gyermektartás


kiszel58 # 2019.08.27. 15:13

Jo napot kivánok

Tanácsra lenne szuksegem.Ismerősnek Nemetországban gyereke szuletett.Aláirta a Jugendamtnál hogy fizeti a 27o euros gyerektartást.Közben kikeszult idegileg hazajött.Kerdesem:Hogyan tudja Magyarországrol elintezni,hogy ne követeljek rajta a nemet gyerektartást
Itthon a városában felkeresett egy családugyi szakjogászt de nem vállalta.Hogyan tovább
Sajna a gepemen össze vissza vannak az ekezetek,Elnezest..
Segitö válaszukat elöre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.27. 15:24

Szerintem sehogy nem tudja elérni. (Nem mellesleg nincs "német gyerektartás" meg "magyar gyerektartás". A pénz az pénz.)

kiszel58 # 2019.08.27. 15:45

Akkor hibásan lett a kerdes felteve.Hogyan erje el,hogy a magyar törvenyek szerinti gyerektartást fizesse
mert ugye a magyar fizetes forintban van es nem annyi mint ott kinn...ezidáig nem tudta elerni...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.27. 16:30

Erre válaszoltam.

Nefelejcs2004 # 2019.08.28. 13:22

Sziasztok!
Tudnátok nekem segíteni abban, hogy az apa köteles-e gyerektartást fizetni, ha a 15 éves lánya nem akar vele találkozni.
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 14:27

Ezek egymással csak lazán összefüggő dolgok, egyik a másiknak nem feltétele. (Egyébként sem egyik, sem a másik nem "akarás" kérdése.)

Nefelejcs2004 # 2019.08.28. 16:00

Nagyon szépen köszönöm a választ, s bár értem a lényeget, mégsem tudtam meg, hogy mit mond a jog ilyen esetben. Tudomásom szerint ugyanis az apa köteles gyerektartást fizetni a kiskorú gyereke után. Azt viszont nem tudom, hogy kötelezhetnek-e egy 15 éves gyereket, hogy puszilgassa meg az apját, aki becsapta és elhagyta őt.

aprilismajus # 2019.08.28. 16:18

Kedves Nefelejcs2004, a kiskorú gyermek tartásának nem feltétele a kapcsolattartás (majd csak a tovább tanuló nagykorú gyermek tartásának lesz csak az), de az is biztos, hogy a különélő szülő jogosult és kötelezett kapcsolattartásra, kivéve, ha felróható magatartást tanúsít. Az elhagyás nem tartozik a felróható magatartás körébe egyébként, bár teljesen együttérzek Önökkel.

Nefelejcs2004 # 2019.08.28. 17:52

Kedves aprilismajus!
Nagyon szépen köszönöm a választ! Szerintem elég felróható magatartásnak számit, ha itt hagyta a gyerekét kilakoltatási papirral, egy csomó elmaradt rezsiköltséggel, és miközben itthon hónapokon keresztül azt hazudta, hogy dolgozni megy, egy albérletben töltötte még a karácsonyt is a szeretőjével, akit teherbe is ejtett.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 18:19

Az, hogy neked rosszul esik, meg hogy felróható, nem ugyanaz. Egyébként se ferdíts, nem a gyereket hagyta el, hanem téged.

Nefelejcs2004 # 2019.08.28. 18:48

Tényleg engem hagyott el, de nekem nagyon úgy tűnik, hogy a gyereket sem vitte magával.....

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 20:15

Engedted volna?

Nefelejcs2004 # 2019.08.28. 20:50

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy nem szeretném, ha elmenne, de mivel már betöltötte a 14.-et, tudomásom szerint eldöntheti, hogy melyik szülővel szeretne élni.
Mellesleg hozzátenném azt is, hogy az apának esze ágában sincs magához vennie, hiszen pont a napokban fog megszületni ott az "új gyerek", aki az exemnek 55 évesen már a negyedik lesz. Az első gyereke, (aki közel egykorú a születendő gyermeke anyjával) gyermekpszichológus lett, mert nem tudta feldolgozni, hogy az apja soha nem törődött vele, sőt még le is tagadja. Állítása szerint csak szivességből vette a nevére. :)

Ferkó74 # 2019.08.29. 13:06

Kedves Fórumozók!

