Az apa jogai


drbjozsef # 2019.01.11. 06:36

Bikalakat,

Mondom : "jog szerint"

Egyébként igazad van. De ne ringasd magad abba a tévhitbe, hogy számít az igazság a jogban.

wers # 2019.01.11. 00:49

Az anyakönyvi kivonat nem utiokmány. Viszont azzal lehet kérni. Amennyiben te nem szerepelsz rajta, az anya nélküled simán kérhet okmányt, gyanítom, meg is tette.

Bikalakat # 2019.01.10. 23:40

Kedves József, az apa az, akinek a DNS-e a gyerekben benne van. Ha nem került rá az anyakönyvi kivonatra, az jogsértés. Mondom ezt én, mint laikus.

Kedves Béla Sándor, elméletileg a jog kellene hogy megakadályozza, hogy külföldre költözzön, illetve a gyámügy. Azért is kacifántos a kérdés, mert az anyakönyvi kivonat alapján tartanák fel a határon pl, ami ugye jelen pillanatban egy hiányos okmány. Kérdés, hogy hogyan szedjem rendbe, ha jogom van rá....

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.10. 12:45

Bikalakat, én nem ezt mondtam, ezt te mondod.
Én azt mondtam: „Nem fogod tudni megakadályozni, hogy külföldre költözzön.

Azt hittem, ezt szeretnéd tudni, és nem a jogsi szabályozás részleteire vagy kíváncsi. Azt keresd a szakirodalomban.

drbjozsef # 2019.01.10. 11:03

A jog védi az apát.

A jog szerint az apa az, aki a gyermek anyakönyvi kivonatában az "apa" című rubrikában szerepel.

Bikalakat # 2019.01.10. 09:30

Kedves Béla Sándor!

Köszönöm a választ, bár nem igazán kimerítő.
Igaz volna, hogy az anya az apa beleegyezése nélkül külföldre viheti a gyermeket kénye kedve szerint, annak ellenére, hogy a gyermek egész életében magyar környezetben, az apa csaldjának a társaságában élt, magyar anyanyelvű, stb? Semmilyen jog nem védi a gyereket és az apát?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.09. 21:55

Nem fogod tudni megakadályozni, hogy külföldre költözzön.

Bikalakat # 2019.01.09. 21:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következő helyzetben vagyok.
Volt párom magyarul nem beszélő román állampolgár, kb. 5 évet velem élt Magyarországon, megszakításokkal. Most 5 éves gyerekünket együtt neveltük, itt jár óvodába.
A gyerek előtt együtt voltunk szintén Magyarországon, de a szülés előtt nem sokkal keletkezett konfliktusunk miatt ő hazatért, és a gyermeket ott szülte meg. Így a gyermek anyakönyvi kivonatára sem kerültem rá, az apa rublikája üres. Ez után kb. fél évvel visszajöttek hozzám, azóta itt tartózkodnak Magyarországon. Egy éve külön költözött, de még mindig jó viszonyt ápoltunk, közel laktunk egymáshoz, sok közös programot is csináltunk.
Nemrég azomban megismert egy másik férfit, akivel nemsokára külföldre (Hollandia) költözést terveznek.

Szeretném a gyerek anyakönyvét tisztába rakni, az itthoni anyakönyyvvezető szerint ennek az volna a módja, hogy először a román hatóságoknál kell kezdeményezni az apa bevezetését, és utána az alapján lehet a magyart kiállítani, illetve a magyar állampolgárságot megszerezni. Kihez kell fordulni, ha az anya nem hajlandó ebben együttműködni? Gyámhivatal? Bíróság?

A gyermek, mint mondtam, itt nőtt fől, itt kezdődött el az iskoláztatása, az én családomhoz fűzi szoros viszony (nagyszűlő), ugyan nem haragos a viszony, de az anyja nagyon eltökéltnek tűnik, és félek, hogy messzire viszi a gyermekemet. Jól remélem, hogy hogy nem dönthet egyedül ilyen kérdésekben? Hogy kell elindulni ahhoz, hogy a jogaimat érvényesíteni tudjam?
Ügyvédet keressek fel, gyámhítóságot? Mi a leggyorsabb eset, milyen lefolyásra, nehézségekre, végkifejletre számíthatok?

