Élettársi kapcsolat megszűnése


Zoltán43 # 2018.01.30. 20:51

Tisztelt Ügyvédek! Kedves fórumozók!

Az alábbi történetben kérnék szépen jogi segítséget. (Későbbi megbízással.)

Kínai házasságkötés 1 év elteltével válni szeretnék (Kínai feleségemtől). A házassági regisztráció Külföldön történt.

Azonban a Kínai feleségem, azzal fenyegetett meg (több alkalommal), hogy a részemre egy év alatt, általa nyújtott pénz támogatást teljes egészében visszakéri.

  • amennyiben ezt, az összeget nem fizetem vissza úgy eljárást indít ellenem és feljelentést tesz.

Az eset érdekessége,hogy nem kölcsönkét küldte nekem a pénzeket (több alkalommal), hanem az életvitelem/életkörülményeim támogatásáért. S mivel,megromlott a házassági kapcsolatom ezért alakult ki e történet.

  • kérdésem az, hogy a házastársak között ténylegesen van teljes elszámoltatás és jogi felelősségre vonás?

Mire számíthatok?

Köszönöm: Zoltán

macamaca # 2018.01.30. 15:24

Bocsánat, hogy több helyre írtam, de új vagyok és nem tudtam, hogy hová is kellene írnom, az ilyen témában ! Elnézést ezért, ha valakinek nem tettszett... ! És köszönöm mindenhol, mindenkinek az infót ha segít ebben nekem ! De nem egyszerű ez, mert "békés" rendezés az kevés helyen van ! Köszönöm ObudaFan , nagyon a választ !

ObudaFan # 2018.01.30. 13:14

A közösen használt lakásnak az életközösség megszűnését követő további használatát előzetesen rendező szerződés vagy az életközösség megszűnése után kötött egyéb megállapodás hiányában az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs kérheti a bíróságtól az élettársak által közösen használt lakás további használatának rendezését.

Természetesen a különvagyoni lakásra a főszabály az, hogy a tulajdonos használja tovább kizárólagosan, de vannak kivételek.

Az élettársi kapcsolat megszűnése esetén a bíróság a volt élettársat - kérelmére - feljogosíthatja a másik élettárs kizárólagos jogcíme alapján közösen használt lakás további használatára, ha az életközösség legalább egy évig fennállt, és az élettársak kapcsolatából származó kiskorú gyermek lakáshasználati jogának biztosítása érdekében ez indokolt. A bíróság az adottságainál fogva arra alkalmas lakásnak elsősorban az osztott használatát rendelheti el.
Kivételesen indokolt esetben a bíróság a volt élettársat a másik élettárs kizárólagos tulajdonjoga vagy haszonélvezeti joga alapján használt lakás kizárólagos használatára is feljogosíthatja, ha a lakáshasználatra jogosult közös kiskorú gyermekek legalább egyike feletti szülői felügyeleti jog gyakorlása ezt a volt élettársat illeti meg, és a kiskorú gyermek lakáshasználata másként nem biztosítható.

Immaculata # 2018.01.30. 12:17

A békés rendezése, a közös megegyezés.

Elképzelhető, ha az anya kapja a gyermek szülői felügyeleti jogát, akkor ő maradhat a lakásban annak ellenére, hogy a gyermek apja a lakás tulajdonosa. Ez csak egy szélsőséges példa.

nonolet # 2018.01.30. 11:41

macamaca

Kéne olvasni ezt a fórumot és nem csak írni.
Tele van infóval.

