Örökölt ingatlan eladása


drbjozsef # 2018.05.07. 12:19

Erika,

a tanyát nem is igen tudod : a tulajdonostársadnak mindenképpen elővásárlási joga lesz, akárkinek adnád el, és ez, ha nem méreted külön a földet, hanem azt is csak eladod, szintén így van a föld esetén is.
Megegyezés nélkül nemigen tudod megkerülni. Legfeljebb, ha elajándékozod őket.

lajcsó # 2018.05.07. 11:48

"Hogyan tudnám legegyszerűbben ezt az adásvételt, illetve szántóban lévő tulajdonrészemet külön méretni a jelenlegi tulajdonostársamtól, hogy eladható legyen?"
Megegyeztek a tulajdonostárssal az osztatlan közös tulajdon megszüntetésében. (Feltéve, ha elég nagy hozzá a terület.)

Erika1966 # 2018.05.07. 11:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2013-ban örököltem néhai Édesapám után szántó megjelölésű ingatlanokat, amelynek 1/3-nyi részben vagyok tulajdonosa, illetve egy tanya megnevezésű ingatlan 1/4 részét.Szeretném ezeket a közvetlen szomszédban lakó tanyaszomszédnak eladni, mert a jelenlegi tulajdonostársammal, aki vitatható eltartási szerződéssel szerezte meg a többi ingatlanrészt, nem szeretnék üzletet kötni. Kizárólag a tanyaszomszédnak szeretném eladni, aki még 2013-ban jelezte vételi szándékát nekem.Hogyan tudnám legegyszerűbben ezt az adásvételt, illetve szántóban lévő tulajdonrészemet külön méretni a jelenlegi tulajdonostársamtól, hogy eladható legyen?
Előre is köszönöm segítségét.

lajcsó # 2018.05.03. 11:23

"hogyan bizonyosodjak meg afelol, hogy kesobb ki leszek majd fizetve tisztessegesen?"

  1. Megbízható személynek adsz meghatalmazást.
  2. A vételár teljesítését átutalással kéred a bankszámládra.
drbjozsef # 2018.05.03. 11:08

Csak azt tudom elképzelni, hogy a mama már elhunyt, de még nem volt hagyatéki eljárás. Talán ehhez.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.03. 10:56

Te figyelj, ha a ház tényleg a mamádé, eleve nincs mit kifizetni neked. Ha mégis fizetnek, legyél hálás érte.

Azt sem értem, mihez kellene a meghatalmazásod.

Sankooooo # 2018.05.03. 10:43

Jo napot!

A mamam hazat szeretnek eladni, amibol en is orokolnek. Kulfoldon vagy es kertek, hogy a nagykovetsegre faradjak be es ott kozjegyzo jelenleteben adjak meghatalmazast az eladashoz.

Kerdesem az lenne, hogy hogyan bizonyosodjak meg afelol, hogy kesobb ki leszek majd fizetve tisztessegesen?

Koszonom!

drbjozsef # 2018.04.17. 10:59

Ne kérdezz mindenhol.

ism66 # 2018.04.17. 08:17

2001-ben elhunyt a testvérem, hagyatéki eljárás során kimaradt egy telek a hagyatéki eljárásból, amit 2015-ben póthagyatéki eljárással átadott a közjegyző. Amit most eladok a póthagyatékban megadott összegnél többért.
Kérdésem kell-e adót fizetni? Mikortól számít a megszerzési idő az eredeti hagyatéki eljárástól, vagy a póthagyatéki eljárástól?
Köszönöm a mielőbbi választ.

drbjozsef # 2018.03.31. 20:22

2016-ban egyeneságon örökölt, nyilván nem volt illeték.

2017-ben ugyanannyiért eladták, mint a hagyatéki érték, tehát nem keletkezett jövedelmük, nem kell adót fizetni (se bevallani adóbevallásba, nincs semmi teendőjük)

A 2017-ben vett ingatlan ára kevesebb, mint az egy éven belül eladott másiké, tehát a különbözet után kell illetéket fizetni, esetükben ez negatív, tehát az illeték nulla, DE CSAK AKKOR, ha a lakás teljes egészében az úr nevére került. Hiszen ő adott el lakást.