Köszönettel

ObudaFan # 2015.08.26. 13:29

brigitta1986

Hogy mennyi az esélye, azt senki nem fogja innen megmondani, mivel így, a fórumon keresztül egyikőtök gyermeknevelési képessége sem ítélhető meg. Mindenesetre ha tudod igazolni, hogy a gyermeket idáig te nevelted, akkor nyilvánvalóan jobban az esélyid, mint neki.
Ha a hangfelvétel a perben releváns tényt igazol, akkor felhasználható.

ObudaFan # 2015.08.26. 13:27

Természetesen arra azért jó az esély, hogy amennyiben sürgősen bírósághoz fordulsz és ideiglenes intézkedést kérsz, legalább a kapcsolattartásod normálisan rendezve lesz.

ObudaFan # 2015.08.26. 13:25

banosb

Megteheti, az ő gyereke is. Amit most tudsz tenni, az az, hogy a lehető leghamarabb beadod a keresetet és kérsz egy ideiglenes intézkedést. Mindenesetre az esélyeid arra, hogy a gyerek nálad legyen elhelyezve, ezzel a lépéssel jelentősen romlottak.

banosb # 2015.08.26. 05:26

Tisztelt fórumozók!
Remélem jó helyre írok és valaki tud nekem érdemben segíteni a következő problémában:
2008 óta vagyok házas.Van egy 6 éves fiam.A férjem munkahelye Bp-en van,én vidéken lakom a férjem szüleinél a kisfiammal.Mivel a férjem munkahelye nincs közel így jó ideje ment az,hogy a férjem nem járt haza,hivatkozva az anyagi megterhelésre stb.2013 novemberében derült ki,hogy 2 éve szeretője volt-akkor szakítottak és a férjem teljesen ki volt borulva,így tudtam meg-akinek,mint utóbb kiderült még gyermeket is csinált,de azt elvetették.A bizalmam,a lelkem mindenem odalett.Mégis megpróbáltuk együtt folytatni a gyerek miatt.Azonban nem változott semmi.A férjem továbbra sem jött vidékre dolgozni,kiderült,h lefektette az egyik kolléganőjét,velem nem foglalkozott.Maradtam mégis vele,azt hiszem féltem az egyedülléttől.Idén áprilisban rajta kaptam,hogy az egyik volt szeretője hívta,akiről nem sokkal előtte kaptam egy üzenetet a facebookon egy csak miattam regisztráló illetőtől,hogy másfél éve a férjem szeretője.Persze én kaptam,a telefonját kicsavarta a kezemből.Támadott.Ott abban a pillanatban kijelentettem neki,hogy befejeztem vele.Nem hitte el.Ez volt áprilisban,nem sokára rá közöltem vele-kb.2 hét-el szeretnék válni tőle.Ő nem hitt nekem.2x voltam a panasznapon,sajnos egyszersem tudtam beadni a keresetet.Június óta beszélgetés szintjén van egy férfi akihez vonzódom.Semmi nem történt köztünk,telefonbeszélgetéseken kívül,és egyszeri -ami augusztusban volt-találkozón kívül.Július 31-el sikerült beadnom a válópert.Sajnos idézést még nem kaptam.Szerettem volna elköltözni a fiammal tőlük,de ebben a kisvárosban,ahol a munkahelyem is van nem találtam albérletet.Kb.2 hete pedig teljesen megváltozott.Erőszakosan viselkedik-fellökött a folyosón,összetörte a telefonom.A kisfiunk előtt pedig mindennek elmondott,mert én mást szeretek és nem akarok vele maradni.Szerintem ez nem tartozik egy 6 éves gyerekre.2015.aug.24.-én este utasított,hogy takarodjak el a szülei házából.Én nem tiltakoztam,de hülyeséget csináltam azzal,hogy a gyermekem ott hagytam náluk.De nem engedték el velem.Nagymama,nagypapa,férjem teljesen ellenem fordult.A gyermekemmel tegnap találkozhattam egy rövid időre ami alatt nem lehettem vele kettesben,mert az apja mindig ott volt és nem hagyta.Megint mindennek elmondott.A kérdésem,hogy megteheti e ezt a férjem?Elveheti e tőlem a gyerekem?Van fedél a fejem felett,talán csak ez ami ellenem szólt,hogy nincs hová mennem.Telefonon sem beszélhetek vele úgy hogy ne legyek kihangosítva.Pedig nem mondtam soha a gyereknek olyanokat róla amiket most ő tesz ellenem.Elmegyek ügyvédhez,ez nyilvánvaló.Csak addig is!Valaki adjon nekem tanácsot!Kérem!Köszönöm!

