Hagyaték


economist # 2020.04.30. 13:07

Tárgyalás nélkül lett meghozva a végzés, mert csak 1 db örökös van.
De akkor most elvileg ha el akarják vinni, azt 200 ezer forintért tehetik meg?
Na meg ki akarja elvinni? Hiszen a 4 hagyatéki hitelező egyenrangúan kielégítendő.
A leltár egyébként két évvel ezelőtt készült. Nyilván egy autó két év alatt veszít az értékből egyébként is.

drbjozsef # 2020.04.30. 12:05

Hát nem tudom.

Hogy TE mit szeretnél... azt már leírtam. De értem most már, miért.

Mit tehetsz? Megpróbálhatod a közjegyzőnél kérni a kijavítást, ha a hagyatéki végzés, az ideiglenes, nem jogerős. Állítod, hogy az autó nem ér 200e hufot.
(Egyébként nem volt tárgyalás? Mert ott megkérdezik a feleket, egyetértenek-e a leltárral). Nyilatkoztassa azt, aki felvetette, illetve a többi érdekeltet. Ha vita van, majd pereskedhettek egy roncson.

economist # 2020.04.30. 10:54

Mint hagyatéki hitelező I. és II. helyen én állok, és ez tökéletesen független attól, hogy én vagyok az örökös is.
A III. helyen álló hagyatéki hitelezőket nem szeretném saját magam, mint magasabb rendű hagyatéki hitelező kárára kielégíteni.

wers # 2020.04.30. 10:49

Nem tökmindegy?

Mintha nem lenne mindegy.

Nem akarja a hagyaték tárgyait a hitelezőknek juttatni, csak, mert pozitív az egyenleg. Ha nem 200 lenne a kocsi, akkor minuszos lenne az egyenleg. Nagybácsi kissé felülértékelte. Vagy mégsem.

Nem hiszem, hogy sok lehetőség lenne a megváltoztatására.

drbjozsef # 2020.04.30. 10:40

economist,

Az, hogy Te mit szeretnél, eléggé indifferens.

Egyébként sem értelek. Ha az autó 12milliót érne, és úgy akarnák elvinni 200ezer forintos beszámítással, akkor értem, hogy az fájna neked. De így? Nem tökmindegy?

További tartozásod nincsen.

economist # 2020.04.30. 09:12

Nem zárult még le, de az ideiglenes végzés már megszületett, tehát a hagyatéki hitelezők felé is ki lenn küldve.
4 db hagyatéki hitelező van, és az a baj, hogy a hagyatéki hitelezők egy nagyon kis részére jogosultak, ahhoz képest amekkora igényük van.

A számlával igazolt temetési költség és a közjegyzői munkadíj összege ~400 ezer ft.
És akkor van 300 ezer forint hagyatéki vagyon meg ez a 200 ezres tétel.
Papíron tehát van 500 ezer ft hagyatéki vagyon, és akkor gondolom ezt a 100 ezer forintot a 4 hagyatéki hitelező követelni fogja rajtam.

Tehát nem szeretném odaadni az autót egy bemondott érték miatt, ami egyébként nem jelent értéket, és az I. és II. csoport még ki sincs elégítve.

economist # 2020.04.30. 08:46

Az örökhagyó testvére nyújtotta be a jegyzőhöz a hagyatéki ingós, aki nem az örökhagyó örököse.

drbjozsef # 2020.04.30. 06:27

economist,

A járművek értékéről az örökösöknek kell nyilatkoznia. Ki vette fel a leltárba 200rugóért?
Ha még nem zajlott le, nem jogerős a hagyatéki végzés, akkor jelezd a közjegyzőnek. Ha már igen, akkor bebuktad.

Egyébként meg nem mindegy? Ha van hagyatéki hitelező, akkor ajánld fel neki a járművet. Így még jobb is neked, elvileg 200e ft értékben viheti. Aztán protestáljon ő, ha nem tetszik neki. A Ptk. szerint a tartozásokért elsősorban a hagyaték tárgyaival felelsz.

A hagyaték rendezése, szállítása, ügyintézése már nem a megszerzésével összefüggő költség. Azokat szerintem nem számolhatod el sehova.

economist # 2020.04.29. 21:07

üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy a hagyatéki leltárban felvett tárgy leltári értéktől a valós érték eltér azt a hagyatéki hitelezők felé hogyan kellene bizonyítanom?
Egy gépjárműről van szó, ami papíron 200 ezer ft, de a valóságban csak egy halom ócskavas, 50 ezer forintnál nem ér többet.

