gyerektartásdíj


ObudaFan # 2015.04.17. 05:50

A nettó jövedelemnek van jelentősége, így a kedvezményeknek is jelentősége van. A hiteltartozást is figyelembe lehet venni, de nyilván nem mindegy, hogy mire kellett felvenni.

nickik # 2015.04.16. 17:23

Sziasztok,

valaki tudna nekem abban segíteni, hogy az adójóváírás miatt jövedelem emelkedést hogyan ítéli meg a bíróság? A szitu: 1 közös gyerek nálam, 1 közös gyerek a volt feleségemnél, plusz a jelenlegi házasságomból születtek ikrek, így 3 gyerek után jelentős adójóváírást kapunk. Feleségem felé havi 25 ezer Ft-ot fizettek gytartásdíjként a nála lévő gyerek révén. Kérdés, hogy ha most emelést kér, azt hogyan ítéli meg a bíróság, beleszámítja az adójóváírást is, vagy csak a bruttóm nettóját? Másik kérdésem, hogy fennálló (házamra felvett) kölcsön törlesztését, melynek jelentős a havidíja figyelembe veszi-e vagy sem?

ObudaFan # 2015.03.23. 16:02

Figyelembe kell venni a gyermektartás megállapításakor, ha lehet rendszeresen hasznosítani az ingatlant. Ha pedig az egyezségben az szerepelt, hogy erre tekintettel alacsonyabb lesz a tartásdíj, akkor ezt is figyelembe kell venni.
Természetesen a gyermekek szükségleteinek a mértékénél magasabb tartásdíj nem állapítható meg.

Boroberto # 2015.03.22. 15:19

Üdvözlet.
Sok kérdést és hozzászólást végigolvastam, de sehol nem olvastam olyat hogy -Mi van akkor ha az apa lemondott a gyermeke javára az ingatlan részéről? Az ingatlan értéke 20millió Ft értékű volt.Illetve hogy, 4 éve mióta eljöttem a házból havi rendszerességgel 100eurót utalok a gyermekem számlájára amit banki utalással teljesítek.Ezzel még nem fejeződött be az esetem mert az anya életjáradékot kap egy másik országból ami több ezer eurós nagyságú havonta, 14-szer egy évben.Az én keresetem másfél ezer euró amiből itt külföldön kell eltartani az új családomat.Most Ő 250 eurót követel gyerektartásra.Megjegyzem nem sajnálom a gyerekemtől de 250 euró az Magyar viszonylatban jóval meghaladja a gyermek szükségletét.Kérhetnék Jogi tanácsot az esetemre.Köszönöm

ObudaFan # 2015.03.20. 16:11

EmeseDora

Hát, valahogy próbáld meg bizonyítani. Legalább azt, hogy mi mindenre költ, mert akkor abból lehet következtetni a jövedelmére is.

ObudaFan # 2015.03.20. 16:10

szignum2

Figyelembe fogja venni a bíróság a kinti jövedelmét, de azt is, hogy a gyerekeket meg itteni árszínvonalon kell tartani, és ha a gyerekek szükségleteit meghaladná az ottani jövedelme alapján számolt 15-25%, akkor kevesebbet fog megállapítani. A teljes nettó jövedelemből indul ki a bíróság, de figyelembe veszi azt is, hogy neki milyen kiadásai vannak.
Tudom, hogy dodonai a válasz, de hát ez a helyzet.

szignum2 # 2015.03.20. 11:30

Üdvözlöm!

A segítségére lenne szükségem néhány tényezővel kapcsolatban, ami a tartásdíjat illeti. Abban az esetben, ha a kötelezett apa magyar vállalkozó által, de holland cégnél, holland telephelyen betanított segédmunkásként dolgozik már 4 éve, (úgy, hogy magyar állampolgár és itthon fizeti a devizahitelét is,de kint tartózkodik albérletben , kint adózik,kint fizet egészségbiztosítást) a kinti jövedelmének figyelembe vételével állapítja meg a tartásdíjat vagy az itthoni utolsó munkahelyének jövedelmét veszi alapul? Ugyanis az oldalán olvastam a külföldi dolgozókra vonatkozó részt és jelen esetben nem tudom, hogyan értelmezzem. Illetve a teljes fizetése 15-25%-a vonható le vagy a kötelező dolgok (albérletidíj,rezsi,biztosítás,másik gyerektartás,hitelek,utazási költségek, étkezés,szükségletek stb.) levonását követően fennmaradt összegből kerül megállapításra?

