tartozás öröklése


ObudaFan # 2014.04.17. 10:51

papisa1975

Ezek szerint tehát nem csak zálogkötelezett volt az édesanyád, hanem adóstárs is. Ebben az esetben az örökrészed erejéig felelsz a hagyatéki tartozásért.

papisa1975 # 2014.04.16. 13:02

Tisztelt Szakértők,

A következőkben szeretnék segítséget vagy útmutatást kérni. Hárman vagyunk testvérek és a kisebb húgomnak anno a szüleink úgy segítettek hogy egy hitel erejéig
jelzáloggal terhelték a szülői házat + adóstársként is szerepet vállaltak az ügyletben. A húgom férje lett az adós .Egyéb adósságok és okok miatt ők kitelepültek Németországba. A lényeg hogy nem fizették tovább a hitel törlesztését.

Édesanyánk aki adóstárs volt közben sajnos elhalálozott. A jelzáloggal terhelt ingatlanban édesapám lakik és egy másik hitelüket már fizeti a "kishúgomnak". Nincs hová mennie. Nekünk is vannak egyéb hiteleink, nem tudunk húgom helyett fizetni.

A közjegyző a hagyaték során azt tanácsolta hogy a jelzáloggal terhelt ház ránk eső részéről a másik testvéremmel mondjunk le a kisebbik testvér javára, mert így ő bekerül majd adóstársként édesanyánk helyett. Mi az idősebb húgommal 1/4-1/4 részben örököltünk egy kis zártkerti ingatlant, jelképes értékkel, mivel valamit "örökölni kell". A tanács az volt a közjegyző részéről hogy így az édesanyánk utáni örökség erejéig felelünk csak az örökölt tartozásokért.

Most az OTP Faktoring küldött levelet hogy örökösként fizessük meg 15 napon belül a teljes tartozást idősebb húgommal egyetemben.
Ebben az esetben a közjegyző szerint csak az örökölt zártkerti ingatlan erejéig vagyunk továbbra is kötelezhetőek ?
Az OTP ügyintézője szerint mindenféleképpen örököltük az adósságot.
Tanácsra lenne szükségünk .
Tényleg igazat mondott a közjegyző ?

Válaszukat előre is köszönöm.

pinkerton # 2014.04.07. 12:14

Tisztelt Szakértők!
Szeretném kérni a segítségüket, mert nem tudok kiigazodni egyelőre az adott helyzetben.

A szüleim elváltak, amikor még gyerek voltam, van egy húgom. Édesapám nevelt föl minket, és az apai nagyszülők. Az anyám második házasságából lett egy féltestvérem. Az anyámmal nagyon régóta nem tartom a kapcsolatot én sem és a húgom sem. A probléma az, hogy az anyám rengeteg hitelt fölhalmozott. (hitelkeret, közüzemi tartozások, személyi kölcsön, stb.) Tartunk tőle, hogy egy öröklés kapcsán ezt rajtunk akarják majd követelni (csak tartozása van, semmi vagyona nincs).

Olvastam arról, hogy az örökség visszautasítása és lemondása lehetséges. Ő valószínűleg ilyet nem ír alá nekünk (lemondás). A másik pedig, ha jól tudom, hogy akkor is tovább megy az örökség valakire (visszautasítás). Az öcsémmel sem akarunk kiszúrni, hiába vele sincs már kapcsolatunk, és nyilván azt sem szeretnénk, ha a mi gyermekeink örökölnének majd az anyám után.
Akkor kinek kell megfizetni az adósságait?
Milyen megoldást tudnak javasolni a problémámra?

Előre is nagyon köszönöm a segítségüket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.04. 18:44
  1. Nem. Nem.
  2. Nem.
ObudaFan # 2014.04.04. 13:50

Nem kell, hogy ott legyenek, és teljesen mindegy, hogy milyen igazolható formában értesíted őket.

ObudaFan # 2014.04.03. 20:23

Nem árt felajánlani bizonyítható módon a hitelezőknek azt, amennyi jár nekik, hogy ha nem fogadják el se kamatozzon tovább.
Egyébként szerintem ha ebből vita lesz a hitelezőkkel, azt ne te intézd.

