:14

Férjem 1997-ben elhunyt, és nem került be a hagyatéki leltárba egy érvényben levő autónyeremény betétkönyv, csak utána találtuk meg, értéke 5.000,-Ft.
A fiam örökölt a férjem után, akkor még kiskorúként, most már 21 éves. Ha esetleg kihúznák a betétkönyvet és nyernénk egy autót, mi a teendő, közjegyzővel kellene felvenni a kapcsolatot ?

tarjani # 2014.03.08. 11:17

Köszönöm!

mugler # 2014.03.08. 10:52

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.08. 08:10

Kösz.

ObudaFan # 2014.03.08. 07:37

Most egy kicsit elbizonytalanodtam. Meg kellene nézni, hogy melyik törvényt kell alkalmazni, ha az örökbefogadás 2014. március 15-e előtt történt, a hagyaték viszont utána nyílik meg.

Az új Ptk. örökbefogadottra vonatkozó öröklési jogi szabályai csak az új törvény hatályba lépése utáni örökbefogadásokra vonatkoznak.

ObudaFan # 2014.03.08. 07:26

Málna74

Ha nincs végrendelet, akkor édesapád örököl.

ObudaFan # 2014.03.08. 07:24

tarjani

Ha a végrendeletből más nem következik, akkor abban az esetben is a többi testvér örököl, hiszen így valószínűleg ők is törvényes örökösök. Kivétel, ha abból, hogy törvényes örökösöket nevezett az örökhagyó, éppen arra lehet következtetni, hogy nem akarta kizárni a törvényes öröklés rendjét a végrendeletben.

Ptk. 639. § (1) Ha az örökhagyó úgy nevezett több örököst a hagyatékra vagy annak egy részére, hogy ezzel a törvényes öröklést kizárja, és valamelyik nevezett örökös anélkül esik ki, hogy helyettes örököse lenne, a hagyatéknak ugyanerre a részére kinevezett többi örökös részesedése arányosan növekszik (növedékjog).

(2) Ha a kieső nevezett örökös az örökhagyónak törvényes örököse is lenne, a növedékjog alapján az örökhagyóval ugyancsak törvényes öröklési kapcsolatban álló többi nevezett örökös örökrésze arányosan növekszik, feltéve, hogy a kiesőnek nincs helyettes örököse, és a végrendeletből más nem következik.

Málna74 # 2014.03.07. 19:56

Tisztelt Fórumozók,
Segítséget szeretnék kérni örökösödéssel kapcsolatban. Nagybátyámnak gyermekei nincsenek, szülei rég meghaltak.Testvére él, aki az én édesapám. A kérdésem annyi lenne, hogy nagybátyám halála után édesapám lenne az örökös, vagy én és a testvérem. Édesapám az édesanyjuk első házasságából született, de a második férj, tehát nagybátyám édesapja örökbe fogadta és nevére vette.
Köszönöm a segítséget előre is!

tarjani # 2014.03.07. 11:37

Úgy tudom törvényes örökös lett volna.
Ilyenkor örökölték-e ?

mugler # 2014.03.07. 11:10

Elnézést az értetlenkedésért!
Tehát az új törvény szerint az örökbefogadott csak az Ön által idézett esetben örököl, ha úgymond nincs rokoni szál akkor nem?
A régi törvény szerint örököl mindenféleképpen.
A kérdés az, hogy melyiket kell alkalmazni, ha az örökbefogadás 2014. március 15-e előtt történt, a hagyaték viszont utána nyílik meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 10:21

Most egy kicsit elbizonytalanodtam. Meg kellene nézni, hogy melyik törvényt kell alkalmazni, ha az örökbefogadás 2014. március 15-e előtt történt, a hagyaték viszont utána nyílik meg.

:) Egy jó darabig el fogunk még mókolni ezzel. Általában nem az új szabályozás tartalma lesz a fogósabb kérdés, hanem az alkalmazandó jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 10:19

Ez a kivétel:
Az örökbefogadás nem érinti az örökbefogadott törvényes öröklési jogát vér szerinti rokonai után, ha az örökbefogadás az örökbefogadott egyeneságbeli felmenő rokona, testvére vagy egyeneságbeli felmenő rokonának más leszármazója által történt.

mugler # 2014.03.07. 10:14

Köszönöm a gyors választ!
Ez az erősen korlátozott öröklési jog, mit takar?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 10:08

Ami a hatályos jogot illeti, nem jól gondolod. De ha 15-e után hal meg az a vér szerinti rokon örökhagyó, akkor már valóban csak erősen korlátozottan marad meg az örökbefogadott öröklési joga.

mugler # 2014.03.07. 10:04

Tisztelt Fórumozók!

Jól gondolom, hogyha az örökbefogadott, az örökbefogadó által a gyermek vérszerinti apjaként új anyakönyvezést nyert, akkor csak az örökbefogadó után örököl?
Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 09:56

7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.
7:59. § [A házastárs megváltási igénye]
(1) A házastárs - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg.

adrivik # 2014.03.07. 09:53

Köszönöm a megoldást, erre gondoltam én is.
De: Az új öröklési törvények szerint, ha mi összeházasodunk, akkor a halálom esetén a párom örökli a lakásom 1/3 részét és azt az Ő gyerekei öröklik majd az Ő halála esetén?
Erre is kérnék választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 09:41

Azt szeretném, ha az én gyerekeim örökölnék az én lakásomat egy az egyben, úgy hogy az élettársam, vagy a férjem benne maradhasson az élete végéig
Engedj neki végrendelettel haszonélvezeti jogot!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 09:40

Kérdésem ,hogy azon testvérnek aki meghalt a gyermeki örökölnek-e ilyenkor?
Az attól függ, hogy a kiesett testvér törvényes örökös is volt-e vagy csak végrendeleti.

adrivik # 2014.03.07. 08:37

Már többször kaptam jó tanácsot itt, ezért most is ide fordulok.
Élettársammal 5 éve élünk együtt az én lakásomban. Az övében az édesanyja él.Mindkettőnknek 2-2 gyermekünk van, az enyémek velünk élnek.
Kérdésem: Az új öröklési törvények szerint, ha mi összeházasodunk, akkor a halálom esetén a párom örökli a lakásom 1/3 részét és azt az Ő gyereki öröklik majd az Ő halála esetén?
Továbbá ha élettársak maradunk akkor érint-e az öröklési törvény?
Azt szeretném, ha az én gyerekeim örökölnék az én lakásomat egy az egyben, úgy hogy az élettársam, vagy a férjem benne maradhasson az élete végéig, mert sajnos a saját gyerekeire nem számíthat. Ezért sem szeretném ha Ők örökölnének belőle.
Köszönöm a választ előre is.

tarjani # 2014.03.07. 06:59

T.Hozzáértők! Az esetem a következő: van egy személy aki örököséül 3 testvérét jelöli meg. Időközben meghall az egyik testvér az örökösök közül.Ezt követően meghall az örökbehagyó is.Kérdésem ,hogy azon testvérnek aki meghalt a gyermeki örökölnek-e ilyenkor? Köszönöm.

ezsuzsa # 2014.03.07. 05:43

ObudaFan!
Nagyon köszönöm a gyors választ!