- -

Minek írod be több helyre is ugyanazt?!!!
Szeretsz szemetelni...?

macamaca # 2018.01.30. 07:48
Élettársi kapcsolat !
  • Üdvözlet mindenkinek. Kérdésem = A fiam a saját pénzén vett egy lakást, a saját nevén van így ő az egyedüli 100 % -os tulajdonos! És ebbe a saját tulajdonába lévő lakásba költözött, a "bejegyzés nélküli " élettársával valamint a közös gyerekükkel! A bebútorozáshoz az élettárs besegített egy bizonyos saját összegű bútorvásárlással! -- Mi a helyzet akkor, ha megromlik az élettársi kapcsolat és már nem tudnak együtt élni közösen és a fiam nem szeretne az élettársával együtt élni a saját tulajdonú lakásában? Hogyan kötelezheti arra az élettársát,hogy a lakást elhagyja ? Tudom a gyerek...! De nyilván kell lenni megoldásnak arra, hogy a saját lakásból elküldhesse, hiszen ha nem tudnak közösen együtt élni,akkor nincs értelme annak, hogy egymást a végtelenségig kikészítsék és esetleg még durva helyzet is előforduljon ha az idegek már pattanásig feszülnek,hiszen feszültségben-folyamatos veszekedésben és az egymás megértésének teljes hiánya nélkül, nem lehet együtt élni a végtelenségig, még akkor sem ha van közös gyerek, na és házasélet sincs..! Mi a jogi megoldás ? Köszönöm a választ, akár az email címemre is !
Futrinka1982 # 2017.12.28. 11:43

Kedves nonolet!
Köszönöm a segítségét!

ObudaFan # 2017.12.22. 05:51

KissEmoke

Nem. Az gyorsítja fel, ha már a beköltözés előtt kérsz tőle közjegyzői okiratba foglalt kiköltözési nyilatkozatot.

KissEmoke # 2017.12.21. 18:34

Szép estét.Elnézést, hogy egy nem a témába illő kérdést teszek föl, de új tag vagyok, ismerkedem az oldallal.
A kérdésem a következő lenne:
Örököltem egy ingatlant, melyet szeretnék májustól bérbe adni.Ha kiadom az ingatlant, akkor a bérlőt birtokvédelem illeti meg.Ez lassítja le az esetleges kilakoltatást (pl.nem fizetés esetén) ,jól gondolom?
Ha csak egy részét adom ki az ingatlannak, akkor nekem is megmarad a birtokjogom? Illetve ez felgyorsítja a kilakoltatást?
Bocsánat a sok kérdésért, de félek a rossz bérlőktől.

Köszönöm szépen a segítséget.

nonolet # 2017.12.21. 18:21

"illetve a háztartásvezetés és a gyereknevelés is az enyém volt."

... a lakhatásodért meg ő számolhat fel neked
ilyen szemléletben vagy 80%-nyi piaci bérleti díjat!

Hisz a lakás JAVARÉSZT (~80%-ban) az övé és te ingyen lakhattál ott 10 évig.

nonolet # 2017.12.21. 14:41

"A lakást, amelyben éltünk, a kapcsolatunk alatt vettük, 70%-ban az ő előző lakásának az árából,"

Ez CSAK az ő része lesz...

"illetve 30%-ban hitelből, amit ketten fizettünk vissza,"

Ezt a jövedelmeitek arányában osztjátok el.
(ez az alapeset)

"de csak az ő nevén van."

Mivel már vége, mindegy.

"Utána még vettünk fel hiteleket, amikből felújítottuk, átalakítottuk a lakást, ezeket is közösen fizettük vissza. "

Ezt is jövedelmek arányában osztjátok el alapban.

"A diákhitelből még fennáll kétszázezer forint."

Az előző pontban már "elszámoltad" így ez te sarad marad...

"Az én jövedelmem mindig magasabb volt"

Ezért a (közös)SZERZÉS-ből is arányosa nagyobb rész illet meg.

"illetve a háztartásvezetés és a gyereknevelés is az enyém volt."

Ezen jól ellehet vitázni, akár évekig és pereskedni.
De sok haszna tipikusan nincs.
Mivel a másik meg mást nyújtott szolgáltatásként, jellemzően (javítás-karbantartás, stb. stb.)

- -

Szóval vagyonleltár kell, arról hogy mitek VAN éppen.