Továbbá a hagyaték megszerzésével kapcsolatos szállítási költséget, ügyvédi költséget hozzá tudok-e adni a hagyatéki terhekhez, vagy ez csupán a közjegyzői eljárás díjára lehetséget?

drbjozsef # 2020.04.25. 17:57

csaba740,

Nem lakja senki? ÉS nincs is az ismert tulajdonosok között birtokos? Kinél vannak a kulcsok?

Ha egyiknek sincs kifogása, hogy addig is birtokba vedd, én megtenném. Használd, legfeljebb dokumentálnám a mostani állapotát, és minden ráköltött forintról eltenném a számlát, egy esetleges későbbi félreértés elkerülése végett. Bár amíg bíróság fel nem értékelteti, lehet nem költenék rá túl sokat. De azt te tudod, akarod-e addig is hasznosítani.

csaba740 # 2020.04.25. 15:38

Tisztelt drbjozsef!
E egy apai örökség a nagyszülök 1985ben meghaltak ahol nekem van 1/16 örökségem. Most megszeretném vásárolni a többi tulajdon részt,hogy tisztázodjanak a tulajdoni viszonyok.Az örökségböl 11/16 részt meg tudok vásárolni,meg is egyeztem a tulajdonosokkal .A fenmaradó részre 5/16 két testvér nem találok örököst mert a gyermekei is már meg haltak,unokák vannak valamerre,a családbol senki sem tud róluk semmit. A tulajdoni lapon még apu meghalt testvérei szerepelnek.Az ingatlant pillanatnyilag nem lakja senki.Csak a két testvér ismeretlen örökösei hiányoznak,hogy 100% meg tudjam venni az ingatlant.Gondolom ez esetben nekem kell póthagyatéki tárgyalást inditanom a halott testvérek részére. Köszönöm válaszát.
Tisztelettel Fajt Csaba

drbjozsef # 2020.04.25. 12:08

(Jogos, mondjuk ahogy momentán hallom, ez pont nem megrövidítette az eljárásokat, hanem pláne.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.25. 11:03

(Momentán nem idézgetik őket, mert a veszélyhelyzet alatt nincs hagyatéki tárgyalás. Csak hagyatékátadó végzés van.)

drbjozsef # 2020.04.25. 10:42

csaba740,

Ha jogi érdeked fűződik hozzá, és ezt igazolni is tudod, akkor elindíthatod a póthagyatéki eljárást.

http://kormanyablak.hu/…5/JEGYZ00504

Ha nem jelennek meg az örökösök, az semmit nem változtat, át lesz adva a hagyaték, csak időbe telik, mert idézgetik őket, meg várnak, aztán meghozza a végzést a közjegyző, de ez ilyenkor sok hónap is lehet.

Ha van örökös, és nem tudsz velük megegyezni, vagy egyáltalán nem tudod te sem felkutatni őket, ugyanazt teheted : pert indítasz közös tulajdon megszüntetése miatt.

Célszerűen azzal kezdeném, hogy az összes tulajdonostól akit elérsz, és meg tudsz egyezni vele, megvásárolod a részét, és csak akkor perelsz, ha vagy nincs egyezség, vagy nem elérhető a tulajdonos.

A perben megszüntetik a közös tulajdont, elsősorban aszerint, ahogy a felperes kéri, kivéve, ha ez jelentősen méltánytalan lenne valamelyik tulajdonostársnak. Ha te akarod megvenni, akkor megegyezés híján igazságügyi szakértő fogja meghatározni az értéket, és aszerint kell kifizesd az ismert tulajdonosokat, illetve aszerint bírósági letétbe kell helyezni a nem elérhető tulajdonosoknak járó összeget.

Azt érdemes egyébként az elérhető tulajdonosoknak elmondani, hogy perköltséget ők is fognak fizetni, attól függően, mennyire korrekt árat ajánlottál fel, szóval érdemes nekik is kihagyni a pereskedést.

A kérdés az érdeksérelem szempontjából, hogy ki(k) a legnagyobb tulajdonos(ok), illetve ki birtokolja, ki lakik az ingatlanban, és milyen jogcímen.

