Örökölt ingatlan eladása


bimbus # 2016.12.12. 19:52

Bocsánat, hogy egyértelmű legyen akérdésem, egyenesági örökös értékesíti az örökölt ingatlant.

bimbus # 2016.12.12. 19:46

Örökölt lakóingatlan eladása esetén meg kell-e fizetni az örökösödési 9%-os illetéket, ha 5 éven belül történt az értékesítés?

ObudaFan # 2016.07.07. 16:03

A halál napjatol.

erka73 # 2016.07.06. 15:31

Érdeklődni szeretnék, hogy örökölt ingatlan eladása esetében ahhoz, hogy ne kellejen adót fizetni, az öt évet mikortól kell számolni? A tulajdonjog bejegyzésétől, vagy a halál napjától?

ObudaFan # 2016.03.16. 14:07

1.5 M lesz az adóalap, ebből szerintem még a fűtéskorszerűsítés és a visszafizetett hitel levonható.
De fordulj az adásvételi szerződést elkészítő ügyvédhez.

luganoitanulmany # 2016.03.16. 13:35

Tisztelt Fórumozó szakemberek!

Édesanyám után örököltük egy lakóingatlant, a közjegyzőnél a hagyatéki tárgyaláson 5 millió Ft-ban állapították meg az értékét.
Sikerült 6,5 millióért eladni.
Kérdésem az lenne, hogy mekkora összeg után kell szja-t fizetni? Másfél millió? (Közben volt egy lakáshiteles banki becslés a vevő részéről, ami 6 milliót állapított meg, de erről nincs papírunk, nem biztos hogy ad a bank erről bármi igazolást.)
Testvéremmel ketten szerepelünk eladóként akkor az szja kötelezettség feleződik?
A lakásfenntartási költségeket, rezsit, fűtéskorszerítés díját, hitelét én fizettem egészen az eladásig.Ezt levonhatom a szja-ból? És szeretnék pontosítást kérni, a teljes összegből kell ezt levonni,vagy a fizetendő adóból?
Köszönettel, Kriszta

ObudaFan # 2016.02.26. 12:36

annah

A szocpol visszatérítése mindkét felet érinti, így szerintem az előbbi a helyes megoldás.

ObudaFan # 2016.02.26. 12:33

Homikné

Az, hogy az eladó ingatlant vásárol az eladási árból, az adó szempontjából lényegtelen. Egyébként a többi lert körülmény is.

Homikné (törölt felhasználó) # 2016.02.26. 11:09

Tisztelt Szakértő!

Örököltünk nagymamámtól ingatlan termőfölddel együtt.
Nekem 19/24-ed, nagybátyámnak 5/24-ed tulajdon része van.
Az ingatlant termőfölddel együtt eladtuk,én egy másik ingatlanba fektetem a pénzt.Nagybátyám nem tart igényt az eladásból származó jövedelemre,de az adás vételi szerződésben ő is fel van tüntetve mint eladó.Az őt illető pénzből adót kell fizetni,de ő ezt az összeget nekem adja.Szeretném megtudni,mit lehet tenni,hogy ne kelljen adót fizetni az ő része után.(Az összes pénzt az új ingatlanba fektetem be.)Várom válaszát,köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 04:34

Biztos lesz, aki érti.
Megjegyzem, ebben a feleknek az eladás előtt - de legkésőbb az adásvételi szerződésben meg kellett volna állapodnia.

annah # 2016.02.23. 20:20

Tisztelt Szakértők!
Örökölt ill tulajdonolt ingatlan korrekt pénzügyi rendezése miatt kérdezünk,eddig két ügyvéd mondott kétfélét. Az ingatlant, melyről szó van 2 teher érintette.A jelzáloghitel a vételárból kiegyenlítésre került. A SZOC.POL. ellenben még nem érte el a 10 évet, így vissza kellett fizetni a Kincstárnak. Tulajdoni viszonyok szerint az egyik fél saját tulajdonként+örökölt hányadként szerepelt mint tulajdonos - a szocpolt is ő vette annak idején igénybe az újonnan épített ingatlanra - a másik fél "csak" örökölt egy kisebb, arányos hányadot a szülő után. Kérdésünk a következő: miként számoljunk helyesen? Az egyéb költségek+bankhitel+szocpol visszatérítés kiegyenlítése után fennmaradó nettó összeget kell arányosan szétosztani? VAGY: egyéb költségek+bankhitel végtörlesztése után tulajdonarányosan osztozni + aki igénybe vette a szocpolt majd levonja a saját tulajdonrészéből a 900000 Ft-t? A szülő végrendeletében az alábbi kitétel szerepel: "Egyetlen ingatlanvagyonom (cím)az ingatlant terhelő bankhitel és terheinek levonása után, gyermekeim (név) között 50-50 %-ban kerüljön megosztásra." Szíves válaszukat előre is köszönjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 16:45

Még jogerős hagyatékátadó végzés sem kell hozzá. Csak anélkül azért nagyobb a vevő kockázata. (De kezelhető.)

pazs # 2016.02.22. 13:18

Persze, beadhatsz kérelmet, de ennek inkább akkor szoktak eleget tenni, ha drágább lenne az új lakás, mint amennyit a régiért kapott az illető.

