Öröklés - haszonélvezeti jog?


norbertox # 2018.07.26. 05:45

1.Lehetséges, hogy a férj különvagyonából lett vásárolva az ingatlan(ok), esetleg van házassági vagyonjogi szerződés!
Válasz:
Erről tudnék!Nem volt különvagyona!

2.Mit takar az hogy vagyoni viszonyok?

3.Szóval ha 30 éve házasok voltak és nem különvagyonból lett vásárolva és nincs házassági vagyonjogi szerződés annak ellenére hogy a mostoha apám nevén van a 2 nem emlitett ingatlan biztosra öröklünk!Ilyenkor hány százalékba oszklik el az örökség a házastárs és a 4 gyerek között?

4.Ön elválallná a pereskedést,mert szerintem a megeggyezés kizárt?!

Tényleg nagyon köszönöm a gyors válaszát!

drbjozsef # 2018.07.26. 05:19

1. De igen, örökölnek, de ez esetben nem a hagyatéki eljárás keretei között, hanem az örökösnek kell kérnie a házastársat, hogy örökölje azt a részt, ami nem az örökhagyó nevén van, ha nincs megegyezés, akkor pedig az örökösnek kell pert indítania.
Lehetséges, hogy a férj különvagyonából lett vásárolva az ingatlan(ok), esetleg van házassági vagyonjogi szerződés, úgyhogy ezért érdemes per előtt megpróbálni egy közös megegyezést, és kideríteni, mik voltak a vagyoni viszonyok.

2. Ha a hagyatékba tartozó vagyon kerül elő, akkor lehet utólag póthagyatéki eljárást indítani. De ez pont arra a vagyonra vonatkozik, ami nem képezi vita tárgyát, mert a házastárs elismeri az örökhagyó tulajdonjogát, vagy pl. be van jegyezve nyilvántartásba. Olyan vagyon, ami a házassági vagyonközösség alapján járna, de vitatott, azt csak perrel lehet megszerezni.

norbertox # 2018.07.26. 05:06

Tisztelt drbjozsef!

Ezt ön irta:
Persze, az öröklésnek feltétele, hogy tényleges tulajdonjoggal rendelkezett édesanyátok az adott ingatlanokban. Nem lehet,hogy csak a férje nevén volt papíron?

1.Kérdésem:
Ezt még nem tudom hogy csak a férje nevén volt !
De mi van ha csak a férje nevén volt?
Tudomásom szerint a házasság után szerzett vagyon közös tulajdonnak számit!
Akkor nem örökölnek a gyerekek?
Több mint 30 éve házasok és azóta is éltek együtt!

2.Kérdésem:Ha eltitkoltak ingatlant és autót 3 hónap után hogy lehet megtámadni a hagyatéki eljárást?
Nagyon megköszönném a válaszát!

nonolet # 2018.07.25. 18:25

Witch87

Már írtam ...

TISZTÁZD egy leltárban a tulajdoni és örökségi viszonyokat.
A vázlatát is megadtam.

A nélkül nem fogsz tudni tisztán látni!

wers # 2018.07.25. 12:31

(Szerintem a közjegyzőnek erről nem kell nyilatkoztatni, ha magától nem jut eszébe.)

Nem tudom, ez nyilatkoztatás volt, inkább csak felvetette, hogy választhat. Lehet másokkal nem ennyire beszédes.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.25. 12:19

de mintha választhatna a házastárs, haszonélvezet, vagy egy gyerekrész.

Gyakorlatilag így van, hiszen kérheti a haszonélvezet megváltását, akkor pedig pont egy gyerekrész jár neki. Ez nem egyezség, ezt egyoldalú nyilatkozattal megteheti. (Szerintem a közjegyzőnek erről nem kell nyilatkoztatni, ha magától nem jut eszébe.)

wers # 2018.07.25. 12:17

Ez a közjegyző éppenséggel mindent elmagyarázott. Kb. fél év múlva másikkal hozott össze a sors, az tényleg nagyon tuskó volt.

drbjozsef # 2018.07.25. 12:00

Szerintem a közjegyző gyakran nem erőlteti, hogy az ügyfelek értsék is mi történik, ha közös akarattal megegyeznek valamiben, és az a törvényben is megfelel az osztályos egyezségnek, akkor azt írásba foglalja, és kész, nem magyarázgat.

wers # 2018.07.25. 11:32

Ott voltunk mi is persze, egyezséggel a két másik ingatlanról nyilatkoztunk, mármint nem 1/2, 1/2 tulajdont kaptunk mindkettőből, hanem egyiket én örököltem a másikat a testvérem, és az autóról, hogy az 1/1 a testvéremé legyen.

drbjozsef # 2018.07.25. 11:28

Ha a gyerekeket is megkérdezte, akkor rendben, egyezséggel bármit IS lehet.

wers # 2018.07.25. 11:15

Ok, én hiszek neked, de anyukámtól ezt kérdezte a hagyatékin a közjegyző, a többi ingatlant pedig haszonélvezet nélkül a gyerekek örökölték.

drbjozsef # 2018.07.25. 10:45

Nem egészen.

7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

wers # 2018.07.25. 10:26

kivéve az utolsó közösen lakott lakást, abból nem örököl tulajdonrészt, de holtig tartó haszonélvezetet kap rá.