Válás közben vagyok,a gyerektartásban nem tudunk megegyezni exem 40000ft-ot kér gyerekenként (3 gyerek van) a keresetem nettó átlagban 280000ft.Mivel van hitelünk is amit én fizetek,a reális gyerektartásnak 20000ft-ot látok gyerekenként,ezt az összeget utalom neki január óta.Van-e esély,hogy megítéljék a feleségem által kért összeget.Hivatkozhatok arra,hogy január óta ennyit kap,és ebből is el tudja látni őket ezek szerint?Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 13:10

Van.

drbjozsef # 2019.08.29. 15:45

Ferkó74,

A gyerektartás összegének megállapítása elsősorban a gyerek szükségletei alapján kerül meghatározásra, és csak másodsorban a szülők jövedelmi viszonyai alapján. Gyermekeidet akár saját életviteled rovására is köteles vagy eltartani.
Van esélye a feleségnek. Te meg hivatkozhatsz amire akarsz, ő is ezt fogja tenni.

sissy074 # 2019.08.29. 17:15

Kedves Fórumozók!

Jövő héten lesz folytatása a perfelvételi tárgyalásnak,gyermektartásdíj megállapításában.Én fix összeget kértem,de most olvasgattam,hogy kérhetném még,hogy a nagyobb költségek felét is fizesse apuka?Ez,hogy működik?Illetve még a tárgyaláson módosíthatnám így a keresetet?Ilyenkor meg kéne határoznom mennyi az a nagyobb költség?Vagy fixen leírni,hogy pl iskola kezdés,és pl fogszabályozás?Bocsánat,ha hülyeséget kérdezek,de nekem ez újdonság.Köszönöm szépen ha valaki tudna felvilágosítással szolgálni.

batka75 # 2019.08.30. 06:17

Sissy ! Szerintem először légy tisztában a gyermeked valós (igazolható) tartási költségeit illetően és ne találomra kérj összegeket. De vannak rendkívüli kiadások valóban-..

sissy074 # 2019.08.30. 07:22

Kedves batka75!A havi kiadásokkal tisztában vagyok mennyit költök a gyermekre,ezeket igazoltam is,viszont én az iskoláztatással és a decemberben szükséges fogszabályozás költségeivel nem számoltam.Sok helyen pedig olvastam,hogy lehetne külön kérni az ehhez való hozzájárulását is apukának.Ezért érdeklődtem.

drbjozsef # 2019.08.30. 09:02

sissy074,

4:218. § [A gyermektartásdíj bírósági meghatározása]
...
(3) A gyermek indokolt szükségletei körébe tartoznak a megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez és taníttatásához szükséges rendszeres kiadások. Ha a gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás szükséges, amelynek fedezését a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett e rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni.

Mondjuk a fejezet címe a bírósági meghatározás, nem biztos, hogy ez arra vonatkozik, hogy csak úgy pluszban benyújtod a kötelezettnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 09:26

Legfeljebb utólag. Ha valóban rendkívüli, egyedi és valóban jelentős.
Az iskolakezdés költségeire nehéz lenne ráfogni, hogy nem előre látható. Még a fogszabályozásra is csak nehezen.

sissy074 # 2019.08.30. 13:24

Köszönöm szépen a válaszokat! :-) Még egy utolsó kérdésem lenne:érdemes kérni a gyerektartásnál indexálást?Ezt hogy érdemes kérni?Vagy érdemes-e egyáltalán?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 14:23

Lehet. De mostanság az infláció évi 1% körül van.

drbjozsef # 2019.08.30. 17:08

Pontosabban az alapkamat annyi, 0.9%, az infláció idén hivatalosan 3,5%, nem hivatalosan meg jóval több, az élelmiszerek bőven két számjeggyel mentek, de legalább az új ájfon mindig negyedmilla, így az lefele húzza az inflációs kosarat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 17:14

Bocs, valóban az alapkamat számít.