brigitta1986 # 2015.08.21. 14:34

Üdv mindenkinek!

Egy hatalmas problémám lenne, és ebben szeretnék tanácsot kérni.12 év együttélés után volt élettársammal külön mentünk.A gyerekeket bármikor láthatja, sosem akadályoztam ebben.Tartásdíjat nem fizet, és nem is akar.
Állítása szerint mi közösen neveljük a 3 gyermeket ( 6,8,10) évesek.Ez persze nem igaz.Beadtam a papirokat a Bíróságra, és kértem az ideiglenes elhelyezést, mert apukával nem tudtunk megegyezni semmiben.Kénye kedve szerint viszi el őket, leveszi róluk a szép ruhát, nem adja oda a holmijukat, folyamatos a vita köztünk.
Nemrég fél milliós adókedvezményt igényelt a gyerekek után, amit magára költött....Felháborítónak tartom a viselkedését!Anyagilag semmivel nem járul hozzájuk!
Most viszontkeresetet nyújtott be, és kérte hogy nála legyenek a gyerekek!
Fogadott egy ügyvédet, és teljesen ki akar csinálni.
Kéri a családi pótlék felét, mert egyenlőek a jogaink állítása szerint....
Mennyi esélye van, hogy elvegye tőlem a gyerekeket?
Lejátszhat e olyan hangfelvételt, amit a belegyezésem nélkül készitett, és csúnyán vitatkozunk benne?
Én közalkalmazottként dolgozom, rendezett életkörülményekkel, nincs takargatni valóm.Köszönettel!

ObudaFan # 2015.08.11. 15:03

Ha külföldre szeretnél a gyermekkel költözni és az apa nem megy ebbe bele, akkor a gyámhatóság dönthet a vitában.
Elvileg természetesen kötelesek vagytok együttműködni és neked is tájékoztatnod kell az apát arról, hogy hova viszed a gyermeket, és úgy általában mi van a gyerekkel, meg neki is téged. Más kérdés, hogy ennek a megsértése esetén nem könnyű eredményesen fellépni.

Csigabajusz # 2015.08.10. 15:04

Tisztelt Fórum!

Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni.
Elváltam és a bírósági határozat alapján a közös gyermekünk felett a szülői felügyeletet teljes körűen én gyakorlom.Ez mit jelent pontosan a gyakorlatban?Mik az ezzel kapcsolatos jogaim?És mik az apa jogai/kötelezettségei?A kapcsolattartáson túl az alábbiakról szól még a határozat:a lényeges kérdésekben közösen gyakoroljuk jogainkat pl.névváltoztatás,letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási hely kijelölése stb.A kérdésem erre is irányul.Ha pl.én szeretnék külföldre költözni,és ez a gyermek érdekeit szolgálná,az apa megakadályozhatja ezt?A láthatások alkalmával az apának milyen kötelezettségei vannak?Köteles-e beszámolni,hogy hova viszi a gyereket,stb.Mivel a gyermek velem él,engem mire kötelezhet?Köteles vagyok-e beszámolni,hogy napközben hol tartózkodik a gyerek,kivel van,stb.Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.05. 20:46

a tényeket nem kell bizonyítani,
A bíróság a per eldöntéséhez szükséges tények megállapítása végett bizonyítást rendel el.
A bíróság az ellenfél beismerése, mindkét fél egyező vagy az egyik félnek az ellenfél által bírói felhívás ellenére kétségbe nem vont előadása folytán valónak fogadhat el tényeket, ha azok tekintetében kételye nem merül fel.
A per eldöntéséhez szükséges tényeket általában annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el.
És ez mind a Pp. S akkor a kommentárokat, szakkönyveket nem is említettem.