Minden információt szívesen fogadok.

Köszönöm a segítséget!

T.

EmeseDora # 2015.03.19. 10:10

Tisztelt Ügyvéd/Ügyvédnő!

2010 óta különélek a férjemtől, időközben 2013-ban ki is mondták a válást. 2 közös gyermekünk van 6 és 11 évesek, akiket én nevelek. A válás közös megegyezéssel zajlott, elfogadtam a 15 eFt/gyerektartást, mivel a férjem minimálbéres fizetésről hozott igazolást (havi nettó 200 helyett), illetve arra hivatkozott, hogy a lakás és autók után járó megbeszélt összeget nagyobb tartásdíj mellett nem tudja kifizetni. A megbeszélt összegből tartozik még,bár a határidő lejárt. Jóhiszemű voltam, azt ígérte a gyerekekkel kapcsolatos kiadásokhoz hozzá fog járulni, (osztálykirándulás, tábor,ruházkodás stb.) Ehhez képest a havi 30e Ft-on kívül sem a ruházkodásban, sem a gyerekek iskolai és egyéb nagyobb kiadásaihoz (akár orvosi) nem járul hozzá, sőt kijelentette neki ez nem feladata. Már a házaságunk alatt is havi 200 e Ft volt a fizetése és azóta is ugyanott dolgozik ugyanabban a munkakörben, tudomásom szerint már emelt fizetéssel. Szeretném ha emelkedne a gyerektartás, mert én egy kb. ugyanakkora fizetésből sokkal nagyobb részt vállalok. Megállapodni nem tudtunk. Miközben a már 2010 évi jövedelme után a minimális 15%/gyerek tartasdíj is a duplája lenne a most fizetettnek. Kérdésem, hogy mivel nem tudom bizonyítani a valós jövedelmét, van -e esélyem arra, hogy a bíróság ennél magasabb tartásdíjat állapít meg, mert feleslegesen nem szeretnék egy pereskedésbe fogni.

ObudaFan # 2015.03.18. 15:54

Az átlag az a gyermekenkénti 20%-os tartásdíj, nyilván ettől el lehet térni fölfelé is, de akkor igazolni kell, hogy a gyermekek szükségletei ezt indokolják.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.18. 07:49

Az egész beadványa zavaros, nem intelligens emberre vall.

Korábban ez nem volt igény. :)

Ha az egyik gyermek nagykorú, akkor ő is hozzá tud járulni a tartásához.
Az infláció mínuszban van. A rezsicsökkentés miatt a költségek nem emelkedtek.

Azt kell igazolnod, hogy nem történt 3 éve olyan jövedelemnövekedésed, ami indokolttá tenné, a majd 170%-os emelést.
Bizonyítanod kell, ügyvédre szükséged lesz.

