Örökölt ingatlan eladása


ObudaFan # 2018.06.15. 04:26

Az elővásárlási jog szempontjából csak akkor van annak jelentősége, hogy mennyi a reális ár, ha bizonyítható, hogy nem valós ajánlatot közöltek az elővásárlási jogosulttal, hanem valójában olcsóbban történik az adásvétel, csak az elővásárlási jog kijátszása miatt közölték ezt az ajánlatot. Ezt bizonyítani általában nem könnyű.

Cowboy.No1 (törölt felhasználó) # 2018.06.14. 21:04

Mi van akkor ha tulajdonostars megkivanja venni az ingatlan reszt,DE nem annyiert, mint a szerzodesben van? Kvazi megtamadja, akar perben is,elve az elovasarlas jogaval,h szerinte a megvasarolni kivant ingatlan resz nem er annyit,de olcsobban megvenne.

nonolet # 2018.06.14. 20:43

Erika1966

1.
Eddig volt egy eladási ajánlatod a tulajdonos társ számára.
Nem élt vele.
Kész vége, az ügy lezárult.

2.
Szabad kezed van...
Add el akinek csak akarod.

Az adás-vételi szerződés elkészülte után a tulajdonostárs a kész, ALÁÍRT szerződést majd megismeri.
(az ügyvéd dolga lesz ennek az intézése)

A szerződés ismertében aztán,
a tulajdonostárs HA akar
beléphet a vevő helyére a szerződésbe.

Akkor ő lesz vevő, de minden más feltétel marad.
(az ár is)

Ennyi.

Erika1966 # 2018.06.14. 12:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm gyors válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.14. 12:02

Megbocsáss, de te nem tudod, hogyan működik az elővásárlási jog.

Egyébként eladhatod az illetőségedet, de a tulajdonostárs gyakorolhatja az elővásárlási jogát. Akkor. Úgy.

Erika1966 # 2018.06.14. 11:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Osztatlan közös tulajdonú szántókban lévő 1/3 tulajdoni részem szeretném értékesíteni.Írásban közöltem a tulajdonostársammal,felkínáltam konkrét vételárért, ezzel szemben vételi szándék helyett közlése helyett a másik szántó ingatlan tulajdonban lévő tulajdonrészét ajánlotta be.Kérdésem az lenne, ezt mennyiben lehet jogilag válasznak tekinteni, mert az elővásárlási jog tekintetében ezt a választ nem tudom értékelni. Van-e lehetőségem a jegyzői hivatalban kifüggesztve egy tényleges vételi szándékkal rendelkező vevő részére értékesítenem, illetve, ha azért nem kaptam konkrét választ jelenlegi tulajdonostársamtól, hogy így próbálja a vételár csökkentést kieszközölni tőlem? Egyáltalán van-e a vételi ajánlat kitaktikázása után visszaélni elővásárlási jogával? Meddig vagyok köteles biztosítani számára az elővásárlási jogát?
Tisztelettel.

fobetty # 2018.06.05. 20:58

nonolet, nem tudom mikor lett volna nekem jó az, hogy alábecsülték az ingatlan értékét, pláne hogy egy közeli hozzátartozó halálával kapcsolatban örököltem. Akkor is észrevettem, közjegyző rögtön azt mondta hogy felé hiába teszek észrevételt mert az önkormányzat készítette az értékbecslést és nem lehet fellebbezni, sem megtámadni vagy nem tudom hogy mondják jogi nyelven. Az egyetlen dolog amit tanácsolt, hogy a NAVtól kérjem hogy ők értékeljék újra az ingatlant. Ennek próbálok most utánajárni, hogy hogy megy ez. Pár hónap telt el az eladásig, egyértelműen nem a piaci helyzet az oka a "jövedelemszerzésnek", hanem az alábecsült piaci érték. Szóval nem járt valaki hasonlóan aki meg is tudta oldani ezt a helyzetet?

drbjozsef # 2018.06.05. 13:04

Az volt a másik közjegyző? Vagy akkor nem fogadták el?

wers # 2018.06.05. 11:14

igen

drbjozsef # 2018.06.05. 11:03

Így megy ez. Fellebbeztél?

wers # 2018.06.05. 10:44

Ha a hagyatéki végzés jogerőssé válása előtt nem tettél erre észrevételt, akkor nemigen.
Én megtettem. Kétszer is. Az egyik közjegyző beleírta a hagyatékiba, a másik meg nem volt hajlandó. Még fel is háborodott, engem meg kötözködőnek tartottak.
De mikor eladtuk az ingatlant nem fogadták el, hogy alul értékelték. A még nagyobb szépsége a történetnek, hogy ugyan azt az ingatlant kb. fél év különbséggel igen csak jelentős eltéréssel értékelték fel, és akkor nem emelkedtek az ingatlan árak.