Két ketagóriában

  • ingó (cuccok+készpénzek+bankipénzek+stb.)
  • ingatlanok

Aztán abból ...

Mindkét fél kiveszi szépen sorban a csak saját részét.

Kezdve az ingókkal.

0.
Azt amit ő vitt be a kapcsoltba a sajátjából és még megvan.

1.
A saját SZEMÉLYES használati cuccait.

2.
Azt amit CSAK Ő kapott ajándékba valakitől a kapcsolat alatt.
(tehát kifejezetten nem közösen kapták)

3.
Azt amit CSAK Ő örökölt valakitől, ha volt ilyen.

4.
Azt amit CSAK Ő vett kizárólag a saját pénzéből és CSAK MAGÁNAK, és ezt a másik is így tudja/értékeli.

A kiszedések után a leltárban maradó ingóság a "közös szerzemény" avagy gyarapodás.
Amit beáraztok egyenként egy-egy közösen elfogadtt REÁLIS!!! árral és aztán a végösszeget alapestben a jövedelmek arányában kell elosztani.
A kinek-kinek jutó végösszeg alapján lehet válogatni, hogy ki mit visz... vagy fizet meg a másiknak, ha mindkettő vinni akarja.
(ekkor ugye az egyik viszi a másik egyenlege pedig módosul).
Ami nem kell senkinek az NULLA-ra árazzátok át,
külön listára kerül és szabad préda lesz.
(utólag újra beárazni már nem szabad, mert abból vita lesz)

Folytatva az ingatlanokkal.
Ez esetben a lakással...

Megállapítjátok (közösen)

  • a jelenlegi vélhetően REÁLIS piaci eladási árat
  • kiszámoljátok a 70%-át, ami azé akié az előző lakás volt
  • a 30%-ot pedig felosztjátok jövedelmek arányában

Így

  • az egyik félnek a 70%-nál többje lesz
  • a másik félnek meg 30%-nál kevesebbje

Az egyéb dolgokkal (adott-kapott szolgáltatások)
az ingó+ingatlan felosztása után lehet
foglalkozni, bár túl sok érteleme nincs.

Befejezve

  • az ingóságok elosztása utáni egyenleg

és

  • az ingatlan elosztása utáni egyenleg

összeadásával és kész is a végső egyenleg.

Amit már csak pénzügyileg kell rendezni!
HA valakié tartozás lett a másik felé...

A egész elszámolásról ésszerű egy feljegyzést készíteni, amiben

  • leírjátok a végeredményt

és

  • mindketten elfogadjátok azt
  • kijelentve, hogy a jövőben ezt nem fogjátok semmilyen módon vitatni, a közös élet véglegesen lezárásra került.

Persze, ha valakinek fizetni valója lett a végére, akkor
a pénzügyi rendezés határidejét és módját is ÍRÁSBA kell foglalni.

- -

Hát így valahogy lehet elrendezni a dolgokat.
Nagyjából és az értelmes, a másiknak nem direkt betartó emberek között.

Plusz némi jóindulattal/engedékenységgel a másik felé...

Futrinka1982 # 2017.12.21. 12:34

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni.
Élettársammal 2000. óta voltunk együtt, most megszakadt a kapcsolatunk. A lakást, amelyben éltünk, a kapcsolatunk alatt vettük, 70%-ban az ő előző lakásának az árából, illetve 30%-ban hitelből, amit ketten fizettünk vissza, de csak az ő nevén van. Utána még vettünk fel hiteleket, amikből felújítottuk, átalakítottuk a lakást, ezeket is közösen fizettük vissza. Amikor megszorultunk, felvettem a diákhitelt, ebből törlesztettük vissza az egyik hitelt. A diákhitelből még fennáll kétszázezer forint. Az én jövedelmem mindig magasabb volt (gyes mellett is dolgoztam), illetve a háztartásvezetés és a gyereknevelés is az enyém volt.
Kérdésem, hogy a lakásból, illetve a ráköltött pénzből mennyi jár nekem? A fennmaradó diákhitellel kapcsolatban lehet igényem vele szemben?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.24. 09:36

:) Igen, a korábbi Ptk. hatálya alatt a házassági vagyonjog szabályait használták a bíróságok analógiával (szerintem dogmatikailag kifogásolhatóan), ez a gyakorlat nyert expresis verbis szabályozást az új Ptk.-ban.

drbjozsef # 2016.08.24. 06:50

Jogos. Én kérek elnézést.