Magypet # 2015.03.17. 17:44

Tisztelt Jogifórum!
Azt szeretném megkérdezni, hogy tapasztalatuk alapján van-e esélye annak hogy a bíróság felemeli a tartásdíjat.
Három évvel ezelőtt váltunk el, 30-30 ezer forintot fizetek a két gyerek után. (ezt akarja felemeltetni 50-50-re.) Az egyik gyerek már nagykorú. Az anya azzal igazolta az emelési kérelmét, hogy a házra, amit a válás után vett, nagyösszegű kölcsönt kell fizetnie és a gyerekekre mennyit költ. (megjegyzem, véleményem szerint ezen összegek teljesen felesleges, pazarló kiadások, macskakaja, sör, kacatok tömkelege szerepel a becsatolt számláin. kb 400 ezer forintot költ szerinte havonta és 300 a jövedelme, amit az idős özvegyi nyugdíjból élő édesanyja egészít ki szerinte.) Az egész beadványa zavaros, nem intelligens emberre vall. Én vállalkozó vagyok, a jövedelmem nem állandó, nagy általánosságban azonban évi 2 millió forint körül van, aminek a tartásdíj így kb. a 40%-a. Van viszont egy nagyértékű ingatlanom és egy autóm is, illetve a nevemen van annak a háznak is egy része, amiben az idős édesanyám lakik, mivel amikor apu meghalt, megörököltem a felét. De az ingatlanomat nem tudom eladni, mert ez a vállalkozásom telephelye is, tehát a jövedelmem egy része is abból van, hogy ezt kiadom a cégnek. Én már nem élek egyedül, a rezsit és egyéb költségeket megosztjuk a párommal, így valóban telik olyan dolgokra is, amire neki nem, de erről nem én tehetek. A beadványát teleírta engem lejárató hazugságokkal, lesír róla a gyűlölet, de ha elhinné a bírónő, akkor azt hihetné, hogy én sokkal jobban élek, mint amit a jövedelmem megengedne. A gyerekekre én is rengeteget költök a tartásdíjon felül, nagyon nem szeretném, ha ezt az exnejemnek kellene odaadnom és nem én dönthetném el, hogy mit akarok nekik még venni pluszban.
Megjegyzem, hogy a válásunk óta a vagyoni helyzetem semmit sem változott.
Tudom, hogy ez rengeteg dologtól függ, de kérdezném, hogy a jelenlegi összegű tartásdíj reális-e, mekkora esély van arra, hogy felemelik neki (akár arra való hivatkozással, hogy a vagyoni helyzetem megengedi)?

ObudaFan # 2015.03.13. 19:12

mikj

  1. Ha valamilyen lényeges változás van a körülményekben, vagy a kiskorú gyermek érdekeit a jelelegi helyzet sérti, akkor igen.
  2. Ha 18 éves lesz és akkor sem veszi fel a kpcsolatot az éddesapjával, akkor érdemtelenség miatt a tartásdíj megszüntetését lehet kérni, illetve másodlagosan a mérséklését arra tekintettel, hogy van jövedelme.
ObudaFan # 2015.03.13. 19:09

eanyuka

Nem lehet egy abszolút számot mondani. Más a költsége egy súlyosan beteg gyereknek állandó egészségügyi költséggel, mint egy egészségesnek, nem mindegy, hogy egy csecsemőről beszélünk, vagy egy középiskolásról, és nem mindegy, hogy milyen különórákra, foglalkozásokra, programokra jár. Öszsességében: láttam már gyemekenkénti 75.000 Ft-o tartásdíjat is már, de valóban a átlag fölötti ez jóval.

mikj # 2015.03.13. 13:18

Tisztelt Fórumozók!

2 kérdésem volna a családjogon belül a gyerektartás és láthatással kapcsolatban.
1,van egy 7 éves kislányom,akit apuka láthat 2 hetente,plusz kapok 10000ft gyerektartást.A végzést folyamatosan felülbírálja apuka,arra gondoltam ha tovább kekeckedik ismét a bírósághoz fordulok,egyrészt a láthatás módosítása miatt és a gyerektartás emelése miatt...megtehetem ezt a lépést?iskolába megy a kicsi nyilván több lesz a kiadás mint oviban...
2 kérdés...jelenlegi páromnak van egy fia aki 18 éves lesz idén,20000ft gyerektartást fizet utána rendszeresen,de már évek semmit nem tud a fiáról,mert mindenhonnan le lettünk tiltva hála az exfeleségének.Kérdésem az,hogy ha betölti a 18 évet,oké hogy iskolába jár de dolgozik is,apuka köteles gyerektartást fizetni vagy az már rokontartás és lehet kevesebb is és a gyereknek utalva?Ha van erre mód hogy kell elindulni?Módosítható a dolognak ez a része hogy ne kelljen vagy ne ennyit kelljen fizetni?Az nem jár gyerektartás megszüntetésével ha évek óta tanúkkal bizonyítottan semmit nem tud a fiáról mert anyuka korlátozza a láthatást,kapcsolattartást?Köszönöm!

eanyuka # 2015.03.11. 18:45

Tisztelt Fórum,

Érdeklődni szeretnék, hogy a tapasztalatok alapján mi számít irreálisan magas gyerektartás díj összegnek, amit a bíróság már nem ítél meg.