Roniné # 2015.08.05. 20:28

Én csak szeretném megvédeni a jogaimat az anya viselkedésével szemben. A gyermek érdeke az első. Leírtam, hogy szöveges üzenetek, stb. Mindegy, talán rosszul tettem fel a kérdést vagy nem fejtettem ki bővebben.
Köszönöm mindenkinek a választ!

Bori Bori # 2015.08.05. 20:19

Milyen bizonyítékok ezek? Én csak sárdobálást látok. Ami nem baj, mert a bíróról úgyis lepereg az ilyesmi, még az is lehet, hogy felszólítja a feleket, viselkedjenek felnőtt ember módjára. Rutinosan csak a gyerek érdekeit fogja figyelembe venni. Mindenki megkapja szépen a jól megérdemelt láthatását, gyerektartását, satöbbijét.

groszfater@gmail.com # 2015.08.05. 19:45

hanem bizonyításra szoruló tény.
hanem bizonyításra szoruló állítás

a tényeket nem kell bizonyítani,mert akkor elindulna egy végtelen folyamat, bizonyítás bizonyítása...

Roniné # 2015.08.05. 19:38

Úgy értettem, hogy ezekre vannak tanúk és írásbeli bizonyítékok. Tehát akkor az írásbeli beszélgetések nem számítanak bizonyítéknak, ahol az anya egyértelműen jelzi, hogy nem akar békésen együttműködni, stb.? Ezek szerint kedve szerint szidhat, gyalázhat az anya? Mivel tudnám igazolni állításaimat ha ezekkel az írásbeli anyagokkal és tanúkkal nem tehetem?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.05. 19:26

Arról nem beszélve, hogy amit felsorolt, az egy sem bizonyíték, hanem bizonyításra szoruló tény.

Roniné # 2015.08.05. 19:25

Kedves groszfater@gmail.com,

Köszönöm a választ!
Az anya kijelentette írásban is, hogy szándékosan egyoldalúan neveli a gyereket és sok hasonló kijelentése volt. A tiltásokat is megírta. Nem együttműködő, nem is akar az lenni. Egy ügyvéd is javasolta ugyanezt, amit a bíróságon mondtak nekem, hogy csatoljak mindent.
Akkor ezek szerint nem szükséges a közjegyző által hitelesítettni?

groszfater@gmail.com # 2015.08.05. 19:13

hogy ellened neveli a gyereket azt Te nem tudod bizonyítani, ahhoz szakvéleményre lenne szűkség,
A láthatás tiltását a gyámhatóságnál készült jegyzőkönyvekkel tudnád bizonyítani...

groszfater@gmail.com # 2015.08.05. 19:04

ha hitelesíted az nem jelenti azt, hogy a bíró figyelembe veszi,
A Bírónak szabad mérlegelési joga mit vesz figyelembe bizonyítékként.

Roniné # 2015.08.05. 18:55

Tisztelt Hozzáértők!

Bírósági peres eljárás alatt állok gyermekem anyjával szemben, gyerektartás és kapcsolattartás ügyében.
A bíróságon javasolták nekem, hogy minden bizonyítékot csatoljunk, ami az anya ellen szól (ellenem neveli a gyereket, tiltja a láthatást, hazudozik, erkölcstelen módon tart kapcsolatot egy családos emberrel titokban, stb.).
Az lenne a kérdésem, hogy ezeket a bizonyítékokat, pl. mobilból kimásolt üzeneteket közjegyzővel kell hitelesítettni, ahhoz, hogy a bíróság figyelembe vegye?

Köszönöm!