MBEva # 2016.02.22. 11:48

Tisztelt Szakértők!

Férjem édesanyja 2013.09.30-án elhunyt, lakását a férjem örökölte, jelenleg ebben lakunk. (A hagyatéki értéke 22,5 MFt volt.)
A kérdésem az, hogy ha ezt a lakást 2016-ban eladjuk pl. 40 MFt-ért és veszünk egy másikat (szintén lakhatási célból), de csak pl. 38 MFt-ért, akkor mekkora az adó mértéke, az hogyan számítható ki? Az SZJA tv-ben az alábbiak szerint azt olvastam,hogy kérelem nyújtható be az adóhatósághoz az adó mérséklésére vagy elengedésére vonatkozóan, ha az ingatlan átruházásából származó jövedelmet a magánszemély saját maga és/vagy közeli hozzátartozója lakhatásának biztosítására használja fel:
"63. §(7) Az állami adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik), az (1) bekezdés szerinti adót mérsékelheti, vagy elengedheti."

Az ilyen kérelem beadása bevett gyakorlatnak számít, vagy én értelmezem félre, és nem az ilyen esetekre vonatkozik?

Köszönettel várom válaszukat.

Tündérbogár # 2016.02.10. 12:53

Tisztelt Fórumozók!
Vásárolnék egy ingatlant, lehívtam a tulajdoni lapot, az szerepel rajta december 10.-i keltezéssel, hogy "hagyaték". Rajta van 1/2 tulajdoni hányadban az elhunyt neve és 1/4ben az egyik, 1/4ben a másik örökösé.
Még meg sem tudom venni az ingatlant amíg rajta van az elhunyt neve?
Vagy mit jelent a széljegyen a "hagyaték"?
köszönöm a választ nagyon!

lajcsó # 2016.02.09. 18:29

Az illetékes jegyző által felvett hagyatéki leltárban is kell értéknek szerepelnie!

lajcsó # 2016.02.09. 18:28

"Az AK Ft értékét honnan tudom meg?"
Pl. az interneten közzétett szerződésekből.

ObudaFan # 2016.02.09. 17:01

Csak jott ki hatarozat a 0 Ft illetekrol es abban csak van becsertek.

szilver # 2016.02.09. 16:35

Tisztelt Szakértők!

Férjem édesapja után 2011-ben több ingatlant (lakóház, erdő, szántó, stb.) örökölt.

A hagyatékátadó végzésen a lakóháznak semmilyen érték nincs feltüntetve, az egyéb ingatlanoknak is csak az AK értéke van megadva.

Kérdésem, ha értékesíteni szeretnénk az ingatlanokat, mit kell tekinteni szerzéskori értéknek? Az AK Ft értékét honnan tudom meg?

Köszönöm!

herkeheni # 2016.02.07. 14:43

Köszönöm az ügyvéd gyors válaszát!!!

ObudaFan # 2016.02.07. 14:22

Ha kevesebbért adtátok el, mint ami a hagyatéki eljárásban megállapított érték, akkor nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

herkeheni # 2016.02.07. 11:41

Üdvözletem!

Kérdésem az lenne,hogy 2013.június 11.-én meghalt édesapám és örököltem egy fél házat,amit 6.500.000 Ft-ra értékelték fel az én részemet.Vagyis az egész 13000000 Ft.2015.júliusában elkelt a ház 10500000 Ft-ért,ami az én részem 5250000 Ft.Szeretném megkérdezni,hogy az idei adóbevalláskor mennyit kell fizetnem utána??Köszönöm szépen.

lajcsó # 2016.01.28. 08:14

"a hagyatéki végzés birtokában is már értékesíteni lehet?"
Igen, csak legyen jogerős, meg az adásvételi előtt kerüljön a földhivatalba!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.27. 19:32

Nem kell megvárni, majd sorba állítják. (Vagy lehet közbenső szerzőként is.)

pestszentlorinc # 2016.01.27. 19:02

Hagyatéki tárgyalás után azonnal szeretnénk eladni az örökölt családi házat, van rá konkrét vevő. Meg kell várni, hogy a tulajdonos változás bejegyzésre kerüljön a Földhivatalban vagy a hagyatéki végzés birtokában is már értékesíteni lehet? Esetleg a Földhivatalban lehet soronkívüli eljárást kérni? Bár tudtommal a közjegyző indítja az ingatlan átírást hivatalból. Ön mit tenne a helyünkben, tisztelt ügyvéd úr? A vevőt sem szeretnénk elszalasztani.