Például, ha valakinek 500.000 ft a nettó átlagjövedelme, és összesen három kiskorú gyermeke van (kettő vele él, egy nem), akkor a bíróság a különélő gyermek-e részére megítélhet 75.000 Ft/hó gyermektartást? Vagy ez az összeg már irreálisan sok?

Előre is köszönöm a választ.

groszfater@gmail.com # 2015.03.08. 07:30
  1. Az apa számára az iskola adhat tájékoztatást de az anyának is "illenék" tájékoztatni.
  2. Igen kérheti.

3.A két év a lényeges változás beálltára vonatkozik
vagy-is itt lényeges változás, hogy a gyerek nem jár iskolába...

sünmama # 2015.03.08. 06:53

Tisztelt Fórumozók!

Gyerektartás megszüntetésével kapcsolatban szeretnék érdeklődni.

Az apa(aki a tartásdíjat fizeti) tudomására jutott,hogy a 19 éves lánya nem jár középiskolába,hanem jelenleg is külföldön tartózkodik-nem tanulmányi célból.14 éves kora óta számos középiskolát váltott magatartás illetve tanulmányi problémák miatt.
Kérdéseim az alábbiak lennének:
1.Az apa számára az iskola adhat-e tájékoztatást,hogy mióta és milyen okból hagyta ott a lánya az iskolát?
2.Kérheti-e az apa a fent említett okok miatt a gyerektartás megszüntetését?
3.Ha igen,akkor milyen típusú beadványt kell a bíróságra benyújtani?
2014.-ben volt egy bírósági per,melyben az anya-mint felperes-a tartásdíj összegének megemelését kérte.Az akkor született ítélet szerint 2 évig nem lehet beadni ezzel kapcsolatban újabb beadványt.Ez a döntés vonatkozik -e -a jelen problémát figyelembe véve-az apára is?

Válaszokat előre is köszönöm!

manya1973 # 2015.03.07. 12:26

Köszönöm a választ! Ő gazdálkodó rengeteg állatot tart milliós gépek, 2 terepjáró stb. az én anyagi helyzetem azért rosszabb!

ObudaFan # 2015.03.07. 10:33

Ha a saját háztartásodban tartod el a fiadat, akkor követelheted, hogy neked utalja.
Hogy mi a reális mérték, ahhoz ismerni kellene mindkettőtök jövedelmi-vagyoni helyzetét, és a gyerek szükségleteit is. Így aztán a kérdésedre, hogy reális-e, nem adható válasz ennyi adatból.

manya1973 # 2015.03.06. 18:41

Akkor én is adok neki 5000 forintot. Abból már szépen meg lehet élni! Igen ha így átgondolom tényleg életszerű

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.03.06. 17:01

Utalhatja.
Életszerű.

manya1973 # 2015.03.06. 16:42

Tisztelt Fórumozók!
Arra szeretnék választ kapni, hogy a férjem utalhatja-e a rokontartást a fiamnak, akit én tartok el mivel még nappalin tanul? Mennyire életszerű, hogy a bíróság megítéli, hogy 10.000 forintról 5000 forintra csökkentse a rokontartás összegét? van pénze nem azért akarja csökkentetni.
Előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.06. 15:58

Nemigen. De ha nem szolgáltatja felhívásra sem a munkáltatói igazolást, akkor sok jóra ne számítson.

klaranna # 2015.03.06. 14:23

Szeretném megkérdezni, hogy az Angliában dolgozó magyar állampolgár fizetését válás esetén, gyermektartás összegének megállapítása céljából a bíróság le tudja e kérdezni.

bernie72 # 2015.03.06. 05:01

Köszönöm a segítséget! Itt Sopronban egy ügyvéd azt mondta semmi nem kell, csak szóljunk a lány anyjának! Csodálkoztam is rajta, hogy nem kell róla papír....