Egyben biztos lehetsz : ha belefogsz, egy nem pár hónap alatt fog lezajlani. Inkább évek. Pláne most, vészhelyzeti körülmények között.

csaba740 # 2020.04.25. 07:55

Tisztelt fórumozok
A következő az esetem.Van egy örökölt ingatlan részem 2/16od, most megszeretném vásárolni a többi részt is. Viszont van 2 tulajdonos a tulajdoni lapon akik már kb 20 éve meghalt,2/16-2/16od résszel de valoszinüleg nem történt utánna hagyatéki eljárás vagy az ő részük nem került átadásra az örököseinek.Amennyiben én most inditok egy póthagyatéki eljárást és az örököseik nem jelenek meg hogy rendezni lehessen a hagyaték átadását akkor mit tudok tenni.Van e valami jogi utja a hagyaték tisztázására.Vagy akkor azt a rész hányadot nem tudom megvásárolni..Köszönöm a válaszokat.
Tisztelettel Fajt Csaba

Szomorú örökös # 2020.04.17. 04:15

ezso

már rég megtanultam, hogy a jog és az igazság nem ugyanaz

Miért ne lenne esetedben ugyanaz? Az ingatlan eddig nem volt teljes egészében a tiéd, most az lesz. Sőt az előttem szóló azt még ki is felejtette, hogy az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésért - mi szerint édesanyád volt része is mostmár a te tulajdonod - is fizetni kell a földhivatalnak, igaz az csak 6600 Ft volt régebben, nem tudom, hogy most pontosan mennyi. És ez, hogy a hagyatéki eljárás költségét ki kell fizetned - csakis azt, de kérhetsz rá részletfizetést is szerintem - az nem csak törvényes, hanem teljesen jogos is.

ezso # 2020.04.17. 01:15

Kedves alfateam és drbjozsef!

Nagyon köszönöm a segítséget!
Így kicsit megnyugtatóbb, még ha igazságtalan is, de annyit már rég megtanultam, hogy a jog és az igazság nem ugyanaz. Nagyon nem!

Mégegyszer köszönöm!

Üdvözlettel: Dezső

drbjozsef # 2020.04.16. 18:15

ezso,

Helyesen :

Itv.

10.§
...

  1. 10 000 000 Ft feletti, de 200 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 86 200 Ft és a 10 000 000 Ft feletti ügyérték 0,25%-a;

...

26. § A hagyatéki eljárás lefolytatásáért a közjegyző részére

  1. ha az ügyérték megállapítható, a 10. § szerinti munkadíj felét,

...
kell fizetni.

Vagyis ha az ingatlanon kívül más jelentősebb értéket nem örököltél, és az önkormányzat adó és értékbizonyítványában is a 60millió forint körüli érték lesz a teljes ingatlanra, akkor a hagyatéki ügyérték kb. 30millió.

Ennek a 10millió feletti része 20millió, annak 0,25%-a 50.000,- forint.

Ehhez hozzájön a 86.200.- forint, az összesen 136.200.- forint.

Mivel ez hagyatéki ügy, ennek felét kell fizetned. Ez 68.100.- forint.

Ehhez még hozzá szokott jönni a közjegyző költségtérítése, a közvetlen kiadásai (levelezés meg ilyenek) ez néhány ezer forint szokott lenni.

Vagyis összesen 70-80ezer forintra számíthatsz legfeljebb.

Ezt sajnos ki kell fizetni, a törvény szerint jár a közjegyzőnek.

Tudom, hogy ez nem vígasztal, de egyenes ági leszármazóként illetékmentesen örökölsz. Ha ez nem lenne, 9% illetéket fizethetnél, vagyis majd 3millió forintot.

alfateam # 2020.04.16. 17:30

Félreértetted a tájékoztatót.
https://www.mokk.hu/…ijszabas.php
Olvasd el a 9.

ezso # 2020.04.16. 17:08

Tisztelt szakértők!

