Végrendelet


Csilla111 # 2021.03.30. 12:05

Az örökhagyó szeptemberben hunyt el. Végrendeletében az előzőekben leírtak alapján akkor érvényesíthető a haszonélvezeti jog? Ez ugyan a régi ptk. szerint íródott. Akkor lehetett hogy megnevezezzen az örökhagyó az élettársat hogy haszonélvezeti jogot örököljön? Tulajdonképpen csak azt akarom tudni. Ez az akarat érvényes?

papinianus88 # 2021.03.30. 11:57

1998-ban keletkezett a végrendelet. Mikor hunyt el az örökhagyó?

drbjozsef: Akkor vajon mi az istenért nem alapított holtig tartó haszonélvezeti jogot az élettárs, amennyiben ez volt a közös akaratuk...? Tulajdonosként bármikor lehetősége volt erre...
de kíváncsi vagyok amúgy a véleményedre abszolút. :)

Csilla111 # 2021.03.30. 11:36

Egy ilyen végrendelet lett leadva a közjegyzőhöz. Amennyiben ez nem örökölhető, akkor ebből hagyatéki tárgyaláson nem lehet haszonélvező az élettárs?

drbjozsef # 2021.03.30. 11:30

papinianus88,

Akkor se, ha az örökhagyó szándéka egyértelmű, a végrendelet alakikal érvényes, csak helytelen a megfogalmazása?

papinianus88 # 2021.03.30. 11:25

haszonélvezeti jogot nem lehet örökölni...Az más kérdés, hogy az örökhagyó, aki jelenleg tulajdonos megállapodik az élettársával és haszonélvezeti jogot alapít az ingatlanra, egy önálló jogcímet a használatra.

De jelen tényállásban ez nem áll fenn, így hiába szeretné, nem lehetséges.

Csilla111 # 2021.03.30. 11:11

Köszönöm a választ!
Az örökhagyó a saját tulajdonú ingatlanán szeretne az élettársnak haszonélvezeti jogot örököljön. A végrendelkező ezt kérheti?

papinianus88 # 2021.03.30. 10:58

u.i. saját kezűleg írt és aláírt végrendeletnél nincs szükség tanúkra.

papinianus88 # 2021.03.30. 10:55

Ugyanis arra vagyok kíváncsi még, hogy végrendeletében az írta az élettársa holtig tartó haszonélvezeti jogot örökölje.

holtig tartó haszonélvezeti jog... lenyűgöző magyar szavakkal konkretizálja a jogintézmény lényegét. holtig.
haszonélvezet személyhez kötött és nem örökölhető.

Csilla111 # 2021.03.30. 10:49

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni egy 1998-ban íródott magánvégrendelet, ami lakásban fellelt. Saját kezűleg írta, dátumozta és aláírta. A régi Ptk, 629§ értelemezésében szeretnék segítséget kérni. Érvényes a végrendelet ha nincs közjegyzői letétbe és tanú nem írta alá? Ugyanis arra vagyok kíváncsi még, hogy végrendeletében az írta az élettársa holtig tartó haszonélvezeti jogot örökölje. Köszönöm.

bocorp # 2021.03.17. 22:24

@Sombokor
https://www.jogiforum.hu/forum/35/4093#…
Egyetértünk, bár pont abból lehet a gond, ha kiderül, h nincs minden a leltárban.

Sombokor # 2021.03.17. 05:09

@bocorp

Szvsz. ha tényleg az az akarata, hogy mindenét a kedvenc unokaöcs örökölje, akkor még jobb is, ha azt írja, hogy mindent ő örököl, mintha precízen megnevezi a végrendeletben. Ha olyan jóban vannak, akkor tartják a kapcsolatot, és másképp is lehet vele tudatni, hogy hol és mit keressen.

Az ok: ha változnak a vagyon elemei az örökhagyó életében (pl. elad egy ingatlant, és vesz egy másikat), és egy részletezett végrendelet ezt nem követi, akkor egy csomó minden fokozatosan kikerülhet a végrendelet hatálya alól. Van egy ismerősöm aki így járt. Végrendeletben mindent ráhagyott a bácsi, de aztán még sokáig élt, és pénzügyileg aktív volt. Mire meghalt, a megnevezett dolgok többsége már nem volt meg, hanem más volt helyette. Azt a mást vitte a többi rokon.