Ezt nem részletezted, csak azt írtad, "vettek" és hogy az "ő nevüKÖN van", tehát feltételezem nem ez a helyzet. Ha közösen vették, akkor az úrnak nyilván továbbra sincs illetékfizetési kötelezettsége, de ha a felesége nem adott el az elmúlt három évben ingatlant (vagy nem fog egy éven belül), akkor neki a teljes érték után illetéket kell fizetnie. Mármint a rá eső résszel arányos vételár után.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.31. 20:19

Nem. Fordítva ülsz a lovon.

Gabor0081 # 2018.03.31. 20:16

Kedves Közösség!

Egy idős, nyugdijas házaspár részére szeretnék tanácsot kérni adózás ügyében.

Egyenes ágon az idős úr örökölt egy ingatlant 2016-ban, első házasságából származó gyermeke hunyt el. A gyermeknek nem volt sem testvére, sem férje, sem utódja, igy felfelé örökléssel az idős úr örökölt egyenes ágon, mint vér szerinti apa.

A hagytéki eljárásban megállapitottak egy értéket, 21 millió forintot, amennyiért sikerült is eladniuk az ingatlant 2017-ben. (másik városban volt)

2017-ben Budapesten 18 millió forintért az idős úr és felesége vettek egy ingatlant (jelenlegi házasságukból származó) gyermeküknek, de a lakás az ő nevükön van.

Én úgy tudom, hogy illetékmentes a lakásvásárlás ilyenkor, hiszen 21m volt az eladás és 18m az új ára, és lakáseladásból lakást vettek, az ingatlanosok is ezt mondták nekik. A különbözet tehát 3 millió forint.

A különbözet után (3m forint) kell-e SZJA-t fizetni? Egyenes ági öröklés volt, tehát nem tudom, hogy "vagyonszerzésnek" tekintendő-e ez a 3m ft összeg?

Köszönettel,
Gábor

Gyula_58 # 2018.03.31. 10:28

ObudaFan
Köszönöm a megerősítést!

drbjozsef
Igen, valóban lemaradt, hogy az értékbizonyítványban megadott értéknek is a felét kell figyelembevenni.
Köszönöm a pontosítást!

Üdv:
Gyula

drbjozsef # 2018.03.31. 08:06

(eladási ár fele és az értékbizonyítványban megadott érték különbsége)

Ez picit félreérthető, mert az értékbizonyítványban mindig a teljes ingatlan értéke szerepel. Tehát az eladási ár felét kell összevetni külön-külön a két hagyatéki végzésben szereplő értékek felével, értelemszerűen.

ObudaFan # 2018.03.31. 06:11

Gyula58

Külön kell számolni a két tulajdoni hányadra, igen.

ObudaFan # 2018.03.31. 06:10

márti.vp

A saját hányadodat eladhatod bárkinek - a tulajdonostársad elővásárlási joga mellett - , de nyilván kérdés, hogy az úgy kell-e valakinek, illetve ha kell, akkor nyilván nyomott áron.
Vagy indíthatsz közös tulajdon megszüntetési pert, és akkor a bíróság szakértő segítségével majd meghatározza a reális eladási árat, amin az értékesítés árverési úton megtörténik. De az se olcsó, se gyors nem lesz, tehát ez a végső megoldás.

márti.vp # 2018.03.30. 19:19

Tisztelt Szakértők!
Szeretnék segítséget kérni.Testvéremmel fele-fele arányban örököltük szüleink családi házát.Én szeretném eladni a házat, ha lehet minél előbb, mivel lassan 60 éve épült, romlik az állaga. Télen fűtve van, de nem lakik ott egyikünk sem.Az eladási árat a sógorom beleszólásával a testvérem elég magasra tette.Érdeklődnek is, és alacsonyabb árért már megvették volna, amibe én belemennék, de a testvérem /sógorom/ nem enged az eladási árból.Próbálkoztam azzal is, hogy fizessenek ki az alacsonyabb árral.Ők meg adják el amennyiért akarják.
A kérdésem az lenne, valahogy hozzá tudnék jutni az én részemhez?Van valami jogi lehetőségem?