drbjozsef # 2018.06.05. 08:58

Ha a hagyatéki végzés jogerőssé válása előtt nem tettél erre észrevételt, akkor nemigen.

nonolet # 2018.06.05. 08:26

"késő bánat, eb gondolat"

Akkor nem zavart az alábecslés amikor az neked volt jó?!

fobetty # 2018.06.05. 07:28

Üdvözlöm! Az lenne a kérdésem, hogy ha örököltem egy ingatlanrészt, aminek piaci értékét az önkormányzat jelentősen alábecsülte (még csak helyszíni szemlét sem tartottak), néhány hónappal később eladtam piaci áron, ami valóban meghaladja az értékbecslést, lehet valamit tenni, vagy el kell fogadni, hogy a különbözet után be kell fizetni az SZJA-t? Köszönettel: fobetty

lajcsó # 2018.06.01. 09:04

"Van-e bármilyen módja annak, hogy a haszonélvezeti jogot a haszonélvező beleegyezése nélkül töröljék egy ingatlanról?"
Igen, a haszonélvező halála után.

liza67 # 2018.06.01. 08:40

Van-e bármilyen módja annak, hogy a haszonélvezeti jogot a haszonélvező beleegyezése nélkül töröljék egy ingatlanról?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 08:22

mik a lehetőségei a gyerekeknek?
Tanulhatnak, vállalkozhatnak, övék a jövő.

liza67 # 2018.06.01. 08:15

Tisztelt Ügyvéd úr!
Haszonélvezettel kapcsolatban lenne kérdésem és kérném jogi segítségét.
Válásom után volt férjem vett egy ingatlant.Holtig tartó haszon élvezetre kötött szerződést bátyjával és annak feleségével.Idő közben betegség miatt a volt férjem elhunyt,és közös gyermekünk+a második kapcsolatából született gyermeke 1/2-1/2 arányban meg örökölték az apjuk után ennek az ingatlannak a tulajdon jogát.
Az ingatlant most értékesíteni szeretnék de ugye benne lakik a volt férjem bátyja+annak felesége.
Mivel a haszon élvezetet az elhunyt férjemmel kötötték és nem a két gyermekkel akik örököltek a haszon élvezeti joguk továbbra is fenn áll vagy mik a lehetőségei a gyerekeknek?
válaszát előre is köszönöm

Piroska00 # 2018.05.25. 15:45

Köszönöm szépen.

drbjozsef # 2018.05.25. 15:35

Egyébként meg nem biztos, hogy célszerű a valóságtól eltérő szerződést kötni. Problémát okozhat a későbbiekben, hogy a tulajdoni lapon nem az szerepel, aki a tényleges vételárat megfizette - főleg annak, aki ténylegesen fizetett.

Amúgy egyéb "pénzügyi költsége" is lehet, pl. ha a férjed szerez 50%-ot, akkor az után illetéket kell fizetnie, míg neked nem kellene, hiszen eladtál előtte egy másik lakóingatlant. Azt ő nem számíttathatja be.

drbjozsef # 2018.05.25. 15:32

Piroska,

ha eladod az ingatlanodat, és - ha kell - befizetted az adót az abból származó jövedelmed után, akkor a többi pénzzel azt csinálsz, ami akarsz.

Ha arra célzol, hogy nem kell adót fizetni, ha lakáscélra költöd a másik lakás eladásából származó jövedelmedet, akkor sajnos nem jól tudod : ezt a szabályt cirka 10 éve hatályon kívül helyezték. Nem kell lakáscélra költened. (De ha 3 éven belül arra költöd, akkor az új lakás illetékkötelezettségét valóban tudod csökkenteni)

Piroska00 # 2018.05.25. 13:52

Miért ? Ha nekem szol a válasz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.25. 13:46

Valamit félre tetszettél érteni, de nagyon.

Piroska00 # 2018.05.25. 13:45

Kedves forumozok, ismét kérdeznék lehet egy kicsit hosszu lesz. Az örökölt ingatlanomat 13,7 m-ért eladtam, ebbol 6,2 m jelzáloghitel. Mivel örököltem ugye ezt a pénzt ház vásárlásra és felújításra költhetem, az lenne a kérdésem hogy az egész összeget fel kell majd használnom vagy ilyenkor beleszámít e a jelzáloghitel, és csak a 7,5m kell felmutatnom ingatlant és számlákat? Másrészt pedig vennénk a leendő férjemmel házat de én nem vagyok hitel képes, mert gyeden vagyok. A bankba azt mondták hogy legalább 50% tulajdonjognak kell lennie a házon amire vesszük a hitelt. Az én pénzemből vennénk meg a házat de az adásvételibe őt is beleírnánk mint tulajdonos hogy fel tudjuk venni a hitelt. Ez jár vmi pénzügyi költséggel? Köszönöm szépen a segitséget.

Erika1966 # 2018.05.18. 15:42

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm szépen válaszát.