ObudaFan # 2014.04.03. 14:27

Mivel te az édesanyád jogutódja vagy, édesanyád meg csak azzal felelt, amit a testvéredtől örökölt, így te is csak azzal felelsz, amit ő a testvéredtől örökölt. (És aminek jelen esetben nincs jelentősége, ha te még annyit sem örökölnél tőle, akkor azzal sem.)
Annyi csavarral, hogy azért az ő életében ez a tartozás már kamatozhatott, amely kamatokért ő felelős volt saját vagyonával.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.02. 12:43

Elég lett volna egy mondat: "az örökös az örökhagyó tartozásaiért tényleg csak az örökség erejéig felel"? Igen.

ObudaFan # 2014.03.28. 10:37

Ha jelzálog van, akkor perben. Ha végrehajtási jog, akkor csak folytatni kell a végrehajtást.

Galócza # 2014.03.27. 23:20

Óbudafan, köszi a gyors választ. Az örökölt ingatlanon bejegyzett vételár hátralék van, amivel még nekem tartoznak. Erről érdeklödtem.

ObudaFan # 2014.03.27. 13:31

Akkor kellett volna felajánlani a banknak a teljes örökrészt. Ha ez nem történt meg, akkor most az azóta felmerült kamatokkal már a teljes vagyonukkal felelnek.
Mihez szeretnél te hozzájutni?

Galócza # 2014.03.27. 11:07

Sziasztok!A testvérem meghalt és a gyerekei örökölték a banki hiteleket, amit a hagyatékba is felvettek. Ez közel 5 éve volt. Mekkora összeget kellene kifizetniük most? A hagyatékban szereplő tartozást vagy az összes többi költséget: kezelési, kamat, stb.? A számlákat felmondani nem engedték akkor,jövedelmük nem volt.3 kiskorú és 1 tanuló,anyjuk beteg, munkanélküli. Árvaellátásból élnek. Csak egy kis ingatlan van a lakásukon kivül, amire jelzálog van a részemre bejegyezve vételár hátralékként.
A másik kérdésem az lenne, én hogyan juthatnék a jelzálogban Szereplő összeghez?
Köszi előre is a segítséget!

Galócza # 2014.03.27. 11:07

Sziasztok!A testvérem meghalt és a gyerekei örökölték a banki hiteleket, amit a hagyatékba is felvettek. Ez közel 5 éve volt. Mekkora összeget kellene kifizetniük most? A hagyatékban szereplő tartozást vagy az összes többi költséget: kezelési, kamat, stb.? A számlákat felmondani nem engedték akkor,jövedelmük nem volt.3 kiskorú és 1 tanuló,anyjuk beteg, munkanélküli. Árvaellátásból élnek. Csak egy kis ingatlan van a lakásukon kivül, amire jelzálog van a részemre bejegyezve vételár hátralékként.
A másik kérdésem az lenne, én hogyan juthatnék a jelzálogban Szereplő összeghez?
Köszi előre is a segítséget!

Galócza # 2014.03.27. 11:07

Sziasztok!A testvérem meghalt és a gyerekei örökölték a banki hiteleket, amit a hagyatékba is felvettek. Ez közel 5 éve volt. Mekkora összeget kellene kifizetniük most? A hagyatékban szereplő tartozást vagy az összes többi költséget: kezelési, kamat, stb.? A számlákat felmondani nem engedték akkor,jövedelmük nem volt.3 kiskorú és 1 tanuló,anyjuk beteg, munkanélküli. Árvaellátásból élnek. Csak egy kis ingatlan van a lakásukon kivül, amire jelzálog van a részemre bejegyezve vételár hátralékként.
A másik kérdésem az lenne, én hogyan juthatnék a jelzálogban Szereplő összeghez?
Köszi előre is a segítséget!

Lütyő1 # 2014.02.21. 08:24

Köszönöm a segítséget, utánnanézek.

ObudaFan # 2014.02.20. 22:10

Ptk. 679. § (1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezőknek. Amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

Természetesen van arra lehetőség, hogy valaki átnézze az irataitokat és jogi tanácsot adjon, ilyen tevékenységet az ügyvédek folytatnak.

Lütyő1 # 2014.02.20. 21:59

Kenderice!