Akkor úgy pontosítanék, hogy különvagyon jogcímen, ahol a régi ptk 578/G vonatkozik az elettarsak vagyoni viszonyaira, de a kulonvagyon tekinteteben a hazastarsi kulonvagyoni rendszert kell ertelemszeruen alkalmazni. Valami ilyesmi mar jo?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.24. 06:12

akkor ratok meg a regi ptk vonatkozik” - írod, majd meghivatkozod a hatályos Ptk.-t...

drbjozsef # 2016.08.24. 06:02

arpad64

Élettársi különvagyon jogcímen.
Ha 2015 elott kezdodott az elettarsi kapcsolat, akkor ratok meg a regi ptk vonatkozik, a 6:516 paragrafus alapjan nem szamit a vagyonszaporultba az elettarsi kapcsolat elott szerzett vagyon, illetve a kulonvagyon helyebe (nalatok a telek) lepo vagyon.

Lasd : http://projektjeink.birosag.hu/…36_lap1.html

Ha per van, gondolom van ugyveded, irjon egy kerelmet a birohoz. Csatoljatok az okiratokat is ami bizonyitja az altalad allitottakat.

arpad64 # 2016.08.23. 17:20

Tisztelt Szakértő(k)!
Volt élettársam élettársi közös vagyon megszüntetése tárgyában indított pert. A jó viszony idején épült családi ház esetén a telek és a felépítmény is 50-50 %-ban került a nevekre bejegyzésre a földhivatalnál.
A telek megvásárlása azonban -korábbi szerződésekkel és átutalásokkal- igazolhatóan a megismerkedésünk előtt 100 %-os tulajdonomat képező sorházi ingatlan eladását követően, kizárólag az én pénzemből került megvásárlásra. A másik felet valójában a felépítmény 50 %-a illetné meg.
Kérdés, hogy milyen jogcímen kérhetem a bíróságot, hogy a telek értékének 100 %át a javamra vegye be az elszámolásba?
A választ előre is köszönöm.
Á

ObudaFan # 2016.08.15. 20:06

A bankkal külföldön kell rendezni, de ha az elettarsad Magyarországon lakik, akkor magyar bíróság előtt követelheted tole, hogy térítse meg a visszafizetett törlesztőrészletek ráeső részét.

diemd08 # 2016.08.15. 15:13

Jó napot! szeretném megkérdezni, hogy ha szakítottam az élettársammal tudok-e tőle valami jogi úton pénzt behajtani a nevemen lévő személy kölcsönre? A pénzt együttlétünk ideje alatt vettem fel, mikor kiköltöztünk Hamburgba egy itteni bankban. Az ő tanulási költségeinek fedezésére, illetve az itteni albérletünk berendezésére. Nem akar segíteni a visszafizetésben, de sok mindenről maradt meg számla, a dolgokat amiket vásároltunk 50-50%ban osztottuk el. Vagy mivel ez külföldön történt, külföldi bankkal a jogi dolgokat itt kell rendezni? Köszönöm a válaszukat előre is!