Bocsi, de mintha választhatna a házastárs, haszonélvezet, vagy egy gyerekrész.

drbjozsef # 2018.07.25. 10:20

Egyébként, ha édesanyád Magyarországon élt, akkor az itteni, kijelölt közjegyző lesz az illetékes minden bizonnyal a külföldi ingatlan tekintetében is.
Nézd meg, ki az, és hívd fel, kérdezz tőle.

drbjozsef # 2018.07.25. 10:15

norbertox,

az örökösök a gyermekek és a házastárs, ha 4 gyermeke volt, akkor a hagyaték 5 részre oszlik, egy gyereknyit örököl a házastárs is, kivéve az utolsó közösen lakott lakást, abból nem örököl tulajdonrészt, de holtig tartó haszonélvezetet kap rá.

Hogy miért nincs a hagyatékban a két ingatlan? A közjegyzőnek általában a lakóhely szerinti önkormányzat állítja össze a hagyatéki leltárt, az pedig gyakran a halálesetet bejelentőtől kérdezik.

Ha nem került be valami a hagyatéki leltárba, a közjegyzőnek (MOKK oldalán megnézhető ki a kijelölt), vagy az önkormányzatnak is szólhattok.

Persze, az öröklésnek feltétele, hogy tényleges tulajdonjoggal rendelkezett édesanyátok az adott ingatlanokban. Nem lehet,hogy csak a férje nevén volt papíron?

norbertox # 2018.07.25. 07:15

Édesanyám halála után házasság ( több mint 20 éve házasok ) után szerzett 3 ingatlanból csak egyet tüntettek fel a hagyatéki eljárásba viszont ezen kivül van még egy külföldön és egy itthon!4en vagyunk testvérek!Egy a házasságból közös gyerek és mi hárman meg másik apától,de a mostoha apánk gyerekkorunk óta nevelt!Kérdésem hogy édesanyánk halála után mit öröklünk a 3 ingatlanból?

Witch87 # 2018.07.25. 05:00

Nonolet
Az gondolhattál kettőre,mert az asszonynak van gyereke az előző házasságból (az egyikhez költöztek oda 4 éve),de ők nincsenek képben (remélem),mert apa ne fogadta őket örökbe,nem is nevelte őket (tőlem idősebbek).
Igen,a megszerzésre gondoltam,mivel apa az összeköltözés előtt vette a házat saját pénzén,azt reméltem,ehhez nem nyúlhat. Hisz nekem sincs közöm az általa később eladott lakásához. (Hogy a pénz hová ment,nem tudni)

Az apai házon ha nem is szerez haszonélvezetet,mivel nem itt laktak,akkor felé tulajdonos lesz...A lényeg a lényeg,én akárhogy nézem rosszul járok. (Apa elvesztésével már így is...) Mindent visz,ami pozitív,én meg adósságot kapok (ha csak nem mond le a fele apai házról,mert ugye akkor felesek a tartozások). És amiről még nem tudok....

Az utolsó közös lakásból pedig csak te öröklöd az apád részét, de az özvegy haszonélvezetével terhelten

Ez az özvegy (ha minden igaz) örökségből vett háza,ami az özvegy nevén van. Ebből én szerzek most apa után? (Mégha haszonélvezettel terhelten is) Váratlan fordulat lenne.

nonolet # 2018.07.24. 22:25

A megszerzés a téma...
Hisz nyilván úgy értette, hogy nem az özvegy szerezte anno.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 20:09

Csak az apád különvagyonához nincs köze...
Már hogyne lenne. Abból is örököl.

nonolet # 2018.07.24. 19:47

A halálkor!!! lakóhelyként közösen használt lakásra szerez haszonélvezetet.

Ja hogy egyedüli gyerek vagy... (2 rémlett)
Akkor nem 2+1=3 az osztozkodás a többi vagyonon, hanem 1+1=2 csak.

Az utolsó közös lakásból pedig csak te öröklöd az apád részét, de az özvegy haszonélvezetével terhelten.

"tulajdonos lesz egy olyan ingatlanon,amihez semmi köze,"

Köze van hozzá, hisz együtt éltek, majd házasodtak is.
Csak az apád különvagyonához nincs köze...

Még azt is megteheti, hogy egyet és kéri, hogy:
Fizesd meg neki a haszonélvezetét pénzben.
Mert ő nem akar haszonélvezni.

shaloman # 2018.07.24. 19:34

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm, nagyon sokat segített!
Közben kiderült, hogy az említett változtatáskor a néni és a bácsi is közjegyzőnél letétbe helyezett végrendeletet készítettett, mindkét részről én vagyok a kedvezményezett így a néni további sorsa megnyugtatóan rendeződni fog.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 19:03

Fele-fele.

Witch87 # 2018.07.24. 16:35

Igen,jogilag teljesen így van.
Csak 20 évnyi szomorúsággal és haraggal az ember nem lát tisztán. Ezért is írtam ide. Köszönöm szépen!
Az 1/3-ad értelmezésem helytálló vagy azt is benéztem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 16:29

amihez semmi köze
Neked pont annyi közöd van hozzá: törvényes örökösök vagytok.

Witch87 # 2018.07.24. 16:24

Vágtam is egy fejet megíráskor és inkább költőinek szántam.... (Ezt külön jelezhettem volna, elnézést.)
Mondjuk onnan tudhatná, hogy leellenőrzi a lakcímét. De ha ezt mondjuk külön jelzem a hagyaték átadásakor, hogy máshol éltek,akkor nem vezetik rá esetleg a haszonélvezetet? Van erre esély? (Bár hogy tulajdonos lesz egy olyan ingatlanon,amihez semmi köze,nekem elég szomorú.)
Újabb buta kérdés,és nem költői:
Hogy jön ki az 1/3-ad? Ha ketten vagyunk örökösök,akkor fele-fele,nem? (Ketten vagyunk örökösök,és plusz 1 gyerekrész az özvegyé, vagyis én 1/3-ot kapok,ő még 2/3-ot?)
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!