Örökölt ingatlan eladása


batyuka # 2015.07.23. 18:04

Köszönöm a válaszokat. Szívesen elajándékoznánk, ha elfogadja valaki, de illetéken kívül milyen költségei lennének? Az átadónak van költsége?

ObudaFan # 2015.07.23. 17:05

Ha nincs megegyezes a tulajdonostarsak kozott, akkor pert is lehet inditani a kozos tulajdon megszuntetese irant, es kerni a birosagot, hogy valamelyik bent lko tulajdonostarsat kotelezze arra, hogy az ingatlant magahoz valtsa vagy rendeljen el arverwsi ertekesitest.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.23. 14:25

9%-os ajándékozási illetékkel.

lewho # 2015.07.23. 14:17

oda kell ajándékozni annak a tulajdonostársnak, aki elfogadja

batyuka # 2015.07.23. 12:29

Sziasztok!

Adott egy örökölt ingatlan 1/6-oda, mint örökség, egy semmit nem érő, közel 20 éve üresen álló falusi ház, úgy néz ki a tulajdonostársak egyikének sem kell, és eladni sem mindenki szeretné, mit lehet ilyen esetben tenni, hogy lekerüljön az örökös nevéről a része, akár ingyen is? Előre is köszönöm a választ!

ObudaFan # 2015.07.21. 20:09

A valasz ebben az esetben is ugyanaz.

Gyuszu # 2015.07.21. 17:03

Kellett hozzá a mélyen intellektuális, és távolra mutató cinizmusod, hogy leessen, mindenesetre ,,köszönöm" a felettébb szakmai hozzászólásodat...:)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.21. 16:29

Köszönöm a választ.
Köszönöd, csak nem értetted.

Gyuszu # 2015.07.21. 16:04

Köszönöm a választ.

És mi a helyzet abban az esetben, ha az öröklés úgy oszlik meg, hogy: az elhunyt anya után fele részben a fia, a másik fele részben pedig annak 2 gyermeke osztozik a tulajdoni hányadon. Ebben a helyzetben pedig az elhunyt anya fiának egyik gyermeke nem járul hozzá, illetve szándékai szerint akadályozná az ingatlan eladását.
Ilyenkor az ő hozzájárulása nélkül nem lehetséges az eladás, illetve milyen megoldás lehetséges az értékesítésre?

Elnézést a körmönfont fogalmazásomért, de sajnos nem vagyok szakember (megpróbáltam érthetően összefoglalni)...

ObudaFan # 2015.07.21. 10:33

Pert lehet indítani a közös tulajdon megszüntetése iránt. Ebben kérheted, hogy váltsák magukhoz a te hányadodat megfelelő vételárért vagy kerüljön az ingatlan árverés útján értékesítésre. Mivel a megváltásra csak bentlakó tulajdonostárs kötelezhető, vélhetően az árverési értékesítés elendelése lehet a megoldás.

Gyuszu # 2015.07.21. 09:07

Sziasztok!

Az alábbi üggyel kapcsolatban szeretnék jogi tanácsot kérni:

Egy idős házaspár női tagja elhunyt. A házaspár közös tulajdonában lévő ingatlan elhunytra eső tulajdoni része egyenlő arányban szállt a két gyermekre. A beteges és önmagáról gondoskodni nem tudó férjet idősek otthonában helyezték el.
Az apa és az egyik gyermek is hozzájárult az ingatlan eladásához, viszont a másik gyermek nem kívánja támogatni az ötletet.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben milyen jogi lépéseket lehet tenni az ingatlan eladásának előmozdítása érdekében?

Köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2015.07.20. 20:22

Kimber

Pert lehet indítani a közös tulajdon megszüntetése iránt. Ebben kérheted, hogy váltsák magukhoz a te hányadodat megfelelő vételárért vagy kerüljön az ingatlan árverés útján értékesítésre.

Gamer07 # 2015.07.20. 20:10

Szép estét!

Az alábbi üggyel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni:

Egy idős házaspár női tagja meghal. Utána a két gyermeke örökli a házaspár tulajdonában lévő ingatlan elhunytra eső részét.
Az idős férj kora és egészségi állapota miatt idősek otthonában kerül elhelyezésre.
A gyermekek közül az egyik nem szeretné eladni az ingatlant, ehhez nem kíván hozzájárulni. Így a férj és az egyik gyermek igénye (a lakás eladására vonatkozóan) áll szemben a másik gyerekével.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben jogilag milyen lehetőségek vannak arra vonatkozóan, hogy az említett ingatlan mégis csak eladásra kerüljön.

Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.20. 17:07

Ahhoz először ki kellene nyilvánítani az igényt a természetbeni használatra, és ha ezt megtagadják, akkor nyílhat meg a lehetőség a pénzkövetelésre. És akkor sem biztos, hogy a birtokossal szemben.

bokros # 2015.07.20. 17:04

szerintem többlethasználtai díjra gondol


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.20. 16:22

Miért fizetnének neked lakbért? Kötöttél velük érvényes bérleti szerződést?

Kimber # 2015.07.20. 16:10

Tisztelt Szakértők!

Örököltem egy ingatlan fél tulajdonjogát. Mint kiderült az ingatlant a másik fél rokonai lakják akik halogatják - és kifogások hadával jönnek - már az általam kért találkozást is (hogy a ház sorsáról egyeztethessünk). Amennyiben továbbra sem reagálnak a megkereséseimre milyen lehetőségeim vannak? Én nem szeretnék beköltözni, az lenne a legjobb ha megvennék vagy lakbért fizetnének, de mint fentebb írtam erre nem sok hajlandóságot látok tőlük.

Előre is köszönöm a segítségüket!
Üdv: Kimber

ObudaFan # 2015.02.26. 14:28

Nem kell.

Lyz84 # 2015.02.25. 16:08

Tisztelt Szakértő!

2014 év elején örököltem egy ingatlan 1/2 tulajdon részét, mely tulajdon rész értéke a hagyatéki végzésben 4,5 M ft-ban került megjelölésre. A tulajdon részemet 2014 év végén a másik tulajdonos 3 M ft-ért megvásárolta.
Mivel alacsonyabb áron adtam el a tulajdon részem, mint a hagyatékiban megjelölt összeg, igy kell a NAV felé illetéket és Szja-t fizetnem?
Eddigi utána olvasás után szerintem nem, de szeretnék hozzáértő személytől is információt kapni.

Válaszát elöre is köszönöm!

Üdvözlettel, Lyz

ObudaFan # 2015.02.11. 21:29

Jogi akadlya nincs annak, hogy előbb fizesse ki.

Árvácska17 # 2015.02.11. 19:44

Ő ajánlotta fel, hogy kifizet és megveszi a tulajdon részem. Abban maradtunk, hogy megkérdezi az ügyvédet, hogy lehetséges e a hagyatéki eljárás, tárgyalás előtt ezt kifizetni. És az ügyvéd állítólag azt mondta hogy csak a hagyatékin fizetheti ki.

Csak nem tudom, hogy ez tényleg így van e, ennek próbálok utána járni. Hogy mit mond a jog....csak arra vagyok kíváncsi. Nyilván ő dönti el, hogy mikor fizet ki, én csupán ettől függetlenül tájékozódni szeretnék.

Van valami utalás erre a jogban??? Ami konkrétan meghatározza, hogy az átvenni kívánt tulajdonrész mikor vásárolható ki?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.11. 19:33

Ha nem akarja korábban kifizetni, akkor úgyse fizeti ki korábban. (Megjegyzem, a szerződéskötés és a vételár kifizetése két különböző dolog.)

Árvácska17 # 2015.02.11. 19:31

Az oké, hogy szerinted tök mindegy, hogy mikor adom el a részemet, illetve veszik meg tőlem. De van erre valami konkrét utalás a jogban, hogy ezt valóban bármikor lehet?
Mert az örökös társ azt mondta, hogy a hagyatéki után fizetheti csak ki a jog szerint. Fontos lenne.... köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.11. 19:15

Előtte, közben, utána. Tökmindegy.

Árvácska17 # 2015.02.11. 17:27

Sziasztok, tulajdonrészt örököltem mamám után, aki tavaly év végén hunyt el. Az örökös társ -élve elővásárlási jogával- kivásárolna engem (azaz átvenné a tulajdonrészemet).

Az lenne a kérdésem, hogy csak a hagyatéki tárgyaláson fizetheti ki és veheti át a tulajdonrészt az ingatlanból vagy előtte is lehetséges?

Hol találhatok erre valami törvényt vagy utalást?

Köszönöm