mamamacoka # 2016.07.04. 14:08

Balsors, vannak anyaotthonok, ahol segítséget kérhetsz ideiglenes időre, és viheted magaddal a gyerekeket, és ha valósnak érzed az életveszélyes fenyegetést, azt sem titkold el ott, kapsz segítséget mit tegyél;

itt találsz elérhetőségi lehetőségeket:

http://gyerekkel-egymagam.reblog.hu/…nai-budapest

itt is:

http://www.anyaotthon.eoldal.hu/

itt is:

http://www.lea.hu/hu/lea-otthon

és van még több is, vidéken is Bp-en is,

a gyerekeid nélkül ne menj , mert később nem fogod megkapni őket, az anyaotthonok a gyerekeiddel együtt befogadnak;

Balsors # 2016.07.04. 11:56

Én már nem bírok tovább így élni mellette,de ha a gyerekeket elveszi tőlem abba belehalok.De egyenlőre az is problémát jelent ha elköltözöm,a gyerekeket egy kis időre nála kell hagynom,mert a lakhatást meg kell oldanom.De akkor is az én gyermekeim maradnak,semmiért és senkiért nem mondanék le róluk.Fenn állhat az a dolog,hogy én elköltözöm ugyan,de őket ott hagyom akkor én leszek az aki "elhagytam a családom" és így hátrányba kerülnék egy esetleges gyermek elhelyezési ügyben? Tényleg csak kis időről lenne szó,még ki csinosítom a kis lakást amit találtam a,addig ők maradnának a rendezett családi házban.De mi van ha ellenem hangolja addig is őket?! Borzasztó egy helyzet,borzasztó tanácstalan vagyok.

Balsors # 2016.07.04. 11:45

Üdv,
Nagy gonddal küszködök és szeretnék valamilyen segítséget vagy tanácsot kapni hogy mi tévő lehetnék.
A problémám:14 éve élek élettársi kapcsolatban a párommal,van 4 közös gyermekünk.De az utóbbi 2 évben megromlott köztünk a viszony,menthetetlenül. Közös lakásban élünk. A párommal próbáltam egyezségre jutni hogy költözzön el,mert a gyerekeknek sem tesz jót ha állandóan azt látják hogy marjuk egymást.Erre az volt a válasza hogy felejtsem el,mert a ház az övé is.Akkor legyen,mondom én:elköltözöm én,de a gyerekekkel együtt.Mire a válasza erre is meg volt.-Mehetsz,de a gyerekeidet nem viszed sehova és nem is látod soha többet,a portára a lábad nem teheted addig amíg én élek.De volt rá alkalom hogy azzal fenyegetett meg ha szóba került a "válás" hogy -ha megtudja hogy lesz valakim vagy csak merjem megtenni hogy elhagyom őt akkor elveszi az életemet.Nem fél semmitől és senkitől. Kérem adjanak tanácsot,mit tehetnék hogy a gyerekek ne szenvedjenek tovább.

ObudaFan # 2016.07.04. 05:25

Fő kérdés, hogy ez beleszámít e a "szerzett vagyonba". De csodálkoznék, lévén az én megtakarításomból +családom segítségével lett megvéve.. Esetleg a házfelújítás költségei számíthatnának bele nem?

Azok beleszámíthatnak, de a szerzés vonatkozásában is neked kellene igazolni, hogy teljes egészében saját megtakarításból és családi segítségből vetted.

Még annyi, hogy az esetleges osztozkodásnál az nem számítana bele hogy egy fél évig teljesen eltartottam? 0 ft jövedelme volt..

Ennek van jelentősége, hiszen a közös szerzeményeken az összes szerzés arányában szereztetek tulajdont.

Kisfiatal # 2016.06.30. 19:03

Még annyi, hogy az esetleges osztozkodásnál az nem számítana bele hogy egy fél évig teljesen eltartottam? 0 ft jövedelme volt.. Meg előtte is effektíve én tartottam..

Kisfiatal # 2016.06.30. 18:57

Ja, a házban nincs tulajdona, 1/1 az enyém. Fő kérdés, hogy ez beleszámít e a "szerzett vagyonba". De csodálkoznék, lévén az én megtakarításomból +családom segítségével lett megvéve.. Esetleg a házfelújítás költségei számíthatnának bele nem?