Gyula_58 # 2018.03.30. 18:20

Tisztelt Fórum!
2013-ban és 2016-ban elhunyt szülők után örökölt lakás 2017-ben történt eladásából származó személyi jövedelem adó megállapításához kérnék segítséget. Jól gondolom, hogy a számított összeget (eladási ár fele és az értékbizonyítványban megadott érték különbsége) öröklésenként kell képezni, majd a tulajdonban tartási szorzók figyelembevételével egyenként számítani a keletkező jövedelmet? Végül az összjövedelem 15%-a az szja mértéke?

Köszönöm!
Gyula

SaireyVMK # 2018.03.06. 12:04

Jaj. Most látom,hogy illetékmentességet írtam az 5.év elteltét követő SZJA MENTESSÉG helyett. Párdon. De amúgy a lényeg ugyanaz. Mellesleg "szívesen, máskor is, de tényleg."
-

ötvenhetes # 2018.03.05. 11:00

SaireyVMK válaszát köszönöm szépen! Az az igazság, hogy én is így gondoltam, de az eladás előtt pontosan szerettem volna tudni a feltételeket!

SaireyVMK # 2018.02.23. 14:49

A hozzá nem értőknek lefordítva amit KBS ír az az,hogy mivel örökölni tetszett az alapból hozzácsapódott a jövedelméhez. Papírforma szerinti értékben(50% tulajdoni rész=7millió Ft) Attól,hogy ön ezt az ingatlant pénzzé alakítja át alapból még jövedelme nem biztos hogy lesz.(Bevétele igen,de jövedelme csak akkor lesz,ha az eladás értéke meghaladja az ingatlan értékét!) Magyarul ha mondjuk 15millió forintért értékesítené, akkor az anyai rész(felteszem 50%) érték feletti része után kellene fizetnie SZJA-t. (Vagyis a különbözet 1millió forint fele képezné az adóalapot. Tehát 500ezer forint. Ennek kellene a 15%-át fizetni. Vagyis 75ezer forintot. HA 15millió forintért adná el és ,HA még az anyai rész öröklése vagy azt követő évben értékesítené.

Ha a tulajdonba kerülést követő 2.évben történik az értékesítés akkor már csak ennek 90%-át, 3.évben 60%-át, 4.évben 30%-át 5. évben és az után pedig illetékmentes.

DE a lényeg,hogy ha 14millióért értékesíti akkor ígyis úgyis SZJA MENTES LESZ. Mivel csak elcserélte az ingatlanát, annak értékének megfelelő(vagy kevesebb) pénzre. Tehát "nincs jövedelem, nincs adó".

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.22. 19:59

Az szja-t a jövedelem után kell fizetni. (Személyi jövedelemadó - éééérted?)

ötvenhetes # 2018.02.22. 15:16

Amikor felértékelték a lakást, akkor mondták, hogy ez után az összeg után kell fizetnem, ha 5 évnél hamarabb eladom. Ezért is szeretném tudni, hogy mi a teendőm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.22. 12:00

Ki mondta, hogy 7 millió forint után kell szja-t fizetni?

(Biztos vagy benne, hogy a 14 millió a teljes ingatlan értéke? A hagyatéki leltárba csak a hagyatékba tartozó illetőséget veszik fel.)

ötvenhetes # 2018.02.22. 09:42

Tisztelt Szakértő!
Édesanyám tavaly halt meg és megörököltem a lakását. Az illetékes szerv felértékelte 14.000.000, Ft-ra, aminek csak a fele után kell 15 %-os szja-t fizetnem (amennyiben most eladom), mert az apai rész már 18 éve a nevemen van.
Kérdésem az lenne, hogy akkor is ki kell fizetnem a teljes szja-t a 7.000.000,- Ft után, ha a jelenlegi önkormányzati lakásomat szeretném ebből a pénzből megvenni. Válaszát előre is köszönöm!