Hagyaték


Arion2020 # 2020.06.22. 20:37

helyettes017

Köszönöm! Ez valóban hasznos, értékes információ. Erre voltam kíváncsi.

helyettes_017 # 2020.06.22. 20:20

Arion2020,

az elfogadott törvényjavaslat a köztársasági elnök aláírására vár jelenleg, még nem került kihirdetésre.

Az Alaptörvény rendelkezései szerint az Országgyűlés által elfogadott törvényt az Országgyűlés elnöke 5 napon belül aláírja, majd kihirdetés céljából megküldi a köztársasági elnöknek (ez 2020. június 21. napján megtörtént). A köztársasági elnök a törvényt 5 napon belül aláírja és elrendeli annak kihirdetését a Magyar Közlönyben.

Figyeld a Magyar Közlöny oldalát: https://magyarkozlony.hu/, hamarosan kihirdetik a módosító törvényt (ami a "2020. évi .... törvény az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításáról" címet fogja viselni)

A törvényjavaslatot itt találod: https://www.parlament.hu/…24/10724.pdf

vasasne # 2020.06.22. 19:15

Tisztelt ugyvéd ur/no

2010 áprilisától külföldön élek és dolgozom a lakásomban maradt a fiam és a volt férjem a lakás közös tulajdon fele fele alapon a volt férjemmel ezzel nem is volt problémám sőt örültem neki hogy a lakás nem marad üresen .De mára annyira lelakták hogy használhatatlan .A benelévő személyes dolgaim szintén el tűntek vagy tönkre mentek
Én levélben meg kértem őket hogy tegyék rendbe az ingatlant de elutasító választ kaptam.
Amikor el jöttem még volt hitel az ingatlanon amit igazságos módon ki szeretem volna fizetni De időközben meg halt a volt férjem És a fiam és a lányom is lemondanának a részükről nem tudom mi tévő legyek el fogadjam vagy sem mert én úgy gondolom a fiam nem csak engem hanem a húgát is meg károsította azzal hogy tönkre tette az ingatlant és a benne lévő ingóságokat. Kérdésem lehet őt kötelezni arra hogy vissza állítsa a lakás állapotát arra az időszakra mikkor elhagytam vagy kifizesse az érték különbözetet
köszönettel Anna

Arion2020 # 2020.06.22. 19:07

Az arrogáns fasz az, aki egyszerű, egyértelmű kérdésre nem ad egyszerű, egyértelmű választ, hanem rébuszokban beszél, ezzel is vélt felsőbbrendűségét próbálja mutogatni. Beteg az ilyen!

Normális választ még mindig várok, normális emberektől. Köszönöm!

alfateam # 2020.06.22. 19:03

Az arrogáns fasz az te vagy és még buta is. Megkaptad a válasz csak olyan sötét vagy, hogy egy ilyen egyszerű összefüggést sem vagy képes megérteni!

Arion2020 # 2020.06.22. 18:56

De honnan tudjam, hogy mennyivel vannak hátra a megszavazások a kihirdetésektől? Az én szakterületemről én nem úgy beszélek a kívülállóknak, mint egy arrogáns fasz, aki nagyarccal osztja az észt, elvárva tőlük, hogy tudják, amit én, hanem tudom, hogy nincsenek képben, és normális választ adok nekik, hogy képben legyenek, mert csak azzal vagyok segítségükre. De nem vagyunk egyformák. Köszönöm az arrogancia császárának a válaszát!

alfateam # 2020.06.22. 18:25

Egy ilyen jellegű válasznak tudnám hasznát venni, mert én csak egy egyszerű ember vagyok, aki egyszerű szavakból ért.
Ne gyerekeskedj, szinte minden napra jut egy kihirdetés, akkor hogy lehet 1 hét, 2 hét 3 hét?