Köszönöm,valami hasonlót sejtettem én is. A feleségem örökölt, de a ház addig is az övé volt, anyósom( az elhalálozott) volt rajta a haszonélvező.Neki volt egy hitele(nem a házra, szabadfelhasználású).Ezt "örököltették" meg vele, erről jött a közjegyzőtől papir.Lemondani nem tudta az öröklést(nem ismerte ezt a fajta lehetőséget, és a közjegyző sem elítette).Eddig törlesztettük is, én most hallottam erről az opcióról a rádióban,azt kellene tudom, hol tudom ezt tisztázni: a banknál, vagy a közjegyzőnél?Melyik törvény melyik cikkeje a mérvadó? Esetleg tudntok mondani valakit, aki ránézne eme végzésre, és tudna segíteni, mik a megtehető lépések, és lehetőségek?

ObudaFan # 2014.02.19. 22:45

Mindenki csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Aki az öröklést visszautasította, az nem felel.

kaandi # 2014.02.19. 16:25

Sziasztok!

Édesapám anyukája 2008. 03. 18-án halt meg. Ezelőtt rendelkezett Tescos bevásárlókártyával, ami a halálakor 158 ezer forint volt, azóta értesítést nem kaptunk, és most kijött 719 000 forintos tartozás, amit 8 napon belül a három gyermeke köteles kifizetni. DE, ebből egy kilógramm kenyeret sem vett az édesapám, nem is tudott erről, a hagyatéki eljáráson szóban lemondott, semmit sem örökölt, csak a két testvére. Papírok nincsenek a hagyatéki eljárásról. Mi a teendő ebben az esetben?
Válaszát előre is köszönjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 15:57

Félreértette az egészet. A hagyatékátadó végzésben benne van, hogy valaki jelentős összegű hagyatéki hitelezői igényt jelentett be, ő meg azt hiszi, hogy azt mind ki is kell fizetnie.
Tévedni emberi dolog - de miért kell rögtön hőzöngeni is?

Kenderice # 2014.02.19. 14:48

Lütyő1:
Ha semmiféle vagyontárgyat (ingó vagy ingatlan) nem örököltél az adósság mellé, akkor nem kell kifizetned a tartozást.
Ha örököltél valami értéket akkor a tartozás fejében vagy felajánlod a hitelezőnek, vagy annak értékéig kifizeted a saját pénzedből a tartozást.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 13:24

Haszonélvezetet nem lehet örökölni. Az egyszerűen megszűnik a haszonélvező halálával.

De a te problémád egyáltalán nem ez.

Lütyő1 # 2014.02.19. 10:05

Sziasztok!

A mi esetünk gyakorlatilag ugyanaz, mint bubuka 51-é. Megvannak a papirok a közjegyzőtől is, amik ezt az ügyet hitelesítették, de én is úgy tudom, hogy nem lehet adóságot örökölni, mégis ez történt. Meg lehet ezt valahogy támadni utólag is? Ha esetleg valaki meg tudná nézni a papirokat, és egy olyan hivatalos álláspontot( törvényi, illetve jogszabályi paragrafust) is tudna mondani, amivel a banknál el tudok indulni, megköszönném.Illetve a lépések is érdekelnének, hol kezdjem? A bankhoz menjek, akinél az adósság van/volt, vagy a közjegyzőhöz, hogy mogy is van ez?Előre is köszönöm a válaszokat:Laci

ObudaFan # 2014.02.12. 13:36

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Az öröklésről az örökhagyó életében a vele kötött szerződéssel le lehet mondani és az öröklés visszautasítható a hagyatéki eljárásban.

csaba21 # 2014.02.11. 15:00

Tisztelt jogászok!

Apám sajnos milliós nagyságrendű közüzemi tartozást halmozott fel az évek alatt. A lakására bejegyzett végrehajtási jogok összege már bőven túl van az ingatlan értékén. Egyéb megtakarítása, vagyona nincsen.

Az lenne a kérdésem, ha apám elhalálozik akkor a szolgáltatók felé fennálló, a lakásának értékén felül eső tartozásokat Én mint örököse, a saját vagyonomból kénytelen leszek kiegyenlíteni?

Van valamilyen apámmal köthető szerződéses lehetőség, hogy még életében lemondhassak az öröklési jogomról, és azzal együtt minden tartozásról?