Aztán lehet, hogy meg lehet úgy fogalmazni egy végrendeletet, hogy egyértelmű legyen a "minden" rész, és legyen benne valamiféle vagyonleltár is. Csak oda kell erre figyelni.

bocorp # 2021.03.16. 23:16

Kedves erdelkodo70!
(https://www.jogiforum.hu/forum/35/4093#…)
Ha jól értem KBS ügyvéd urat, nincs szabály arra, hogyan fogalmazza meg az ember az örökség tárgyát, (vszeg) az a lényeg, h viszonylag pontosan, egyértelműen azonosítható legyen (pl. bank, befektetési szlaszám). Tehát akár a "minden ingó és ingatlan vagyonomat XY örökölje" is jó (persze jobb, ha örökös tudja, h ez kb. micsoda).
Üdv

wers # 2021.02.11. 07:46

Köszi. Nagybácsi szerelmes, de azt akarja, hogy biztosan kedvenc kisöccse legyen az örököse.

Mellesleg én azt javasoltam, ha megnősülne akkor előtte ajándékozza el a házát az öcskösnek (vagyis ő a testvérnek az a fiának) holtig tartó haszonélvezetével.

Az ifi házasoknak pedig járna özvegyi nyugdíj egymás után.

drbjozsef # 2021.02.11. 07:27

Abból ugye tulajdonjogot egyébként sem örökölne, így akár törvényes, akár végrendeleti a tényleges örökös, azt szerintem azzal terhelten szerzi meg. Vagyis a haszonélvezetet megkapja a házastárs.

Szerintem, de KBS kijavít ha mégse - nem vagyon benne biztos.

wers # 2021.02.11. 07:11

Köszi szépen mindkettőtöknek.

Mi lesz a haszonélvezettel az utolsó közösen lakott ingatlannál, az a végrendelkező tulajdona és említi a végrendelet.

drbjozsef # 2021.02.11. 07:03

wers,

A végrendeleti örökös természetesen - a házastárs, mint törvényes örökös ebben az esetben mint köteles részre jogosult jelenik meg elsősorban. (esetleg, mint hagyatéki hitelező, ha igazolhatóan közös vagy saját vagyonából fordított egy végrendelet által érintett vagyontrágyra)

wers # 2021.02.11. 07:01

ismerkedik meg” azért tudok fájni magamnak

wers # 2021.02.11. 07:00

A végrendelkezőnek nincs saját gyereke. Testvére gyerekére végrendelkezett. Ekkor egyedül élt évek óta. Évekkel később ismerkedik meg és köt házasságot.

Ha érvényes marad a végrendelet és a házastárs örökös lesz akkor ki fog ténylegesen örökölni?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.11. 06:54

Azt mi nem tudjuk, mi van a végrendeletben. :)
De a végrendelet érvényes marad (ha addig az volt), ugyanakkor az özvegy törvényes örökös.

wers # 2021.02.11. 06:43

Sziasztok, kérdésem lenne.

Végrendelet elkészülte után megismerkedik a végrendelkező valakivel és házasságot köt vele. Hogyan alakul az öröklés? Érvényes marad a végrendelet és az házastárs nem lesz örökös?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 14:37

Nem mondtam még, hogy ezen nem múlik?

erdeklodo70 # 2021.02.10. 10:35

... feltételezve, hogy a végrendelet minden egyéb szempontból megfelel az érvényességi követelményeknek, az ily módon nem felsorolásszerűen, de egyértelműen meghatározott vagyonelemektől nem válik az egyébként érvényes végrendelet érvénytelenné?

...Vagyis: van szabály arra, hogyan kell definiálni az egyes vagyonelemeket a végrendeletben?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.09. 16:25

Az nem ezen múlik. Sőt, ennek ahhoz alig van köze.

erdeklodo70 # 2021.02.09. 15:46

...elég-e ahhoz, hogy a végrendelet érvényes legyen ..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.08. 19:12

elég e az, ha
Mihez?