Arion2020 # 2020.06.22. 18:16

Ezt a válaszát is köszönöm szépen. Ha az lett volna a kérdésem, hogy az év hányadik napja van, és hány közlöny jelent meg eddig ebben az évben, akkor tökéletes, mindenre kiterjedő választ kaptam volna. De nem ez volt a kérdésem, hanem, hogy általában mennyi idő szokott eltelni egy törvény megszavazása és kihirdetése között. Erre egy lehetséges válasz lehet mondjuk: 1 hét vagy 2 hét, vagy 3 hét vagy 1 hónap stb. Egy ilyen jellegű válasznak tudnám hasznát venni, mert én csak egy egyszerű ember vagyok, aki egyszerű szavakból ért.

alfateam # 2020.06.22. 18:02

ma van az év 174. napja és 147 közlöny jelent meg

Arion2020 # 2020.06.22. 17:48

Köszönöm, és körülbelül mennyi idő szokott eltelni egy törvényjavaslat megszavazása és kihirdetése között?

alfateam # 2020.06.22. 17:42

és honnan fogom tudni,
Magyar közlöny

Arion2020 # 2020.06.22. 17:26

Az Országgyűlés 2020. június 16-án megszavazta a testvérek közötti öröklés illetékének eltörlését. Azt írják, hogy ez a törvény a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba. A kérdésem, hogy várhatóan mikor hirdetik ki ezt a törvényt, és honnan fogom tudni, hogy kihirdették, mert folyamatban van egy ilyen ügyem. Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.21. 21:17

Nem biztos, hogy bűncselekmény. De nem is attól függően tartozik.

Maurito # 2020.06.21. 15:38

Köszönöm szépen a válaszát.

Ez sikkasztás kategória, jól gondolom?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.20. 17:17

Fizetési meghagyás, per. (Mindenki csak a maga részét követelheti.)

Maurito # 2020.06.20. 15:53

Jó estét kívánok!

Kis segítséget kérek, hogyan tovább...Lezajlott a hagyatéki tárgyalás, teljes hatályú végzéssel át lett adva, leltár szerint egy komolyabb összegű bankbetét.
Bementünk az egyik másik örökössel a bankba, ahol kiderült, hogy a számlán már rég nincs meg az összeg. Pontosan 2 héttel a haláleset után fel lett törve a betét, elutalta a rendelkezési joggal rendelkező személy 4 ismerősének a többit pedig 3 nap alatt automatából vette fel az elhunyt bankkártyájával. Megkaptuk a kivonatot, látjuk kinek lett elutalva. A bank azt mondta a szerződések alapján, hogy a rendelkezési jog jelen esetben a halálesettel megszűnt, de ők csak fél évvel a haláleset után kapták meg a Közjegyzőtől, hogy az illető elhunyt, igy addig használta a rendelkezési joggal rendelkező személy a bankkártyát. Még felvette a halál beálltát követően a nyugdíjat is (ami jár még arra a hónapra, az tiszta).
A hagyatéki lezárását követően aki feltörte a betétet, leadott a Közjegyzőnél egy nyilatkozatot, hogy az a pénz nem képezheti hagyaték tárgyát mert csak technikailag volt az összeg az elhunyt számláján. Maradt a nyilatkozat, mert aztán pert nem inditott, semmi sem történt, teljes hatályú jogerős.

Hogyan érdemes tovább? Kiskorúak is vannak az örökségben, a gyámhivatal szerint fel kell jelenteni aki eltüntette a pénzt.

Ezt ki lehet magyaráznia vagy esélytelen?

Köszönöm a választ,

Üdvözlettel Maurito

drbjozsef # 2020.05.01. 04:46

economist,

Szerintem igen. Ez nem mazsolázás. Ez implicite nincs Ptk.-ban, de szerintem a sorrendiség és a 7:95.§ miatt aki hátrább áll, az nem szólhat bele az előtte álló kielégítésének módjába, pláne, ha az eleve jóhiszemű és kézenfekvő, és ezt a 7:98.§ sem írja felül. Esetedben, hogy a meglévő készpénzből elégíted ki az előrébb állókat, még ha ez akár Te magad vagy, szerintem nem a szabályok felróható megszegése. Viszont amelyik osztály nem elégíthető ki teljes egészében, ott már arányosítanod kell.

