Örökölt ingatlan eladása


Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 13:02

Nem.

Kapi51 # 2016.01.26. 12:31

Tisztelt Ügyvédúr!
Édesapám 2009-ben halt meg, Édesanyám 2014-ben az örökölt ingatlant 2015-ben adtuk el. A hagyatéki érték és az eladási ár megegyezik. Kell-e adóbevallást készítenem?
Előre is köszönöm válaszát.

ObudaFan # 2015.12.29. 07:51

1995. évi CXVII. törvény

a személyi jövedelemadóról

60. § (1) Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog szerzési időpontjának az erről szóló szerződés szerinti időpontot kell tekinteni. Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni. Ha jogi személy 1989. január 1. napja előtt értékesített ingatlant a magánszemély részére, az ingatlan megszerzésének időpontja a szerződéskötés napja.

62. § (6)609 A (4)-(5) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, az ingatlanügyi hatóság nyilvántartása szerint

  1. lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel),
  2. lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg

  1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
  2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
  3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
  4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
  5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.
Luna1989 # 2015.12.20. 19:07

Kedves ObudaFan!

Berez1 felhasználó kérdezte Öntől ezt a kérdést pár napja: Másik kérdésem:ismeretem szerint ha eladom 5 éve eltelte
után nem kell adót fizetnem.Mikortól számít az 5 év a
halálesettől vagy a hagyatékátadó végzés dátumától?

Ön kedvesen válaszolt rá, és mivel nekem is nagy segítség volt köszönöm. Viszont esetleg megmutatná a törvényben ez hol szerepel pontosan? Ugyanis akárhogy keresem nem találom. Köszönöm a válaszát!

Berez1 # 2015.12.12. 15:27

Köszönöm a gyors választ.

ObudaFan # 2015.12.12. 13:05

A halálesettől számít. Szerintem a beköltözhető értéket kell figyelembe venni.

Berez1 # 2015.12.12. 07:02

Üdvözletem,a kérdés az lenne,hogy örökölt ingatlannál a hagyatékátadó végzésben 2 ár szerepel:
érték lakottan
érték beköltözhetően(ez magasabb)
Ha eladom a lakást a fizetendő adó az eladási ár és a
hagyatéki ár különbözöte lesz,de melyik ár számít?
Ha kijelentkezem állandó lakóként ,érvényes lesz a magasabb ár a fizetendő adó csökkentése miatt?
Másik kérdésem:ismeretem szerint ha eladom 5 éve eltelte
után nem kell adót fizetnem.Mikortól számít az 5 év a
halálesettől vagy a hagyatékátadó végzés dátumától?
Elnézést a hosszú hsz-ért,köszönöm a figyelmet

ObudaFan # 2015.11.17. 05:29

Akkor nem kell adóznod.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.16. 16:33

Van belőle jövedelmed?

Kimber # 2015.11.16. 13:19

Kedves Szakértők!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha az apám után örökölt házat eladom, azután kell-e valamilyen adót fizetnem abban az esetben ha a ház hagyatéki eljárásban feltüntetett értéke 6millió forint, de én csak 3 millióért forintért tudtam értékesíteni?

Köszönöm,
K

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.15. 05:54

Pontosabban: az illetékkivetéshez figyelembe vett érték...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.15. 05:53

Ha van jövedelem, az adóköteles. A jövedelem a hagyatéki leltár szerinti érték és az eladási ár különbözete.

Anikoo70 # 2015.10.15. 05:16

Tisztelt Szakértők!

Nagynénitől (tehát nem egyenes ági rokon) örökölt lakás eladása után kell-e adózni és ha igen hogy kell megállapítani annak összegét?
Az illetéket befizettük az örökléskor tavaly, idén pedig eladtuk a lakást.

Köszönöm előre is a választ!

ObudaFan # 2015.10.13. 17:31

Igazából ezt elsősorban a haszonélvezőnek kellene viselnie.

Peni85 # 2015.10.12. 16:45

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy lakás, amelyet özvegyi haszonélvezeti jog terhel, mivel meghalt a férje, és 3 gyermeke van, akik 1/6-od részben tulajdonosai a lakásnak. Az özvegy néni idősek otthonában él évek óta, a lakás üresen áll, és az egyik testvér nem hajlandó hozzájárulni ahhoz, hogy eladják. Egy ideig a 2 testvér fizette az üresen álló lakás rezsi költségeit a harmadik testvérnek, de kb. 2 éve nem fizetik, mert ő szóban vállalta, hogy akkor ő fizeti, és majd ha egyszer eladják, akkor levonja az ingatlan árából azt amit fizetett. Ezzel szemben most ügyvédi felszólítás érkezett a 2 testvérnek, hogy fizessenek ki 180 ezer forintot az elmaradt rezsi költségre és az idősek otthonának díját is, mivel a néni nyugdíja nem fedezi.

Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben behajtható a 2 testvéren ez a tartozás? Milyen alapon? Vagy egyáltalán mit lehet tenni ebben az esetben?

Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.27. 06:45

És csak akkor, ha ők használják az ingatlant, és teljesítőképesek is. Szóval valószínűbb, hogy inkább csak az értékesítés tűrésére kötelezhetőek.

ObudaFan # 2015.08.27. 05:37

Barbi79

Kötelezhetőek, de perben.

Barbi79 # 2015.08.19. 20:21

Üdv, a kérdésem a következő lenne.

Apukám halála után örököltük telkeket, melyeken több családtaggal osztozunk, eladni nem akarják őket.

Szeretném megtudni, hogy kötelezhetőek -e rá valahogy pereskedésen kívűl, hogy kifizessék a rám eső részt?

Válaszát előre is nagyon köszönöm..és azt is, hogy sima emberi nyelven válaszol nekem :D :)
A törvénykönyvből való idézések nekem sajnos kínai lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.17. 13:36

Lehet egy okiratban is.

batyuka # 2015.08.17. 11:11

Úgy tűnik mások is benne vannak az elajándékozásban vagy eladásban, akkor mehet egy szerződésben az egész vagy minden tulajdonossal külön-külön kell kötni az átvevőnek? Előre is köszönöm.

batyuka # 2015.08.07. 11:03

Itt a legfőbb baj, hogy nem az egész ingatlan lett megörökölve, csak egy elenyésző része. Erről szeretnénk lemondani, lehetőleg úgy, hogy nekünk pénzbe ne kerüljön.

C I N I # 2015.08.04. 10:34

Levélben fel lehet ajánlani valamely egyháznak vagy karitatív szervezetnek, ha elfogadják. (Ha nem kérik, arra is küldenek elutasító levelet.)

Egyezz meg velük, hogy az ingatlanért cserébe az eljárás során felmerült költségeket fizetik.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.25. 07:17

Rájuk is vonatkozik, ami mindenki másra: ha elfogadja. Az állam nem teszi.

batyuka # 2015.07.25. 06:45

Köszönöm, és ha nem vállalja senki a költségeket, sajnos jelenleg mi sem tudnánk kifizetni, akkor esetleg az önkormányzatra vagy az államra át lehet ruházni?

ObudaFan # 2015.07.24. 10:48

Ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárási díj, tulajdoni lap költsége.
Általában a tulajdonszerző viseli ezeket. Perzse, kérdés, hogy jelen esetben így is elfogadja-e valaki.