A következőkben szeretném a segítségeteket kérni:
Édesanyám idén elhunyt és egy XII. kerületi, 57m2-es társasházban éltünk.
A tulajdoni lap szerint a tulajdoni hányad fele volt az övé, a másik fele pedig az enyém, mivel édesapám régen (1977-ben) elhunyt és az Ő részét gyermekként én örököltem.
Most egyetlen (gyermek) örökösként arról tájékoztatott az Önkormányzat adóosztálya, hogy ebben az esetben közjegyzői díjat kb. 90.000Ft-ot, plusz a lakás érékének a felének 0,x %-át kell majd kifizetnem.
Mivel olyan társasházi lakásról van szó, ami az 1967 megvételekor még nem számított frekventált környéknek, most viszont az, az ingatlan kb. 60 millió Ft. körül ér.
Magyarul, a felének a 0,x %-is nekem nagy összeg.
Ráadásul leszázalékoltként, havi 51.400Ft a bevételem. Ebből nem tudok százezreket kifizetni, bár tudom ez hivatalosan senkit nem érdekel.

A kérdésem az lenne, hogy ez valóban így van?
Nem elég, hogy édesanyámat elvesztettem, még fizessek a semmire egy csomó pénz, hogy a lakás amiben eddig is éltem, papíron is az enyém legyen?
Amennyiben ilyen nagyobb összeget kell kifizetnem, létezik valami méltányossági lehetőség, a fentebb írt helyzetem miatt?

A segítséget előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.04.16. 07:05

helyettes017,

igazad van, de még ez sem számítana az esetében, hiszen tárgyalás megtartása nélkül is átadhatja a közjegyző a hagyatékot.
De hát ő írta, hogy állítólag nem vette át az idézést, azt is érdemes lenne megkapargatni, hogy az most mi, és miért.

helyettes_017 # 2020.04.15. 21:29

drbjozsef, pusek,

Tévesen értelmezitek a Korm. rendeletet, mert a veszélyhelyzet kihirdetése előtt már kitűzött tárgyalásokat a veszélyzet ideje alatt is meg lehet(ett) tartani.

drbjozsef # 2020.04.15. 18:09

pusek,

de úgy is el lehet adni ingatlant, hogy másnak is van tulajdonrésze rajta.

Nem. Úgy is eladhatja a SAJÁT részét bárki, de a más tulajdonrészét nem adhatja el, nem TUDJA eladni. Az számít, ki van bejegyezve az ingatlannyilvántartásban. (mondjuk a tulajdonostársnak elővételi joga van)

Ha örököltél, a te tulajdonod, akkor eladhatod.

A közjegyző végzése megfellebbezhető.

Az adó és értékbizonyítvány : a fellebbezésre jogosult a határozat ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a Kormányhivatalhoz címzett, de az első fokú adóhatóságnál benyújtott fellebbezéssel élhet (itt szvsz az önkormányzat az). Az a baj, hogy a határozatot a közjegyző kérte meg, nem te. De egy próbát megér.

Fellebbezd meg a kormányhivatalnál az értékbizonyítványt, majd a közjegyző hagyatéki végzését is, indoklásnak írd bele, hogy annak elhalasztását kéred, vagy csak ideiglenes hagyatékátadást, mert a kormányhivatalnál eljárás van folyamatban az értékbizonyítvány ügyében.

pusek # 2020.04.15. 14:10

Kedves József!
Köszönöm a válaszát!
Igen én nem tudom jól megfogalmazni, de úgy is el lehet adni ingatlant, hogy másnak is van tulajdonrésze rajta.
Nem akarok részletekbe menni, de eléggé bűzlik az egész.
Igen, nekünk fontos az ingatlan értéke, még, ha csak egy kis rész is örököltünk. Egy felkapott Budapest környéki település szívében tudjuk milyen árban vannak az ingatlanok. Igen azért fontos, mert szeretnénk eladni.
Ahogyan írta Ön is van kormányrendelet, hogy a közjegyző nem tarthatna tárgyalást, olvastam, de mégis megteszi.
Az önkormányzat nem reagál a panaszra.

Mit lehet ebben a helyzetben tenni?

Üdvözlettel,
Szép napot kívánok!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.14. 16:55
  • Nem mindegy?
  • Sehogy.
  • Nem kell ahhoz többségi tulajdonosnak lenni.
  • Minek?
  • Minek?
  • Milyen fellebbezés?
  • Ügyesen. (A vezetékjogot törvény alapította.)
  • Azt ennyiből nem tudhatjuk.

(Ha már ilyen sokat kérdezel, legalább tagolnád.)