Nem gondolnám, hogy a hátrébb álló mazsolázhat a hagyatékból. Neki marad. Kivéve, ha láthatóan rosszhiszemű lenne az örökös eljárása. A Te eseted szerintem nem az.

(Akkor lenne az, hogy ha pont fordítva lenne, 12milliót érne az autó, te meg 200ezerért számolod el magadnak. A pénz csak pénz, azon nem lehet vita mennyiért számolod el magadnak.)

economist # 2020.04.30. 15:39

Annyi készpénz van, ami az utolsó havi fizetés és a szabadságmegváltás. Ez az összes.
De vajon mazsolázhatok-e azzal, hogy az egyes hitelezői rangokon mivel elégítem ki a hitelezőt?
Hogy a végén tulajdonképpen csak a gépjármű maradjon a banki követelésekre.

drbjozsef # 2020.04.30. 15:35

Ha tényleg rottyon van az autó és 5000 forintért roncsértéken tudja eladni, miközben 200ezer a végzés szerinti értéke, akkor én nem gondolnám ezt elsőre bölcs döntésnek.

drbjozsef # 2020.04.30. 15:34

Van pénzösszeg, de nem azt írtad, hogy az első két ranghelyen az elfogy?

A 400ezres temetési költségre megkapsz 300ezer forintot. További készpénz nincs ha jól értettem. Vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.30. 15:28

Nem lenne egyszerűbb, ha kifizetnéd őket, a cuccokat meg próbálnád eladni?
Egyébként sem úgy megy a kielégítés. Nem a tulajdonjogot kell felajánlani a hitelezőknek.

economist # 2020.04.30. 15:15

na jó, de akkor az összes hagyatéki hitelezőre kell vonatkoztatni a gépjárművet?

tehát bizonyos részarányt kell adni a gépjárműből temetést fizetőnek meg a közjegyzői költséget kiegyenlítőnek is?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.30. 15:01

Akkor de.

economist # 2020.04.30. 13:45

És azt nem mondhatják, hogy elégítsem ki őket a készpénzből? Merthogy van készpénz is a hagyatékban.

drbjozsef # 2020.04.30. 13:18

Az, hogy "akarják-e", pont nem annyira érdekel senkit, mint amit te akarsz.

A te dolgod felajánlani a hitelezőknek az örökség tárgyait. Emiatt az egyetemlegesség miatt még akár meg is úszhatod, és akár jó is lehet neked a 200ezres felértékelés.

Írd meg mind a négynek, hogy az autó elvihető bármelyikük által, ha írásban vállalja, hogy a másik három hitelező részére megfizet fejenként 50.000.- forintot. Hiszen fejenként ennyi járna belőle.

Ha tényleg nem ér ennyit az autó, nyilván nem kell semelyiknek, pláne, hogy még 3x annyit fizessen is érte.

Írd meg, hogy mivel egyformán jogosultak rá, így többen is jelentkezhetnek érte, ezért kézhezvételtől 15 napon belül írásban jelezzenek vissza, igényt tartanak-e a járműre, és ha nem, akkor lezártnak tekintik-e a tartozást, és az autóval cselekedhetsz-e belátásod szerint.

Jó esetben mind visszautasítja. Megtarthatod, eladhatod.

Rosszabb esetben nem elég hülyék, összebeszélnek, egyikük elhozza, egymás közt lerendezik. Talán azért nem elég esélyes ez, mert mégis írásban vállalkozik arra a 3x50.000 forintra...

De ezen rosszabb esetben is legfeljebb viszik az autót.

Én asszem ezt tenném, ha másnak nincs jobb ötlete.